مقالاتمطالب آموزش پایتون کودکان

سی شارپ یا پایتون؟ یادگیری کدام یک به صرفه تر است؟

برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان برای انجام کار خود نیاز به زبان‌های برنامه‌نویسی دارند تا بتوانند از این طریق کد‌های مد‌نظر را ایجاد کنند. در این میان می‌توان دو زبان در این حوزه را قابل قیاس با یکدیگر قرار داد تا بتوان آن‌ها را از زوایای مختلف بررسی کرد. سی شارپ یا پایتون؟ کدامیک از دو زبان از تمامی سد‌ها عبور کرده و خود را در دسته بهترین‌ها جای می‌دهد؟ هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی دارند که در مسیر از دیگری برتری می‌یابند.

سی شارپ با علامت اختصاری ( C# ) شناخته شده و قابل نصب روی تمامی سیستم‌عامل‌هاست؛ این موضوع یکی از برتری‌های زبان برنامه‌نویسی سی شارپ نسبت به پایتون است. پایتون را می‌توان در دسته زبان‌های برنامه‌نویسی قرار داد که سیستمی بسیار ساده و کاربر‌پسند دارد؛ همین ویژگی را می‌توان سر‌لوحه کار قرار داد؛ چراکه سادگی این سیستم باعث محبوبیت آن میان تازه‌کار‌ها شده است.

شباهت ها و تفاوت های سی شارپ و پایتون

شباهت ها و تفاوت‌های سی شارپ و پایتون

شباهت سی شارپ یا پایتون را می‌توان ابتدا در مورد اینکه آن‌ها ابزاری کاربردی برای برنامه‌نویسان بوده و به‌عنوان یک زبان شناخته می‌شوند، بیان کرد. از دیگر وجه اشتراک میان پایتون یا سی شارپ می‌توان به سادگی طرز کار هر دو آن‌ها اشاره کرد. تفاوت‌ها در کنار وجه‌های اشتراک است که معنی پیدا می‌کنند. آن‌ها را باید از آن جهت که مناسب برای برنامه نویسی کودکان هستند یا خیر مورد بررسی قرار داد؛ هرکدام را می‌توان به نحوی در این دسته گذاشت.

پس از عبور از مرحله اشتراک‌گیری میان این دو برنامه، حال نوبت آن است که تفاوت‌های‌شان را آنالیز کنیم. برای انجام این کار نیاز است ابتدا تعریفی از سی شارپ یا پایتون را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آشنایی با سی شارپ

موسس C# را می‌توان شرکت مایکروسافت دانست که توسعه آن در محیط ( .NET ) اتفاق افتاده است. کاربرد بالا در این برنامه را می‌توان مدیون همه‌منظوره‌بودن آن دانست. سازمان بین‌المللی استاندارد، سی شارپ را که هدفی برای ایجاد زیر‌ساخت زبان مشترک دارد، تایید کرده است. محیط این برنامه به‌گونه‌ای است که گویا تمامی کد‌های برنامه‌نویسی در یک‌جا جمع شده‌اند تا همه چیز را مثل روز برای مخاطبان روشن کنند.

تنظیمات این برنامه در سطح بالایی قرار داشته که از این جهت می‌توان آن را برای پلتفرم‌های مختلف و معماری مورد استفاده قرار داد. ممکن است تفاوت سی شارپ یا پایتون را بتوان در میزان شیء‌گرایی‌بودن آن‌ها مقایسه کرد. نسبت شیء‌گرا‌بودن C# به شیء‌گرا‌بودن پایتون، بیشتر است.

طرز کار C# به شکلی است که تمامی کد‌های قرار‌داده‌شده توسط برنامه‌نویس روی برنامه، ابتدا ارزیابی شده و اگر خطایی در آن‌ها وجود نداشت می‌توان آن‌ها را به‌کار برد؛ به این قابلیت، کامپایلر گفته می‌شود.

آشنایی با سی شارپ و پایتون

آشنایی کلی با پایتون

ویژگی‌های کلی پایتون را بهتر است در کلمات سطح بالا، تعاملی، شیء‌گرا، سطح باز و همه‌منظوره، جست‌و‌جو کرد. توسعه این زبان برنامه‌نویسی توسط Guido Van Rossum در بین سال‌های 1985 تا 1990 رخ داد. در مقایسه پایتون یا سی شارپ باید گفت پایتون بر‌خلاف سی شارپ که از کامپایلر استفاده می‌کند، از مفسر بهره می‌برد. الگوی نوشتاری در این زبان به‌صورت انگلیسی بوده و همین موضوع کار برای استفاده را راحت‌تر می‌کند؛ افرادی که با زبان انگلیسی آشنا هستند، می‌توانند به‌سادگی هرچه تمام‌تر پایتون را مورد استفاده قرار دهند.

پایتون برای کودکان و برنامه‌نویسان مبتدی که به تازگی قدم در راه نهاده‌اند، بسیار مناسب است. دیگر تفاوت سی شارپ یا پایتون را می‌توان از این مبحث مورد ارزیابی قرار داد. از آنجایی‌که زبان Python خوانایی بالایی دارد، می‌توان آن را در این دسته قرار داد.

وقتی فردی تازه‌وارد بخواهد برنامه‌های کد‌نویسی را روی این زبان اجرا کند، اگر جایی مرتکب خطا شود، پایتون به او اجازه کد‌نویسی اشتباه را نداده و جلوی این خطا و خطا‌های بعدی را می‌گیرد؛ همین موضوع سبب می‌شود که فرد از اشتباه خود درس گرفته و دیگر آن را تکرار نکند.

آشنایی با پایتون و سی شارپ

مقایسه سی شارپ و پایتون

اینکه پایتون چیست را می‌توان از تعریف آن متوجه شد؛ این موضوع برای سی شارپ هم صدق می‌کند. اما مقایسه اصلی هنوز آغاز نشده است. بهتر است در زمان دوئل این دو زبان، مزایای آن‌ها را هم آنالیز کنیم. هرچند ما بگوییم که کدامیک از آن‌ها بهتر هستند، باز هم لازم است فردی که قصد استفاده سی شارپ یا پایتون را دارد، مزایای آن‌ها را در‌نظر بگیرد.

مزایای سی شارپ

 • این زبان، مولفه محور است.
 • مدرن‌بودن C# می‌تواند سادگی را برای مبتدی‌ها فراهم آورد.
 • یکپارچه‌بودن با پلتفرم .NET
 • بالا‌بودن سرعت کمپایل برای کد‌های نوشته‌شده
 • این زبان، داده توابع کتاب‌خانه‌ای را شامل می‌شود.
 • بهره‌وری سی شارپ از کتاب‌خانه استاندارد بسیار پویا
 • زبان برنامه نویسی C# از فرآیند مدیریت خودکار حافظه پشتیبانی می‌کند.
 • این زبان در دسته زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا و توسعه‌یافته قرار می‌گیرد.
 • C# در عین ساده‌بودن، ساختاری بسیار قوی و قدرتمند دارد.
 • قابلیت مقیاس‌پذیری در آن بسیار بالا است.

مزایای پایتون

 • به‌دلیل اینکه در زبان پایتون ویژگی شیء‌گرایی وجود دارد، استفاده از اشیاء ( Objects ) و کلاس‌ها ( Classes ) بسیار ساده است.
 • پشتیبانی این زبان توسط جامعه برنامه‌نویسی و تیم‌های توسعه‌دهنده انجام می‌شود.
 • سی شارپ یا پایتون را می‌توان از لحاظ پشتیبانی‌کردن آن‌ها از فرآیند‌های خودکار مدیریت حافظه در یک راستا قرار داد.
 • مطابقت با پلتفرم‌های لینوکس، ویندوز و مک
 • غنی‌بودن کتاب‌خانه استاندارد آن
 • در کنار برنامه‌نویسی شیء‌گرا، در این زبان از برنامه‌نویسی‌های تابعی و ساختاری هم استفاده می‌شود.
 • استفاده از زبان برنامه نویسی Python و توزیع کد‌های آن حتی برای کار‌های تجاری، رایگان است.
 • با استفاده از زبان پایتون می‌توان با دیگر پلتفرم‌هایی که در همین دسته قرار دارند، ارتباط برقرار کرد. سی شارپ یا پایتون را می‌توان جزو چنین برنامه‌هایی دانست.
پایتون بهتر است یا سی شارپ؟

کدام بهتر است؟ پایتون یا سی شارپ؟

با شناختن پایتون و سی شارپ و مزایای این دو زبان برنامه نویسی و شباهت ها و تفاوت های پایتون و سی شارپ که بیان کردیم، حال این سوال پیش می آید که کدام یک از این دو زبان برنامه نویسی بهتر است؟ برای اینکه بتوان در میان این دو برنامه، یکی را به دیگری برتری داد و ارجح دانست، باید موضوعی بسیار مهم را آنالیز کرده و در هر 2 دستگاه قرار داد. موضوع مهمی که باید به آن اشاره شود، نظم‌یافته‌بودن است. زمانی‌که بخواهیم سی شارپ یا پایتون را در ترازوی نظم‌یافته‌بودن قرار دهیم، سمتی که سی شارپ قرار دارد، سنگینی بیشتری کرده و بازی را برنده می‌شود. با وجود تمام چیز‌هایی که از آن‌ها گفته شد، باز هم فردی که قصد کد‌نویسی را دارد باید انتخاب کند از نظر او کدامیک مناسب‌تر است.

آکادمی یاسان؛ فعال در زمینه برنامه نویسی کودکان

بسیاری از کودکان در کار برنامه‌نویسی استعدادی عجیب دارند که آکادمی یاسان آن‌ها را شکوفا کرده و با ایده‌هایی که از  کودکان می‌گیرد، هم آن‌ها و هم خود را در جهت صعودی قرار می‌دهد. آکادمی یاسان با برگزاری کلاس‌های خصوصی در کنار کلاس های عمومی برای کودکان و نوجوانان، به آموزش برنامه نویسی به آینده سازان می‌پردازد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا