مطالب آموزش برنامه نویسی کودکان

کدتمیز چیست و چگونه کدتمیز بنویسیم ؟

امروزه نوشتن یک کد که اجرا شود و توسط کامپیوتر خوانده شود، به تنهایی مهارت کاملی محسوب نمی شود؛ زیرا باعث می شود این کد برای دیگر برنامه نویس ها قابل فهم نباشد و مانع از اصلاح و یا توسعه ی پروژه می شود؛ همچنین رفع باگ های کد بسیار دشوار می شود. بنابراین کدی که یک برنامه نویس می نویسد باید برای دیگر همکاران و توسعه دهندگان به آسانی قابل فهم باشد و به اصطلاح کدتمیز باشد.

عقیده های متفاوت درباره کدتمیز :

اگر توسعه دهندگان و یا برنامه نویسان بتوانند کار های مشابهی مانند کدنویسی را انجام بدهند و یا به اتمام برسانند؛ می توانند معنای جدیدی برای کدتمیز تعریف کنند و این کد را برای مردم نیز معرفی کنند. اگر از توسعه دهندگان بپرسید که معنای کدتمیز چیست؛ قطعا به جواب های متفاوتی می رسید زیرا هر کس برای این کد یک تعریف جداگانه دارد. اما در نتیجه به یک معنای یکسان برای این کد می رسید. در اصل برای این کدها تعریف دقیقی وجود ندارد، اما می توان گفت برای این کد چند تفکر و ایده وجود دارد که به بهترین نحو عمل می کند. برای شناخت دقیق تر این کد در ادامه مواردی ذکر می شود.

پیشنهاد مطالعه : برنامه نویسی چیست ؟

درباره کدتمیز بیشتر بدانید :

اغلب توسعه دهندگان سعی کردند که با خواندن کتاب های زیاد به معنای دقیق این کد دست یابند. در نتیجه به تعاریف مختلفی رسیدند تا بتوانند آن را به مردم برای درک بهتر ارائه دهند. آنها دریافتند که کدتمیز،” کدی است که درک کردن و همچنین تغییر دادن آن آسان است.”

کدتمیز، کدی است که درک کردن و همچنین تغییر دادن آن آسان است.

در نگاه اول شاید معنای کدتمیز ( کد پاک ) آسان باشد؛ اما ممکن است فهمیدن معنای پنهان آن کمی دشوار باشد. برای آن فهم بیشتری از معنای کدتمیز به دست بیاوریم، معنای آن را به بخش های کوچکتر تقسیم می کنیم:

 • بخش اول؛ فهم کد آسان است : این بدان معنا است که خواندن کد پاک هم برای نویسنده اصلی کد و هم برای سایر افراد قابل فهم است. در این تعریف سطوح مختلفی از همکاری هر بخش با یکدیگر، مسئولیت و نقش هر بخش، روش های مختلف و هدف کد بیان می شود.کدتمیز
 • بخش دوم؛ تغییر کد آسان است : این مفهوم یعنی می توان شکل های مختلف کد را به راحتی تغییر و یا گسترش داد و همچنین مشکلات موجود در پایگاه کدتمیز را برطرف کرد. برای این کد ها دسته ای از قوانین وجود دارند؛ این قوانین داشتن طبقه بندی و مسئولیت واحد، داشتن طبقه بندی API شفاف و مفید، داشتن طبقه بندی و متد های قابل پیش بینی، قابل آزمایش بودن و درک آسان هستند.
  همه ی افراد به این کد ها توجهی نمی کنند؛ در صورتی که باید به آنها اهمیت بدهند. زیرا این کد ها می توانند معیاری برای سنجش کیفیت کسب و کار ها در خارج از کشور باشند. برخی از توسعه دهندگان نیز به این کد ها توجه نمی کنند؛ زیرا معتقد هستند که این کد ها به زمان، توجه و تلاش بسیار نیاز دارد. آنها سعی می کنند برای آسانی کار از نرم افزار برای حل مشکلات خود بدون در نظر گرفتن نتیجه با بهره گیری از کد، استفاده کنند. از آنجایی که این موضوع حداقل جنبه برای گسترش دادن نرم افزار ها است.

کدنویسی تمیز

اهمیت کدتمیز چیست؟

شاید برخی از توسعه دهندگان و یا برنامه نویسان به کدتمیز اهمیت ندهند؛ اما این کد می تواند حلّال مشکلات آنها باشد. و توجه به این کد بسیار مهم است. توسعه دهندگان و برنامه نویسان با هر خطی که برای برنامه خود اضافه می کنند؛ در واقع خطر ایجاد مشکلات، انجام آزمایش های بیشتر و عدم موفقیت را افزایش می دهند. پس باید میزان نوشتن کد ها را کاهش دهند. اما وجود کد ها نیز ارزش دارد؛ پس در اینجا ارزش کد های تمیز مشخص می شود.

این کد ها تنها برای زمان حال نیستند؛ و برای آینده نیز کاربرد دارند. این کد ها تنها برای یکبار نوشته نمی شوند. ممکن است در آینده افراد دیگری با این کد ها روبرو شوند و با بررسی، در کد ها تغییراتی ایجاد کنند. پس بهتر است تلاش کنید تا کدهای آسان و ساده را به وجود بیاورید و به جزئیات در آن توجه کنید.

مهم ترین مزایای کد های تمیز شامل موارد زیر هستند:

 • این کد ها بسیار شفاف هستند و انتقال آنها از یک برنامه نویس به سایرین بسیار آسان و قابل فهم است. باید برای طبقه بندی، فضا سازی و وجوه این کد ها بسیار با دقت عمل کرد. این کار باعث می شود کد ها ساده تر باشند و کار کردن بر روی آنها آسان باشد.
 • کد های تمیز سبب میشوند پروژه های شما مفید و کارآمد باشند. در هنگام کد نویسی باید به این نکته توجه کنید کدی که می نویسید تنها برای حال نمی باشد و برای آیندگان نیز کاربرد دارد. این کد ها باید در هر زمانی قابلیت تغییر را داشته باشند. همچنین طراحی کد ها باید به گونه ای باشد که به توسعه دهندگان برای جهت دهی داده هایشان کمک کند.
 • کد نویسی برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان آسان است؛ اما در هنگام نوشتن کد ها چالش بررسی و تحلیل کد ها را دارند. بنابراین آنها ترجیح می دهند بجای پردازش و تحلیل کد ها، به نوشتن آنها اقدام کنند. با کد نویسی فرایند بررسی و پردازش کد ها بدون هیچ مشکلی نیز آسان تر خواهد بود.کتاب کد تمیز

  قوانین کلی کدتمیز چیست ؟

  برای نوشتن کدتمیز قوانین کلی وجود دارند که هر برنامه نویس و توسعه دهنده ای باید در زمان کد نویسی به آنها توجه کند. برای مثال قوانینی مانند انتخاب نام برای قرارداد های کد نویسی، به کارگیری قرارداد هایی که نشان دهنده محدوده تغییرات کد ها باشند، اهمیت به قالب و پیکربندی کدها، وجود قابلیت افزودن نظر به کد ها و … در زمان کد نویسی بسیار حائز اهمیت هستند.

  در هنگام کد نویسی باید توجه ویژه ای به تمیز نگهداشتن کد ها، مختصر بودن کدتمیز و طبقه بندی کردن آنها داشته باشید. شاید رعایت کردن این موارد به زمان و تلاش بسیار زیادی نیاز داشته باشد، اما بدانید برای آینده کار خود را راحت تر کرده اید و از همه مهم تر کد نویسی شما بر اساس اصول و قوانین انجام شده است. کد نویسی تمیز و اصولی کار را برای افراد و توسعه دهندگان آینده آسان تر میکند؛ از آن جهت که در کدتمیز نوشته شده توسط شما، تغییری ایجاد نمی کنند و کار کردن با آن کد ها برای آنها آسان خواهد بود. برای اینکه بتوانید کد نویسی تمیز و اصولی داشته باشید؛ لازم است تنها تمرین زیاد داشته باشید و همچنین از منابع مربوط به آنها  برای آسانی کار خود کمک بگیرید.

کد تمیز

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا