مقالاتوبلاگ

آموزش رباتیک برای کودکان از چه سنی شروع می شود و مزایای آن چیست؟

امروزه وسایل و ابزارآلات متنوعی در دسترس کودکان قرار دارند. کارکردن با این ابزار باعث می‌شود تا کودک به مسائل مختلف (برای مثال هنر، موسیقی، ریاضیات و…) ورود پیدا کند و با جستجو در این مسیر، ریشه مسائل و جایگاه خود در هستی را کشف کند.

رباتیک کودکان

برنامه‌های STEM (یک رویکرد آموزشی مدرن) برای کودکان بسیار دلنشین است. رباتیک کودکان زیرمجموعه این روش آموزشی محسوب می‌شود.یادگیری رباتیک برای کودکان بسیار مهم است و باعث می‌شود تا خلاقیت آنها شکوفا شود. علاوه بر خلاقیت کودک، دیگر مهارت‌های کودک، در این مسیر تقویت می‌شوند.

مبتدیان چگونه رباتیک را یاد می‌گیرند؟

یادگیری رباتیک برای کودکان بسیار مهم است و باعث می‌شود تا آنها به‌صورت عملی با مفاهیم STEM مواجه شوند. آنها در این مسیر یاد می‌گیرند که چگونه ربات خود را با انجام فرایند برنامه‌نویسی، طراحی و ساخت، خلق کنند. در واقع آنها می‌آموزند که برای رسیدن به یک نتیجه، باید فرایندهای متعدد و مختلفی را طی کنند.

یادگیری رباتیک برای کودکان چگونه است؟

در مجموعه ما، آکادمی یاسان، یادگیری علم رباتیک برای کودکان، از طریق نرم افزارهای شبیه ساز صورت می گیرد. اما استفاده از این قابلیت چه ویژگی‌هایی در کودک به وجود می‌آورد؟

  • استفاده از این قابلیت‌ها باعث می‌شود تا کودک توانایی ساخت رویای خود و همچنین آزمایش آن را داشته باشد.
  • این فرایند باعث می‌شود تا قوه تجسم کودک تقویت شود و بتواند مسائل(حتی مسائل واقعی که در آینده رخ می‌دهند) را با دید وسیع‌تری حل کند.
  • استفاده از این قابلیت‌ها، کودک را در آینده به فردی تبدیل می‌کند که با اختراع خود، جهان را شگفت‌زده خواهد کرد.
  • همچنین آنها در این مسیر یاد می‌گیرند به‌گونه‌ای متفاوت و کارآمد فکر کنند.

آیا ثبت‌نام کودک در کلاس‌های رباتیک لازم و ضروری است؟

کلاس‌ رباتیک ممکن است برای برخی از کودکان خوب باشد. مطمئن شوید که کودک، از شرکت در کلاس لذت می‌برد. همچنین به یاد داشته باشید که کودک خود را در مراکز معتبر آموزش رباتیک ثبت‌نام کنید. این امر سبب می‌شود تا کودک شما تحت تعلیم افراد با دانش و متخصص قرار بگیرد. همچنین انتخاب درست مراکز آموزش رباتیک باعث می‌شود تا کودک، با اشتیاق بیشتری به آموزش و یادگیری توجه نشان دهد. آکادمی یاسان تجربه ی آموزش تخصصی برنامه نویسی، بازی سازی و رباتیک کودکان را دارد و این موضوع باعث شده، مربیان آکادمی به صورت تخصصی در حوزه ی آموزش به کودکان فعال باشند و کلاس رباتیک برای کودکان جذابیت و بازدهی دوچندان داشته باشد.

رباتیک برای کودکان چه فوایدی دارد؟

رباتیک برای کودکان فواید بی‌شماری دارد و باعث می‌شود تا آن‌ها مهارت‌های مهمی کسب کنند. این مهارت‌ها عبارت‌اند از: اعتمادبه‌نفس، استقامت در برابر مشکلات، تقویت روحیه انتقادپذیری و… که در ادامه به بررسی دقیق‌تر هر کدام می‌پردازیم.

تقویت اعتمادبه‌نفس

کودک وقتی احساس می‌کند که ربات او مفید واقع شده است و می‌تواند به یک فرد کمک کند؛ اعتمادبه‌نفس پیدا می‌کند. در واقع حس مفید بودن و اهمیت داشتن، در کودک القا می‌شود و این موضوع، تاثیر مستقیمی بر روی تقویت اعتمادبه‌نفس کودک می‌گذارد.

پیشنهاد مطالعه : اعتماد به نفس کودکان

استقامت یا ممارست در برابر مشکلات

کودکان در کنار آموزش رباتیک، یاد می‌گیرند که به‌راحتی در برابر مشکلات تسلیم نشوند. همانطور که می‌دانید، همیشه در تست نخست ربات، کودک موفق نخواهد شد(ربات بدون نقص نخواهد بود). او باید ربات را مجددا بررسی کند و اشکالات آن را بیابد. بعد از یافتن اشکالات، نوبت برطرف‌کردن آن‌ها است. این روند(عدم موفقیت) ممکن است چندین بار اتفاق بیفتد؛ اما شما باید کودک را تشویق کنید تا به کار خود ادامه دهد تا در انتها، به موفقیت برسد(ربات به‌درستی کار کند).

روحیه انتقاد پذیری کودک را افزایش می‌دهد

شنیدن این جملات “ایده تو خوب نیست” یا “باید این ایده عوض شود” ممکن است هر فردی را اذیت کند(حتی انسان بالغ). اما باید بپذیریم که شنیدن این جملات، گاهی اوقات ما را به سمت بهترشدن و پیشرفت کردن سوق می‌دهند. رباتیک برای کودکان، در افزایش روحیه ی انتقاد پذیری آنها موثر است.

کودک را درگیر یادگیری و آموزش می‌کند

رباتیک به‌صورت عملی آموزش داده می‌شود و همین موضوع سبب می‌شود تا کودک تمام حواس و توجه خود را بر روی یادگیری متمرکز کند. بنابراین کودک یاد می‌گیرد که چگونه در آینده، بر روی مسئله‌ای تمرکز کند و راه‌حل آن را بیابد.

مهارت‌های برنامه‌نویسی را تقویت می‌کند

برنامه‌نویسی کودکان و رباتیک رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. از طرفی، کودکان به دلیل عملی(و نه تئوری)بودن رباتیک به آن علاقه‌مند می‌شوند. این دو امر(علاقه کودک به رباتیک و رابطه نزدیک رباتیک و برنامه‌نویسی) سبب می‌شود تا مهارت برنامه‌نویسی کودک نیز تقویت شود.

رباتیک و برنامه نویسی
رباتیک و برنامه‌نویسی رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند
کودک را تشویق به انجام کار گروهی می‌کند

رباتیک برای کودکان بسیار مهم است و باعث می‌شود تا کودک نحوه کارکردن با دیگران و معاشرت کردن با آنها را بیاموزد. همچنین انجام کار گروهی باعث می‌شود تا کودک یاد بگیرد که ایده‌های خود را در بین اعضای گروه فاش نکند.

تعاملات انسان و ربات

با رباتیک، پیش به‌سوی آینده

همانطور که در بالاتر گفتیم؛ مهارت‌هایی که رباتیک به کودک می‌آموزد، در زندگی آینده کودک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این موضوع، پیش‌بینی می‌شود که در سال 2018 تا 2028، مشاغل مرتبط با علم رباتیک، 4 درصد افزایش یابند. در واقع شما با آموزش رباتیک به کودک خود، آینده شغلی او را نیز تضمین می‌کنید.

کودکان از چه سنی می‌توانند آموزش رباتیک را آغاز کنند؟

جواب این سوال با توجه به شرایط کودک، متغیر است. ممکن است یک کودک در سن 6 سالگی برای یادگیری رباتیک آماده باشد و کودک دیگر در سن 8 سالگی این آمادگی را کسب کند؛ برای تعیین سطح فرزند خود و آموزش مقدمات رباتیک و یا آموزش صفر تا صد رباتیک برای کودکان می توانید در دوره ی رایگان 7 روزه ی آکادمی یاسان شرکت کنید و تعیین سطح فرزند خود را به متخصصان بسپرید. برای شرکت در این دوره ی رایگان اینجا کلیک کنید .

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا