مقالات

کلاس آنلاین و 6 نکته برای موفقیت در آن

مزایای استفاده از کلاس آنلاین در مقابل کلاس‌های سنتی:

“آیا می توانم از کلاس آنلاین استفاده کنم، یا باید همچنان در کلاس های حضوری شرکت کنم؟”

این امکان وجود دارد که همین حالا، که شما در حال مطالعه این پست هستید، در انتخاب یک دوره آنلاین دچار تردید شده باشید. اما شاید این تردید به خاطر بی‌اطلاعی یا اطلاعات کم از مزایای این دوره‌ها باشد.

اگر در تمام طول دوران زندگی خود از کلاس‌های حضوری استفاده کرده‌اید، پس کمی تردید برای انتخاب دوره‌های آنلاین طبیعی خواهد بود، اما باید بدانید که کلاس آنلاین نیز مانند کلاس‌های حضوری دارای مزایای منحصر به فردی خواهد بود، که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱) پیشرفت در کار و همزمان داشتن اوقات فراغت و انجام کارهای مورد علاقه:

شرکت در کلاس مجازی به شما اجازه می‌دهد تا انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشید. شما می‌توانید کار کنید و آن را به صورت کاملا منعطفی با کلاس آنلاین خود هماهنگ کنید و به خصوص اگر در دوره‌های آنلاین ناهمزمان یا asynchronous شرکت کرده‌اید، زیرا این دوره‌ها نیازی به ورود به جلسه آنلاین در ساعت معینی ندارد و جلسه زنده‌ای برگزار نمی‌شود، بلکه به صورت رکورد شده در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد و در عین حال شما می‌توانید مطالعه کرده و با مربی یا هم کلاسی‌های خود (برای مثال با استفاده از محیط مباحثه فوروم) ارتباط برقرار نمایید.

کلاس آنلاین

۲) زمان‌بندی و محیط انعطاف‌پذیر:

شما با شرکت در کلاس آنلاین می‌توانید محیط مطالعه خود را انتخاب کنید: در حال استراحت، در اتاق مطالعه، در کتابخانه یا حتی باشگاه ورزشی.

همچینین می‌توانید به پادکست‌های کلاس آنلاین خود در حال دویدن بر روی تردمیل گوش دهید. آیا شگفت انگیز نیست؟

کلاس آنلاین به این معنا است که، شما نیازی ندارید تا برای حضور در کلاس، به بیرون از خانه بروید، و این به معنای صرفه‌جویی در زمان، برای مطالعه و کسب دانش بیشتر است.

حتی نگرانی برای گیر افتادن در ترافیک یا بارش سنگین برف و باران هم بی‌معنی خواهند بود.

۳) هزینه کمتر:

یکی از مزیت‌های اصلی دوره‌های آنلاین کاهش هزینه‌های جاری برای کلاس و رفت و آمد می‌باشد. اغلب دوره‌های آنلاین دارای هزینه‌های کمتری هستند و برای تمامی افراد مقرون به صرفه خواهند بود.

۴) یادگیری مسئولیت‌پذیری و انضباط:

چه کسی میتواند بگوید که داشتن انضباط شخصی خوب نیست؟

 درست است که کلاس آنلاین نیازمند انگیزه شخصی بالا و توانایی مدیریت زمان می‌باشد، زیرا شما زمان مطالعه زیادی را به تنهایی سپری می‌کنید بدون اینکه فردی دیگری در مدت زمان مشخصی شما را متمرکز نگه دارد، اما شما در کلاس آنلاین نه تنها دوره مورد نظر را می‌گذرانید و بر مفاهیم آن مسلط می‌شوید بلکه این دوره به شما می‌آموزد تا چگونه انگیزه خود را حفظ کنید و به صورت منظم دروس مرتبط را مطالعه کنید.

حفظ انگیزه شخصی، ویژگی بسیار مهمی در محیط کار است و به شما کمک می‌کند تا از میان دیگر افراد برجسته‌تر باشید.

۵) انتخاب دوره‌های مختلف

زمانی که شما می‌خواهید دوره‌ای را انتخاب کنید علاوه بر موضوع دوره و فرصت‌های شغلی حاصل از آن، انتخاب کلاس نیز در تصمیم‌گیری شما تاثیرگذار خواهد بود و همین موضوع ممکن است انتخاب‌های شما رو محدود کند. دوره‌های آنلاین این امکان را به شما می‌دهند تا بدون نگرانی در خصوص محل برگزاری کلاس و صرفا با توجه به علایق و نیازمندی‌تان دوره را انتخاب نمایید و از میان انواع دوره‌ها و برنامه‌های آنلاین بهترین را انتخاب کنید.

۶) کلاس‌های بین المللی:

ماهیت کلاس‌های از راه دور به گونه‌ای است که اجازه می‌دهد تا شرکت‌کنندگان از مناطق مختلف و با فرهنگ‌های متفاوت، در کنار یکدیگر در دوره‌ها شرکت کنند. همین موضوع موجب می‌شود تا افراد با رویکردهای سایر فرهنگ‌ها، در فعالیت‌ها و پروژه‌های دوره آشنا شوند و تجربیات بسیار ارزشمندی را پیدا کنند.

 در حالی که در کلاس‌های حضوری کمتر با این تنوع فرهنگی رو به رو خواهند بود.

کلاس آنلاین

6 نکته کلیدی برای موفقیت در گذراندن دوره آنلاین:

همان‌طور که گفته شد، کلاس آنلاین انعطاف‌پذیری بالایی در زمان و مکانِ برگزاری دارند. این انعطاف‌پذیری، مستلزم مسئولیت‌پذیری بالا نیز می‌باشد. شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها باید نکات کلیدی مهمی را مدنظر قرار دهند، آن‌ها باید ساختار و سازمان‌دهیِ یک کلاس حضوری را برای خود فراهم کنند و همچنین خود را برای مطالعات و انجام تکالیف متعهد بدانند.

در این قسمت چند نکته مهم برای کمک به موفقیت شما در گذارندن یک کلاس آنلاین مورد بررسی قرار گرفته است:

۱) انتظارات خود را بشناسید:

اگر چه برخی از افراد برای کلاس آنلاین اهمیت کمتری از کلاس‌های حضوری قائل هستند، اما این دیدگاه در خصوص اینگونه دوره‌ها صحیح نیست. زیرا اغلب این دوره‌ها در مقابل دوره‌های حضوری فشرده‌تر هستند و بازه زمانی کمتری برای سپری کردن این دوره‌ها در نظر گرفته شده است. در نتیجه این کلاس‌ها به همان میزان سخت‌گیری و تلاشی که در دوره‌های حضوری لازم است، نیاز دارند.

۲) تعیین محیط مناسب:

در کلاس آنلاین، زمانی برای سپری کردن در کنار دیگران و گوش دادن به محتوای درسی وجود ندارد، در نتیجه یکی از مهم‌ترین جنبه‌های کلاس آنلاین، پیدا کردن و یا ایجاد محیط مناسب برای یادگیری می‌باشد. این محیط می‌تواند میز شما در خانه یا کتابخانه و محیطی علمی باشد. یک محیط آرام، لپ تاپ و  اینترنت مناسب برای حضور در جلسه، تنها مواردی هستند که به ذهن و مغز شما کمک می‌کنند تا به کلاس و فرآیند یادگیری ملحق شوید.

۳) تهیه منابع مورد نیاز برای کلاس:

به محض دریافت لینک آموزشی، محتوی ارائه شده در دوره و رئوس مطالب را مطالعه کنید. تمامی اطلاعات، وب سایت‌ها، زمان‌های برگزاری و سایر اطلاعات مفید در این محتوی قرار گرفته است. در صورتی که محتوای درسی در وب سایت‌های اینترنتی قرار گرفته‌اند، آن‌ها را ذخیره کنید و اگر کتاب یا منابع دیگری نیاز است، حتما از قبل آن‌ها را تهیه کنید.

۴) زمان خود را مدیریت کنید:

اینکه کسی به شما در خصوص کلاس‌ها و یا زمان تحویل تکالیف یادآوری نمی‌کند، به این معنا نیست که شما نیازی به مطالعه ندارید.

تمامی محتوی و زمان‌های مهم در دوره را به صورت دقیق از قبل بررسی کنید و تمامی آن‌ها را به هر صورتی که خودتان راحت هستید، یادداشت کنید و زمان‌های مشخصی از روز را برای انجام کارها و تکالیف کلاس آنلاین خود تعیین کنید. تنها در این صورت است که هیچ گونه تداخلی میان کار و یا سایر کلاس‌های حضوری شما و دوره آنلاین صورت نخواهد گرفت.

۵) خود را به استاد معرفی کنید:

ایده بسیار خوبی است که قبل از شروع کلاس آنلاین، مشابه کلاس‌های حضوری، خودتان را به استاد معرفی کنید و او را نیز بشناسید. اگر نمی‌توانید به صورت حضوری او را ببینید می‌توانید ایمیلی را ارسال کنید و علاوه بر معرفی، اشتیاق خود را برای موفقیت در دوره را به او نشان دهید.

۶) در صورتی که به کمک نیاز دارید، آن را درخواست کنید:

اینکه شما نمی‌توانید استاد خود را ببینید به این معنا نیست که او نمی‌خواهد به شما کمک کند. اگر در قسمتی از دوره به کمک احتیاج داشتید حتما از استاد خود کمک بخواهید.

 همچنین اغلب در کلاس آنلاین، محلی در نظر گرفته شده است تا شاگردان فرصت پرسیدن و پاسخ دادن به سوالات یکدیگر را داشته باشند (مانند فروم‌های پرسش و پاسخ).

کلاس آنلاین

چگونه در دوره‌های آنلاین با هم‌کلاسی‌های مجازی خود ارتباط برقرار کنیم:

۱) خود را معرفی کنید:

از روز اول شروع دوره، تلاش کنید تا ارتباط خوبی را با هم‌کلاسی‌های خود ایجاد کنید. شما می‌توانید این روابط را فراتر از کلاس آنلاین گسترش دهید، زیرا زمانی که شما با فردی آشنا می‌شوید آن‌ها را وارد شبکه روابط اجتماعی خود می‌کنید. به آن‌ها سلام کنید و یا در مورد خودتان، سوابق کاری‌تان (در صورت امکان) و یا علایق خود صحبت کنید. اینکه شما یکدیگر را نمی‌بینید به این معنا نخواهد بود که آن‌ها در آینده به شما کمک نخواهند کرد. همچنین این کار باعث می‌شود تا شما دیگر احساس نکنید که در کلاس تنها هستید و یا صرفا با تعدادی از غریبه‌ها در حال گذارندن دوره هستید، که نمی‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

۲) از پلتفرم‌های فراهم شده برای برقراری ارتباط با هم‌کلاسی‌ها استفاده کنید:

محیط‌های مجازی که برای برقراری ارتباط شاگردان فراهم می‌شوند (مانند فوروم‌ها) بسیار شگفت‌انگیز هستند. این محیط‌ها نه تنها برای معرفی و شناختن یکدیگر مفید هستند بلکه افراد می‌توانند سوالات خود را در آنجا مطرح کنند، ایده‎‌های خود را به اشتراک بگذارند، از مربی خود درخواست توضیحات بیشتر کنند و حتی به سوالات دیگران پاسخ دهند و به آن‌ها کمک کنند.

مطرح کردن پست در این محیط‌ها اصلا رعب‌آور نیست. یکی از نکات گمشده که بسیاری از افراد در کلاس آنلاین از آن نام می‌برند همین تعامل افراد است، که این محیط‌ها به شما کمک می‌کنند تا این نیاز را برطرف کنید.

۳) با یکدیگر کار کنید:

شما در دنیای کلاس‌های آنلاین تنها نیستید. همه افرادی که در کلاس آنلاین شرکت می‌کنند دارای نگرانی‌های مشابهی در خصوص متمرکز بودن و استفاده بهینه از کلاس هستند. هر یک از شرکت‌کنندگان این دوره را با هدف مشخصی انتخاب کرده‌اند و هر فردی می‌خواهد که در آن موفق باشد. پس با استفاده از تمامی امکاناتی که در کلاس آنلاین در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفته است، می‌توانید با یکدیگر کار کرده و مشکلات خود را برطرف کنید و به یکدیگر در سوالات و یا تکالیف کمک کنید.

۴) به صورت حضوری یکدیگر را ببینید:

در صورتی که با هم‌کلاسی‌های خود در یک منطقه زندگی می‌کنید، از ملاقات حضوری غافل نشوید. این شیوه‌ی بسیار مناسبی برای ارتباط با آن‌ها و ایجاد روابط اجتماعی جدید است. شما می‌توانید با یکدیگر تکالیف را انجام داده و در مورد کلاستان یا علت حضورتان در آن با یکدیگر صحبت کنید. اگر ملاقات حضوری امکان‌پذیر نیست در رسانه‌های اجتماعی با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.

در نتیجه کلاس آنلاین، نه تنها برای ادامه تحصیلات یا گذارندن دوره‌های آموزشی مناسب است، بلکه شما می‌توانید به کمک آن با افراد دیگر ارتباط برقرار کنید و یا حتی شبکه روابط کاری خود را گسترش دهید. و فقط به این دلیل که نمی‌توانید آن‌ها را ببینید مضطرب نشوید، زیرا روش‌های زیادی برای برقراری ارتباط با آن‌ها وجود دارد.

نرم افزار Adobe Connect محیط مناسبی برای برگزاری کلاس آنلاین است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا