مقالاتمطالب آموزش اسکرچ کودکان

آموز‌ش برنامه اسکرچ

نرم افزار اسکرچ بزرگترین انجمن برنامه نویسی در جهان برای کودکان و یک زبان برنامه نویسی تصویری ساده است که به کودکان و نوجوانان اجازه می دهد داستان های دیجیتال، بازی و انیمیشن بسازند. برنامه اسکرچ توسط بنیاد اسکرچ، طراحی و توسعه داده شده است.

با آموزش برنامه اسکرچ به کودکان و نوجوانان خود تفکر محاسباتی و مهارت های حل مسئله را ارتقا می بخشید؛ آموزش و یادگیری خلاق، ابراز وجود و همکاری، و عدالت در محاسبات نیز مباحثی است که این زبان برنامه نویسی تقویت می کند.

آموزش برنامه اسکرچ در آموزش برنامه نویسی موثر است؟

در جواب به این سوال باید گفت بله، اسکرچ بزرگترین انجمن برنامه نویسی برای کودکان و یک زبان برنامه نویسی با رابط تصویری ساده است که به کودکان و نوجوانان اجازه می دهد داستان ها، بازی ها و انیمیشن های دیجیتال بسازند. یادگیری برنامه اسکرچ کودکان را با اصول برنامه نویسی آشنا می‌کند و آنها را آماده یادگیری زبان های پیشرفته برنامه نویسی می‌کند.

پیشنهاد مطالعه : اسکرچ چیست؟

آموزش برنامه نویسی اسکرچ برای چه گروه سنی مناسب است؟

دانش‌آموزان در همه سطوح (از مدرسه ابتدایی تا دانشگاه) و در رشته‌های مختلف (مانند ریاضی، علوم کامپیوتر، هنرهای زبان، مطالعات اجتماعی) با اسکرچ مبانی برنامه نویسی را با این زبان برنامه نویسی تصویری یاد می‌گیرند. منابع آموزشی در صفحه اسکرچ برای ویرایشگران (Scratch For Educators) موجود است.

آموزش برنامه نویسی به کودکان
برای آشنایی با آکادمی یاسان و آموزش برنامه اسکرچ روی عکس کلیک کنید.

آموزش نرم افزار اسکرچ برای سنین 8 تا 16 سال طراحی شده است، اما توسط افراد در هر سنی استفاده می شود. میلیون‌ها نفر در حال ایجاد پروژه‌های اسکرچ Scratch در محیط‌های مختلف، از جمله خانه‌ها، مدارس، موزه‌ها، کتابخانه‌ها و مراکز اجتماعی هستند؛ که همین ویژگی در دسترس بودن نرم افزار اسکرچ است که افراد زیادی را به این زبان جذب کرده است.

ویدیو آموزش برنامه اسکرچ

آموزش برنامه اسکرچ به کودکان و نوجوانان یکی از راه های افزایش هوش ریاضی، خلاقیت و قدرت حل مسئله در کودکان ونوجوانان است که در ادامه مطلب به آن پرداخته ایم.

یادگیری کدنویسی، کدنویسی برای یادگیری

توانایی کدنویسی برنامه های کامپیوتری بخش مهمی از سواد در جامعه امروزی است. وقتی افراد کدنویسی را در اسکرچ یاد می گیرند، استراتژی های مهمی برای حل مشکلات، طراحی پروژه ها و انتقال ایده ها یاد می گیرند.

مزایای آموزش برنامه اسکرچ به کودکان

 1. تشویق تفکر خلاقانه

شعار اسکرچ «ایده بردازی کن، برنامه نویسی کن، به اشتراک بزار» نشان دهنده اهمیت ایده پردازی و تفکر خلاقانه در طراحی نرم افزار اسکرچ است. 

بنیاد اسکرچ (Scratch) با توسعه برنامه اسکرچ قابلیت ترکیب تصاویر، گرافیک و صدا را برای کودکان فراهم می کند تا چیزی جدید خلق کنند. این قابلیت باعث افزایش قدرت ایده پردازی و خلاقیت در کودکان می شود، که زبان برنامه نویسی اسکرچ را از دیگر زبان های برنامه نویسی متمایز می کند.

آموزش نرم افزار اسکرچ
ایده بردازی کن، برنامه نویسی کن، به اشتراک بزار

2. کتابخانه وسیع

برنامه اسکرچ دارای کتابخانه ای بزرگ با تصاویر زمینه و شکلک های (sprites) از پیش تعیین شده است و همچنین به کودکان اجازه می دهد شکلک های خود را طراحی و در داستان های تعاملی ساخته دست خود کودکان از آن استفاده کنند، که بیان کننده منعطف بودن زبان برنامه نویسی اسکرچ است. ساخت شکلک و طراحی داستان تعاملی باعث افزایش خلاقیت می شود و همچنین مهارت های کودکان و نوجوانان را در داستان نویسی، انیمیشن و طراحی افزایش می دهد.

3.  قدرت حل مسئله 

برنامه اسکرچ به گونه ای  طراحی شده تا ذهن کودکان و نوجوانان را به سمت حل مسئله سوق دهد، و با این کار توانایی حل مسئله های متفاوت را از کودکی تقویت کند.

برنامه نویسی اسکرچ به کودکان تفکر برنامه نویسی را آموزش می دهد، به این معنا که با تقسسیم یک مشکل به قطعات کوچک تر حل مشکل را ساده می کند و کودکان را به سمت استفاده از راه حل های متفاوت سوق می دهد، و با این کار قدرت حل مسئله کودکان و نوجوانان را تقویت می کند. 

4. سهولت در یادگیری 

یادگیری به طور طبیعی زمانی اتفاق می افتد که بچه ها سرگرم هستند. زبان برنامه نویسی اسکرچ در درجه اول برای بچه ها با رابط تصویری جذاب طراحی شده است.

بچه ها برای شروع ساختن برنامه ها باید بلوک ها را از پالت بلوک به فضای کاری کدنویسی بکشند. بچه ها می توانند بلوک های کد را ببندند تا شخصیت ها حرکت کنند، بپرند، برقصند و آواز بخوانند. آنها می توانند ظاهر شخصیت های خود را تغییر دهند، پس زمینه های خود را طراحی کنند.

مزایای آموزش برنامه اسکرچ به کودکان

با برنامه اسکرچ، بچه ها می توانند صداها و حتی عکس های خود را اضافه کنند و سپس از بلوک های برنامه نویسی برای زنده کردن شخصیت های خود استفاده کنند. این به بچه ها اجازه می دهد تا بازی ها، انیمیشن ها و سایر برنامه های تعاملی را به راحتی ایجاد کنند.

به این ترتیب کودکان مفاهیم کدنویسی را در محیطی امن و سرگرم کننده کشف می کنند.

5. کمک به بهبود تفکر منطقی

با نرم افزار اسکرچ، بچه ها می توانند بلوک های کد را بکشند و رها کنند. این شامل کشیدن و رها کردن بلوک های کد به جای نوشتن کد است در حالی که کودکان هنوز منطق کدنویسی را یاد می گیرند.

آنها می توانند نتیجه اقدامات و آنچه را می سازند فوراً ببینند. این به بچه ها کمک می کند تا منطق پشت برنامه ها را درک و تجزیه و تحلیل کنند.

منطق در اسکرچ بر مفاهیم اساسی مانند متغیرها، انواع داده ها، لیست ها، آرایه ها، حلقه ها و عملگرها بنا می شود. هنگامی که دانش‌آموزان از کدنویسی مبتنی بر بلوک محبوب به کدنویسی مبتنی بر متن پیش می‌روند، این مهارت‌ها به زبان‌های دیگر نیز ترجمه می‌شوند.

6. زیربنای آموزش کد نویسی 

آموزش برنامه اسکرچ یکی از بهترین راه ها برای شروع برنامه نویسی برای کودکان است؛ این مسیر عالی برای بچه ها برای یادگیری تفکر برنامه نویسی و شروع مشتاقانه به مهارت های کدنویسی در دنیای واقعی است.

بسیاری از زبان های برنامه نویسی دیگر از بچه ها می خواهند که دستورات متنی را یاد بگیرند و قوانین سختگیرانه ای در مورد استفاده از آنها داشته باشند در صورتی که برنامه اسکرچ به بچه ها امکان می دهد انرژی خود را روی چیزهای سرگرم کننده متمرکز کنند، به ایده هایی برای برنامه های جدید فکر کنند، چگونه آنها را بسازند، آنها را طراحی کنند و آنها را با دوستان به اشتراک بگذارند.

تاثیر یادگیری اسکرچ بر مهارت های نرم کودکان چیست؟

بچه ها می توانند از برنامه اسکرچ برای برنامه نویسی داستان های تعاملی، انیمیشن ها و بازی های خود استفاده کنند. در این فرآیند، آنها یاد می‌گیرند که خلاقانه فکر کنند، به‌طور سیستماتیک استدلال کنند و به طور مشترک کار کنند مهارت هایی که در قرن 21 برای کودکان ضروری به نظر می رسد.

امروزه، مربیان در سراسر جهان از برنامه نویسی اسکرچ برای آموزش موضوعاتی مانند ریاضیات، موسیقی، هنر، طراحی و بسیاری موارد دیگر به کودکان استفاده می کنند. اسکرچ برای کاوش و آزمایش طراحی شده است و از بسیاری از سبک های یادگیری مختلف پشتیبانی می کند.

دوره آموزش برنامه اسکرچ آکادمی یاسان

برای آموزش برنامه اسکرچ به کودکان و نوجوانان خود و قرار دادن آنها در مسیر یادگیری برنامه نویسی اصولی زیر نظر کارشناسان و مربیان حرفه ای به صفحه دوره اسکرچ آکادمی یاسان مراجعه کنید و در جلسه رایگان آکادمی ما شرکت کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا