وبلاگزبان برنامه نویسیمقالات

برنامه نویسی کودکان

اهمیت آموزش برنامه نویسی کودکان

برنامه نویسی برای کودکان کم و سن و سال در نگاه اول، یک کار غیر ممکن به نظر می‌آید، اینکه از کودکان بخواهیم که در بدو ورود به این دنیای جدید، خودشان را با توانایی ساخت یک اپلیکیشن تصور کنند، کار بسیار سنگینی خواهد بود. اما این واقعیت کاملا قابل دستیابی است. با وجود برنامه‌ها و سایت‌ها، و اسباب بازی‌های کثیری که امروزه وجود دارند، کدنویسی می‌تواند جذاب و قابل هضم باشد.

در ساده‌ترین حالت ممکن، کدنویسی چگونگی ارتباطِ ما با کامپیوترها می‌باشد، برای نمونه: ابزارهایی که استفاده می‌کنیم تا یک وب سایت، اپلیکیشن، بازی کامپیوتری و … را راه اندازی نماییم. یادگیری کدنویسی مشابه یادگیری صحبت کردن و نوشتن به یک زبان به خصوص می‌باشد.

چرا کودکان باید برنامه نویسی را یاد بگیرند ؟

یادگیری برنامه نویسی برای کودکان صرفا به یافتن شغل یا حتی جذابیت کدنویسی محدود نمی‌شود. بلکه مهارت‌های خلاقیت، حل مسئله، همکاری متقابل، ارتباط با همسالان و سایر مهارت‌ها نیز در کنار سایر مزایای کدنویسی در نظر گرفته می‌شوند.

در این قسمت به بررسی اهمیت یادگیری برنامه نویسی برای کودکان می‌پردازیم:

۱) کدنویسی مزایای رقابتی خوبی را برای آینده کودکان فراهم خواهد کرد .

در صورتی که فرزند شما مهارتی را کسب کرده باشد که سایر کودکان از آن محروم هستند، طبیعتا در آینده، برای پذیرش در دانشگاه و در دید کارفرما و مدیران شرکت‌های معتبر دارای اولویت بالاتری برای پذیرش خواهد بود.

پیشنهاد مقاله: آموزش اسکرچ

 

اهمیت آموزش برنامه نویسی کودکان

۲) کودکان با دانش کدنویسی می‌توانند دنیای امروزه را بهتر درک کنند .

بسیاری از افراد در دنیای پر از تکنولوژی امروز، از اینکه چه چیزی گوش‌ های هوشمند، لپ تاپ‌ها، شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های ویدیویی و … را می‌سازد، هیچ اطلاعاتی ندارند. دانش اولیه برنامه نویسی می‌تواند شیوه تعامل و دیدگاه ما را در مورد این ابزارهای تکنولوژی تغییر دهد، و چشم ما را به امکانات بی‌نهایت کدنویسی باز کند. برنامه نویسی یک دانش اساسی در عصر دیجیتال است و این برای کودکان مهم است که بتوانند تکنولوژی اطراف خود را درک کنند.

۳) کدنویسی جذاب و رضایت بخش می‌باشد .

در حالی که کدنویسی مبتنی بر منطق می‌باشد، در عین حال فعالیتی سرشار از خلاقیت است. برای بسیاری از برنامه نویسان قسمت جذابِ کدنویسی، چالش و زنده شدن کدهای آن‌ها بعد از ساعت‌ها تلاش و اشکال زدایی می‌باشد. اصلا نگران نباشید با دستورالعمل‌های مناسب، شروع برنامه نویسی بسیار ساده و لذت بخش خواهد بود.

اهمیت آموزش برنامه نویسی کودکان

۴) کدنویسی خلاقیت را پرورش می‌دهد .

زمانی که شما یک زبان جدید را یاد می‌گیرید، با استفاده از آن می‌توانید خودتان را بیان کنید. همین اتفاق برای زبان برنامه نویسی رخ می‌دهد. کدنویسی کودکان را قادر می‌سازد تا نه تنها بتوانند از رسانه‌های دیجیتالی و تکنولوژی استفاده کنند بلکه آن را ایجاد کنند. این دانش‌آموزان به جای صرفا بازی کردن با اپلیکیشن‌ها و بازی‌های ویدیویی، می‌توانند بازی‌های ویدیویی خودشان را تصور و ایجاد کنند.

در پروسه برنامه نویسی، کودکان همراه با تجربه کردن، برنامه نویسی را می‌آموزند و ذهن خود را تقویت می‌کنند. حتی زمانی که آن‌ها اشتباه می‌کنند هم چیزی را می‌آموزند و کودکان به خلاقیت تشویق می‌شوند. خلاقیت بخشی از این فرآیند است و همیشه محصول نیست.

۵) برنامه نویسی کودکان مهارت‌های ریاضی آن‌ها را تقویت می‌کند .

برنامه نویسی به کودکان کمک می‌کند تا بتوانند مفاهیم انتزاعی را تجسم کنند، به آن‌ها اجازه می‌دهد که ریاضی را در دنیای واقعی به کار ببرند، و باعث می‌شود که ریاضی سرگرم کننده و خلاق باشد. این در حالی است که کدنویسی در بسیاری از برنامه‌های بنیادی امروز وجود دارد.

۶) برنامه نویسی مهارت حل مسئله را در کودکان تقویت می‌کند .

برنامه نویسی به کودکان می‌آموزد که همیشه راه حلی وجود دارد حتی اگر آن راه حل کار نکند. آن‌ها می‌توانند کاری که در حال انجام آن هستند را بدون ترس از شکست بهبود بخشند. یادگیری برنامه نویسی کودکان را برای زندگی در دنیای دیجیتال آینده آماده می‌کند. برنامه نویسی در ارتباطات، خلاقیت، ریاضی، نوشتن، و اعتماد به نفس به کودکان کمک می‌کند.

برنامه نویسی برای کودکان

۷) یادگیری مهارت‌های رایانه‌ای 

تفکر رایانه‌ای و یادگیری اصول اولیه برنامه نویسی به کودکان کمک می‌کند تا درک خود را نسبت به هر چیزی تقویت کنند. همچنین به آن‌ها می‌آموزد که چگونه مهندسان نرم افزار با استفاده از ریاضیات مشکلات را با راه حل منطقی و خلاق حل می‌کنند.

آموزش اسکرچ

– این یک دلیل مهم است که چرا برنامه نویسی باید در مدارس و در سنین پایین تدریس شود.

پیشنهاد مقاله: تفکر رایانشی یا کامپیوتری چیست ؟

۸) برنامه نویسی کامپیوتر، کودکان را به چالش می‌کشد و انعطاف پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهد .

با یادگیری برنامه نویسی کودکان می‌آموزند، پس از هر شکست عقب نشینی نکنند. همچنین درمی‌یابند که شکست همیشه چیز بدی نیست و به عنوان یک فرصت یادگیری می‌تواند مؤثر واقع شود. هنگامی که شما شکست خورده و دوباره تلاش می‌کنید می‌توانید از اشتباهات خود درس بگیرید. برنامه نویسی به کودکان آموزش می‌دهد تا زمانی که موفق نشده و به نتیجه نرسیده‌اند دست از تلاش نکشند.

برنامه نویسی کودکان

۹) برنامه نویسی به کودکان می‌آموزد چگونه بیندیشند .

برنامه نویسی کامپیوتر فقط در مورد آموزش نحوه تایپ کدها نیست. بیشتر در این مورد است که کودکان چگونه متفاوت بیندیشند. توانایی کدنویسی نیازمند بهره مندی از تفکر منطقی است. آن‌ها باید قادر به دیدن یک مشکل بزرگ و شکستن آن به قطعات کوچک‌تر به منظور حل آن، به شیوه‌ای موثر باشند.

این فرایند تجزیه نامیده می‌شود و یکی از ویژگی‌های کلیدی تفکر رایانه‌ای است. کودکان یاد می‌گیرند که کدنویسی نیازمند یک ایده مبهم است که باید با استفاده از خلاقیت خود، آن را به چیزی مؤثر تبدیل کنند. اگر اولین راه حل جواب نداد، راه حل دیگری را امتحان کنند، و اگر راه حل بعدی هم جواب نداد، آنقدر تلاش کنند تا مسئله حل شود. برنامه نویسی این نوع تفکر را تقویت می‌کند.

پیشنهاد مقاله: آموزش پایتون کودکان

تا اینجا تعدادی از مزایای یادگیری کدنویسی کودکان را برشمردیم.

اما امروزه چه زبان های برنامه نویسی برای کودکان قابل استفاده است؟ اسکرچ، پایتون، لوگو، ماینکرفت و … که هر یک از آن‌ها قابلیت‌ها و توانمندی‌های متعددی را در بر می‌گیرند و آکادمی یاسان طبق آخرین متد های مورداستفاده در سراسر جهان ، به آموزش برنامه نویسی کودکان می پردازد . در این دوره ها علاوه بر برنامه نویسی ، همزمان کودکان مهارت های نرم زندگی را نیز فرا میگیرند و آماده حضور در جامعه می شوند . 10 مهارتی که کودکان در هنگام آموزش برنامه نویسی می آموزند را در اینجا بخوانید .

چرا کودکان باید برنامه نویسی را یاد بگیرند؟

1) کودکان با دانش کدنویسی می‌توانند دنیای امروزه را بهتر درک کنند. 2) کدنویسی، خلاقیت کودکان را پرورش می دهد. 3) برنامه نویسی کودکان مهارت‌های ریاضی آن‌ها را تقویت می‌کند. 4) برنامه نویسی مهارت حل مسئله را در کودکان تقویت می‌کند. 5) برنامه نویسی کامپیوتر، کودکان را به چالش می‌کشد و انعطاف پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهد. 6) برنامه نویسی به کودکان می‌آموزد چگونه بیندیشند.

برنامه نویسی چگونه مهارت حل مسئله را در کودکان تقویت می‌کند؟

برنامه نویسی به کودکان می‌آموزد که همیشه راه حلی وجود دارد حتی اگر آن راه حل کار نکند. آن‌ها می‌توانند کاری که در حال انجام آن هستند را بدون ترس از شکست بهبود بخشند. یادگیری برنامه نویسی کودکان را برای زندگی در دنیای دیجیتال آینده آماده می‌کند. برنامه نویسی در ارتباطات، خلاقیت، ریاضی، نوشتن، و اعتماد به نفس به کودکان کمک می‌کند.

برنامه نویسی چگونه طرز فکر کودکان را تغییر می‌دهد؟

برنامه نویسی کامپیوتر فقط در مورد آموزش نحوه تایپ کدها نیست. بیشتر در این مورد است که کودکان چگونه متفاوت بیندیشند. توانایی کدنویسی نیازمند بهره مندی از تفکر منطقی است. آن‌ها باید قادر به دیدن یک مشکل بزرگ و شکستن آن به قطعات کوچک‌تر به منظور حل آن، به شیوه‌ای موثر باشند. این فرایند تجزیه نامیده می‌شود و یکی از ویژگی‌های کلیدی تفکر رایانه‌ای است. کودکان یاد می‌گیرند که کدنویسی نیازمند یک ایده مبهم است که باید با استفاده از خلاقیت خود، آن را به چیزی مؤثر تبدیل کنند. اگر اولین راه حل جواب نداد، راه حل دیگری را امتحان کنند، و اگر راه حل بعدی هم جواب نداد، آنقدر تلاش کنند تا مسئله حل شود. برنامه نویسی این نوع تفکر را تقویت می‌کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا