استفاده از ابزارهای وب ۲٫۰ در کلاس (بخش دوم)

/, رویداد های ویژه, وبلاگ/استفاده از ابزارهای وب ۲٫۰ در کلاس (بخش دوم)

در دانشگاه برندیس ایالت ماساچوست در آمریکا درسی با عنوان اینترنت و جامعه برگزار شد که در آن ۲۵ دانشجو در طول یک ترم دریک فعالیت بلاگینگ با هم مشارکت کردند. دانشجویان ملزم بودند که در رابطه با هر مبحثی که استاد در کلاس تدریس می کند یک پست در وبلاگ خود بگذارند، لازم به ذکر است که در هفته دو سخنرانی اجرا می شد. یک پست به طور معمول دارای دو پاراگراف متن می­شد. علاوه بر این دانشجویان ملزم بودند تا پست دیگران را مطالعه نموده و نظرات خود را درباره­ی آنها بیان کنند.

هر کدام از دانشجویان دارای یک وبلاگ شخصی می­باشند. دانشجویان می­توانند در هر زمان که لازم باشد فضای وبلاگ­ها را بررسی کنند، و هر زمان که لازم بود پست ها و نظرات دیگران را مطالعه کنند یا خودشان نظر بدهند.

طبیعت غیر رسمی و فضای آرام و راحت وبلاگ ها باعث می­شود دانشجویان نظرات خود را بدون فشار زمان و به راحتی در مورد عناوین مورد بحث مطرح کنند.

یک پست در وبلاگ حاوی عکس نویسنده، عنوان و تگ مربوط به سخنرانی استاد در کلاس است. تگ ها به حرکت دانشجویان در میان مطالب بلاگ ها کمک می­کنند. در صفحه­ی ورودی به فضای بلاگ­ ها لیستی از آخرین پست ها و نظرات نمایش داده می­شود. مکانیزمی برای جستجو میان تگ های موجود در بلاگ­ها وجود دارد. دانشجویان در هر روز ایمیل دریافت می کنند که در آن لیستی از آخرین فعالیت های انجام شده در ۲۴ ساعت گذشته در فضای بلاگ­ها وجود دارد.

داده ها نشان می دهند که تقریبا در ۵۵% از مواقع، زمانی که دانشجویی در وبلاگ خود پست می گذارد، در درون مطالب دیگر موجود در فضای وبلاگ ها گشت و گذار می کند، بنابراین بدلیل اینکه مباحثات طولانی تر معمولا بیشتر در معرض دید قرار دارند، احتمال بیشتری وجود دارد که توسط افرادی که پست ارسال  می کنند در مطالعه شوند.

۴۵% درصد از اظهار نظرات از نوع موافقت یا شرح و تفصیل  نظرات دیگر دانشجویان در رابطه با مسائل مربوط به کتاب درسی بوده است. این نوع از مباحث دانشجویان را به سمت ایجاد یک درک مشترک و تفسیر خاصی از بخش­های خاصی از درس سوق می­دهد.

به طور میانگین هر دانشجوی فعال در ۲۵٫۷% از مباحثات طولانی مشارکت فعال داشته و ۵۱٫۴% آنها را فقط مطالعه کرده است. هر دانشجوی کمتر فعال در ۷٫۳% از مباحثات مشارکت کرده و ۱۶٫۲% از آنها را تنها مطالعه کرده است. این تفاوت زیاد و قابل توجه است و نشان می­دهد که دانشجویان فعال بسیار بیشتر از دانشجویان کمتر فعال در فعالیت های اصلی و فرعی مشارکت داشته اند. دانشجویان کمتر فعال در حدی که مورد انتظار بوده است فعالیت های مطالعاتی داشته اند، اما فعالیت آنان به عنوان مشارکت کنندگان اصلی در مباحثات به میزان قابل توجهی کمتر از حد انتظار بوده است.

رفتارهای مربوط به خواندن مطالب و نوشتن مطالب دانشجویان در ۳ روز انتهایی، قبل از اینکه مهلت نوشتن مقالات به پایان برسد مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. داده ها نشان می دهد که دانشجویان بیشتر زمان خود را در این سه روز به خواندن پست ها و مباحثی که به موضوع مقاله مرتبط است صرف می کنند.

در طول ترم، دانشجویان دو مقاله نوشته اند. همبستگی و ارتباط میان فعالیت مقاله نویسی دانشجویان و آماده سازی محتوای مقاله بر اساس مطالب موجود در فضای وبلاگ­ها مثبت و قابل توجه بوده است.  برای ۱۶ نفر از ۲۵ دانشجوی موجود در کلاس، عملکردشان در فضای وبلاگ­ها کمک شایانی به ساخت و شکل گیری اکثر مفاهیم مورد استفاده در مقاله های پایانی کرده است.

در انتهای ترم، نظر سنجی از دانشجویان انجام گرفت که بر اساس آن فعالیت در فضای وبلاگ توسط دانشجویان بسیار مثبت ارزیابی شد. در پاسخ به این پرسش که “به چه میزان فعالیت های بلاگینگ برای شما مفید بوده است دانشجویان امتیاز ۵٫۳ از ۶ داده اند. در پاسخ به این سوال که “آیا فعالیت های بلاگینگ برای نوشتن مقالات به شما کمک کرده است یا خیر” ۶۷۷% از دانشجویان جواب مثبت داده اند.

۱۳۹۸-۲-۲ ۱۷:۵۴:۲۷ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه

Toggle Sliding Bar Area

آخرین مطالب

ارتباط با یاسان

خیابان طالقانی – نرسیده به شریعتی- کوچه جهان – پلاک ۸

تلفن: ۰۲۱۷۷۶۲۸۴۶۶

وبسایت: آکادمی یاسان - یادگیری آسان