مقالاتمطالب آموزش پایتون کودکان
موضوعات داغ

پایتون یا جاوا، یادگیری کدام یک سودمندتر است؟

زبان‌های برنامه‌نویسی دارای انواع مختلفی هستند که یک برنامه‌نویس برای آغاز و ادامه کار خود باید به یکی از آن‌ها تسلط کافی داشته باشد. تسلط بر این زبان‌ها مساوی است با مسلط بودن به کد‌های نوشته‌شده در کامپیوتر!

جاوا یا پایتون را می‌توان در این دسته قرار داد و با بررسی مجزای هر‌کدام، تشخیص داد که کدام‌یک نسبت به دیگر برتری دارد. از آنجایی‌که زبان‌های پایتون و جاوا در دسته برنامه‌های آسان و به نسبت ساده هستند، می‌توان آن‌ها را برای افراد تازه‌کار یا حتی کودکان که در این کار استعداد دارند، مناسب دید.

انتخاب زبان برنامه‌نویسی برای بسیاری از برنامه‌نویسان حرفه‌ای یا حتی تازه‌کار‌ها، کاری دشوار و کمی گیج‌کننده است. به‌طور معمول افراد می‌توانند با سرچ ساده، بهترین‌ها را در این حیطه پیدا کنند. وقتی نام جاوا یا پایتون به میان می‌آید، عنوانی از بهترین هم به همراهشان خواهد آمد. اگر بتوان یک برنامه‌نویس را تا این اندازه محدود کرد که یکی از آن‌ها را انتخاب کند، باید کدام‌یک را برگزیند؟ با بررسی آن‌ها می‌توان شروط برتری را مشخص کرد.

جاوا یا پایتون

پایتون یا جاوا؛ کدامیک بهتر است؟

برای اینکه بتوان پایتون یا جاوا را نسبت به یکدیگر مورد مقایسه قرار داد و تفاوت‌های آن‌ها را متوجه شد، ابتدا نیاز است در مورد تعاریفی از آن‌ها اطلاعات کسب کرد. در کنار این تعاریف لازم است هدف آن‌ها هم بیان شود. امکان برنامه نویسی برای کودکان در این دو را می‌توان وجه اشتراکشان دانست. با وجود این موضوع، باز هم تفاوت‌ها، حاکم هستند.

آشنایی کلی با  جاوا

قرار‌گیری برنامه شیء‌گرا در جاوا (Java) توانسته آن را به سطح خاصی از برتری برساند. جاوا یا پایتون، هر دو در دسته زبان‌های برنامه‌نویسی همه‌منظوره قرار می‌گیرند. برتری جاوا نسبت به پایتون با این زاویه، در مورد هم‌زمان یا هم‌روند بودن آن هم صدق می‌کند. این زبان علاوه بر اینکه شیء‌گرا است، در دسته برنامه‌های استاتیک هم قرار می‌گیرد. معرفی و توسعه این برنامه مربوط به سال 1995 می‌شود که با شعاری از (یک‌بار بنویس و هرجا اجرا کن) کار خود را آغاز کرد.

قابلیت اجرای این زبان روی تمامی پلتفرم‌های موجود در بازار، یکی از ویژگی‌های اصلی آن است. اجرای چنین قابلیتی در سیستم جاوا تنها از طریق ماشین جاوا امکان‌پذیر می‌شود. بنا بر شعاری که از ابتدای کار در این زبان برنامه‌نویسی داده شد، می‌توان جاوا را به‌عنوان برنامه‌ای دانست که بتوان آن را در جایی واحد نوشته و به‌عنوان کد از آن استفاده کرد و سپس همان را در پلتفرم‌های دیگر کپی کرده و به اجرا در آورد. از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به ساختار‌بندی منظم و سطح بالا اشاره کرد.

جاوا به دلیل ساختار ساده و آسانی که دارد به کودکان نیز آموزش داده می‌شود که می‌توانید در مقاله جاوا برای کودکان در این رابطه مطالعه کنید.

مقایسه جاوا و پایتون

آشنایی کلی با پایتون

همه‌منظوره بودن جاوا یا پایتون (Python) به این معنی است که می‌توان آن‌ها را روی تمامی پلتفرم‌ها به اجرا در آورد. پایتون در دسته زبان‌های برنامه‌نویسی با داده‌های پویا قرار می‌گیرد. اولین چیز‌هایی که از پایتون به میان آمد، در یک موسسه تحقیقاتی هلند بود و در همان‌جا توسعه یافت. هدف از ساخت این برنامه این بود که برنامه‌نویسان بتوانند سطح بالایی از کد‌نویسی را تجربه کرده و شکاف میان محیط‌های اسکریپتینگ و C را از میان بردارند.

می‌توان از خوانایی، سادگی بالا و کوتاه برنامه‌های نوشته‌شده، به‌عنوان دیگر اهداف سازندگان آن نام برد. به همین دلایل است که پایتون برای کودکان و افراد تازه‌کار بسیار مناسب بوده و آن‌ها می‌توانند با سادگی هرچه تمام‎تر کار‌های برنامه‌نویسی و کد‌نویسی خود را انجام دهند.

تفاوت های پایتون و جاوا

جاوا یا پایتون، به‌عنوان ابزاری برای برنامه‌نویسی توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان قرار می‌گیرند، اما نمی‌توان شباهت‌های ساختاری زیادی را میان این دو پیدا کرد. تفاوت جاوا و پایتون، تفاوتی همه‌جانبه بوده و تنها یکی از زوایای آن‌ها را در نظر نمی‌گیرد.

تفاوت در آینده شغلی پایتون و جاوا

در زبان جاوا یا پایتون، ممکن است گمان کنید از آنجایی‌که پایتون از سطح بالا‌تری نسبت به جاوا برخوردار است، آینده‌ای بهتر و روشن‌تر خواهد داشت؛ اما موضوع به همین‌جا ختم نمی‌شود. مهم‌ترین چیزی که می‌تواند آینده یک زبان برنامه‌نویسی را مشخص کرده و آن را در دسته برنامه‌های آینده‌دار قرار دهد، نظم حاکم در سیستم آن است. با توجه به این ویژگی، می‌توان گفت آینده شغلی جاوا بر این اساس و همچنین بر اساس استفاده‌هایی که از آن می‌شود، بهتر از پایتون است.

پایتون یا جاوا

تفاوت پایتون و جاوا در توسعه وب

جاوا یا پایتون، هر دو در زمینه توسعه Backend استفاده می‌شوند. این اصطلاح در اصل در پروژه‌های نرم‌افزاری وب به‌کار رفته و در قسمت سرور آن قرار دارد. تفاوت پایتون و جاوا در این مبحث را می‌توان در مورد شیوه اجرایی Backend در آن‌ها دانست.

آموزش مقدماتی پایتون در آکادمی یاسان

آکادمی یاسان با خدماتی که به مشتریان و کاربران خود در مورد جاوا یا پایتون ارائه می‌دهد، می‌تواند استعداد کودکان یا حتی جوانان و بزرگسالان را در این زمینه شکوفا کند. آموزش مقدماتی پایتون در این آکادمی یکی از آموزش‌هایی است که افراد می‌توانند در حیطه برنامه‌نویسی یاد بگیرند و از این راه کسب درآمد کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا