مطالب آموزش اسکرچ کودکانمقالات

تاثیر برنامه نویسی اسکرچ بر تقویت تفکر ریاضی کودک

تاثیر برنامه نویسی اسکرچ

اسکرچ، محیطی غنی برای برنامه نویسی کودک و نوجوان از نظر امکان کاربرد رسانه‏‌های مختلف مانند گرافیک، صوت و ویدئو می‏‌باشد که با استفاده از بلوک‏‌های دستوری کودکان و دانش‏‌آموزان می‏‌توانند به برنامه نویسی بپردازند. برای سنین پایین‌‏تر و برنامه نویسی کودک، ScratchJr و برای سنین بالاتر و آموزش برنامه نویسی نوجوانان Scratch پیشنهاد می‌‏شود. در هر دو نسخه، در هر زمان می‏‌توان بلوک‏‌ها را در کنار هم قرار داد یا از هم جدا نمود. همچنین هر دو نسخه بسیار جذاب و سرگرم کننده هستد.

در برنامه نویسی اسکرچ دانش‌‏آموزان می‌‏توانند مفاهیم هندسی و اندازه‌‏گیری مانند مختصات، زاویه و اندازه‏‌گیری طول را تجربه نمایند. همچنین برنامه نویسی اسکرچ، حل خلاقانه مسائل و استدلال منطقی را تسهیل می‏‌نماید و مشارکت را تشویق می‌‏کند.

پیشنهاد مقاله: اسکرچ چیست؟

تقویت تفکر ریاضی کودک

برنامه نویسی اسکرچ را علاوه بر ابزار آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان، می‌‏توان به عنوان ابزاری برای تقویت تفکر ریاضی کودک به کار برد. یکی از شیوه‌‏های جالب انجام این کار، تشویق دانش‌‏آموزان به ساخت یک بازیِ ریاضی برای بچه‏‌های سال‏‌های پایین‏‌تر است. این کار را می‏‌توان به‌صورت حداقلی در حد تعریف یک پروژه توسط مربی یا با خلاقیت خود دانش‌‏آموزان در نظر گرفت. البته همین کار حداقلی هم بسیار جالب و تأثیرگذار است. از طرفی در صورت امکان، می‏‌توان دانش‏‌آموزان را در گروه‌‏های دو یا چند نفره مأمور مصاحبه با دانش‌‏آموزان سال‏‌های پایین‏‌تر مثلاً کلاس اول یا دوم دبستان و معلم آن‏‌ها نمود. در این مصاحبه‏‌ها سطح دانش ریاضی مخاطبین بازی و احیاناً نکات مهم از دید معلم ایشان مشخص می‌‏شود. سپس دانش‏‌آموزان بر اساس مصاحبه‏‌ها و با استفاده از خلاقیت خود به طراحی و اجرای بازی آموزشی می‌‏پردازند. در طی این فرآیند نیز به صورت مستمر در یک فضای وبلاگی، گزارش کار و پیشرفت پروژه خود را منعکس می‌‏نمایند.

برنامه نویسی اسکرچ را علاوه بر ابزار آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان، می‌‏توان به عنوان ابزاری برای تقویت تفکر ریاضی کودک به کار برد.

تاثیر برنامه نویسی اسکرچ بر تقویت تفکر ریاضی کودک

این شیوه علاوه بر تقویت تفکر ریاضی کودک و توانایی‌‏های حل مسئله و برنامه‏‌سازی رایانه‌‏ای، برقراری ارتباط، مهارت نگارش و خلاقیت دانش‏‌آموزان را نیز تقویت کرده و با استفاده از یادگیری موقعیتی، این تقویت توانمندی‏ و مهارت را در سطحی بسیار بالا انجام می‌‏دهد.

با توجه به اینکه این شیوه طراحی بازی آموزشی توسط دانش‌آموزان، مهارت‏‌های برنامه نویسی کودک و نوجوان و تفکر ریاضی را همراه با مجموعه‏‌ای از مهارت‏‌های نرم (Soft Skills)  مهم تقویت می‏‌نماید، توصیه می‏‌شود بر اساس امکانات و فرصت موجود در هر مجموعه آموزشی متناسب سازی شده و بکارگرفته شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا