مطالب آموزش پایتون کودکانمقالات

پایتون چیست و چه کاربردی دارد؟

زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان تفسیری، شی گرا، پیشرفته با مفاهیم شناور است که توسط Guido Van Rossum ساخته شده است.

برای اینکه با زبان برنامه نویسی پایتون آشنا شوید و بدانید که هدف کدنویسان از به کار گیری زبان پایتون در کد نویسی چیست ابتدا باید با مفهوم کدنویسی آشنایی نسبی داشته باشید. 

Guido Van Rossum
Guido Van Rossum

کدنویسی چیست؟

کدنویسی که گاهی اوقات برنامه نویسی کامپیوتری نامیده می شود، نحوه ارتباط ما با کامپیوترها است. کد به رایانه می گوید که چه اقداماتی را انجام دهد و نوشتن کد مانند ایجاد مجموعه ای از دستورالعمل هاست. با یادگیری کدنویسی، می توانید به رایانه ها بگویید که چه کاری انجام دهند یا چگونه به روشی بسیار سریعتر رفتار کنند. می‌توانید از این مهارت برای ساختن وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها، پردازش داده‌ها و بسیاری از کارهای جالب دیگر استفاده کنید.
به زبان ساده تر شما می توانید با کدنویسی، با کامپیوتر ها ارتباط برقرار کنید و صحبت کنید.

آموزش برنامه نویسی به کودکان

زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون (Python) با ساختار های درونی پیشرفته، ترکیب شده با نوشتار شناور باعث شده برای توسعه سریع یکی از گزینه های جذاب برای برنامه نویسان باشد، و همچنین به عنوان زبان اسکریپت یا مرتبط کننده برای اتصال اجزای موجود به یکدیگر استفاده میشود. پایتون در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان تبدیل شده است. در همه چیز از رباتیک گرفته تا ساخت وب سایت و تست نرم افزار استفاده می شود. می تواند توسط برنامه نویسان حرفه ای و مبتدی به طور یکسان استفاده شود.

زبان برنامه نویسی پایتون با ورود به دنیای تکنولوژی باعث تحول در بسیاری از زمینه ها شد زیرا پایتون در بسیاری از شاخه مانند: توسعه وب (Web Development)، علم اطلاعات (IT)، توسعه اپلیکیشن (App Development) و بسیاری از زمینه های تکنولوژی کاربرد دارد.

زبان برنامه نویسی پایتون

کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون

حال که با زبان برنامه نویسی پایتون به آشنایی نسبی رسیدید ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که در رشته ها و زمینه های مختلف کاربرد پایتون چیست؟ پایتون معمولا برای توسعه وب سایت ها و نرم افزارها، اتوماسیون وظایف، تجزیه و تحلیل داده ها و تجسم داده ها استفاده می شود. از آنجایی که یادگیری آن نسبتاً آسان است، زبان برنامه نویسی پایتون توسط بسیاری از غیر برنامه نویسان مانند حسابداران و دانشمندان برای انواع کارهای روزمره مانند سازماندهی امور مالی مورد استفاده قرار گرفته است.

پیشنهاد مطالعه : هک با پایتون

چارلز آر سورنس، مدرس دانشگاه میشیگان و کورسرا در کتاب پایتون برای همه می‌گوید: «برنامه نویسی یک فعالیت بسیار خلاقانه و مفید است. “شما می توانید به دلایل زیادی برنامه بنویسید، از گذران زندگی خود تا آنالیز کردن داده های پیچیده گرفته تا سرگرمی و کمک به شخص دیگری برای حل یک مسئله.”

چرا پایتون مورد استقبال برنامه نویسان قرار گرفته است ؟

زبان برنامه نویسی پایتون دارای ویژگی هایی است که باعث شده بسیاری از افراد مرتبط با رشته های کامپیوتری از جمله برنامه نویسان مجذوب زبان برنامه نویسی پایتون شوند تا از سرعت و سایر ویژگی های این زبان بهره مند شوند. در ادامه ویژگی هایی از پایتون که این زبان برنامه نویسی را از سایر زبان ها متمایز می کند میپردازیم:

مزیت های زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟

1_ رایگان و منبع باز

پایتون تحت مجوز OSI توسعه داده شده است، به همین خاطر کاملا رایگان است و حتی برای عناوین تجاری نیز قابل استفاده است و شما میتوانید بر روی سایت رسمی پایتون یا سایت آکادمی بدون نیاز به پرداخت هیچ مبلغی آن را دانلود کنید.

2_ سادگی در یادگیری

زبان برنامه نویسی پایتون در مقایسه با زبان های دیگر مانند C#, C++,C دارای الگوی کد نویسی (Syntax) ساده و کاربرپسند است به این منظور که عملیات های انجام شده با کد ها و نوشتار کد دارای خوانایی نسبی هستند و تقریبا تمام کاربران میتوانند با چند روز تلاش به الگوی کد نویسی زبان برنامه نویسی پایتون مسلط شوند.

3_ قابل استفاده بر تمام سیستم عامل ها

پایتون زبانیست که قابل استفاده در تمامی سیستم عامل ها همچون لینوکس (Linux)، یونیکس (Unix) و مک (Mac) می باشد بنابرین نیازی به تغییر ندارد و میتوان آن را بر هر پلتفرمی اجرا کرد.

4_ یکپارچگی

زبان برنامه نویسی پایتون همچنین یک زبان یکپارچه است زیرا ما به راحتی می توانیم پایتون را با زبان های دیگری مانند C، C++ و غیره ادغام کنیم بدون این که هیچکدام از اطلاعات ثبت شده در پروژه از دست برود.

5_ کتابخانه وسیع و کارآمد

پایتون دارای یک کتابخانه‌ی بزرگ و استاندارد است که مجموعه‌ای غنی از ماژول‌ها و توابع را ارائه می‌کند، بنابراین شما مجبور نیستید برای هر چیزی کد خود را بنویسید. کتابخانه های زیادی در پایتون وجود دارد مانند Django، pytorch،sikit-learn، twisted و بسیاری دیگر از کتابخانه های مورد استفاده در زبان برنامه نویسی پایتون.

6_ راحت برای دیباگ

زبان برنامه نویسی پایتون، اطلاعات مناسبی برای ردیابی مشکلات و به اصطلاح دیباگ کردن کد به کاربر ارائه می دهد. به سادگی با نگاهی اجمالی به کد، می توانید تعیین کنید که برای چه کاری طراحی شده است. زمانی که شما بدانید چطور خطا ها را تفسیر کنید قادر خواهید بود به سرعت بسیاری از مشکلات برنامه خود را شناسایی و رفع کنید. 

7_ قابل استفاده در بک اند و فرانت اند

شما میتوانید علاوه بر نوشتن کد های HTML کد های بک اند نیز با استفاده از فریم ورک های جنگو(Django) و فلسک(Flask) در پایتون انجام دهید.

چرا پایتون برای برنامه نویسان جوان مناسب است؟

پایتون به علت سهولت استفاده و الگوی برنامه نویسی (syntax) آسان یکی از گزینه های مناسب برای تمامی سنین است ولی نوجوانان و جوانان به علت آینده پیش رو و انرژی بیشتر یکی از گزینه های مناسب برای این رده سنی است و از طرفی برای کودکان به علت افزایش خلاقیت و تاثیر مستقیم بر هوش ریاضی و حتی آینده کودکان مناسب است؛ از این رو ما در آکادمی یاسان با سرمایه گذاری بر روی آموزش زبان های برنامه نویسی مانند پایتون به کودکان و نوجوانان سعی بر تربیت برنامه نویسان خبره در آینده داریم.

بهترین منبع برای یادگیری پایتون چیست؟

یکی از بهترین منابع یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون استفاده از کتاب های برنامه نویسی پایتون است که هم به زبان های فارسی و انگلیسی نوشته شده است .

راه دیگر، استفاده از دوره های انلاین است که توسط موسسات مختلف بین المللی ارائه می شود؛ همچنین آکادمی یاسان با تلفیق بهترین شیوه های آموزش برنامه نویسی در سراسر دنیا به منبعی قابل اطمینان برای آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان فارسی زبان تبدیل شده است. 

پیشنهاد ما در یادگیری پایتون، بهره گیری از مربیان مجرب است تا بهترین مسیر یادگیری با بازده بالا را در کمترین زمان برای شما فراهم آورد و استفاده از تجارب این افراد در یادگیری زبان های برنامه نویسی ضروری و سودمند می باشد.

زبان برنامه نویسی پایتون در آکادمی یاسان

آکادمی یاسان یک مرکز آموزش زبان های برنامه نویسی کودکان مانند پایتون به صورت آنلاین است که زبان برنامه نویسی پایتون را با اساتید مجرب به صورت تخصصی به کودکان و نوجوانان آموزش میدهد و هر ساله کودکان و نوجوانان بسیاری را وارد این صنعت می کند. شما میتوانید با ثبت نام در دوره زبان برنامه نویسی پایتون برای کودکان آکادمی یاسان با اطمینان از یادگیری پایتون، آینده کودکان خود را تامین کنید. حتی با مشورت گرفتن از کارشناسان آکادمی یاسان می توانید کودکان خود را در برنامه نویسی تعیین سطح کنید و زبان برنامه نویسی مناسب کودک خود را شناخته و در دوره ی مرتبط با آن ثبت نام کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا