مطالب آموزش رباتیک کودکان

رباتیک برای کودکان و نوجوانان

امروزه کودکان و نوجوانان به انواع برنامه ها دسترسی دارند و از این طریق می‌توانند علایق و آرزوهای خود را دسته بندی کنند. بنابراین کودکان در دنیای مدرن امروزی به راحتی می‌توانند با علایق خود آشنا شوند و مسیری برای آینده خود و رسیدن به آن استعداد و علاقه ترسیم کنند؛ فعالیت هایی مانند موسیقی، برنامه نویسی و رباتیک برای کودکان از فعالیت های جذاب به شمار می‌رود.

امروزه کلاس های علمی، فرهنگی، هنری زیادی برای کودکان و نوجوانان وجود دارد که خانواده ها می‌توانند استعداد کودکانشان را با ثبت نام در این کلاس ها کشف کنند. یکی از این محیط های آموزشی تعبیه شده برای کشف استعداد کودکان، کلاس رباتیک کودکان است؛ معمولا خانواده ها با این حوزه آشنایی کمی دارند و به دنبال کشف استعداد فرزندشان در این حوزه نمی‌روند. از این رو ما در این مقاله شما را با حوزه رباتیک، به خصوص برای کودکان و نوجوانان آشنا خواهیم کرد به امید آن که استعداد کشف نشده ای در این حوزه باقی نماند.

رباتیک کودکان چیست؟

برنامه های STEM از جمله برنامه هایی هستند که بیش از پیش مورد توجه کودکان قرار گرفته اند و محبوبیت زیادی در بین کودکان دارد. رباتیک برای کودکان نیز زیر مجموعه STEM به شمار می‌رود. همانطور که در مقاله رباتیک چیست می‌خوانید علم رباتیک نقطه تلاقی علم، مهندسی و فناوری است که ماشین‌هایی به نام ربات تولید می‌کند که اعمال انسان را تکرار یا جایگزین می‌کنند. در دنیای امروز، آموزش رباتیک برای کودکان نیز در دستورالعمل آموزشگاه ها در سراسر جهان قرار گرفته است. در ادامه مقاله با تاثیرات رباتیک بر روی کودکان و مزایای آموزش رباتیک به کودکان آشنا خواهیم شد.

تاثیر آموزش رباتیک برای کودکان

آشنایی با تأثیر آموزش رباتیک برای کودکان و نوجوانان و جزئیات آن می‌تواند حساسیت خانواده‌ها را به این نوع آموزش کاهش دهد و مزیت‌های زیادی برای کودکان و نوجوانان داشته باشد. ذهن کودکان در سنین ۴ تا ۹ سال آماده کسب اطلاعات فعال و پویا است و پتانسیل آن‌ها برای یادگیری زیاد است. در نتیجه فراهم کردن زمینه بروز و شکوفایی استعدادهای کودکان می‌تواند در آینده افراد موفقی به جامعه تحویل دهد.

کلاس آموزش رباتیک برای کودکان

کلاس آموزش رباتیک کودکان

رشته دانشگاهی رباتیک یکی از گرایش‌های موجود در رشته‌های مهندسی است و علوم مکانیک، کامپیوتر و برق در این علم مورد نیاز هستند. در واقع می‌توان گفت رباتیک از مجموعه این علوم سررشته می‌گیرد. کلاس رباتیک کودکان نیازی به آشنایی با سه ‌شاخه اصلی این رشته ندارد. کودکان با شرکت در این کلاس همه این علوم را با تفاسیر علمی و به‌صورت دقیق می‌آموزند و در آینده آماده ورود به دانشگاه و فعالیت در رشته رباتیک و موفقیت در این زمینه خواهند شد.

اطلاعات ارائه‌شده نیز با گروه سنی کودکان و نوجوانان تطابق دارد. همه آموزش‌های مبتنی بر رباتیک برای کودکان در تمام گروه‌های سنی به دنبال این است که افراد بتوانند ربات‌های مختلف را طراحی و راه‌اندازی کنند. آموختن این علم به کودکان و نوجوانان با استفاده از روش‌های خاصی انجام می‌شود. در این کلاس‌ها آموزش برنامه‌نویسی و پایتون برای کودکان نیز فراهم‌ شده است تا کودکان با کاربرد پایتون در رباتیک نیز آشنا شوند و از این زبان برنامه نویسی در این زمینه بهره برداری کنند.

رباتیک کودکان و ساخت ربات توسط کودکان

آموزش و انجام برنامه‌نویسی کودکان، آشنایی با قطعات مختلف و ساخت اشکال هندسی، باز کردن سازه‌ها و ساخت قطعات آسان، ساخت اشکال پیچیده مثل خانه، ساخت فلش‌های یک‌طرفه و دوطرفه، ساخت ماشین، ساخت طرح‌های آزاد طبق علایق کودکان، آزمودن قطعات مختلف مثل گیربکس و موتور و برد کنترل و بازسازی آن‌ها، ساخت بدنه ربات و آموزش مکانیک ربات، آشنایی با برد کنترل و نحوه ساختن ماشین مسابقه در انجام می‌شود. البته آموزش هرکدام از موارد گفته ‌شده زمان خاصی دارد و در دوره‌­های مختلفی انجام می­شود.

مزایای آموزش رباتیک برای کودکان چیست؟

افزایش آموزش و استفاده از علم رباتیک در دنیای امروز باعث شده تا جوامع مختلف به دنبال برگزاری کلاس‌های آموزشی این رشته برای کودکان خود باشند. کلاس رباتیک کودکان و نوجوانان مزیت‌های مختلفی برای آینده آن‌هابه همراه خواهد داشت و ذهنشان را فعال و پویا می‌کند. از مزایای این کلاس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. تقویت مهارت کدنویسی

کودکان در مراحل ساخت ربات، مراحل مورد نیاز برای کدنویسی را مو به مو اجرا می‌کنند تا ربات آنها با کد درست به حرکت درآید. کودکان در این مسیر کدنویسی می‌کنند، کدهای خود را در معرض آزمایش قرار می‌دهند و اگر ربات به درستی دستورات مدنظر را اجرا نکند، باید خطاهای موجود در کد را پیدا و اصلاح کنند. تکرار این روند باعث می‌شود کودکان با روند برنامه نویسی نیز به خوبی آشنا شوند و در ادامه مسیر یادگیری برنامه نویسی، این روند برای آنها امتیاز ویژه ای به شمار می‌رود. دنیای برنامه‌نویسی بسیار گسترده است و آموزش‌های خاصی دارد. آشنایی با زبان برنامه‌نویسی اسکرچ و کدنویسی حرفه‌ای در سنین ابتدایی، می‌تواند کودکان را برای آموزش علوم با سطوح دشواری گوناگون در آینده آماده کند.

2. افزایش علاقه به رشته های STEM

بی علاقگی کودکان به ریاضی و فیزیک یکی از دغدغه های والدین در دوران مدرسه است؛ آموزش رباتیک برای کودکان، علاقه آنها را به رشته های STEM را تقویت می‌کند و باعث ایجاد انگیزه در کودکان برای فراگیری علوم خواهد شد. بنابراین یادگیری رباتیک نه تنها در ادامه مسیر آموزش برنامه نویسی به کودکان کمک می‌کند بلکه در تحصیلات آکادمیک نیز یاور آنها خواهد بود.

3. افزایش قدرت حافظه تصویری

حافظه تصویری جزء خصوصیات ویژه و ذاتی افراد است که تقویت آن می‌تواند در بهبود آموزش و یادگیری نقش زیادی داشته باشد. آموزش رباتیک کودکان اهمیت زیادی در تقویت حافظه تصویری آن­ها دارد و به بهبود این حافظه کمک می­کند.

4. تقویت هوش ریاضی

وجود هوش ریاضی در انسان‌ها ممکن است ذاتی باشد؛ اما تقویت آن از طریق برخی تمرینات باعث تسریع روند پیشرفت آن می‌شود. ریاضیات جزء علوم پایه در رباتیک است و به همین دلیل آموزش رباتیک می‌تواند هوش ریاضی را در کودکان و نوجوانان تقویت کند.

5. افزایش قدرت حل مسئله

به صورت کلی ربات ها برای انجام اموری ساخته می‌شوند که انسان ها به دلایل مختلف قادر به انجام آن امور نیستند. کودکان در مسیر یادگیری رباتیک باید مسئله به وجود آمده را به خوبی تحلیل کنند تا بتوانند این مسئله را به مسئله ای قابل حل برای ربات تبدیل کنند. تلاش برای حل مسئله در قالب رباتیک باعث افزایش قدرت حل مسئله کودکان می شود؛ درنتیجه در زندگی واقعی می‌توانند ایده‌های مختلفی برای حل مسائل ارائه دهند.

6. تسهیل زندگی با استفاده از ابزارها

با آموزش فرایند رباتیک، تسهیل زندگی بشر سرعت می‌گیرد و استفاده از ابزار و دستگاه‌های جدید به‌راحتی آن می‌افزاید. یادگیری استفاده از قطعات ساده و ساخت ربات از طریق آن برای کودکان، مانع افکار خورنده دیگر در ذهن می‌شود.

7. آماده سازی کودک برای تکنولوژی آینده

از تاثیرات رباتیک برای کودکان آماده سازی آنها برای آینده تکنولوژی است. رباتیک در کنار برنامه نویسی به طور حتم در آینده از شغل هایی هستند که در صنایع و حوزه های مختلف تاثیرات بسزایی خواهند داشت و به گفته کارشناسان بسیاری از مشاغل کاملا مکانیزه خواهند شد و ربات ها جایگزین نیروی کار انسانی خواهند شد. از این رو آموزش برنامه نویسی و رباتیک به کودکان به نوعی سرمایه گذاری سودمندی برای آینده آنها به حساب می‌آید.

کلاس رباتیک برای کودکان و نوجوانان

اهداف علم رباتیک چیست؟

تمامی علوم در راستای راحتی انسان ها و خدمت به آنها اهداف ارزشمندی را دنبال می‌کنند. علم رباتیک نیز اهداف بسیاری را دنبال میکند تا در دنیای آینده کمک حال انسان ها باشد که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

کمک در انجام کارهای روزمره

مهم ترین و محبوب ترین کاربرد ربات ها، کمک رسانی آنها به انسان ها در کارهای روزمره است. طراحان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار با هم همکاری می‌کنند تا فناوری‌های کارامد بسازند که می‌تواند به روش‌های مختلف به انسان ها کمک کند. این کمک ها ممکن است به شکل یک خط مونتاژ در یک کارخانه یا حتی یک ماشین خودران باشد. پتانسیل کمک به انسان ها و آسان کردن زندگی آنها مدت هاست که هدف نهایی بسیاری از ابتکارات رباتیک بوده است.

انجام کارها در محیط های خطرناک

یکی از مزیت ربات ها نسبت به انسان ها بی نیازی آنها از شرایط حیاتی مناسب است به طوری که آنها می توانند از آسیب های تحت ضربه، شرایط آب و هوایی نا مناسب، گرما و سرمای شدید در امان باشند و در این شرایط نامناسب نیز به انجام کارها بپردازند. ربات‌ها می‌توانند به راحتی مواد منفجره مانند بمب‌های دست ساز را تجزیه و شناسایی کنند، کارهای بازسازی را در شرایط زیر آب انجام دهند و به طور کلی فعالیت‌هایی را انجام دهند که انسان‌ها قادر به زندگی در آن‌ها نباشند.

کلاس آموزش رباتیک کودکان در آکادمی یاسان

در کلاس رباتیک کودکان آکادمی یاسان که به‌صورت گروهی و خصوصی تشکیل می‌شود، زمینه افزایش خلاقیت کودک، افزایش اعتمادبه‌نفس، بهبود مهارت‌های ارتباطی، افزایش قدرت تصمیم‌گیری و… فراهم‌شده است. آموزش این مهارت ها در کنار رباتیک دقیقا همان چیزی است که کلاس های رباتیک آکادمی یاسان را متمایز می‌کند و باعث شده است این آکادمی به عنوان آکادمی پیشرو آموزش برنامه نویسی و رباتیک به کودکان فارسی زبان از سراسر جهان شناخته شود.

نتیجه‌گیری

با پیشرفت فنّاوری ربات‌ها جایگاه خاصی در زندگی انسان‌­ها پیدا می‌کنند و به همین دلیل کلاس رباتیک کودکان و نوجوانان بیش‌ازپیش اهمیت دارد. فواید کلاس رباتیک برای کودکان زیاد است و می‌تواند نقش مؤثری در زندگی آینده آن‌ها ایفا کند‌. همچنین یادگیری تخصص و کشف استعداد و علایق در سنین پایین فوق­العاده است؛ چراکه زمینه­ سازی برای تقویت این استعدادها را آسان­تر می‌کند. فعالیت آکادمی یاسان در چند سال اخیر در زمینه آموزش رباتیک به کودکان اختصاص پیدا کرده است که شما می­توانید از طریق این مجموعه استعدادهای فرزندتان را بیشتر بشناسید.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا