وبلاگمقالات

فراگیری تکنیک های حل مسئله برای کودکان

اهمیت فراگیری تکنیک های حل مسئله برای کودکان:

امروزه در سراسر جهان به پیچیدگی‌های زندگی افزوده شده و به طور مرتب مسائل جدیدی در حال مطرح شدن هستند. اگر چه این موضوع می‌تواند برای نسل‌های قبلی به شدت ناخوشایند و استرس آور باشد، ولی نسل کودکان و نوجوانان امروزی مشتاق چالش‌های جدید هستند و به نوعی از بدو تولد با آن‌ها دست و پنجه نرم کرده‌اند. در واقع، سبک زندگی جدید، خود به خود برخی تکنیک های حل مسئله برای کودکان را به آن‌ها آموخته است.

با این حال، کسب مهارت‌های اصولی و فراگیری سیستماتیک تکنیک‌های حل مسئله به یکی از الزامات زندگی‌های امروزی به خصوص برای کودکان و نوجوانان تبدیل شده است.

مهارت حل مسئله

 

نسل‌های قبل‌تر به دلیل مواجهه کم با مسائل جدید اظهار عجز و گله‌مندی می‌کنند که نشانه عدم بهره مندی آن‌ها از مهارت حل مسئله است. در مباحث تربیتی نوین، فراگیری تکنیک های حل مسئله برای کودکان، یکی از الزامات آموزشی قلمداد می‌شود تا از همان سنین و در موارد پیش آمده، به جای یاس و درماندگی، به حل مسئله و ایجاد فرصت‌های جدید بپردازند. برای این منظور نیز انواع تکنیک های حل مسئله برای کودکان پیشنهاد شده است.

انواع تکنیک های حل مسئله برای کودکان:

بیش از 35 تکنیک مختلف برای تقویت مهارت حل مسئله شناسایی و یا ارائه شده است. با این حال بسیاری از آن‌ها برای یک نظام فکری کودکانه پاسخگو نیستند. البته اساس کار همه آن‌ها شناسایی مسئله، شکستن آن به مسائل کوچکتر و حل قدم به قدم آن مسائل است.

از بهترین تکنیک های حل مسئله برای کودکان، برخی بازی‌های کامپیوتری و غیر کامپیوتری است. علاوه بر این، امروزه برنامه نویسی کامپیوتری هم به عنوان ابزاری که دقیقا همین پروسه را طی می‌کند مطرح است. در این بین، والدین و مربیان آموزشی با فراهم آوردن زمینه لازم برای درگیری کودکان و نوجوانان با این ابزار، نقش بسیار مهمی در رشد و شکل‌گیری مهارت‌های حل مسئله در آن‌ها دارند.

تکنیک های حل مسئله برای کودکان

کودکان مشتاق خلق و خلاقیت هستند

برنامه نویسی کامپیوتری چیست؟

برنامه نویسی کامپیوتری (Programming) یا به اصطلاح کدنویسی (Coding)، یکی از تکنیک های حل مسئله برای کودکان و حتی بزرگسالان به شمار می‌رود. برنامه نویسی در واقع نوشتن دستوراتی به زبانی مخصوص است تا بتوان خروجی مورد نظر را گرفت.

فرض کنید شما می‌خواهید یک غذای جدید بپزید، برای این کار به دستور پخت غذا نیاز دارید تا با عمل به این دستورات غذای دلخواه‌تان آماده شود. در برنامه نویسی هم، شخص برنامه نویس با دادن دستوراتی به کامپیوتر، خروجی دلخواه را آن می‌گیرد. این خروجی می‌تواند یک اپلیکیشن یا اضافه کردن یک منوی جدید به آن باشد.

شاید بپرسید که زبان برنامه نویسی چیست و چرا یک زبان واحد وجود ندارد؟ زبان برنامه نویسی در واقع نوع دستوراتی است که شما به کامپیوتر می‌دهید. همان‌طور که ده‌ها نوع دستور پخت برای پیتزای مخلوط وجود دارد، زبان‌های برنامه نویسی نیز متنوع هستند که البته برخی برای موارد خاص همچون برنامه نویسی تحت وب یا برنامه نویسی برنامه‌های اندروید به وجود آمده‌اند.

اما دو سوال مهم دیگری که پیش می‌آید این است که برنامه نویسی چه مزیت‌هایی دارد و آیا برنامه نویسی کامپیوتری برای کودکان و نوجوانان مناسب است؟

برنامه نویسی چه مزایایی با خود به همراه دارد؟

برنامه نویسی چند مزیت عمده و شاخص دارد:

– حل مسئله: اگر تا کنون با برنامه نویسی سروکار داشته‌اید، به خوبی می‌دانید که مهم‌ترین خصوصیت برنامه نویسی این است که در ابتدا خلق دستور و خروجی مورد نظر امری دشوار و نشدنی به نظر می‌رسد، ولی با روش‌های قدم به قدم همان مسئله دشوار حل می‌شود.

– ابتکار: اگر در یک کلاس 30 نفره برنامه نویسی، استاد از دانشجویان بخواهد که با زبان برنامه نویسی خاصی، یک اپلیکیشن ماشین حساب طراحی کنند، هیچ یک از کدهای این 30 نفر عین هم نخواهد بود. این بدان معناست که در برنامه نویسی، راه برای ابتکار شخصی باز است.

– خلق کردن: خروجی یک کدنویسی، برنامه‌ای است که می‌تواند کارایی ملموسی داشته باشد و این یعنی شما با برنامه نویسی اقدام به خلق چیزی می‌کنید. ناگفته پیداست که حس خلق کردن و خلاقیت بسیار لذت‌بخش است.

 

مهارت حل مسئله

برنامه نویسی کامپیوتری می تواند به رشد خلاقیت کودکان کمک کند.

 

– خودباوری: چه چیزی بیشتر از قدرت حل مسئله، ابتکار و خلاقیت می‌تواند به یک فرد اعتماد به نفس بدهد؟ افراد برنامه نویس به طور کلی از عزت نفس بالایی برخوردارند.

– تفکر منطقی: کدنویسی پروسه‌ای به شدت منطقی است که نظام فکری فرد را بر همین اساس شکل می‌دهد. برنامه نویس می‌آموزد که با مسائل زندگی به طور قدم به قدم و منطقی برخورد کند.

– درآمد زایی: کسی که مهارت برنامه نویسی داشته باشد، هرگز در تنگنای مالی قرار نمی‌گیرد. این مهارت می‌تواند به یک درآمد جانبی برای بسیاری از برنامه نویس‌ها تبدیل شود و با چند ساعت کدنویسی در هفته، می‌توانند درآمد مضاعفی کسب کنند.

آیا کدنویسی برای کودکان مناسب است؟

 

مهارت حل مسئله

به طور کلی، برنامه نویسی کامپیوتری و فراگیری آن می‌تواند برای همه و در هر سنی مفید و مناسب باشد. کودکان تشنه خلاقیت و یادگیری هستند و برنامه نویسی یکی از بهترین روش‌ها برای ارضای این حس در آن‌ها است. علاوه بر این، کودکان و نوجوانان به جای اتلاف وقت خود در شبکه‌های اجتماعی و یا با بازی‌های کامپیوتری، می‌توانند به کسب این مهارت بپردازند.

در همین راستا و با هدف تقویت تفکر منطقی، خلاقیت و کسب مهارت‌ها و تکنیک های حل مسئله برای کودکان، کلوب کدنویسی آکادمی یاسان شبکه‌ای از دانش‌آموزان 10 تا 17 سال را تشکیل داده است. آکادمی یاسان تلاش می‌کند تا به دانش آموزان علاقمند به علوم کامپیوتر و برنامه نویسی کمک کند تا راه خود را در این مسیر به درستی بپیمایند.

هدف این آکادمی این است که با استفاده از تکنیک‌های تفکر کامپیوتری یا Computational Thinking مهارت‌های مرتبط با حل مسئله و تصمیم‌گیری، نسل آینده کشورمان را تقویت کند. کلوب کدنویسی آکادمی یاسان با برگزاری کلاس‌های آنلاین و همایش‌های حضوری به طور فعال با دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها در ارتباط است تا پایه‌ای ترین مفاهیم علوم کامپیوتر تا زبان های برنامه نویسی پیشرفته و تکنیک های حل مسئله را به کودکان و نوجوانان انتقال دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا