مطالب آموزش پایتون کودکانمقالات

پایتون چیست و چه کاربردی دارد؟

برنامه نویسی پایتون چیست؟ مزایای مربوط به پایتون چیست؟ می دانید که اصلی ترین کاربرد مربوط به پایتون کدامند؟

یکی از آسان ترین زبان های برنامه نویسی را نرم افزار پایتون شکل داده است. بسیاری از متخصصان زبان برنامه نویسی پایتون را با اسم زبان همه منظوره می شناسند. توجه داشته باشید که پایتون یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی می باشد. در دهه های اخیر بسیاری از متخصصان استفاده از برنامه ی یاد شده را در اولویت های خود قرار داده اند. افرادی که به تازگی در حوزه ی برنامه نویسی فعالیت شان را شروع کرده اند، بهتر است که با دقت بالایی مشخصات زبان یاد شده را بررسی کنند.

پیش‌ نیازهای یادگیری پایتون چیست؟

پیشنهاد می شود که قبل از استفاده از زبان برنامه نویسی مذکور، اطلاعات کافی را در خصوص مزایا و معایب پایتون به دست آورید. در این صورت می توانید با آگاهی بالایی از زبان یاد شده بهره مند شوید. امروزه فیلم های آموزشی متعددی در زمینه آموزش زبان برنامه نویسی پایتون و همچنین دوره های آموزش پایتون زیادی وجود دارد. کاربران علاقه مند می توانند فیلم های مختلف آموزشی را مورد تماشا قرار داده و یاد در دوره های آموزش پایتون شرکت کنند. بنابراین شما می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن زبان برنامه نویسی مذکور را فرا بگیرید.

پیشنهاد مطالعه: پیش نیاز یادگیری پایتون

همچنین بهتر است که قبل از یادگیری زبان برنامه نویسی مذکور اطلاعاتی را در مورد کاربرد پایتون به دست آورید. در نظر بگیرید که زبان برنامه نویسی مذکور از سطح بالایی برخوردار می باشد. ایده ی برنامه نویسی پایتون برای اولین بار در سال 1980 میلادی ارائه شد. خالق زبان برنامه نویسی پایتون خیدو فان روسوم می باشد. کدهای پایتون به زبان انگلیسی نزدیک هستند و شما می توانید در سیستم عامل جاوا نیز به راحتی از زبان برنامه نویسی مذکور استفاده کنید. در ادامه مقاله سعی داریم تا در مورد کاربرد پایتون و مزایای استفاده از زبان برنامه نویسی مذکور توضیحات بیشتری را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

خیدو فان روسوم (Guido van Rossum) خالق زبان برنامه نویسی پایتون
خیدو فان روسوم (Guido van Rossum) خالق زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون چیست؟

زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان تفسیری، شی گرا، پیشرفته با مفاهیم شناور است که توسط Guido Van Rossum ساخته شده است.

زبان برنامه نویسی پایتون (Python) با ساختار های درونی پیشرفته، ترکیب شده با نوشتار شناور باعث شده برای توسعه سریع یکی از گزینه های جذاب برای برنامه نویسان باشد، و همچنین به عنوان زبان اسکریپت یا مرتبط کننده برای اتصال اجزای موجود به یکدیگر استفاده میشود. پایتون در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان تبدیل شده است. در همه چیز از رباتیک گرفته تا ساخت وب سایت و تست نرم افزار استفاده می شود. می تواند توسط برنامه نویسان حرفه ای و مبتدی به طور یکسان استفاده شود.

زبان برنامه نویسی پایتون با ورود به دنیای تکنولوژی باعث تحول در بسیاری از زمینه ها شد زیرا پایتون در بسیاری از شاخه مانند: توسعه وب (Web Development)، علم اطلاعات (IT)، توسعه اپلیکیشن (App Development) و بسیاری از زمینه های تکنولوژی کاربرد دارد.

برنامه نویسی پایتون چیست؟

کاربرد پایتون در شرکت ها

همانطور که ملاحظه کردید، زبان برنامه نویسی پایتون از محبوبیت بسیار بالایی در میان برنامه نویسان برخوردار می باشد. علاقه مندان می توانند در گام اول تفاوت های میان زبان برنامه نویسی مذکور را با سایر زبان های برنامه نویسی بررسی نمایند. کسب اطلاعات لازم در خصوص نرم افزار یاد شده می تواند فواید و مزایای زیادی را برای کاربران به دنبال داشته باشد. افرادی که در زمینه توسعه نرم افزارهای کاربردی فعالیت می توانند، می توانند از زبان یاد شده بهره مند شوند. افرادی که از نزدیک با زبان برنامه نویسی پایتون آشنا هستند، می توانند درآمد بالایی را نیز کسب کنند.

امروزه بسیاری از سازمان ها و شرکت های نرم افزاری به دنبال استخدام افرادی هستند که بتوانند به شکل حرفه ای از برنامه ی پایتون استفاده کنند. به کمک برنامه ی مذکور می توان نرم افزارهای متعددی را طراحی کرد. در زبان برنامه نویسی پایتون از بسته ها و ماژول های مختلف استفاده می شود. همچنین اکسپورت و ایمپورت نمودن ماژول های مربوط به پایتون کار بسیار آسانی می باشد. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی پایتون، با متخصصان حرفه ای ما در ارتباط باشید. همکاران ما می توانند اطلاعات دقیق و کاملی را در خصوص زبان برنامه نویسی پایتون ارائه دهند. همچنین لازم به ذکر خواهد بود که کتابخانه پایتون به شکل رایگان در دسترس همگان قرار گرفته است. به عبارتی در زبان برنامه نویسی پایتون هیچ گونه حق انحصاری وجود ندارد.

پایتون (Python) چیست؟

کاربرد پایتون در حوزه های مختلف

بارزترین و مهمترین کاربرد مربوط به پایتون چیست؟ آیا می توان زبان برنامه نویسی پایتون را در حوزه های مختلف مورد استفاده قرار داد؟ اهمیت استفاده از پایتون چیست؟ در سال های اخیر موسسه ها و سازمان های مختلف با علاقه مندی بالایی از نرم افزارهای جدید استقبال می کنند. بنابراین می توانید بعد از طراحی نرم افزار مدنظرتان، به راحتی آن را در اختیار سازمان های ذی‌نفع قرار دهید. مهمترین کاربرد مربوط به زبان برنامه نویسی پایتون عبارتند از:

  • کاربرد پایتون در حوزه طراحی و ساخت سایت
  • کاربرد پایتون در حوزه هک و امنیت شبکه
  • کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون در تحصیلات آکادمیک و آموزش
  • کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون در طراحی بازی های رایانه ای
  • کاربرد پایتون در توسعه نرم افزارهای مختلف
  • کاربرد پایتون در پزشکی
نمونه کدنویسی پایتون

کاربرد پایتون در حوزه طراحی و ساخت سایت

توصیه می گردد که با دقت بالایی کاربرد پایتون را بررسی کنید. کاربرد مربوط به زبان برنامه نویسی پایتون بسیار گسترده می باشد. شما می توانید در حوزه های متنوعی از زبان یاد شده استفاده نمایید و باکیفیت ترین انواع نرم افزارها را طراحی کنید. از مهمترین کاربرد مربوط به زبان برنامه نویسی پایتون می توان به طراحی سایت با پایتون اشاره کرد. کسب و کارهای مختلف برای معرفی خدمات و محصولات خود به دنبال طراحی وب سایت های هدفمند هستند. برای طراحی وب سایت های هدفمند نیز بایستی از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده کرد. همچنین در نظر داشته باشید که همه ی اصناف و کارفرمایان با زبان یاد شده از نزدیک آشنا نیستند. بنابراین برای طراحی وب سایت مدنظر خود به افرادی نیاز خواهند داشت که با زبان برنامه نویسی پایتون آشنا باشند.

کاربرد پایتون در حوزه های هک

مهمترین کاربرد استفاده از پایتون چیست؟ جالب است بدانید که از زبان برنامه نویسی پایتون می توان در حوزه هک نیز استفاده کرد. بسیاری از هکرهای دنیا از نزدیک با زبان برنامه نویسی پایتون آشنا هستند. با این حال توصیه می شود که از زبان برنامه نویسی پایتون در راستای مفید استفاده شود و بجای هک با پایتون از این زبان برنامه نویسی در حوزه امنیت شبکه و به قول معروف هک کلاه سفید استفاده کنید. شما می توانید زبان برنامه نویسی یاد شده را به راحتی بر سیستم عامل های مختلف پیاده کنید. از مهمترین سیستم عامل های یاد شده می توان به یونیکس، مک اوس و لینوکس اشاره کرد. همچنین شرکت های برنامه نویسی با علاقه مندی بالایی از زبان برنامه نویسی یاد شده استفاده می کنند. برای آشنایی بیشتر با کاربرد پایتون در حوزه هک، مقابه “هک با پایتون” را مطالعه کنید.

کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون در تحصیلات آکادمیک و آموزش

از مهمترین کاربرد پایتون می توان به توسعه تحصیلات آکادمیک اشاره کرد. دانشجویان جهت ادامه تحصیل در دانشگاه ها، به برخی از نرم افزارها نیاز دارند. برای طراحی نرم افزارهای آموزشی و آکادمیک نیز به زبان برنامه نویسی پایتون نیاز خواهد بود. پرکاربرد بودن نرم افزار پایتون سبب شده تا امروزه بسیاری از کاربران با علاقه مندی بالایی به دنبال یادگیری پایتون باشند.

کاربرد پایتون در توسعه نرم افزارهای مختلف

شرکت های نرم افزاری می توانند برای توسعه دادن نسخه ی برخی از نرم افزارها، از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده کنند. بنابراین توسعه نرم افزارها از مهمترین کاربرد پایتون می باشد. شما می توانید اطلاعات کافی را در خصوص زبان برنامه نویسی پایتون به دست آورید. در این صورت می توانید کاربردی ترین نرم افزارها را تهیه نموده و آنها را با قیمت قابل توجهی در اختیار مردم بگذارید. همچنین لازم است بدانید که هزینه های استفاده از برنامه پایتون نیز بسیار مناسب می باشد. شما می توانید برای توسعه دادن نرم افزارهای مدنظرتان از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده کنید.

کاربرد پایتون در پزشکی

گستردگی کاربردهای زبان برنامه نویسی پایتون حتی به علم پزشکی نیز رسیده است؛ جایی که برنامه نویسی در دقت و سرعت در علم پزشکی اثرات غیرقابل انکاری گذاشته است و بازیگر اصلی تاثیرات برنامه نویسی در علم پزشکی، زبان برنامه نویسی پایتون است. اثرات پایتون در پزشکی شامل تشخیص تصاویر، مدیریت عملیات بیمارستان، مطالعات ژنومیک و اکتشافات پزشکی می‌شود.

چرا باید پایتون یاد بگیریم؟

اکنون که پاسخ مناسبی را برای سوال پایتون چیست؟ دریافت کردید، می توانید اقدامات مربوط به یادگیری آن را انجام دهید. با یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون می تواند شغل مناسبی را پیدا کنید. امروزه بسیاری از دانش آموختگان به دنبال یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون هستند. حال این سوال پیش می آید که دلیل این اشتیاق و علاقه به یادگیری پایتون چیست؟

چرا پایتون مورد استقبال برنامه نویسان قرار گرفته است ؟

زبان برنامه نویسی پایتون دارای ویژگی هایی است که باعث شده بسیاری از افراد مرتبط با رشته های کامپیوتری از جمله برنامه نویسان مجذوب زبان برنامه نویسی پایتون شوند تا از سرعت و سایر ویژگی های این زبان بهره مند شوند. در ادامه ویژگی هایی از پایتون که این زبان برنامه نویسی را از سایر زبان ها متمایز می کند میپردازیم:

مزیت های زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟

1_ رایگان و منبع باز

پایتون تحت مجوز OSI توسعه داده شده است، به همین خاطر کاملا رایگان است و حتی برای عناوین تجاری نیز قابل استفاده است و شما میتوانید بر روی سایت رسمی پایتون یا سایت آکادمی بدون نیاز به پرداخت هیچ مبلغی آن را دانلود کنید.

2_ سادگی در یادگیری

زبان برنامه نویسی پایتون در مقایسه با زبان های دیگر مانند C#, C++,C دارای الگوی کد نویسی (Syntax) ساده و کاربرپسند است به این منظور که عملیات های انجام شده با کد ها و نوشتار کد دارای خوانایی نسبی هستند و تقریبا تمام کاربران میتوانند با چند روز تلاش به الگوی کد نویسی زبان برنامه نویسی پایتون مسلط شوند.

3_ قابل استفاده بر تمام سیستم عامل ها

پایتون زبانیست که قابل استفاده در تمامی سیستم عامل ها همچون لینوکس (Linux)، یونیکس (Unix) و مک (Mac) می باشد بنابرین نیازی به تغییر ندارد و میتوان آن را بر هر پلتفرمی اجرا کرد.

4_ یکپارچگی

زبان برنامه نویسی پایتون همچنین یک زبان یکپارچه است زیرا ما به راحتی می توانیم پایتون را با زبان های دیگری مانند C، C++ و غیره ادغام کنیم بدون این که هیچکدام از اطلاعات ثبت شده در پروژه از دست برود.

5_ کتابخانه وسیع و کارآمد

پایتون دارای یک کتابخانه‌ی بزرگ و استاندارد است که مجموعه‌ای غنی از ماژول‌ها و توابع را ارائه می‌کند، بنابراین شما مجبور نیستید برای هر چیزی کد خود را بنویسید. کتابخانه های زیادی در پایتون وجود دارد مانند Django، pytorch،sikit-learn، twisted و بسیاری دیگر از کتابخانه های مورد استفاده در زبان برنامه نویسی پایتون.

6_ راحت برای دیباگ

زبان برنامه نویسی پایتون، اطلاعات مناسبی برای ردیابی مشکلات و به اصطلاح دیباگ کردن کد به کاربر ارائه می دهد. به سادگی با نگاهی اجمالی به کد، می توانید تعیین کنید که برای چه کاری طراحی شده است. زمانی که شما بدانید چطور خطا ها را تفسیر کنید قادر خواهید بود به سرعت بسیاری از مشکلات برنامه خود را شناسایی و رفع کنید. 

7_ قابل استفاده در بک اند و فرانت اند

شما میتوانید علاوه بر نوشتن کد های HTML کد های بک اند نیز با استفاده از فریم ورک های جنگو(Django) و فلسک(Flask) در پایتون انجام دهید. برای آشنایی بیشتر با کاربرد این فریم ورک ها، مقاله بهترین فریم ورک های پایتون را مطالعه نمایید.

مزایای پایتون چیست؟

مزایای پایتون چیست؟ چگونه می توان از مزایای مربوط به زبان برنامه نویسی پایتون بهره مند شد؟ توجه نمایید که برنامه ی یاد شده توانسته است بی نظیرترین ویژگی ها را به خود اختصاص دهد. بارزترین ویژگی های مربوط به زبان برنامه نویسی پایتون عبارتند از: قابل حمل، سطح بالا، توسعه پذیر بودن، پویا بودن، شی گرا ، تعاملی، مفسری، ماژولار.

قدرت زبان پایتون در چیست؟

زبان برنامه نویسی پایتون از محبوبیت بالایی در دنیای برنامه نویسی برخوردار است و هیچ محبوبیتی بی علت نیست. در ادامه به مزایای زبان برنامه نویسی پایتون و ویژگی های پایتون که قدرت زبان پایتون را چند برابر کرده اند و دلیل محبوبیت این زبان برنامه نویسی شده اند را به صورت مفصل شرح خواهیم داد:

سادگی و سطح بالا بودن زبان پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون از آن دست زبان های برنامه نویسی است که با وجود کاربرد گسترده در حوزه های مختلف، ساده ترین دستورات کدنویسی را داراست به طوری که بسیاری از دستورات کدنویسی زبان پایتون مطابقت کامل با زبان انگلیسی دارد. Syntax و الگوی نوشتاری کدهای زبان برنامه نویسی پایتون، نسبت به زبان های برنامه نویسی دیگر به راحتی قابل درک هستند و این موضوع یکی از نکات و دلایل محبوبیت و قدرت زبان پایتون است.

کتابخانه های قدرتمند و پشتیبانی گسترده

از مهمترین مزایای پایتون می توان به کتابخانه های پشتیبانی گسترده آن اشاره کرد. پایتون مجهز به کتابخانه استاندارد می باشد. همچنین برخی از خطوط کد نویسی پایتون اسکریپت نویسی شده اند. در این صورت دسترسی به برخی از کدها راحت تر و آسان تر خواهد بود. همچنین وجود بهترین فریم ورک های پایتون نیز از دلایل دیگر قدرت زبان پایتون است.

قابل حمل بودن پایتون

معمولا در زبان های برنامه نویسی مختلف، برای اجرای کدهای نوشته شده در سیستم عامل های مختلف تغییراتی در کدها ایجاد کرد. ولی در زبان برنامه نویسی پایتون با نوشتن هر کد، می توان آن کد را در سیستم عامل های مختلف اجرا کرد. این قابلیت انعطاف پذیری پایتون از ویژگی های دیگر این زبان است که قدرت زبان پایتون را اثبات می‌کند.

بهره وری بالا

بهره وری بالا از بارزترین مزایای پایتون می باشد. پایتون توانایی بالایی را در کنترل و یکپارچه سازی دارد. بنابراین با خیال آسوده می توانید از برنامه ی یاد شده استفاده کنید.

یکپارچه بودن

در مبحث مربوط به بررسی مهمترین مزایای پایتون می توان به ویژگی های یکپارچه ی آن اشاره کرد. زبان یاد شده از توانایی کنترل قدرتمندی برخوردار می باشد. همین امر نیز سبب شده است تا زبان برنامه نویسی پایتون از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان باشد.

معایب پایتون

 پایتون چیست و چه معایبی را دارد؟ آیا می توان به شکل گسترده و یکپارچه از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده کرد؟ زبان برنامه نویسی پایتون در کنار مزایای خود، یکسری از معایبی را نیز به خود اختصاص داده است. شما می توانید برای آشنایی بهتر با زبان یاد شده، در خصوص معایب زبان برنامه نویسی پایتون نیز اطلاعاتی را به دست آورید. در چنین وضعیتی می توانید با آگاهی بالاتری از زبان مذکور در طراحی نرم افزارهای مدنظرتان استفاده کنید. اصلی ترین و بارزترین معایب مربوط به زبان برنامه نویسی پایتون عبارتند از:

  • در حین اجرا ممکن است خطا دهد: از مهمترین معایب پایتون می توان به خطاهای زمان اجرا اشاره کرد. توجه نمایید که زبان برنامه نویسی پایتون یکسری از محدودیت هایی را دارد. از سوی دیگر برای تست نمودن برنامه ی یاد شده به زمان زیادی نیاز خواهد بود. همین امر نیز سبب می شود در حین اجرای برنامه ی یاد شده با برخی از خطاها مواجه شوید.
  • پایین بودن سرعت: توجه داشته باشید که در حین اجرای زبان برنامه نویسی پایتون، به جای استفاده از کامپایلر از مفسر استفاده می گردد. همین امر نیز سبب می شود سرعت مربوط به اجرای زبان برنامه نویسی پایتون کاهش یابد. البته سرعت مربوط به زبان یاد شده برای کاربردهای وب بسیار معقول و بالا می باشد.
  • زبان برنامه نویسی پایتون در موبایل ها از پردازش پایینی برخوردار است: یکی از مهمترین معایب پایتون را ضعیف بودن در پردازش موبایل شکل داده است. شما می توانید زبان برنامه نویسی پایتون را به راحتی در سکوهای سرور و دسکتاپ اجرا کنید. در برخی از مواقع فرایند پردازش زبان برنامه نویسی پایتون در سیستم های عامل موبایل بسیار ضعیف می باشد. با این حال برخی از نرم افزارهای اجرا شده در موبایل ها توسط زبان برنامه نویسی پایتون تهیه شده اند. از مهمترین این نرم افزارها می توان به Carbonnelle اشاره کرد.

چرا پایتون برای برنامه نویسان جوان مناسب است؟

پایتون به علت سهولت استفاده و الگوی برنامه نویسی (syntax) آسان یکی از گزینه های مناسب برای تمامی سنین است ولی نوجوانان و جوانان به علت آینده پیش رو و انرژی بیشتر یکی از گزینه های مناسب برای این رده سنی است و از طرفی برای کودکان به علت افزایش خلاقیت و تاثیر مستقیم بر هوش ریاضی و حتی آینده کودکان مناسب است؛ از این رو ما در آکادمی یاسان با سرمایه گذاری بر روی آموزش زبان های برنامه نویسی مانند پایتون به کودکان و نوجوانان سعی بر تربیت برنامه نویسان خبره در آینده داریم.

بهترین منبع برای یادگیری پایتون چیست؟

یکی از بهترین منابع یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون استفاده از کتاب های برنامه نویسی پایتون است که هم به زبان های فارسی و انگلیسی نوشته شده است .

راه دیگر، استفاده از دوره های انلاین است که توسط موسسات مختلف بین المللی ارائه می شود؛ همچنین آکادمی یاسان با تلفیق بهترین شیوه های آموزش برنامه نویسی در سراسر دنیا به منبعی قابل اطمینان برای آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان فارسی زبان تبدیل شده است. 

پیشنهاد ما در یادگیری پایتون، بهره گیری از مربیان مجرب است تا بهترین مسیر یادگیری با بازده بالا را در کمترین زمان برای شما فراهم آورد و استفاده از تجارب این افراد در یادگیری زبان های برنامه نویسی ضروری و سودمند می باشد.

جمع بندی

در این مقاله به طور کامل با زبان برنامه نویسی پایتون آشنا شدیم و دریافتیم پایتون نیز مانند تمامی زبان های برنامه نویسی نقاط قوت و ضعفی دارد؛ با آگاهی از کاربردها و مزایا و معایب پایتون می‌توانید به راحتی تصمیم بگیرید که یادگیری این زبان برنامه نویسی برای شما مفید خواهد بود یا خیر.

متخصصان در سراسر جهان یادگیری این زبان برنامه نویسی در ابتدای مسیر برنامه نویس شدن را امری ضروری می‌دانند به طوری که در سراسر جهان آموزش این زبان برنامه نویسی به نوجوانان و کودکان به امری عادی تبدیل شده است. از این رو آکادمی یاسان با بهره گیری از تجربه موفق آکادمی های برنامه نویسی بین المللی به برگزاری دوره های آموزش پایتون برای کودکان پرداخته است تا کودکان و نوجوانان فارسی زبان همگام با پیشرفت تکنولوژی پیش رفته و به روز باشند.

برای آشنایی بیشتر با آکادمی یاسان با مشاوران ما در ارتباط باشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا