مقالاتمطالب آموزش پایتون کودکان

پیوند پزشکی و مهندسی با استفاده از پایتون

پایتون در پزشکی می تواند کاربرد وسیعی داشته باشد. پایتون به عنوان بهترین زبان برای تجزیه و تحلیل داده ها شناخته می شود که توسط اکثر متخصصان و دانشجویان پزشکی استفاده می شود.

علاوه بر کاربردهای پایتون در حوزه های مختلف، هیچ کس نمی تواند نقش پایتون در پزشکی را نادیده بگیرد. در پزشکی مدرن، دیجیتالی شدن، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی (Machine learning) و برنامه نویسی نقش مهمی ایفا می کنند. پزشکان آینده باید بتوانند ابزارهای دیجیتال را در موقعیت بالینی مربوطه ارزیابی کنند.

کاربرد برنامه نویسی در پزشکی

از دهه ها قبل و در زمانی که کامپیوترها تنها قادر به انجام محاسبات ساده بودند، در بخش جمع آوری اطلاعات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما امروزه کاربرد برنامه نویسی در پزشکی در سطوح بسیار بالاتری دیده می‌شود به طوری که جدا کردن این دو حرفه، عملا ناممکن بنظر می‌رسد. از ابتدایی ترین کارها در پزشکی مانند تنظیم و هماهنگی قرار ملاقات پزشک با بیماران گرفته تا تجزیه و تحلیل داده های استخراج شده توسط کامپیوترها با بهره گیری از برنامه نویسی صورت می‌پذیرد. همچنین بسیاری از افراد خارج از بیمارستان ها برای آزمایش سریع علائم حیاتی مانند ضربان قلب، فشار خون و … از دستگاه ها و یا لباس هایی استفاده می‌کنند که توسط متخصصان حوزه فناوری طراحی و ساخته شده است.

پایتون در پزشکی

همانطور که گفته شد برنامه نویسی در علم پزشکی اغلب برای پیش پردازش داده ها استفاده می شود. با پایتون می توانید تجزیه و تحلیل داده های پزشکی را کارآمدتر انجام دهید. با تقاضای روزافزون برای برنامه نویسی، شکی نیست که در آینده به یک مهارت با ارزش فزاینده در پزشکی تبدیل خواهد شد.

پایتون برای ایجاد الگوریتم‌های یادگیری ماشین در علم داده در مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌شود که در تشخیص‌های پزشکی، عملیات بیمارستانی، مطالعات ژنومی، کشف دارو و پیش‌آگهی پیش‌بینی کاربرد دارد. با این حال، پایتون در تولید نرم افزار های پزشکی و اپلیکیشن های پزشکی نیز استفاده می شود.

کاربردهای پایتون در پزشکی و بهداشت و درمان

  1. تشخیص تصاویر پزشکی
  2. مدیریت عملیات بیمارستان
  3. مطالعات ژنومیک
  4. اکتشافات پزشکی
کاربردهای پایتون در پزشکی و بهداشت و درمان

۱. تشخیص تصاویر پزشکی

در تشخیص پزشکی، تصمیمات پزشکان عمدتاً بر اساس نتایج تصاویر پزشکی است. اینها ممکن است شامل اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)، اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) باشد.

البته، این کارها به طور سنتی توسط پزشکان به صورت دستی انجام می شود که ممکن است با خطا همراه باشد. اینجاست که کاربردهای پایتون در پزشکی خود را نشان می دهد.

وقتی پایتون (Python) به عنوان یک ابزار حرفه ای برنامه‌نویسی برای مدیریت داده‌ها استفاده می‌شود، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها را می‌توان به یک مدل هوش مصنوعی ارسال کرد تا تصاویر تحلیل شده ارزشمندی ارائه دهد.

چنین تصاویری پردازش شده و گزارش هایی از تشخیص های احتمالی برای پزشکان تهیه می شود. این تشخیص‌های رایانه‌ای همگی توسط هوش مصنوعی و با استفاده از پایتون ارائه می‌شوند.

تشخیص تصاویر پزشکی با کمک پایتون

۲. مدیریت عملیات بیمارستان

در یک بیمارستان، کارایی حرف اول را میزند، زیرا جان بیماران در دستان کارکنان مراقبت های بهداشتی است. عملیات بیمارستان به صورت شبانه روزی انجام می شود و معمولاً شامل مدیریت پزشکان، پرستاران و سایر کارکنان اضافی و وظایف مربوطه به بیماران است.

این فرآیند مدیریت می‌تواند بسیار گیج کننده باشد، اما با ورود پایتون در پزشکی در چند سال گذشته این مشکل نیز برطرف شده است.

۳. مطالعات ژنومیک

دیگر کاربرد پایتون در پزشکی به مطالعات ژنومیک مربوط می شود. مطالعات ژنومی شامل تجزیه و تحلیل ژن های ما برای کشف ارتباط احتمالی با بیماری است. ژنومیک و مراقبت های بهداشتی معمولاً دست به دست هم می دهند و می توانم بگویم که حتی به هم مرتبط هستند.

از طریق تجزیه و تحلیل داده های داده های ژنی از نمونه های مراقبت های بهداشتی با استفاده از پایتون، می توان بینش بیولوژیکی بیشتری در مورد وضعیت بیمار کشف کرد.

این ابزار قدرتمند و رایگان در محیط پایتون می تواند برای مدیریت داده ها برای ایجاد بینش با تأثیر علمی استفاده شود.

۴. اکتشافات پزشکی

استفاده از پایتون در پزشکی حتی می تواند فراتر از تعامل مستقیم با بیماران باشد. حتی از آزمایشگاه‌ها نیز می‌توان تأثیر آن بر مراقبت‌های بهداشتی را احساس کرد.

با توجه به نیاز به تولید داروی ایمن و موثر، فرآیند تولید دارو می تواند نسبتا طولانی باشد. با این حال، با استفاده از پایتون، متخصصان و دانشمندان؛ تحقیقات علمی خود را شروع می کنند و سریعتر از روش سنتی به نتیجه می رسند. این موضوع به طور بالقوه می تواند زمان کشف داروهای واقعی را در این حوزه بسیار کاهش دهد.

تاثیر برنامه نویسی در علم پزشکی

در آینده نه چندان دور پزشکان می توانند با کمک پایتون از هوش مصنوعی و همچنین یادگیری عمیق این برنامه استفاده کنند، نه فقط برای تحقیقات پزشکی و ایجاد اپلیکیشن ها و مدیریت عملیات، بلکه سایر فعالیت های هوشمندانه این حوزه.

در واقع پایتون زبان اصلی برای هوش مصنوعی و یادگیری عمیق است. هوش مصنوعی یکی از فناوری هایی است که در زمینه تکنولوژی در سالهای اخیر انقلابی برپا کرده است. کاربردهای آن بی پایان است، اما بدون شک، تاثیرات برجسته ای که هوش مصنوعی در علم پزشکی گذاشته است غیرقابل انکار است. بدین صورت است که فناوری، در نجات جان انسان ها تاثیر میگذارد.

همانطور که می بینید، اگرچه در این بخش از تاثیر هوش مصنوعی در علم پزشکی با شما صحبت کردیم اما توجه به این نکته ضروری است که توسعه هوش مصنوعی، امری است که با پایتون محقق خواهد شد؛ پس در این بخش از کاربرد پایتون در پزشکی بصورت غیرمستقیم نام برده شد.

کاربرد پایتون در پزشکی چگونه است؟

اکنون که متوجه شدید برنامه نویسی در علم پزشکی چه تاثیراتی دارد، بهتر است مفاهیم انتزاعی توضیح داده شده در بالا را کنار گذاشته تا بتوانید کاربردهای پایتون در پزشکی که در سالهای گذشته عملیاتی شده است را بشناسید.

۱. تجزیه و تحلیل پزشکی و تصویربرداری

پایتون در پزشکی کاربرد اصلی خود را بر روی سرعت پردازش حجم زیادی از داده ها متمرکز می کند. از این برنامه برای تجزیه و تحلیل تست‌های پزشکی مختلف، چه مطالعات ژنتیکی و چه تست‌های تصویربرداری تشخیصی مانند رزونانس‌ها، می توان بهره برد.

آنچه هوش مصنوعی به ما اجازه می‌دهد شناسایی سریع ناهنجاری‌ها یا در غیر این صورت شباهت‌ها با مواردی است که قبلاً تحلیل شده‌اند.

البته برای اینکه کاربرد پایتون در پزشکی کامل شود، باید سیستم بهداشتی به درستی کامپیوتری شود. در غیر این صورت، هزاران داده بدون تجزیه و تحلیل باقی خواهند ماند.

۲. تشخیص های پزشکی

یکی دیگر از کاربردهای مستقیم پایتون در پزشکی ، تحقق تشخیص های پزشکی است. در ارتباط نزدیک با نکته قبل، این فناوری قادر به تجزیه و تحلیل داده ها برای انجام تشخیص های اولیه است.

برای بیماری هایی که به سرعت در حال توسعه هستند مانند برخی از انواع سرطان یا آسیب شناسی های دژنراتیو بسیار مفید است. شناسایی به موقع آنها به شما این امکان را می دهد که درمان را زودتر شروع کنید و پیشرفت آنها را متوقف کنید.

۳. درمان های پزشکی

فارماکولوژی نمونه دیگری از پایتون در پزشکی است. این فناوری کار محققانی را که مجبورند هزاران توالی ژنتیکی یا ویروسی را در جستجوی درمان یا واکسن تجزیه و تحلیل کنند، تسهیل می‌کند.

سرعت و دقت برنامه هایی که با پایتون نوشته شده اند، تاکنون امکان نجات جان میلیون ها نفر را به طور غیرمستقیم فراهم کرده است.

کاربرد پایتون در پزشکی چگونه است؟

چرا پایتون برای استفاده در پزشکی مناسب است؟

پایتون کاربردهای شگفت انگیزی در زمینه پزشکی دارد که توانایی ارائه تشخیص و درمان دقیق و کارآمد به بیماران را افزایش می دهد.
هدف آن اتوماسیون فرآیندها برای صرفه جویی در عوارض و زمان است که دو رکن اصلی هر کار حرفه ای به شمار می روند. در پزشکی، پایتون می تواند یک ابزار تصمیم گیری ضروری برای پزشکان باشد.
استفاده از برنامه نویسی پایتون می تواند مراقبت از بیمار را بسیار بهبود ببخشد و کارکنان پزشکی را تسکین دهد.

پایتون اساساً می تواند به رهایی متخصصان پزشکی از وظایف معمول کمک کند. علاوه بر این، بیماران می توانند با کمک اپلیکیشن مربوطه که با پایتون به وجود آمده اند، بیماری خود را تجزیه و تحلیل کنند. به این ترتیب، افزایش دیجیتالی شدن پزشکی نیز به طور فزاینده ای آشکار می شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا