مقالاتمطالب آموزش برنامه نویسی کودکان

راهنمای جامع طراحی سایت کودکان

طراحی سایت کودکان چرا و چگونه انجام می شود؟ امروزه، بچه ها به راحتی قادرند بازی های برنده جایزه (که درآمد واقعی ایجاد می کنند!) با استفاده از ابزارهایی مانند Roblox و Roblox Studio ایجاد کنند. آن ها همچنین می توانند تغییرات کاری را برای بازی های رایانه ای موجود مانند ماینکرافت کدنویسی کنند.

بنابراین، جای تعجب نیست که بچه ها، اگر بخواهند بتوانند وب سایت های خود را طراحی کنند. کودکان خیلی بیشتر از چیزی که ما به آن ها اعتبار می ‌دهیم، به رایانه تسلط دارند. در واقع، بسیاری از والدین اغلب از دیدن اینکه چقدر فرزندانشان به راحتی مفاهیم فنی را جذب می کنند و آن ها را در زمان واقعی به کار می برند، شگفت زده می شوند. به خصوص که آموزش برنامه نویسی به کودکان در دنیای امروز، متفاوت از کلاس های کسل کننده ی گذشته است و آموزش بازی سازی و برنامه نویسی کودکان همراه با فعالیت های جذاب و در قالب بازی های رایانه ای مهیج و کلاس های پرنشاط صورت میگیرد.
بنابر این اگر کودک شما به طراحی سایت و برنامه نویسی و حتی بازی سازی علاقه نشان می دهد، می توانید با شرکت در دوره ی رایگان آکادمی یاسان، کودک خود را تعیین سطح کنید و کودکتان در کنار حضور فعال در مدرسه، برنامه نویسی و طراحی سایت را نیز مرحله به مرحله بیاموزد.

آیا طراحی سایت کودکان محدودیت سن دارد؟

ایجاد یک وب سایت یک فعالیت نسبتا بی ضرر است. در واقع، بسیاری از مدارس طراحی سایت کودکان را در برنامه درسی علوم رایانه خود قرار می دهند.

زیرا این روشی فوق العاده عملی برای تمرین خلاقانه کدنویسی است. بنابراین، پاسخ فنی به این سوال این است که هر کسی – صرف نظر از سن – می ‌تواند یک وبسایت بسازد، البته تا زمانی که دانش این کار را داشته باشد.

آموزش برنامه نویسی به کودکان

در واقع بزرگ ترین نگرانی در طراحی سایت کودکان حفظ حریم خصوصی است. قانون حفاظت از حریم خصوصی آنلاین کودکان (COPPA) به والدین در مورد اطلاعاتی که وب‌ سایت‌ ها درباره کودکان زیر 13 سال جمع ‌آوری می ‌کنند، هشدار می دهد. این اساسا به این معنی است که کودکان 12 ساله و کمتر نباید اطلاعات خصوصی خود را در صورت درخواست ارائه دهند. به همین ترتیب، وب ‌سایت ‌ها و سرویس ‌های آنلاینی که برای کودکان زیر 13 سال هدایت می‌ شوند، باید خط مشی های حفظ حریم خصوصی و شیوه های اطلاعاتی خود را به والدین ارائه دهند. مانند وب ‌سایت‌ های آموزشی یا وب ‌سایت ‌های کانال‌ های کودکان.

بنابراین اگر فرزند شما زیر 13 سال به طراحی سایت کودکان ابراز علاقه کرد، شما به عنوان والدین (یا معلم) باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرید. این نظارت به معنای ایجاد حساب کاربری، از ابتدا تا انتها و رسیدگی به تمام جنبه های فنی/حقوقی همراه با آن است. برای اطمینان از امنیت کودکتان میتوانید آموزش طراحی سایت را به مجموعه های با تجربه و متخصص بسپارید.

طراحی سایت با HTML

هر کودکی با یادگیری یک مهارت جدید سود فراوانی خواهد برد. آنها نه تنها در این مسیر اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند، بلکه میتوانند از مهارت خود در سطح علمی و حتی گاهاً شغلی نیز بهره کافی ببرند. برنامه نویسی کودکان، یکی از مهارتهای بسیار کاربردی برای آینده کودکان محسوب میشود و آشنایی با HTML برای کودکان نقطه شروع مناسبی خواهد بود؛ ورود به دنیای طراحی سایت کودکان، از طریق آموزش HTML به کودکان صورت می گیرد.

HTML چیست؟

HTML که مخفف عبارت Hypertext Markup Language (زبان نشانه گذاری فرامتن) است، یک زبان برنامه نویسی جهت ایجاد صفحات وب می باشدو یکی از ساده ترین زبانهای برنامه نویسی برای یادگیری است!

در واقع، HTML اولین زبان برنامه نویسی بسیاری از افراد است و درست همانند یادگیری یک زبان خارجی، زبان برنامه نویسی HTML نیز دریچه های فراوانی را برای نوآوری، فرصت های بالقوه شغلی و تجارت به روی شما باز می کند.

کاربرد HTML برای کودکان

توسعه و طراحی سایت، هنری بسیار خلاقانه است، هیچ کس دوست ندارد صفحات وب سایتش نامرتب یا خسته کننده به نظر برسد. یکی از مزایای یادگیری HTML برای کودکان این است که به آنها مسیر خلاق بودن را می آموزد و به آنها ابزاری جهت ایجاد مهارت های هنری خود را میدهد.

چگونه یک کودک می تواند طراحی سایت کودکان انجام دهد؟

طراحی سایت کودکان کاربردی حتی برای بچه های با مهارت در برنامه نویسی شاهکار است. کدنویسی به تنهایی ممکن است چند روز طول بکشد.

ضمن اینکه باید مدیریت رسانه، تولید محتوا و اجرای مداوم و اشکال زدایی و ماه ها کار را در نظر گرفت.

خوشبختانه، با پیشرفت فناوری – و اینترنت – نیازی به دانستن توسعه وب یا کدنویسی برای آموزش طراحی سایت به کودکان ندارید. راستش را بخواهید، با وجود بسیاری از طراحان وب سایت عالی، نیازی نیست خودتان برای آموزش طراحی سایت به کودکتان دست به کار شوید.

5 نکته کاربردی برای والدین غیرمتخصص در طراحی سایت کودکان

گر تاکید دارید آموزش برنامه نویسی توسط خودتان صورت بگیرد و حتی کودکتان در دوره های آنلاین آکادمی یاسان نیز شرکت نکند بنابراین در راه آموزش طراحی سایت به کودکتان حتما 5 نکته ی زیر را مدنظر داشته باشید:

 • وب سایت ساز به گونه ‌ای است که حتی مبتدیان کاملا بی ‌اطلاع نیز می ‌توانند یک وب‌ سایت اساسی – اما کاملا کاربردی – را تنها با چند کلیک راه‌اندازی کنند. به این ترتیب بچه ها می توانند طراحی سایت کودکان را انجام دهند.
 • وب ‌سایت سازها اساسا ابزارها یا پلتفرم‌ های DIY آنلاین هستند که به کاربران اجازه می ‌دهند وب‌ سایت ‌هایی را بدون ویرایش دستی کد از طریق استفاده از قالب‌ های از پیش تولید شده بسازند و میزبانی کنند. تنها کاری که کاربر واقعا باید انجام دهد این است که قالب را (با استفاده از ابزارهای ارائه شده توسط سازنده وب سایت) مطابق با سلیقه خود سفارشی کند.
 • استفاده از سازنده وب سایت بهترین راه برای آموزش اصول طراحی ‌سایت به کودک است. بدون اینکه او را در معرض استرس کدنویسی مناسب قرار دهد. بدون داشتن کدی برای نگرانی، کودک می ‌تواند روی فرایند افزودن، ویرایش و (گاهی) کدگذاری عناصر مختلف وب ‌سایت تمرکز کند.
 • می توانید از منابع رایگان آموزش زبان های برنامه نویسی که در قسمت بعد به آن اشاره خواهیم کرد برای آموزش طراحی سایت برای کودکتان استفاده کنید.
طراحی سایت کودکان

منابع رایگان آموزش برنامه نویسی

 • W3Schools

W3Schools هم دوره های رایگان دارد و هم دوره های پولی. در این سایت HTML و زبان های برنامه نویسی دیگر را به زبان ساده و به صورت خودآموز یاد میگیرید. البته ممکن است برای کودکان کوچکتر چندان هیجان انگیز نباشد، اما ساختار کتابِ درسی طور وب سایت برای مطالعه معمولی بسیار مطلوب است.

 • Tynker

تینکر، آموزش کدنویسی را به بچه های رده 5 سال نیز ارائه میدهد. این سایت تا زمانی که فرزند شما برای یادگیری HTML حاضر شود، همچون یک برنامه مقدماتی جهت کدنویسی عمل می کند. تینکر، از بازی ها، درس های سرگرم کننده و فعالیت های متنوع جهت درگیر نگه داشتن تمرکز بچه ها با موضوع اصلی استفاده می کند. این سایت، برای کودکانی که در سنین پایین به کدنویسی علاقه نشان میدهند، بسیار مناسب است.

 • CodeCombat

این وب سایت نیز فرزند شما را با روش های سرگرم کننده و مهیج با برنامه نویسی رایگان آشنا می کند. این وب سایت جهت آموزش کدنویسی، بر بازی ها و پازل ها متکی است. CodeCombat نه تنها به یادگیری HTML برای کودکان میپردازد، بلکه آنها را با برنامه های دیگری از جمله پایتون و جاوا اسکریپت نیز آشنا می کند.

پیشنهاد میکنیم مقاله‌ی طراحی سایت با پایتون را مطالعه فرمایید تا با کاربردهای این زبان برنامه نویسی در طراحی و توسعه وبسایت آشنا شوید!

 • yasanacademy

آکادمی یاسان برنامه ای برای شروع یادگیری برنامه نویسی کودکان ارائه داده است. به طوری که در مراحل ابتدایی، آموزش با بازی های آموزشی و محیط جذاب برنامه های اسکرچ و اسکرچ جونیور همراه است که باعث افزایش علاقه ی کودکان به برنامه نویسی و کلاس های آموزشی در سطوح بالاتر می شود . در این پروسه ی یادگیری برنامه نویسی، مهارت های نرم دانش آموزان مانند مهارت حل مسئله و یا اعتماد به نفس آنها تقویت می شود.

معرفی ابزار های طراحی سایت برای کودکان

خبر خوب این است که در واقع تعداد زیادی از ابزار های طراحی سایت وجود دارند که تا حدودی برای کودکان مناسب هستند!

سازندگان و پلتفرم‌های مختلف وب‌سایت مزایای منحصر به فرد خود را دارند، اما بهتر است یکی را پیدا کنید که برای بچه‌ها مناسب باشد. ما می دانیم که برخی از کودکان و نوجوانان ممکن است دانش فنی (و مهارت های) مورد نیاز برای مانور ماهرانه برخی از پلتفرم های پیشرفته تر را داشته باشند، اما آن ها معمولا استثنا هستند.

ما به شدت توصیه می کنیم یک سازنده وب سایت برای طراحی سایت کودکان را بر اساس معیارهای زیر انتخاب کنید:

هزینه

ابتدا توصیه می کنیم برای طراحی سایت کودکان پلتفرمی را انتخاب کنید که طرح های رایگان یا قیمت مقرون به صرفه را ارائه می‌دهد. برای مواردی که نیاز به پرداخت دارند، باید در هر زمانی گزینه لغو را داشته باشند. دلیلی برای سرمایه گذاری بیش از 5 یا 10 دلار در وب سایت فرزند شما وجود ندارد. مگر اینکه او واقعا برای ایجاد یک وب سایت برای اهداف تجاری یا پولی برنامه ریزی کند (که به احتمال زیاد اینطور نیست).

اگر بچه ها طراحی سایت را تنها برای یک پروژه مدرسه، به عنوان یک سرگرمی یا به عنوان راهی برای تمرین برنامه نویسی خود می سازند، احتمالا به همه آلارم هایی که با برنامه های معمولی با قیمت بالا ارائه می شوند، نیاز نخواهید داشت.

امکانات

هنگامی که ایده خوبی از قیمت به دست آوردید، به ویژگی ها نگاهی بیندازید. یکی از مناسب‌ ترین ویژگی‌ هایی که سازنده وب ‌سایت می‌ تواند داشته باشد، قالب ‌ها هستند. قالب ها بسیار ساده تر از شروع از ابتدا هستند.

تنها کاری که کودک شما باید انجام دهد این است که رسانه ها و محتواهای مختلف (مانند متن، عکس، فیلم، صدا و غیره) را در هر کجا که مناسب باشد، وصل کند. بدون اینکه نیاز به پیش طراحی سایت و اشکال زدایی متعدد داشته باشد. برای زبان ‌آموزان پیشرفته ‌تر، الگوها به عنوان پایه یا الهام‌ بخش تم و طرح ‌بندی خودشان هستند.

اگر سازنده تغییر عناصر «کشیدن و رها کردن» یا «نقطه و کلیک» را به کاربران بدهد. این دو نوع تعامل، تغییر آزادانه ظاهر، سبک و محتوای طراحی سایت کودکان را بدون به هم ریختن کد منبع، برای بچه ها بسیار آسان می کند.

راحتی در استفاده

این برنامه چقدر کاربرپسند است؟ این چیز دیگری است که باید به دقت برای طراحی سایت کودکان در نظر گرفت. آیا آموزش های داخل سایت وجود دارد؟ آیا مسیریابی واضح و قابل درک است؟ آیا بخش پرسش ‌های متداول یا راهنماهای نحوه انجام آن‌ ها واقعا مفید هستند؟

این ها فقط انتظارات اساسی هستند. اگر فرزند شما قرار است از این سازنده استفاده کند، باید به منحنی یادگیری او نیز فکر کنید. به عنوان مثال، رنگ ‌های روشن و خطوط واضح و مشخص برای بچه ‌های 7 یا 8 ساله مفید خواهد بود. اصطلاحات ساده و گزینه ‌های حداقل ابزار نیز برای کودکان زیر 12 سال ایده ‌آل خواهند بود.

همانطور که در طراحی سایت کودکان انتظار می رود، بچه ها نیز ترجیحات خود را خواهند داشت. بنابراین اگر به نظر می رسد که فرزند شما خسته شده است یا (از طرف دیگر) با سازنده ای که انتخاب کرده اید درگیر است، ناامید نشوید. به بررسی گزینه های خود ادامه دهید تا زمانی که پلتفرمی را پیدا کنید که فرزندتان بتواند در آن پیشرفت کند.

آموزش طراحی سایت به کودکان

بهترین ابزار های طراحی سایت کودکان

1. Wix

اگر در حدود ده سال گذشته رسانه های اجتماعی بوده اید، ممکن است نام Wix را شنیده باشید. آن ها صادقانه با بازاریابی خود کار باکیفیت انجام می دهند و محصول عالی برای راه اندازی دارند!

Wix اساسا یک ابزار فراگیر است که به کاربران در زمینه طراحی سایت کمک می کند، وب سایت را طراحی کرده و میزبانی می کنند. آن ها گزینه هایی برای هر سطح مهارت و ابزارهای زیادی دارند که آزادی خلاقانه را امکان پذیر می کند. با Wix، می توانید انواع وب سایت ها را ایجاد کنید. مانند وب سایت های تجاری، وبلاگ ها و صفحات تجارت الکترونیک.

هزینه

Wix برنامه های رایگان و برنامه های پولی برای طراحی سایت از جمله طراحی سایت کودکان ارائه می دهد. برنامه های پولی اولیه آن ها کاملا مقرون به صرفه است. طرح رایگان آن ها نوع «رایگان دائمی» است که در آن مجبور نیستید پس از اتمام دوره آزمایشی خود، اشتراک بخرید. تنها محدودیت طرح رایگان فضای ذخیره سازی است که حداکثر 500 مگابایت است. این فضا برای یک وب سایت بسیار منطقی است.

امکانات

از میان تمام سازندگان موجود برای طراحی سایت کودکان در این لیست، Wix به راحتی در انتخاب ها گسترده ترین است. این سازنده بیش از 900 قالب را برای کاربران ارائه می دهد که می توانند از بین آن ها انتخاب کنند. همه آن ها به دسته های کاملا برچسب گذاری شده تقسیم می شوند. قالب ها فوق العاده بصری و بسیار قابل تنظیم هستند.

هنگامی که فرزند شما یک الگو را انتخاب می کند، در تغییر رنگ ها، فونت ها، متن، تصاویر و موارد دیگر مشکل بسیار کمی خواهد داشت. اگر بچه ها در طراحی سایت کودکان واقعا می خواهند سایت خود را شخصی سازی کنند، می توانند از گالری Wix برای آپلود و مدیریت عکس های خود برای استفاده در صفحه خود استفاده کنند.

Wix همچنین دارای Wix ADI (هوش طراحی مصنوعی) است. این یک برنامه هوشمند مصنوعی می باشد که قادر است وب سایت مورد نظر شما را بر اساس پاسخ شما به چند سوال ساده ایجاد کند. حتی یک پالت رنگ برای شما ایجاد می کند! در حالی که این برنامه دقیقا به بچه ها یاد نمی دهد که چگونه یک وب سایت را کدنویسی یا طراحی کنند، اما در صرفه جویی زمان بسیار خوب است. و درست مانند الگوها، به کودک شما پایه ای برای چیدمانش می دهد.

2. Weebly

Weebly چیزی شبیه به یک غول در دنیای سازنده وب سایت / هاست وب است. Weebly که به دلیل طراحی زیبای قالب و سهولت استفاده اش شناخته شده است، بیش از 40 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد. بسیاری از مردم می گویند که این یکی از بهترین انتخاب ها برای صاحبان مشاغل کوچک و سئوکاران است. زیرا ابزارهای اساسی و قالب های بسیار قابل تنظیم دارد.

هزینه

درست مانند wix ، weebly یک طرح «رایگان دائمی» برای طراحی وب سایت اولیه با حداکثر 500 مگابایت فضای ذخیره سازی نیز ارائه می دهد. اگر امتیازات بیشتری برای طراحی سایت کودکان می خواهید، می توانید به راحتی به برنامه 8 دلاری آن ها ارتقا دهید. اما قطعا 500 مگابایت برای طراحی و میزبانی یک یا دو وب سایت ساده کافی است.

امکانات

Weebly ممکن است به اندازه Wix قالب‌ ها و مضامین مختلف وب ‌سایت نداشته باشد، اما هنوز هم انتخاب بسیار مناسبی دارند. بر اساس آخرین شمارش بیش از 100+ الگوی مختلف دارند. آن ها همچنین دارای بسیاری از ویژگی های اضافی قابل کشیدن، رها کردن و قابل تعویض مانند ابزارک ها و ابزارهای وبلاگ نویسی هستند.

Weebly یکی از بهترین سازندگان وب سایت برای اهداف آموزشی کودکان است. این به شما امکان می‌دهد مستقیما HTML و CSS هر موضوعی را که انتخاب می‌کنید، ویرایش کنید. بنابراین برای بچه‌هایی که نحوه کدنویسی را یاد می‌گیرند، عالی است. ممکن است این برنامه اجازه تغییرات گسترده را ندهد، اما راهی عالی برای مقایسه نحوه تغییر کد قبل و بعد از کشیدن یک عنصر خاص یا تعویض یک ویجت خاص با عنصر دیگر است.

Weebly همچنین دارای یک ویژگی به نام Weebly for Education است. این یک نسخه ویژه از Weebly Website Builder است که به طور خاص برای استفاده در کلاس درس طراحی شده است. دانش‌آموزان به یک وب ‌سایت کلاس درس که معلم می ‌سازد می ‌پیوندند و پس از ایجاد حساب کاربری، ابزارها و راهنماهای مورد نیاز برای ایجاد حساب کاربری در اختیارشان قرار می‌گیرد.

راحتی در استفاده

Weebly از ویرایشگر کلاسیک – اما بسیار مفید – کشیدن و رها کردن استفاده می کند. مسلما یکی از ساده ‌ترین راه ‌ها برای بچه ‌ها در ایجاد و سفارشی کردن طراحی سایت کودکان است. برخلاف Wix، Weebly گزینه ADI ندارد. با این حال، وجود ویرایشگر HTML و CSS موضوع آن ها سطح بیشتری از گزینه ‌های سفارشی‌ سازی را اضافه می‌ کند. این باعث می شود کدنویس ‌های با تجربه ‌تر از آن استقبال کنند.

3. سایت 123

هزینه

درست مانند Wix و Weebly، سایت 123 دارای یک طرح «رایگان دائمی» است که به فرزند شما امکان می دهد طراحی سایت کودکان را انجام دهد و آن را تا زمانی که می خواهد بدون هیچ هزینه اضافی میزبانی کند. همچنین دارای محدودیت استاندارد ذخیره سازی 500 مگابایتی است. با این حال، چیزی که به نظر ما کمی ناامیدکننده است این است که طرح رایگان تنها چند گزینه سفارشی ‌سازی را ارائه می ‌کند. به عنوان مثال، بچه ها نمی توانند پالت رنگ خود را در یک طرح رایگان انتخاب کنند.

امکانات

قالب‌های SITE123 را می‌توان ساده و حداقل توصیف کرد. در واقع، بسیاری از آنها از نظر طراحی سایت بسیار شبیه به هم هستند. در حالی که برخی از بچه‌ها ممکن است گزینه‌های بلندتر و رنگارنگ‌تر را ترجیح دهند، سادگی قالب‌های SITE123 به بچه‌ها بوم تازه‌تر و تمیزتری می‌دهد تا وب‌سایت خود را با آن بسازند. الگوهای زیادی برای انتخاب وجود ندارد، اما این فقط به این معنی است که بچه ها هنگام انتخاب یک طرح اولیه احساس ناراحتی نمی کنند.

از دیگر ویژگی های SITE123 برای طراحی سایت کودکان می توان به گزینه های وبلاگ نویسی آسان و مدیریت گالری تصویر/ویدئو اشاره کرد. بچه ها به راحتی می توانند یک پست جدید در وب سایت خود ایجاد کنند، هر آنچه را که می خواهند بنویسند و منتشر کنند. آن ها همچنین می توانند عکس ها و فیلم های خود را در گالری SITE123 آپلود کنند. گزینه های مختلف نمایش (مانند چرخ فلک یا نمایش اسلاید) نیز وجود دارد.

راحتی در استفاده

تا کنون، SITE123 باید یکی از ساده ترین سازندگان وب سایت برای یادگیری باشد. حداقل قالب ها، ابزارها و گزینه های ویرایش، کاوش را آسان تر و بدون مانع می کنند. ایجاد وب ‌سایت واقعی ساده ‌تر و سرراست ‌تر است. همچنین به بچه‌ها اجازه می‌دهد تا به جای سردرگمی، روی فرایند طراحی و ساخت یک وب ‌سایت تمرکز کنند.

ویرایشگر SITE123 یک نوع کشیدن و رها کردن نیست، اما به همان اندازه بصری و آسان برای استفاده است. SITE123 از آنچه به عنوان یک ویرایشگر نوع «نقطه و کلیک» شناخته می شود، استفاده می کند. اساسا کاربر روی عنصری که می خواهد در وب سایت خود اضافه یا ویرایش کند کلیک می کند تا آن را در صفحه قرار دهد.

آموزش طراحی سایت به کودکان در آکادمی یاسان

در بین نمونه های ایرانی آموزش برنامه نویسی، بازی سازی و طراحی سایت به کودکان، آکادمی یاسان اولین مجموعه ای است که با برگزاری کلاس های آنلاین و با تلفیق آموزش عمومی و خصوصی، کودکان را با سطوح مختلف کدنویسی آشنا می کند.
در دوره های آموزش طراحی سایت، کودکان می آموزند چگونه به طراحی وبسایت اختصاصی خود بپردازند و ایده های خود را در وبسایت اختصاصی خودشان پیاده کنند. آموزش css و html برای کودکان از مبانی آموزش طراحی سایت است و همچنین آموزش wordpress نیر به کودکان در این مسیر کمک می کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. سلام و عرض ادب
  به نظر شما برای شروع برنامه نویسی اسکرچ بهتره یا Html ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای شروع آموزش برنامه نویسی به کودکان اسکرچ محیط جذاب تری داره

  2. سلام محیط اسکرچ برای کودکان خیلی جذاب تره و یادگیری همراه با بازی براشون داره .
   اما برای نوجوانان یادگیری طراحی سایت و css , html هم سختی چندانی نداره . برای این که تعیین سطح کنید کودک خودتون رو با کارشناسان یاسان ارتباط برقرار کنید.

 2. من الان متوجه نشدم بعد از html حتما باید برن سمت css یا نه
  چون من یه پسر ۱۰ ساله دارم و خیلی نگران آیندشم. خودش یه چندتا فیلم هکری دیده دوست داره برنامه نویس بشه می‌خوام بدونم چجوری راحت شروع کنه

 3. سپاس از مطلب خوبتون ولی من شخصا اسکرچ رو ترجیح میدن برای شروع برنامه نویسی کودکان چون هم جذاب تره هم راحت تره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا