Scratch

اسکرچ ( scratch ) یک زبان برنامه نویسی است که توسط محققین دانشگاه MIT ساخته شده است. توسط این ابزار کودکان می توانند با بهره گیری از خلاقیت خود پروژه های متنوع چندرسانه ای از قبیل انیمیشن، داستان، بازی و … بسازند و این پروژه ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. از سال ۲۰۰۷ تا کنون هزاران نفر در سرتاسر دنیا چیزی بیشتر از ۶ میلیون پروژه ساخته و با یکدیگر در وب سایت دانشگاه MIT به اشتراک گذاشته اند.

شیوه تفکر منطقی

برنامه نویسی با استفاده از اسکرچ یک روش ایده آل برای پرورش خلاقیت و مهارت های حل مسئله می­باشد.  به علاوه استفاده از آن به پرورش مهارت های کار با ابزارهای فناوری اطلاعات کمک می­کند. هنگامی که کودکان با ابزارهای برنامه نویسی مانند Scratch کار کرده و اقدام به ساخت پروژه­ها و برنامه های چند رسانه ای مورد علاقه خود  می کنند به طور ضمنی و تدریجی روش صحیح تفکر منطقی را فرا می­گیرند. این امر با استفاده از مفاهیم متداول و رایجی که در زبان های برنامه نویسی وجود دارد اتفاق می­افتد. برخی از این مفاهیم در جدول زیر آورده شده است.

اسکرچ ( scratch )

اسکرچ ( scratch )

تاثیر یادگیری اسکرچ

یادگیری اسکرچ یکی از بهترین روش‌های تشویق دانش آموزان به کسب مهارت است. در این عصر تکنولوژی و رشد روز افزون الکترونیک و ابزارهای دیجیتال نیاز است کودکان از سنین پایین شروع به یادگیری برنامه‌نویسی کنند. کشورهای توسعه یافته از سنین پایین و در مدارس آنها را تشویق به یادگیری برنامه نویسی می کنند. یادگیری برنامه‌نویسی اسکرچ صرفاً برای این نیست که به طور حرفه‌ای برنامه‌‎نویس شوند. جامعه تنها به برنامه‌نویس نیاز ندارد اما یادگرفتن اسکرچ تاثیر زیادی بر روی آنها دارد. داشتن ذهن خلاق، پایداری و یادگیری نحوه برطرف کردن مشکلات، کارگروهی و موارد دیگری ویژگی‌هایی به فرد می‌دهد که در همه مشاغل کارآمد است.

 

مفاهیم موجود در اسکرچ

مفهوم


                                              توضیح


ترتیب شناسایی و تعریف یک سری از مراحل برای انجام یک کار خاص به صورت ترتیبی و پشت سر هم
حلقه اجراء و تکرار یک توالی مشخص از کارها برای چند بار
موازات اجراء و انجام چند کار به صورت هم زمان
رویداد یک یا چند کار در صورتی انجام می­­شوند که اتفاق مشخصی روی دهد
شرط تصمیم گیری در صورت بروز شرایط خاص
تجربه و تکرار ساخت بخش کوچکی از پروژه، امتحان کردن آن و ساخت مابقی پروژه در صورت موفقیت
تست و عیب یابی حصول اطمینان از صحت عملکرد اجزاء پروژه و تشخیص و برطرف سازی مشکلات

 

برای دانلود آخرین نسخه اسکرچ ( SCRATCH 3 ) به صفحه دانلود های وبسایت یا به لینک زیر مراجعه فرمایید
صفحه دانلود ها

 

صفحه ارائه سازنده اسکرچ در همایش سالانه TED

 

 

۱۳۹۸-۵-۳۰ ۱۹:۵۳:۰۸ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه