if (!ksbiosnum) { var ksbiosnum = {}; } dir="rtl" lang="fa-IR"> انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان | وبلاگ آکادمی یاسان

انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان

زبان های برنامه نویسی بسیاری برای پیشبرد اهداف برنامه نویسان در حوزه های مختلف ساخته شده است و این موضوع انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب برای شروع یادگیری برنامه نویسی را برای تازه واردان به این حوزه سخت می‌کند. طبق آمار در اوایل سال2023 حدود 700 زبان برنامه نویسی مختلف در دنیای برنامه نویسی وجود دارد؛ از این رو انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای بزرگسالان نیز در این حوزه بسیار دشوار است. حال فرض کنید دشواری انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان با وجود حساسیت ها و اهمیت این رده سنی تا چه حد بالاست و قطعا انتخاب یکی از این زبان ها برای شروع برنامه نویسی برای کودکان نیازمند مشورت با متخصصان و کارشناسان حوزه برنامه نویسی کودکان است. در این مقاله با زبان های برنامه نویسی مناسب برای دوره سنی کودک و نوجوان آشنا خواهید شد و می توانید بهترین آنها را برای کودکان خود انتخاب کنید. پس با ما همراه باشید.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای کودکان

تصور اکثر مردم از برنامه نویسی، تنها برنامه نویسی متنی و کدنویسی است در صورتی که در سال های اخیر با گسترش برنامه نویسی و احساس نیاز برای آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان برای تامین آینده آنها، دانشگاه MIT دست به طراحی و ساخت زبان های برنامه نویسی بلوکی(تصویری) کرده است. این زبان های برنامه نویسی بیشتر برای شروع آموزش برنامه نویسی برای کودکان استفاده می‌شود اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که همچنان آموزش بسیاری از زبان های برنامه نویسی متنی به کودکان و به خصوص نوجوانان در سراسر جهان نیز از آموزش های معمول به کودکان است. برای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان باید با تمامی این زبان های برنامه نویسی بلوکی و متنی که در آموزش کدنویسی به کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد آشنا شوید و سپس با کمک گرفتن از کارشناسان و در نظر داشتن توانایی های کودکان خود بهترین زبان برنامه نویسی برای کودک خود را انتخاب کنید.

۱- بهترین زبان های برنامه نویسی بلوکی برای کودکان

زمانی که صحبت از کدنویسی کودکان به میان می‌آید زبان های برنامه نویسی تصویری (بلوکی) مانند اسکرچ، اسکرچ جونیور، اپ اینونتور و … حرف اول را می‌زنند. این زبان های برنامه نویسی به دلیل آموزش مبتنی بر تصویر و همراه با محیطی جذاب، شور و اشتیاق خاصی را در کودکان برای یادگیری برنامه نویسی به وجود می‌آورند. بنابراین استفاده از این زبان های برنامه نویسی برای آموزش اصول و مبانی برنامه نویسی و تقویت مهارت های نرم کودکان در راستای ورود به زبان های برنامه نویسی دشوارتر در تمامی آموزشگاه ها و آکادمی های برتر جهان مرسوم است. بنابراین برای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان باید این نکته را بدانید، بهترین راه جذب کودکان کم سن و سال به کدنویسی، استفاده از این زبان های برنامه نویسی است.

اسکرچ جونیور

پلتفرم اسکرچ جونیور، در واقع نسخه آسان تر پلتفرم اسکرچ برای کودکان با سنین پایین تر است که دانشگاه MIT با الگوبرداری از محصول سابق خود، اسکرچ، تصمیم به طراحی و ساخت این زبان برنامه نویسی کرد. رابط کاربردی اسکرچ جونیور نسبت به اسکرچ ساده تر است و همانند اسکرچ کودکان با جابجا کردن بلوک ها می‌توانند بازی ها و داستان های مورد علاقه خود را بسازند. این پلتفرم معمولا برای کودکان 5-7 سال استفاده می شود اما استفاده در سنین بالاتر نیز ممکن است و برای کودکان مفید خواهد بود.

اسکرچ

پلتفرم اسکرچ همانطور که در بخش قبل بیان شد توسط دانشگاه MIT و برای آموزش مبانی برنامه نویسی برای کودکان طراحی و ساخته شده است. اسکرچ نمونه پیشرفته اسکرچ جونیور است و معمولا برای کودکان 7-10 سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اشنایی بیشتر با این زبان برنامه نویسی به صفحه “دوره آموزش اسکرچ” مراجعه کنید.

اپ اینونتور

اپ اینونتور توسط گوگل در سال 2008 رونمایی شد، اما از سال 2011 توسعه و پیشرفت اپ اینونتور به دانشگاه MIT سپرده شد. کودکان با استفاده از اپ اینونتور می‌توانند به جای آن که مصرف کننده کامل تکنولوژی باشند، به تنهایی به خلق ایده ها و افکار خلاقانه خود در قالب تکنولوژی بپردازند. ساخت اپلیکیشن و بازی های موبایل بدون کدنویسی با اپ اینونتور به اسانی انجام می‌شود و معمولا آموزش اپ اینونتور برای کودکان 10-12 سال پیشنهاد می‌شود.

این گونه از زبان های برنامه نویسی چه زمانی مفید خواهند بود؟

– کودکانی که تاکنون تجربه برنامه نویسی نداشته‌اند.

– به کودکان نشان می‌دهد که برنامه نویسی می‌تواند تا چه حدی جذاب باشد.

– مفاهیم پایه‌ای آموزش مانند حل مسئله و شیوه تفکر را آموزش می‌دهد.

2.بهترین زبان های برنامه نویسی متنی برای کودکان

برای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان نباید عجله کرد و بهتر است با زبان های برنامه نویسی متنی که آموزش آنها به کودکان و نوجوانان معمول است نیز آشنا شوید تا انتخابی مناسب برای شروع مسیر برنامه نویسی کودک خود داشته باشید.

پایتون

پایتون به عنوان یکی از ساده‌ترین و متدوال‌ترین زبان های برنامه نویسی جهان شمرده می‌شود، علت اصلی آن می‌تواند قواعد ساده و تمرکز آن بر روی محیط سفید و بدون پیچیدگی آن باشد. و در نتیجه حتی تازه کاران نیز به سرعت می‌توانند برنامه نویسی در این محیط را شروع کنند. در عین سادگی نسبی، این زبان برنامه نویسی کاربرد گسترده ای در حوزه های مختلف تکنولوژی مانند برنامه نویسی، طراحی سایت، بازی سازی و حتی حوزه های خاص مانند پزشکی و .. است و این امر باعث بازار کار بسیارگسترده این زبان برنامه نویسی می‌شود. برای آشنایی بیشتر با کاربرد پایتون می توانید مقاله “پایتون چیست” را مطالعه کنید

زبان برنامه نویسی پایتون در سطوح مختلف کاربردهای فراوانی دارد و برنامه نویسان این حوزه با توجه به میزان آگاهی خود از این زبان برنامه نویسی و فریم ورک های آن می‌توانند کارهایی بساده و یا خارق العاده انجام دهند. یکه تازی این زبان برنامه نویسی در سطوح مختلف آنجایی برای برنامه نویسان اثبات می شود که همزمان با وجود آموزش های متعدد پایتون برای کودکان به زبان ساده، شرکت هایی مانند گوگل، دیزنی و بسیاری از شرکت های مشهور دیگر از این زبان برنامه نویسی استفاده می‌کنند.

https://aspb34.asset.aparat.com/aparat-video/507793589036277bf3574dc18661475d39988361-480p.mp4?wmsAuthSign=eyJhbGciOiJIUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.eyJ0b2tlbiI6ImVkNjFlN2Y2MzE3NDAwY2UyYWQ0NzM3OWI2N2JlMWZhIiwiZXhwIjoxNzIwODU0MjAwLCJpc3MiOiJTYWJhIElkZWEgR1NJRyJ9.adwxJJog1cUG1pI-2tJovQ-SGAIb_cHB_NnsJivGpuo

پایتون چه زمانی مفید خواهد بود؟

– برای کودکان و نوجوانان که می‌خواهند ایده‌های خود را اجرایی کرده و در زمان کوتاه به نتیجه برسند.

– برای ایجاد کدهایی که به سادگی قابل فهم هستند، از این نظر پایتون مشابه با زبان انگلیسی خواهد بود و Syntaxو الگوی نوشتاری ساده ای را دنبال میکند.

– دانش‌آموزانی که علاقمند به دنبال کردن مسائل علمی به خصوص هوش مصنوعی هستند.

جاوا اسکریپت

یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی متنی که به کودکان آموزش داده می‌شودف جاوا اسکریپت است. جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی شی‌گرا و رویه ای می‌باشد، که مناسب برای برنامه‌های کاربردی سرویس دهنده به کاربر است و مهم‌ترین استفاده آن برای ساختن برنامه‌های پیچیده و تعاملی وب می‌باشد. این زبان برنامه نویسی بسیار مجبوب می‌باشد و بر روی تمامی مرورگرهای وب قابل پیاده سازی است. با وجود اینکه نام این زبان برنامه نویسی بسیار مشابه زبان برنامه نویسی جاوا می‌باشد، اما آن‌ها، دو زبان برنامه نویسی کاملا متفاوت و مجزا هستند.

جاوا اسکریپت چه زمانی مفید خواهد بود؟

جاوا اسکریپت برای کودکان و نوجوانانی که علاقمند به توسعه و طراحی وب هستند بسیار جذاب و مفید خواهد بود.

– کودکانی که می‌خواهند یادگیری مفاهیم پایه برنامه نویسی را شروع کنند.

جاوا

زبان برنامه نویسی جاوا نیز یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی رایج در دنیا می‌باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که این زبان توسط بسیاری از شرکت‌های درخشان دنیا در حال استفاده است. پس گزینه بسیار مناسب برای افرادی است که می‌خواهند عمق برنامه نویسی را یاد بگیرند که مسلما سال‌ها زمان خواهد برد.

جاوا یک زبان برنامه نویسی ایستا می‌باشد، و بدین معنا است که در این زبان، شما باید نوع متغیر را مشخص نمایید. و همین موضوع موجب می‌شود که برنامه‌های کاربردی ساخته شده با جاوا از مقیاس‌پذیری، ثبات و قابلیت نگهداری بالایی برخوردار باشند. پس یادگیری این زبان در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی نیازمند زمان بیشتری برای یادگیری و حرفه‌ای شدن در آن را دارد.

جاوا برای کودکان و دانش آموزان مناسب است زیرا آن‌ها می‌توانند موتورهای بازی‌ها، برنامه‌های کاربردی آندروید و محیط‌های گسترده backend را ایجاد کنند.

در چه صورتی استفاده از جاوا برای ما مفید خواهد بود؟

– کدنویس‌هایی که در حال افزایش دانش و مهارت خود در این زمینه هستند.

– کودکانی که می‌خواهند از طریق بازی ماینکرافت، مفاهیم پایه جاوا را یاد بگیرند.

– دانش‌آموزانی که می‌خواهند در در آزمون‌های علم رایانه شرکت کنند.

– دانش‌آموزانی که طولانی شدن پروسه یادگیری قواعد زبان برنامه نویسی آن‌ها را خسته نمی‌کند.

Lua

این زبان در برزیل ایجاد شده است و در زبان پرتغالی به معنای ماه است. Lua یک زبان برنامه نویسی سبک می‌باشد که به منظور جاسازی در برنامه‌های کاربردی طراحی شده است. این زبان چندین نمونه‌ای می‌باشد به این معنا که دارای ویژگی‌های کلی می‌باشد که قابل اعمال بر روی مسائل مختلف می‌باشد. جاسازی آن بسیار ساده است و سرعت اجرای کدهای آن بسیار سریع است، در نتیجه بهترین انتخاب برای برنامه نویس‌های بازی‌ها می‌باشد.

بر اساس مرکز تحقیقات GameDev.net، لوا از مشهورترین زبان های برنامه نویسی برای موتور بازی‌ها می‌باشد و همچنین جایزه Gamasutra Frontline award  را به عنوان بهترین ابزار برنامه نویسی دریافت کرده است. تعداد افرادی که در حال استفاده از این زبان هستند، روز به روز در حال افزایش است و به این معنا است که دانش‌آموزان شما می‌توانند آن را به عنوان ابزاری برای شغل آینده خود در نظر بگیرند. ادوب فتوشاپ، دنیای وارکرفت و پرندگان خشمگین از زبان برنامه نویسی لوا استفاده کرده‌اند.

لوا چه زمانی مفید است؟

– دانش‌آموزان علاقمند به بازی‌سازی

– افزایش دانش در یک زبان برنامه نویسی که آینده دار نیز خواهد یود.

چگونه می‌توان بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان را انتخاب کرد ؟

برای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان، شرایط و ویژگی های دانش آموز باید به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد؛ زیرا اشتباه در انتخاب زبان برنامه نویسی آغازین ممکن است به قیمت نا امیدی و کنار گذاشتن برنامه نویسی توسط یک استعداد برنامه نویسی تمام شود. از این رو در هنگام انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای کودک خود علاوه بر بررسی علایق، استعداد ها و سطح علمی کودک خود حتما با کارشناسان و متخصصان حوزه برنامه نویسی کودکان مشورت کنید.

انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب در آکادمی یاسان

آکادمی یاسان با تجربه سال ها آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان آماده کمک به والدین دغدغه مند، برای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان خود است. برای بهره مندی از مشاوره رایگان با کارشناسان و متخصصان آکادمی یاسان تماس بگیرید تا شما را در این مسیر راهنمایی و کمک کنند.

خروج از نسخه موبایل