مقالاتمطالب آموزش پایتون کودکان

پیش نیاز یادگیری پایتون چیست؟

پیش نیاز یادگیری پایتون چیست؟ زبان برنامه نویسی پایتون در سال‌های اخیر مورد استقبال برنامه نویسان قرار گرفته است و به دلیل کاربرد گسترده و درامد مناسب، عده زیادی ترغیب شده اند تا به جمع برنامه نویسان پایتون بپیوندند و این زبان برنامه نویسی را بیاموزند. اما یادگیری یک زبان برنامه نویسی بدون یادگیری و آشنایی با پیش نیاز های آن زبان برنامه نویسی امکان پذیر نیست. از این رو در این مقاله پیش نیاز های یادگیری پایتون را به شما معرفی خواهیم کرد و نکاتی کاربردی برای آموزش پایتون به شما خواهیم گفت:

انواع پیش نیاز پایتون

پیش نیاز پایتون برای یادگیری و پیشرفت در این زبان برنامه نویسی از دو جنبه قابل بررسی است:

 • فردی
 • تکنیکی

در این مطلب به طور کامل در مورد این پیش نیازها توضیح داده ایم.

انواع پیش نیاز پایتون

پیش نیازهای یادگیری پایتون (از لحاظ فردی)

توانایی های فردی برای یادگیری پایتون و هر زبان برنامه نویسی دیگری موثر هستند. این پیش نیازها به شما کمک می کنند تا بتوانید زودتر به پایتون تسلط پیدا کنید و در مسیر یادگیری یا کار در این زمینه، بسیاری از چالش ها را به تنهایی حل کنید.

 1. انگیزه، پشتکار و داشتن هدف: چرا به سراغ پایتون آمده اید؟ هدف‌تان از یادگیری پایتون و کار کردن با آن چیست؟ اگر علاقه ای به زبان پایتون نداشته باشید و تشنه‌ی یادگیری نباشید، قطعا بعد از چند روز قید یادگیری آن را خواهید زد. یادگیری و کار کردن با زبان پایتون مستلزم وقت گذاشتن و ساعت ها حل کردن مشکلات پیچیده ای است که به صبر و تامل نیاز دارند. برای خود یک یا چند هدف تعیین کنید و بدانید در روزهای سخت و لحظاتی که احساس می کنید نمی توانید با این زبان پیش بروید، این هدف ها هستند که سوخت انگیزه‌ی شما را تامین می کنند. یادگیری این زبان به پشتکار و یادگیری هر روزه وابسته است. به خرج دادن مداومت و پشتکار از شما برنامه نویس ِخوبی می سازد که حتی موقع خواب هم به فکر ِپایتون و شوق یادگیری آن هستید. بنابراین اولین و مهم ترین پیش نیاز یادگیری پایتون و به طور کلی برنامه نویسی، داشتن انگیزه، پشتکار و هدف است.
 2. آشنایی کافی با زبان انگلیسی: بسیاری از برنامه نویسان پایتون پاسخ مشکلات خود را در فروم های مختلفی مثل stack overflow پیدا می کنند. از آنجایی که منابع تحقیقاتی و اطلاعات تخصصی اکثرا به زبان انگلیسی هستند، بهتر است برای تقویت این زبان وقت کافی اختصاص دهید تا بتوانید از این منابع استفاده کنید.
 3. با الگوریتم ها آشنا شوید: پیش نیاز یادگیری پایتون، تسلط به مفهوم و اهمیت الگوریتم ها در حل مسئله ها است. الگوریتم به شما کمک می کند یک مسئله بزرگ را به چند بخش کوچک تقسیم کنید و قدم به قدم آن را حل کنید. سپس این مراحل را به زبان پایتون به کامپیوتر انتقال دهید.

پیش نیاز یادگیری پایتون (از لحاظ تکنیک)

برخی مفاهیم فراتر از نیاز های فردی هستند و اصطلاحا پیش نیازهای تکنیکی برای یادگیری پایتون به شمار می آیند. شما باید به عنوان یک برنامه نویس پایتون، از این پیش نیازهای تکنیکی آگاه باشید و آنها را به صورت عمقی درک کرده باشید. اما آنها چه هستند؟

آشنایی با توسعه وب فرانت اِند Front- end و بک اِند Back- end

توسعه دهندگان یا برنامه نویسان Front end همان کسانی هستند که ظاهر یک وب اپلیکیشن/ صفحه وب را طراحی می کنند. مثلا محل قرار گرفتنِ تصاویر، کامپوننت ها، رنگ ها، فونت ها، Interaction ها و هرآنچه که کاربر می بیند و با آنها تعامل دارد، توسط فرانت اند دولوپرها تعیین می شوند. اما توسعه دهندگان Back- end تمرکزشان روی پشت صحنه و کدنویسی ِعملیاتی است که معمولا از چشم کاربر پنهان هستند. در این بخش از برنامه نویسی، دولوپر با پایگاه داده ها، نحوه انتقال داده ها و … درگیر است. پایتون زبان برنامه نویسی Back- end می باشد. برای آشنایی با تاثیر پایتون در ساخت سایت، مقاله “طراحی سایت با پایتون” را مطالعه فرمایید.

بدانید با پایتون می توان چه کارهایی انجام داد.

زبان برنامه نویسی پایتون برای طراحی پشت صحنه‌ی یک وب سایت، آنالیز داده ها، دسترسی به API ها، ماشین لرنینگ (Machine learning) و خودکارسازی عملیات تکراری و پیچیده کاربرد دارد. مثلا اینستاگرام یکی از شناخته شده ترین اپلیکیشن هایی است که برای مدیریت CMS خود از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده می کند.

پیش نیاز یادگیری پایتون (از لحاظ تکنیک)

درک تفاوت های میان پایتون 2 و 3

دو نسخه اصلی پایتون یعنی Python  2 و Python 3 با هم تفاوت هایی دارند. Python 2 قدیمی تر است و هنوز هم در برخی شرکت ها استفاده می شود. Python 3 با تغییرات شگرفی به بازار آمد. بسیاری از وب سایت های امروزی با پایتون 3 ساخته می شوند. بهتر است پایتون 3 را برای یادگیری انتخاب کنید، زیرا آنطور که به نظر می رسد آینده در دستان این نسخه است و شرکت های قدیمی که از پایتون 2 استفاده می کنند در آینده‌ی نزدیک مجبورند آن را به پایتون 3 ارتقا دهند.

درک ِآینده شغلی پایتون

پیش نیاز یادگیری پایتون این است که به خوبی بدانید بعد از یافتنِ تسلط نسبی روی این زبان، چه آینده شغلی در انتظارتان است. توسعه دهندگان پایتون در خارج از ایران در حال حاضر تا 150 هزار دلار درآمد سالانه دارند. البته بسیاری از مشاغل دیگر هم از پایتون استفاده می کنند و اگر هدف شما تبدیل شدن به یک دولوپر نیست، نگران نباشید. روزنامه نگاران، دانشمندان، پزشکان، مدیران محصولات و … از این زبان برنامه نویسی استفاده می کنند و این زبان برنامه نویسی کاربرد بسیار گسترده ای دارد.

لازم نیست همه چیز را در مورد پایتون بدانید.

پیش نیاز یادگیری پایتون این است که بدانید برای یادگیری آن لزومی ندارد از زیر و بم پایتون اطلاعی داشته باشید. هیچ برنامه نویسی را در دنیا پیدا نمی کنید که صفر تا صدِ یک زبان برنامه نویسی را بلد باشد. یاد گرفتن بخش اعظمی از زبان پایتون به شما کمک می کند بتوانید بدون ایراد کدنویسی کنید و برای این کار نیاز به آشنایی با تمامی جزئیات پایتون نیست.

نکاتی برای شروع یادگیری پایتون

چند نکته به عنوان پیش نیاز یادگیری پایتون وجود دارند که تنها مختص یادگیری پایتون نیستند و باید از روز نخست تا هر زمان که کدنویسی می کنید، آنها را به خاطر داشته باشید.

 1. باید به صورت روزانه کد نویسی کنید. تکرار و پیدا کردن خطاها به شما کمک می کند تا مهم ترین الگوهای کد نویسی این برنامه را به خوبی بیاموزید.
 2. نوشتن یادداشت و نکته برداری، به خاطر سپاری کدهای پایتون را آسان تر می کند. حتما شیوه‌ی تعاملی که با کد های پایتون دارید را یادداشت کنید تا بتوانید آن را بهتر درک کنید.
 3. بین کد نویسی، زمان یادگیری، نوشتن کد ها و تست کردن آنها حتما استراحت کنید. استراحت کردن بعد از هر 30 دقیقه، استراتژی مناسبی است و به ذهن شما کمک می کند تا اطلاعات جدید را ذخیره کند.
 4. اگر با یک یا چند باگ برخورد کردید ناامید نشوید. آنها را پیدا و اشکال زدایی کنید. بهترین روش برای پیدا کردن خطا، بررسی خط به خط کد می باشد.
 5. با سایر برنامه نویس ها که در سطح ِشما هستند ارتباط بگیرید. با آنها کار کنید. اگر بتوانید در یک محیط کنار هم کد نویسی کنید تا یک نفر برای عیب یابی و یک نفر برای کد نویسی مسئول باشد، می توانید پروسه‌ی یادگیری لذت بخشی داشته باشید.
 6. یک پیش نیاز یادگیری پایتون که به شما کمک می کند هرچه سریعتر در این زبان پیشرفت کنید، انتقال دانش تان به سایر افراد است. نوشتن پست های وبلاگی، در شبکه های اجتماعی و … به شما کمک می کند آنچه در مورد پایتون آموخته اید با دیگران به اشتراک بگذارید.

پیش نیاز پایتون در آکادمی یاسان

آکادمی یاسان به آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان و آماده سازی آنها برای آینده تحصیلی و شغلی مناسب می پردازد. یکی از دوره هایی که آکادمی یاسان برای دانش آموزان خود تدارک دیده است، آموزش پایتون برای کودکان است؛ دوره پایتون در آکادمی یاسان دروازه ورود به دوره های پیشرفته برنامه نویسی است و کودکان و نوجوانان برای ورود به این دوره باید پیش نیاز پایتون را بگذرانند.

دوره های مقدماتی و متوسط پیش نیاز های دوره ی پایتون به حساب می آیند. برای مثال دوره اسکرچ یا اپ اینونتور را به عنوان پیش نیاز پایتون در آکادمی یاسان شناخته می شوند. برای سطح بندی کودکان و نوجوانان 9-17 سال می توانید با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا