مطالب آموزش رباتیک کودکان
موضوعات داغ

کلاس رباتیک برای کودکان و نوجوانان

امروزه کلاس‌­های علمی، فرهنگی و هنری زیادی برای کودکان وجود دارد که خانواده‌ها به دنبال ثبت‌نام فرزندان خود در این کلاس‌ها هستند. یکی از این محیط‌های آموزشی بسیار کاربردی کلاس رباتیک کودکان است که اطلاعات خانواده‌ها نسبت به آن کم است. این نوع کلاس‌ها در پی ایجاد آموزش‌های مخصوص کودکان و نوجوانان هستند تا استعدادهای آنان را در زمینه‌­های مختلف کشف کنند. درنهایت از طریق تمرینات و آموزش‌های لازم، کودک در آینده می‌تواند در زمینه علاقه و استعداد خود به یک متخصص تبدیل شود.

تاثیر آموزش رباتیک برای کودکان

آشنایی با تأثیر آموزش رباتیک برای کودکان و نوجوانان و جزئیات آن می‌تواند حساسیت خانواده‌ها را به این نوع آموزش کاهش دهد و مزیت‌های زیادی برای کودکان و نوجوانان داشته باشد. ذهن کودکان در سنین ۴ تا ۹ سال آماده کسب اطلاعات فعال و پویا است و پتانسیل آن‌ها برای یادگیری زیاد است. در نتیجه فراهم کردن زمینه بروز و شکوفایی استعدادهای کودکان می‌تواند در آینده افراد موفقی به جامعه تحویل دهد.

کلاس آموزش رباتیک برای کودکان

کلاس آموزش رباتیک کودکان

رشته دانشگاهی رباتیک یکی از گرایش‌های موجود در رشته‌های مهندسی است و علوم مکانیک، کامپیوتر و برق در این علم مورد نیاز هستند. در واقع می‌توان گفت رباتیک از مجموعه این علوم سررشته می‌گیرد. کلاس رباتیک کودکان نیازی به آشنایی با سه ‌شاخه اصلی این رشته ندارد. کودکان با شرکت در این کلاس همه این علوم را با تفاسیر علمی و به‌صورت دقیق می‌آموزند و در آینده آماده ورود به دانشگاه و فعالیت در رشته رباتیک و موفقیت در این زمینه خواهند شد.

اطلاعات ارائه‌شده نیز با گروه سنی کودکان و نوجوانان تطابق دارد. همه آموزش‌های مبتنی بر رباتیک برای کودکان در تمام گروه‌های سنی به دنبال این است که افراد بتوانند ربات‌های مختلف را طراحی و راه‌اندازی کنند. آموختن این علم به کودکان و نوجوانان با استفاده از روش‌های خاصی انجام می‌شود. در این کلاس‌ها آموزش برنامه‌نویسی و پایتون برای کودکان نیز فراهم‌ شده است تا کودکان با کاربرد پایتون در رباتیک نیز آشنا شوند و از این زبان برنامه نویسی در این زمینه بهره برداری کنند.

آموزش رباتیک کودکان چگونه انجام می‌شود؟

در کلاس رباتیک کودکان که به‌صورت گروهی و خصوصی می‌توان آن را تشکیل داد، زمینه افزایش خلاقیت کودک، افزایش اعتمادبه‌نفس، بهبود مهارت‌های ارتباطی، افزایش قدرت تصمیم‌گیری و… فراهم‌شده است. در این کلاس‌ها کودکان بر اساس سن خود ابتدا سازه‌های مختلف را بررسی می‌کنند و مطالب آموخته‌شده را به‌صورت اشکال مختلف می‌سازند. علاوه ­براین، بر اساس سنین مختلف پک‌های مخصوص آموزش کلاس رباتیک برای کودکان در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. این پک­ها طبق اصول خاصی طراحی شده ­اند.

رباتیک کودکان و ساخت ربات توسط کودکان

آموزش و انجام برنامه‌نویسی کودکان، آشنایی با قطعات مختلف و ساخت اشکال هندسی، باز کردن سازه‌ها و ساخت قطعات آسان، ساخت اشکال پیچیده مثل خانه، ساخت فلش‌های یک‌طرفه و دوطرفه، ساخت ماشین، ساخت طرح‌های آزاد طبق علایق کودکان، آزمودن قطعات مختلف مثل گیربکس و موتور و برد کنترل و بازسازی آن‌ها، ساخت بدنه ربات و آموزش مکانیک ربات، آشنایی با برد کنترل و نحوه ساختن ماشین مسابقه در انجام می‌شود. البته آموزش هرکدام از موارد گفته ‌شده زمان خاصی دارد و در دوره‌­های مختلفی انجام می­شود.

مزایای آموزش رباتیک برای کودکان چیست؟

افزایش آموزش و استفاده از علم رباتیک در دنیای امروز باعث شده تا جوامع مختلف به دنبال برگزاری کلاس‌های آموزشی این رشته برای کودکان خود باشند. کلاس رباتیک کودکان و نوجوانان مزیت‌های مختلفی برای آینده آن‌هابه همراه خواهد داشت و ذهنشان را فعال و پویا می‌کند. از مزایای این کلاس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش قدرت حافظه تصویری

حافظه تصویری جزء خصوصیات ویژه و ذاتی افراد است که تقویت آن می‌تواند در بهبود آموزش و یادگیری نقش زیادی داشته باشد. آموزش رباتیک کودکان اهمیت زیادی در تقویت حافظه تصویری آن­ها دارد و به بهبود این حافظه کمک می­کند.

تقویت هوش ریاضی

وجود هوش ریاضی در انسان‌ها ممکن است ذاتی باشد؛ اما تقویت آن از طریق برخی تمرینات باعث تسریع روند پیشرفت آن می‌شود. ریاضیات جزء علوم پایه در رباتیک است و به همین دلیل آموزش رباتیک می‌تواند هوش ریاضی را در کودکان و نوجوانان تقویت کند.

افزایش قدرت حل مسئله

کودکان با آموزش رباتیک در ساخت‌وساز قطعات از راه‌های مختلفی استفاده می‌کنند. از این طریق قدرت حل مسئله در آن‌ها و پیدا کردن راه‌حل برای مشکلات افزایش پیدا می‌کند. درنتیجه در زندگی واقعی می‌توانند ایده‌های مختلفی برای حل مسائل ارائه دهند.

تسهیل زندگی با استفاده از ابزارها

با آموزش فرایند رباتیک، تسهیل زندگی بشر سرعت می‌گیرد و استفاده از ابزار و دستگاه‌های جدید به‌راحتی آن می‌افزاید. یادگیری استفاده از قطعات ساده و ساخت ربات از طریق آن برای کودکان، مانع افکار خورنده دیگر در ذهن می‌شود.

یادگیری برنامه‌نویسی

کودکان در این کلاس‌ها از پایه برنامه‌نویسی را یاد می‌گیرند. دنیای برنامه‌نویسی بسیار گسترده است و آموزش‌های خاصی دارد. آشنایی با زبان برنامه‌نویسی اسکرچ و کدنویسی حرفه‌ای در سنین ابتدایی، می‌تواند کودکان را برای آموزش علوم با سطوح دشواری گوناگون در آینده آماده کند.

کلاس رباتیک برای کودکان و نوجوانان

نتیجه‌گیری

با پیشرفت فنّاوری ربات‌ها جایگاه خاصی در زندگی انسان‌­ها پیدا می‌کنند و به همین دلیل کلاس رباتیک کودکان و نوجوانان بیش‌ازپیش اهمیت دارد. فواید کلاس رباتیک برای کودکان زیاد است و می‌تواند نقش مؤثری در زندگی آینده آن‌ها ایفا کند‌. همچنین یادگیری تخصص و کشف استعداد و علایق در سنین پایین فوق­العاده است؛ چراکه زمینه­ سازی برای تقویت این استعدادها را آسان­تر می‌کند. فعالیت آکادمی یاسان در چند سال اخیر در زمینه آموزش رباتیک به کودکان اختصاص پیدا کرده است که شما می­توانید از طریق این مجموعه استعدادهای فرزندتان را بیشتر بشناسید.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا