مقالاتمطالب آموزش پایتون کودکان

فریم ورک جنگو چیست؟

جنگو (Django)، یکی از محبوب ترین فریم ورک های موجود است. در ابتدا بایدفریم ورک ها را بشناسیم؛ فریم ورک ساختاری است که می توانید بر روی آن نرم افزار بسازید و به عنوان یک پایه عمل می کند. بنابراین شما به طور کامل از ابتدا شروع به ساخت نرم افزار نمی کنید. در توسعه نرم افزار، یک چارچوب (Framework) توسط توسعه دهندگان و مهندسان نرم افزار طراحی و آزمایش شده است. بنابراین می دانید که فریم ورک یک پایه محکم است. همچنین یک چارچوب در توسعه نرم افزار و یک نقطه شروع می باشد. اما برای اینکه فریم ورک بتواند درست کار کند، باید عملکردهای سطح بالاتری را به آن اضافه نمایید.

مزایای استفاده از فریم ورک جنگو

فریم ورک ها باعث کاهش خطا در پروژه ها می شوند.  از دیگر مزایای فریم ورک ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن کد امن تر
  • تست و اشکال زدایی ساده تر
  • اجتناب از کد تکراری
  • دارای کد قابل تطبیق
  • قابل تمدید شدن

فریم ورک ها را می توان برای توسعه وب سایت ها، برنامه های کاربردی تلفن همراه، علوم داده و موارد دیگر استفاده نمود. در اینجا یکی از محبوب ترین فریم ورک های پایتون یعنی فریم ورک جنگو را به شما معرفی خواهیم کرد.

کاربرد جنگو

جنگو چیست؟

جنگو یک فریم برای ساخت اپلیکیشن های وب مبتنی بر زبان برنامه نویسی پایتون است که به صورت رایگان و منبع باز در اختیار کاربران قرار می گیرد. این فریم ورک مجموعه ای از ماژول ها است که با هم گروه بندی شده اند و به شما این امکان را می دهند که برنامه ها یا وب سایت ها را از ابتدا طراحی نمایید.

“توسعه سریع و طراحی تمیز و عملی” از مزایای کلیدی جنگو است. توسعه دهندگان و برنامه نویسان وب می‌توانند با استفاده از فریم ورک جنگو، به سرعت یک صفحه وب با ویژگی های غنی، ایمن و مقیاس پذیر ایجاد نمایند.

تاریخچه جنگو

جنگو در سال 2003 توسط مجله دنیای لارنس طراحی و توسعه یافت و در جولای 2005 تحت مجوز BSD به صورت عمومی منتشر شد. در حال حاضرDSF بنیاد نرم افزار این فریم ورک در حال توسعه و انتشار می باشد و نسخه پایدار فعلی آن نسخه 2.2.5 است که در 1 آوریل 2019 منتشر شد.

تفاوت پایتون و جنگو چیست؟

جنگو یک فریم ورک برنامه نویسی مبتنی بر پایتون است. در واقع این فریم ورک یک ابزار کد نویسی پایتون است که دارای عملکرد های اضافی است و روند توسعه را سرعت می بخشد. این فریم ورک شامل کدهای پایتون است که قبلا نوشته شده و آماده استفاده در یک پروژه می باشد.

این فریم ورک شامل مجموعه ‌ای کاملاً کاربردی از کلاس ‌ها، کتابخانه ‌ها و ماژول‌ ها است که به توسعه‌ دهندگان نرم افزار اجازه می‌دهد، تقریباً هر کاری را که برای ایجاد وب‌ سایت ‌ها و برنامه‌ های قوی نیاز دارند را به راحتی انجام دهند. پایتون پایه است و این فریم ورک بر روی آن ساخته شده است. زیرا این فریم ورک به زبان پایتون نوشته شده است و اساس وب سایت یا اپلیکیشن شما محسوب می شود.

جنگو چیست و چه کاربردهایی دارد

جنگو (Django) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

شهرت و محبوبیت فریم ورک جنگو، بی دلیل نیست و این فریم ورک دارای خصوصیات و ویژگی هایی است که کار با آن را به صرفه و بی جایگزین می‌کند. در ادامه با این ویژگی ها بیشتر اشنا می‌شویم.

توسعه سریع با جنگو

جنگو با هدف ایجاد چارچوبی که به توسعه ‌دهندگان وب اجازه دهد تا در زمان کمتری اپلیکیشن‌ های وب را بسازند، ایجاد شد. مرحله اجرای پروژه زمان بر است، اما این فریم ورک آن را به سرعت انجام می دهد و در صرفه جویی در زمان توسعه دهنگان وب تاثیر بسزایی دارد.

افزایش امنیت با جنگو

اگر کل برنامه وب خود را از ابتدا طراحی نمایید، ممکن است به صورت تصادفی یک مورد آسیب رسان امنیتی را در ماژول های برنامه خود وارد نمایید. بسته‌ های این فریم ورک از داده‌ های شما محافظت می‌ کنند، زیرا آن ها به طور گسترده استفاده می ‌شوند، منبع باز هستند و توسط توسعه‌ دهندگان وب به خوبی بررسی می‌ شوند.

همه کاره

جنگو (Django) یک فریم ورک همه کاره است که می تواند، برای ایجاد برنامه های کاربردی در حوزه های مختلف استفاده شود. شرکت ‌ها در حال حاضر از این فریم ورک برای ایجاد انواع برنامه‌ های کاربردی مانند سیستم‌ های مدیریت محتوا، سایت ‌های شبکه ‌های اجتماعی و پلتفرم‌ های محاسباتی علمی و … استفاده می نمایند.

متن باز

جنگو یک فریم ورک اپلیکیشن تحت وب و متن باز است که به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گرفته است.

چه شرکت هایی از جنگو بهره برده اند؟

جنگو به طور گسترده توسط وب سایت های مختلفی مانند واشنگتن تایمز، اینستاگرام، پینترست و موزیلا استفاده شده است.

واشنگتن تایمز

واشنگتن پست از جنگو برای مدیریت ترافیک بالای خود استفاده می کند. این فریم ورک توسط تعدادی دیگر از نشریات آنلاین نیز استفاده می شود.

اینستاگرام

جنگو عملکردی را برای اینستاگرام فراهم می کند که به برنامه وب اجازه می دهد تا به راحتی اجرا شود، ویژگی های جدید را به وب سایت اضافه کند و مشکلات را به سرعت حل نماید.

موزیلا

یکی دیگر از برنامه های وب که از PHP به پایتون و در نتیجه به جنگو تغییر کرد، یکی از محبوب ترین مرورگرهای وب است. موزیلا در حال حاضر می تواند، حجم بیشتری از ترافیک و درخواست های API را مدیریت کند.

پینترست

این پلتفرم بیش از 250 میلیون کاربر فعال ماهانه دارد، حجم زیادی از داده های رسانه ای را مدیریت می کند و همچنان رابط کاربر پسندی دارد. جنگو یک انتخاب عالی برای پروژه هایی است که باید با حجم زیادی از محتوا (به عنوان مثال، فایل های رسانه ای)، تعاملات کاربر، ترافیک بالا، و عملکردها یا فناوری های پیچیده (مانند یادگیری ماشین) سروکار داشته باشند. به همین دلیل است که بسیاری از مشاغل از این فریم ورک استفاده می کنند.

تفاوت جنگو و پایتون

دلایل استفاده و موارد کاربرد جنگو

در زیر برخی از مزایای استفاده از فریم ورک جنگو که توسعه دهندگان وب را متقاعد کرده است از این فریم ورک استفاده کنند نام برده شده است:

سریع و ساده است

یکی از اهداف اصلی جنگو، ساده کردن کار برای توسعه دهندگان نرم افزار می باشد. با استفاده از چارچوب این فریم ورک توسعه دهندگان نرم افزار می توانند، بیش از یک تکرار را در یک زمان انجام دهند، بدون اینکه لازم باشد کل برنامه را از ابتدا شروع نمایند. توسعه دهندگان نرم افزار می توانند کد موجود را مجدداً استفاده کنند و بر روی کد منحصر به فرد تمرکز نمایند. در نتیجه، زمان بسیار کمتری طول می کشد تا پروژه به بازار عرضه شود.

امن است

امنیت برای جنگو از اولویت بالایی برخوردار است. به طوری که این فریم ورک به سرعت وصله های امنیتی جدید را منتشر می کند.

جنگو برای هر پروژه کاربردی وب مناسب است

با جنگو می‌توانید پروژه‌هایی با هر اندازه و ظرفیتی را انجام دهید، چه یک وب ‌سایت ساده یا یک برنامه وب بزرگ باشد. این فریم ورک با امکانات اضافی و مقیاس پذیر بارگذاری شده است. بنابراین، می توانید برنامه هایی ایجاد کنید که ترافیک سنگین و حجم زیادی از اطلاعات را مدیریت نماید. این فریم ورک یک کراس پلتفرم است، به این معنی که پروژه شما می تواند مبتنی بر مک، لینوکس یا رایانه شخصی باشد.

این فریم ورک با اکثر پایگاه داده های اصلی کار می کند و اجازه می دهد تا از پایگاه داده ای که در یک پروژه خاص مناسب تر است یا حتی چندین پایگاه داده به طور همزمان استفاده نمایید.

به خوبی تثبیت شده است

جنگو برای توسعه وب عالی است. این فریم ورک دارای یک جامعه بزرگ و حامی است که از طریق انجمن ها، کانال ها و وب سایت های اختصاصی متعدد قابل دسترس می باشد. هنگامی که یک تابع مشکل ساز در کد وجود دارد، به راحتی می توانید از دیگران راهنمایی بگیرید و اگر شرکت شما به دنبال ایجاد پروژه بعدی بر اساس این فریم ورک است، توسعه دهندگان نرم افزار را به راحتی پیدا کنید.

جنگو (Django)

کاربردهای جنگو در چه حوزه هایی است؟

جنگو برای اولین بار برای ایجاد یک برنامه وب برای یک ناشر روزنامه به نام Lawrence Journal-World ایجاد شد. بنابراین می ‌توانید در مدیریت پروژه‌ هایی با حجم محتوای متنی، فایل ‌های رسانه ‌ای و ترافیک سنگین و یا هر چیز دیگری که مانند یک نشریه مبتنی بر وب کار می‌ کند، از این فریم ورک استفاده نمایید.
اما صنعت انتشارات تنها حوزه کاربردی این چارچوب نیست. کاربرد جنگو در ساخت وب سایت های تجارت الکترونیک و مراقبت های بهداشتی و برنامه های مالی برای حمل و نقل و رزرو، سایت های رسانه های اجتماعی و موارد دیگر می باشد. در زیر چند پروژه آورده شده است که می توانید با استفاده از این فریم ورک توسعه دهید:
• پلتفرم های مالی برای تجزیه و تحلیل و محاسبه نتایج تقریبی بر اساس داده های شخصی و تحمل ریسک
• سیستم های CRM سفارشی داخلی برای داده های داخلی
• سیستم های B2B CRM برای مدیریت ارتباط بین مشاغل
• پلتفرم هایی که ارتباط بین دو طرف را تسهیل می کنند، مانند یک تجارت و یک مصرف کننده
• موتورهای رزرو با سکو های خرید
• برنامه های موبایل اندروید و iOS که از برنامه های تحت وب پشتیبانی می کنند.
• سیستم های ارزیابی املاک و مستغلات
• سیستم های مدیریت اسناد
• یک سیستم ایمیل برای ارسال اعلان به کاربران
• ژنراتورهای مبتنی بر الگوریتم
• ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ها
• داشبوردهای مدیریت
• سیستم های تأیید مبتنی بر عکس

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا