مطالب آموزش برنامه نویسی کودکان

معرفی 22 مورد از بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی رایگان

مهارت‌های بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند به کودکان کمک کنند در آینده زندگی راحت‌تری را داشته باشند. همه این مهارت‌ها مفید و سودمند هستند اما تنها تعداد کمی از آن‌ها می‌توانند به ‌اندازه کافی انعطاف ‌پذیر و سرگرم‌کننده باشند تا کودکان را به سمت خودشان جذب کنند. هنگامی که از ضرورت آماده کردن کودکان برای آینده صحبت به میان می آید، آموزش برنامه نویسی برای کودکان را باید در نظر داشته باشید. با اینکه شاید برنامه نویسی در قرن بیست و یکم ضروری به نظر نرسد اما درآینده ای نه چندان دور این مهارت واقعا ارزشمند است؛ از دلایل اهمیت یادگیری برنامه نویسی کودکان و تاثیرات میتوان به رشد تحصیلی آنها، ایجاد استقامت و سازماندهی و یادگیری مهارتی که میتواند در آینده شغل آنها باشد، اشاره کرد.

برای آموزش برنامه نویسی به کودکان وبسایت های ایرانی و بین المللی فراوانی وجود دارد اما در مسیر انتخاب بهترین وبسایت آموزش برنامه نویسی به کودکان باید دقت زیادی به خرج دهید زیرا بسیاری از این وبسایت ها با هزینه تراشی های گوناگون برای خانواده ها تنها به دنبال درآمد زایی برای خود هستند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که بهترین سایت ‌های آموزش برنامه‌ نویسی را بشناسید تا بتوانید مناسب‌ترین آن‌ها را چه به ‌صورت آموزش برنامه نویسی رایگان و چه به‌ صورت پولی پیدا کنید. در این مسیر آکادمی یاسان با تلفیق سبک آموزش برنامه نویسی بهترین سایت های بین المللی به شیوه ای نوین در آموزش برنامه نویسی دست پیدا کرده است .

بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی بین المللی که از آنها الگوبرداری کرده ایم را در اینجا معرفی میکنیم!

کلاس آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان در آکادمی یاسان

بهترین ‌سایت های آموزش برنامه‌ نویسی رایگان  

آموزش های برنامه نویسی در سراسر جهان با استقبال بی نظیر علاقمندان به رشته برنامه نویسی مواجه شده است؛ از این رو سایت های بسیاری به آموزش برنامه نویسی برای تمامی سنین می پردازند. برخی از این سایت ها آموزش های خود را بصورت رایگان در اختیار برنامه نویسان جوان قرار می‌دهند که در ادامه با چند سایت آموزش برنامه نویسی رایگان آشنا خواهیم شد.

دوران دبستان ( 8 تا 10 ساله)

تمرکز برخی سایت های آموزش برنامه نویسی رایگان بر کودکان دوره دبیرستان معطوف شده است و آموزش هایی برای این سنین تدارک دیده اند.

سایت blocky

blockly

سن مورد نیاز: بالای 8 سال

قیمت: رایگان

آموزش‌دهندگان در blockly با استفاده از رویکرد برنامه‌نویسی خاصی به آموزش برنامه نویسی به کودکان می پردازند. این رویکرد براساس بلوک های برنامه‌نویسی تهیه و تنظیم‌ شده است. در واقع روند یادگیری برنامه‌نویسی در این سایت شبیه به یک پازل می‌باشد. تنها تفاوت این رویکرد با پازل این است که شما به‌ جای قطعات پازل، کدها را به یکدیگر می‌چسبانید. در انتها نیز هیچ قطعه گمشده‌ای نخواهید داشت.

پیشنهاد مطالعه : برنامه نویسی بلوکی چیست؟

قطعات پازل روی صفحه نمایش در انتهای کار نمایش داده می‌شوند و شما باید در واقع یک داستان را با استفاده از این قطعات کامل کنید. هر بلوکی که در این زمینه وجود دارد، با عنوان یک پاراگراف از یک داستان شناخته می‌شود.

تا زمانی‌که کودک شما خواندن و نوشتن را یاد بگیرد، توانایی استفاده از این وب‌سایت را دارا می‌باشد. با این‌ حال برخی از مراحل برنامه نویسی در این نرم‌افزار می‌تواند کمی برای کودکان سخت و پیچیده باشد. اما این سایت با استفاده از گیمفیکشن و گرافیک ساده تلاش کرده تا این روند را برای کودکان شما راحت‌تر کند.

سایت codecombat

CodeCombat

سن: 5 تا 17 سال

قیمت: رایگان برای سطوح اصلی، اشتراک ماهانه برای سطوح اضافی

codecombat یک بازی کدنویسی است که روی آموزش برنامه‌نویسی پایتون و جاوا اسکریپ تمرکز می‌کند و بر اساس متون تلاش دارد تا به بچه‌ها برنامه‌نویسی را یاد دهد. کودکان در این سایت در سطوح مختلف به یک بازی نقش آفرینی می پردازند و از این طریق به یادگیری زبان های برنامه نویسی می پردازند. این سایت یکی از بهترین سایت‌ های آموزش برنامه ‌نویسی می‌باشد. این سایت تلاش می‌کند تا یادگیرندگان در یک جامعه واحد با یکدیگر به کد نویسی بپردازند.

بازی‌کنان در این سایت از Dungeons of Kithgard دیدن می‌کنند. جایی ‌که قهرمان، Anya را با کد نویسی هدایت می‌کنند تا به هدف اصلی خودش برسند. بعد از این ‌که به‌ طور کامل یک مرحله پشت سر گذاشته شود، فرد یادگیرنده به سمت مراحل سخت‌تر و پیچیده‌تر از برنامه‌نویسی قدم برمی‌دارد. تعداد بسیار زیادی از تم‌ ها و دنیا ها در هر مرحله قرار دارند تا ماجراجویی را به کودکان آموزش بدهند و آن‌ها را به سمت برنامه نویسی جذب کنند.

سایت Stencyl

Stencyl

سن: بالای 6 سال

قیمت: رایگان، اشتراک‌های سالیانه

Stencyl یک نرم‌افزار خلاقانه می‌باشد که به کاربران کمک می‌کند بازی ‌های مربوط به بسترهای گوناگون را بدون نیاز به برنامه نویسی اجرا کنند. در این نرم ‌افزار که یکی از بهترین سایت‌ های آموزش برنامه ‌نویسی نیز می‌باشد، از یک رابط گرافیکی مشابه اسکرچ استفاده می‌شود که حتی عملکردهای جدیدتر و بلوک‌های آماده بیشتری برای استفاده را دارا می‌باشد.

گرافیک این نرم‌افزار دقیقاً مشابه شخصیت بچه‌ها برنامه‌ریزی‌شده و برای آن‌ها گزینه مناسبی است. برای یادگیرندگان که سطح نسبتاً پیشرفته‌تری دارند یک آپشن جداگانه وجود دارد که می‌تواند امکان مشاهده و ویرایش کدهای مبتنی بر متن را به آن‌ها دهد.

Code.org Studio

Code.org Studio

سن: 4 تا 14 سال

قیمت: رایگان

سایت code.org یکی از موسسه‌های غیرانتفاعی می‌باشد که به صورت تخصصی در حوزه علوم کامپیوتر و نیز آموزش برنامه نویسی در مدارس فعالیت می‌کند. آینده‌ای که آن‌ها ترسیم می‌کنند گویای این است که تمامی دانش‌آموزان در تمامی مدارس بتوانند علوم کامپیوتر را فراگیرند. این سایت محتوای درسی مورد نیاز برای دانش‌آموزان از مهدکودک تا دوره‌های دبیرستان را فراهم کرده است و آن را به صورت کاملا رایگان در اختیار مخاطبان قرار داده است .

معرفی 5 سایت حوزه برنامه نویسی کودکان

همچنین کمپین Hour of Code نیز هر ساله با حضور 15 درصد از دانش‌آموزان سراسر دنیا برگزار می‌شود. در بخش Hour of code دانش‌آموزان می‌توانند با مفاهیم متعددی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و … آشنا شوند و همچنین از برنامه‌ها و بازی ارائه شده در آن مانند ماینکرافت، بازی‌های بلوکه‌ای و … استفاده کنند و گواهی شرکت در این دوره‌های آنلاین را دریافت کنند. این بخش از سایت برای افرادی ایجاد شده است که فرصت چندانی برای مطالعه کدنویسی ندارند و در نتیجه تنها با یک ساعت مطالعه می‌توانند مفاهیم بسیاری را فراگیرند.

به علاوه این سایت توسط برخی از شرکت‌های بزرگ دنیا مانند فیسبوک، آمازون، گوگل، مایکروسافت و … پشتیبانی می‌شود.

بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی

Scratch

سن: 8 تا 16سال

قیمت: رایگان

این سایت نیز یکی از بهترین سایت‌ های آموزش برنامه ‌نویسی می‌باشد که بر اساس پلتفرم اسکرچ برای آموزش کدنویسی در مدارس ابتدائی از آن بهره گرفته می‌شود. این وب‌سایت یک وب‌سایت کدگذاری بلوکی رایگان می‌باشد. این وب‌سایت توسط آزمایشگاه رسانه MIT طراحی‌شده و توسعه‌یافته و Scratch زبان برنامه‌نویسی خاص آن می‌باشد.

علاوه ‌بر این موضوع، Scratch یک جامعه آنلاین بسیار بزرگ را تشکیل می‌دهند که در آن کودکان می‌توانند رسانه‌های تعاملی مانند بازی‌ها و داستان‌ ها را برنامه‌ریزی کنند و آن‌ها را به اشتراک بگذارند. علاوه ‌بر این، آنها می‌توانند به تولید انیمیشن‌ها نیز بپردازند. کودکان می‌توانند با استفاده از ScratchJr یک نسخه ساده Scratch را امتحان کنند که برای سنین 5 ‌تا 7 سال طراحی و تولید شده است.

پیشنهاد مطالعه :اسکرچ جونیور

اسکرچ می‌تواند به کودکان کمک کند مهارت حل مسئله مهارت‌های ارتباطی و استدلال را آموزش ببیند. در واقع این بستر هیچ علم واقعی برنامه ‌نویسی را آموزش نمی‌دهد بلکه به‌ عنوان یک پله خاص برای رسیدن به سطح برنامه‌نویسی طراحی‌ شده است.

برنامه نویسی بلوکی

متوسطه دوره اولیه (سنین 11 تا 13 سال)

برخی از سایت های آموزش برنامه نویسی رایگان، دوره هایی برای نوجوانان در سنین 11 تا 13 سال تولید کرده اند که با این سایت ها آشنا خواهیم شد:

MIT App inventor

App Invertor

سن: بالای 13 سال

قیمت: رایگان

سایت  App Invertor یک زبان بصری مبتنی به بلوک ها می‌باشد که برای ساخت نرم‌افزارهای اندروید مورد استفاده قرار می‌گیرد. وب‌سایت برنامه نویسی App Invertor برای کودکان ویدیوهای آموزشی و دوره‌های مخصوصی را طراحی کرده است.

این بستر توسط گوگل طراحی‌شده و این امکان را فراهم می‌کند تا شما بتوانید برنامه‌های اندروید را فقط با حرکت دادن المان‌های گوناگون ایجاد کنید. افرادی که از این بستر استفاده می‌کنند یاد می‌گیرند که چگونه برنامه‌های تلفن‌همراه را بسازند و آن‌ها را به اشتراک بگذارند. این بستر بستری بسیار سرگرم‌کننده، آسان و آموزش محور می‌باشد.

در حال حاضر MIT به ‌صورت آنلاین میزبان اپ اینونتور می‌باشد. پس ما می‌توانیم به‌ راحتی و بدون هیچ‌گونه مشکلی به‌ صورت رایگان به آن دسترسی داشته باشیم. آموزش‌های برنامه نویسی که در آن قرار دارند شامل بسته‌های تدریس ویدیویی و متنی می‌باشند.

سایت Code Monster

Code Monster

سن: بالای 13 سال

قیمت: رایگان

سایت Code Monster یکی از بهترین سایت‌ های آموزش برنامه ‌نویسی می‌باشد. این سایت با استفاده از یک بازی تعاملی به کودکان و نوجوانان کمک می‌کند تا یک مکان تمرین برای کد نویسی جاوا اسکریپت را داشته باشند. Code Monster بنا را روی این‌موضوع قرار داده که فرد یادگیرنده مقداری مهارت برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت را بلد می‌باشد. فقط نیاز دارد که در یک مکان به ‌صورت درست و اصولی مهارت ‌های خودش را بهبود ببخشد و تمرین کند. در این سایت یک صفحه راهنمای روند یادگیری وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند. علاوه‌براین موضوع اطلاعاتی مانند «درباره ما» و «سؤالات متداول» نیز وجود دارد. بخش سوالات متداول می‌تواند دانش‌آموز را به سمت تحقیق بیشتر تشویق کند. هدف Code Monster در این است که یک پلتفرم سرگرم‌کننده و همه‌جانبه را طراحی کند تا افراد بتوانند در آن به تمرین کردن بپردازند.

سایت آموزش رایگان برنامه نویسی به کودکان

kodu Game Lab

سن: بالای 10 سال

قیمت: رایگان

این سایت نیز یکی دیگر از بهترین سایت ‌های آموزش برنامه ‌نویسی رایگان می‌باشد. سایت kodu Game Lab به کودکان این امکان را می‌دهد تا بازی‌های سه‌بعدی را طراحی کنند؛ در حالی‌ که اصول اولیه کد نویسی را یاد می‌گیرند. این پلتفرم از برنامه‌نویسی مبتنی بر بلوک استفاده می‌کند. ساده کردن کدهای نوشته‌شده و تبدیل آن‌ها به بلوک‌ها، و تصاویر می‌توانند باعث شود تا کودکان مهارت‌های برنامه نویسی را یاد بگیرند.

این سایت به‌صورت رایگان در رایانه‌های شخصی و همچنین ایکس‌باکس در دسترس می‌باشد. اما در حال حاضر برای مک و اندروید قابل استفاده نیست.

متوسطه دوره دوم (سنین 14 تا 18 سال)

نوجوانان و جوانان در سنین 14 تا 18 سال می‌توانند برای آموزش برنامه نوییسی به صورت رایگان از منابع زیر استفاده کنند:

سایت Glitch

Glitch

سن: بالای 13 سال

قیمت: رایگان

سایت Glitch یک ابزار ساده برای طراحی نرم‌افزارهای تحت وب می‌باشد. این نرم‌افزار شامل ساده‌سازی ابزارهای توسعه ‌دهنده می شود که کمک می‌کند تا استفاده از این ابزارها برای کودکان و نوجوانانی که در حال یادگیری برنامه نویسی هستند راحت‌تر شود. برنامه نویسی در این بستر درست مانند کارکردن روی یک پروژه به ‌صورت همزمان در گوگل داکس می‌باشد. هیچ تنظیمات خاصی در این زمینه وجود ندارد و شما می‌توانید به‌صورت لحظه‌ای تغییرات ایجاد شده را به‌ طور کامل ببینید.

این سایت یکی از بهترین سایت ‌های آموزش برنامه‌ نویسی می‌باشد و کودکان می‌تواند به‌طور مشترک و گروهی روی پروژه‌ها کار کنند. این تجربه، تجربه‌ای نسبتاً آسان و سرگرم‌کننده می‌باشد که می‌تواند به شما کمک کند مهارت‌های خودتان را به چالش بکشید. علاوه‌براین موضوع یک تیم پشتیبان نیز وجود دارند که می‌توانند در صورت بروز مشکل به شما کمک کند.

بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی

Codecademy

سن: بالای 13 سال

قیمت: رایگان، اشتراک ماهیانه

سایت Codecademy به ‌عنوان یک دوره مبتنی بر متن شناخته می‌شود. دانش‌آموزان می‌توانند زبان برنامه نویسی مورد نظر خودتان خودشان را انتخاب کنند و آن را یاد بگیرند. برای هر زبان برنامه‌نویسی دوره‌ های مختلفی در این سایت قرارداده‌شده است.

برای کسانی که دوست دارند در این زمینه حرفه‌ای شوند، توسعه‌دهندگان Codecademy نحوه ساخت یک وبسایت را آموزش می‌دهند و تعدادی از زبان‌های برنامه‌نویسی متفاوت مانند HTML و CSS و PHP و … را در قالب آموزش به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد.

دسترسی به دوره‌های این سایت رایگان می‌باشد اما دوره پولی این سایت شامل شخصی‌سازی روند یادگیری، امتحان‌ها، پروژه‌ها، و ارتباط با مشاوره دهندگان می‌شود.

سایت codewars

Codewars

سن: بالای 14 سال

قیمت: رایگان

این وب‌سایت یک سایت برنامه‌ریزی برای کودکان و نوجوانانی می‌باشد که رقابت کردن را دوست دارند. Codewars یکی از بهترین سایت ‌های آموزش برنامه‌ نویسی می‌باشد. در این سایت شما مهارت‌های برنامه نویسی خودتان را با آموزش به افراد دیگر بالا می‌برید.

کدنویسان در این برنامه بر اساس چالش‌هایی که به آن‌ها داده می‌شود امتیاز کسب می‌کند. رفته‌رفته چالش‌ها سخت‌تر می‌شوند و برنامه‌نویسان براساس امتیازی که کسب کرده‌اند رتبه‌بندی می‌شوند.

هنگامی ‌که یک چالش به‌ طور کامل انجام شد، برنامه نویس به راه‌حل برنامه نویسان دیگر که آن چالش‌ را حل کرده‌اند نیز دسترسی دارد. با دسترسی به این موارد، کدگذار می‌تواند ایده‌های جدیدی را یاد بگیرد.

این رویکرد یک رویکرد نسبتاً خاص برای یادگیری و تمرین برنامه نویسی می‌باشد که این روش به برنامه نویسان جوان و تازه‌کار کمک می‌کند تا راحت‌تر مهارت‌های موردنظر را یاد بگیرند.

خان آکادمی

Khan Academy

سن: بالای 13 سال

قیمت: رایگان

سایت Khan Academy منابعی را ارائه می‌دهد که توسط متخصصان طراحی دوره‌های آنلاین و تمرین‌های مربوط به آن‌ها، تولید شده است‌. هر فرد در این آکادمی به کلاس تمرین با زبان برنامه‌نویسی متفاوت دسترسی دارد.

هرکدام از این کلاس‌ها با یک مقدمه جامع شروع به کار می‌کنند و هدف آن‌ها پایه‌گذاری مهارت‌های سطح حرفه‌ای می‌باشد. یک بخش در این سایت به نام ملاقات با حرفه‌ای‌ها وجود دارد که شامل مصاحبه‌ با یازده برنامه‌نویس برتر در سراسر جهان می‌شود.

به‌ طور معمول این آکادمی از طریق ویدئوها روند آموزش برنامه نویسی را ادامه می‌دهد. اما برای دوره‌های برنامه‌نویسی از روش گفت‌وگو بهره گرفته می‌شود. در این وب‌سایت یک مکان برای اشتراک گذاشتن پروژه‌ها، نظرات و ایده‌ها وجود دارد.

بهترین ‌سایت های آموزش برنامه ‌نویسی برای کودکان 

بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان در سراسر جهان که مورد توجه بسیاری از برنامه نویسان جوان قرار گرفته اند و در حوزه بین المللی فعالیت دارند شامل سایت های زیر هستند:

دوره ابتدایی (سن 8 تا 10 سال)

برخی از این سایت ها به آموزش برنامه نویسی به کودکان 8 تا 10 سال می پردازند؛ هدف این سایت ها آماده سازی کودکان و نوجوانان برای یادگیری سطوح بالاتر برنامه نویسی است و کودکان با شرکت در این کلاس ها می‌توانند میزان علاقه خود به برنامه نویسی و بازیسازی را بسنجند و با دید باز برای ادامه مسیر زندگی خود تصمیم گیری کنند.

بهترین سایت آموزش برنامه نویسی

Code Monkey

سن: بالای 9 سال

قیمت: حق عضویت سالانه

سایت Code Monkey یک وب‌سایت برنامه نویسی می‌باشد که از طریق بازی به آموزش برنامه نویسی به کودکان می پردازد. در این نرم‌افزار کودکان کد می‌نویسند تا به میمون کمک کنند موز جمع کند. بازیکنان در این سایت با یکسری چالش‌ها روبه‌رو می‌شوند که باید با برنامه نویسی از این چالش‌ها عبور کنند.

در نهایت کودکان می‌توانند با یک ویرایشگر متنی برنامه نویسی را یاد بگیرند. آن‌ها براساس CoffeeScript که قوانین مشابه زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت دارد، کد نویسی یاد می‌گیرند. روند یادگیری طوری طراحی‌شده که تمام مهارت‌های مورد نیاز برای برنامه‌نویسی در این بستر به کودکان آموزش داده می‌شود.

این برنامه یکی از بهترین سایت‌ های آموزش برنامه ‌نویسی به کودکان می‌باشد که مخصوص بچه‌های کلاس اولی و دومی طراحی ‌شده است ولی می‌تواند برای کودکان کم‌سن‌وسال‌تر نیز گزینه مناسبی باشد.

سایت آموزش برنامه نویسی kodable

Kodable

سن: 4 تا 11 سال

قیمت: رایگان برای برنامه درسی. سایر خدمات نیاز به پرداخت هزینه دارند.

سایت Kodable تلاش می‌کند تا با استفاده از روش‌های دوستانه، برنامه نویسی را به کودکان آموزش دهد. این سایت یکی دیگر از بهترین سایت‌ های آموزش برنامه ‌نویسی می‌باشد. دانش ‌آموزان در Kodable یاد می‌گیرند که چگونه در کنار شخصیت‌های بامزه خلاق باشند.

با استفاده از این سایت کودکان شروع می‌کنند تا با استفاده از بازی‌ها در سطح بسیار پایه‌ای روند کد نویسی با زبان های مختلف را یاد بگیرند. در طول این مسیر آن ها می‌توانند شخصیت‌ ها و مراحل گوناگون را همراه با سایر دوستان خودشان بسازند.

پیشنهاد دانلود : دانلود بازی الگوریتمی kodable

کلاس یادگیری در این سایت کاملاً سازماندهی‌شده می‌باشد و هر مرحله شامل دستورالعمل معلم، یک فعالیت آفلاین، یک تمرین مستقل و برخی از تست‌های ارزیابی می‌شود. Kodable یک راه بسیار عالی برای انتقال آرام برنامه‌نویسان کوچک از برنامه‌نویسی بلوکی به سمت برنامه‌نویسی اصلی می‌باشد.

سایت tynker

Tynker

سن: 4 تا 14 سال

قیمت: رایگان برای بخشی از دروس، نیاز به پرداخت هزینه نیاز به اشتراک ماهانه برای بخش ‌های پیچیده تر.

سایت Tynker یک دوره برنامه‌نویسی خودمحور می‌باشد. این وب‌سایت برای آموزش برنامه‌نویسی ایجاد شده تا کودکان بتوانند در آن‌ نحوه طراحی بازی‌های مورد نیاز خود، برنامه‌ها، و همچنین مود‌های ماینکرافت را یاد بگیرند.

دوره‌ها براساس بازی‌ها طراحی شده‌اند که در آن‌ها کودکان با بازی‌های فضایی با بیگانگان می‌جنگند. بچه‌ها می‌توانند با استفاده از اشتراک پولی به سرور خصوصی ماینکرافت خودشان دسترسی داشته باشند و در یک محیط امن به طراحی و ساخت بازی بپردازند. آن‌ها همچنین می‌توانند از دوستان خود نیز دعوت کنند تا در بازی همراه آن‌ها باشند.

معرفی 22 سایت در حوزه برنامه نویسی کودکان

هیچ برنامه‌ی درسی خاصی در این سایت وجود ندارد و کودکان با سرعت و سرعتی که می‌خواهند روند برنامه‌ریزی را یاد می‌گیرند. همین موضوع باعث شده که Tynker یکی از بهترین سایت‌ های آموزش برنامه ‌نویسی تبدیل شود.

متوسطه دوره اول (سن 11 تا 13 سال)

بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی به نوجوانان 11-13 سال عبارتند از:

Code Avengers 

سن: بالای 12 سال

قیمت: دوره آموزش رایگان، به اضافه اشتراک ماهانه

این سایت یک وب‌سایت برای آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان است. کلاس‌ها شامل معرفی برنامه نویسی، مقدمه‌ای بر توسعه وب و کد نویسی بر اساس زبان‌های برنامه نویسی متفاوت می‌شود.

بچه‌ها می‌توانند از طریق درس‌هایی که به آن‌ها در Code Avengers داده می‌شود در زمینه برنامه نویسی پیشرفت داشته باشد. این سایت در واقع با نحوه یادگیری کودک شما همراه می‌شود و مناسب‌ترین و بهترین حالت را برای یادگیری کودک شما به‌ همراه دارد. این سایت به شما یک پنل والدین اختصاص می‌دهد که در آن‌جا شما می‌توانید پیشرفت فرزند خود را ببینید و خلاقیت و پروژه‌های تکمیل‌شده آن را بررسی کنید.

هنگامی‌که کودکان با مشکل مواجه شوند، می‌توانند سوال خود را از پشتیبانان بپرسند.

سایت آموزش کدنویسی

Codemoji

سن: 8 تا 13 سال

قیمت: دوره آزمایشی رایگان، اشتراک سالیانه

سایت Codemoji از تصاویر جذاب بهره می‌برد تا بتواند برنامه نویسی را به کودکان آموزش دهد. کودکان یاد می‌گیرند که با استفاده از تصاویر برنامه نویسی را یاد انجام دهند. این سایت برای کودکان پنج‌ساله که هنوز مهارت خواندن و نوشتن ندارند بسیار گزینه مناسبی است.

بهترین سایت برای آموزش برنامه نویسی

Lightbot

سن: همه سنین

قیمت: دوره آزمایشی رایگان، اشتراک سالانه یا ماهانه

سایت Lightbot سایتی است که به کودکان اجازه می‌دهد با استفاده از پازل‌ها برنامه نویسی کنند. در واقع در حین بازی کردن با بازی‌هایی که بر اساس کد نویسی طراحی‌شده؛ به‌ صورت مخفیانه قوانین برنامه نویسی را یاد می‌گیرند.

بچه‌ها می‌توانند تمام قوانین برنامه نویسی را در هنگام بازی کردن یاد بگیرند و در واقع احساس نکنند که در یک کلاس درس هستند. بازی‌هایی که در این وب‌سایت قرار دارد تقریباً مشابه بازی محبوب ماینکرافت می‌باشند. این وب‌سایت، برای تازه‌کاران بسیار عالی است.

متوسطه دوره دوم (سن 14 تا 18 سال)

نوجوانان معمولا در سنین 14 تا 18 سال در حال تصمیم گیری برای آینده خود و رشته دانشگاهی مورد علاقه خود هستند؛ از این رو شرکت در کلاس های آموزش برنامه نویسی می تواند علاقه آنها به برنامه نویسی را بسنجد و در صورت علاقه زیاد آنها می توانند در دانشگاه رشته های مرتبط با برنامه نویسی را انتخاب کنند.

سایت آموزش رایگان کدنویسی

Code HS

سن: بالای 13 سال

قیمت: دوره آزمایشی رایگان به‌صورت محدود، اشتراک ماهانه و سالانه

سایت Code HS از دیگر سایت‌هایی می‌باشد که در گروه بهترین سایت‌های آموزش برنامه‌نویسی قرار می‌گیرد. این سایت یک روش برنامه‌نویسی ترکیبی را ارائه می‌دهد که مشابه دروس علوم کامپیوتری متوسطه دوره دوم می‌باشند.

این سایت کلاس‌های آنلاین را دارا می‌باشد که در آن‌ها دروس ویدیویی، تمرینات برنامه نویسی، امتحانات و آموزش‌های آنلاین را ارائه میشود. آموزش‌های آنلاین مربوط به اشتراک‌های پولی می‌باشند. دوره‌ها در این سایت شامل دو دوره مقدماتی علوم کامپیوتر می‌شوند که یکی از آن‌ها با زبان برنامه نویسی جاوا و دیگری با پایتون مشغول به کار است.

22 سایت برتر آموزش برنامه نویسی

Pluraldight

سن: بالای 14 سال

قیمت: اشتراک ماهانه

سایت Pluraldight یکی از جامع‌ترین دوره‌های برنامه نویسی را ارائه می‌دهد که به‌صورت آنلاین فعالیت می‌کند.

بیش ‌از پنجاه کلاس جداگانه در هفت دوره برای برنامه نویسان آماده شد و هر کدام از این دوره‌ها به‌صورت پایه‌ای اصول برنامه نویسی را در زبان های خاص ارائه‌ میدهند. اگر کودک شما دوست دارد که در رابطه با آی‌تی، داده‌ ها و امنیت سایبری بیاموزد؛ این سایت گزینه‌ای مناسبی است.

هرکدام از دوره‌ها دارای یک خط داستانی و یک گیمفیکشن فوق‌العاده هستند که مطالب را به کودکان آموزش می‌دهند. در هر دوره دارای یک آزمون خاص می‌باشد تا افراد مطمئن شوند تا تمام نکاتی که در دوره آموزش شده داده‌شده را یاد گرفته‌اند. پشتیبان نیز اطمینان حاصل می‌کنند تا افراد ابهامات خودشان را برطرف سازند.

vidcode logo

Vidcode

سن: بالای 11سال

قیمت: دسترسی به نسخه رایگان محدود، اشتراک سالیانه

vidcode یکی دیگر از بهترین سایت‌ های آموزش برنامه ‌نویسی می‌باشد. دوره‌ها در این سایت به آموزش علوم کامپیوتری، برنامه‌نویسی شی‌ء گرا، برنامه‌نویسی وب، طراحی، و جاوا اسکریپت میپردازند‌.

کاربران می‌توانند به‌راحتی عکس‌ها، تصاویر، فیلم‌ها، و ویس های خودشان را آپلود کنند و با استفاده از برنامه نویسی در آن‌ها دست‌کاری‌هایی را ایجاد کند. با استفاده از جاوا، دانش‌آموزان یاد می‌گیرند که چگونه می‌توانند هم‌زمان به تولید ویدئو بپردازند و برنامه نویسی را یاد بگیرند. به‌طورکلی دانش‌آموزان می‌توانند با استفاده از تولید عکس‌ها و ویدیوها اصول اصلی برنامه‌نویسی را فرابگیرد. آن‌ها می‌توانند پروژه‌های خودشان را به اشتراک بگذارند و به بحث و گفتگو با افراد دیگر بنشینند.

این پلتفرم یک پلتفرم عالی برای کودکانی است که به شبکه‌های اجتماعی و تولید ویدئوها علاقمند می‌باشند.

بهترین ‌سایت های آموزش برنامه ‌نویسی برای تمام سنین 

سایت آموزش کدنویسی

CodeWizardsHQ

سن: 8 تا 18 سال

قیمت: هزینه ماهانه

این سایت یک مدرسه‌ی آموزش برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانانی است که هشت تا هجده سال سن دارند و به یادگیری برنامه نویسی علاقه دارند. CodeWizardsHQ از روش‌های ترکیبی برای آموزش برنامه نویسی به کودکان بهره می‌برد و ترکیبی از کلاس‌های کوچک، و کلاس‌های آنلاین را ارائه می‌دهد. علاوه‌براین موضوع شما می‌توانید حین یادگیری پروژه‌های مورد نظر خودتان را نیز طراحی کنید.

بعد از پشت سر گذاشتن مراحل کوتاهی، دانش‌آموزان از یکدیگر تفکیک می‌شوند تا به‌صورت تخصصی با انواع زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا شوند و آن‌ها را یاد بگیرند.

تمامی کلاس‌های کد نویسی طوری طراحی شده‌اند که برای تمام سنین انعطاف‌پذیر باشند و کد نویسی را به کودکان یاد دهند. روند یادگیری کد نویسی براساس سنین آنان برنامه‌ریزی‌شده و همین موضوع باعث می‌شود تا کودکان و نوجوانان بتوانند به‌راحتی برنامه‌نویسی را یاد بگیرند.

لوگوی آکادمی یاسان

Yasanacademy

سن: 9 تا 17 سال

هزینه : دوره ی رایگان و هزینه برای دوره های کامل آموزش زبان های برنامه نویسی ( 3 تا 12 ماهه )

آکادمی یاسان در زمینه آموزش برنامه نویسی به کودکان در میان فارسی زبانان دنیا پیشتازی می کند . این آکادمی با گردهم آوردن کودکان و نوجوانان و ایجاد محیطی مفرح و شاد برای آنها ، و استفاده از انواع بازی ها مانند نسخه آموزشی ماینکرافت برای آموزش برنامه نویسی ، علاقه کودکان و نوجوانان به برنامه نویسی و طراحی سایت کودکان را تقویت می کند . دغدغه ی دیگر آکادمی یاسان تقویت مهارت های نرم دانش آموزان در کنار آموزش برنامه نویسی به آنهاست؛ به صورتی دانش آموزان این مجموعه در حل مسئله ،هوش ریاضی ، روابط اجتماعی و … پیشرفت قابل توجهی میکنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

 1. عالی ولی فقط کاش میشد مقایسش کنید چون مطالب زیاده

 2. سلام پیشنهاد خودتون کدومه ؟ برای پسر 8 ساله ام میخواهم .

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای سطح بندی فرزندتون شما میتونید توی دوره ی رایگان آکادمی یاسان شرکت کنید .

 3. سلام.چطور می تونیم در دوره ی رایگان آکادمی یاسان شرکت کنیم؟

 4. سلام خسته نباشید
  برای شروع از سطح مقدماتی با کدوم زبان شروع کنیم بهتره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا