مقالاتروانشناسی و تربیت کودکمطالب آموزش اسکرچ کودکانمطالب آموزش بازی سازی به کودکانمطالب آموزش برنامه نویسی کودکان

استفاده از بازی های برنامه نویسی برای افزایش مهارت کدنویسی

بازی کردن و تفریح برای کودکان ضروری و مهم می‌باشد. در گذشته، بچه ‌ها معمولاً به بازی ‌های فیزیکی علاقه داشتند و تلاش می‌کردند تا با بازی‌های گروهی نیاز خودشان را به تخلیه‌ی انرژی برطرف سازند. اما دنیای امروز هیچ شباهتی به دنیای گذشته ندارد. در حال حاضر بازی‌ های کامپیوتری روی بورس آمده‌اند و دیگر جایی برای بازی‌ های گروهی قدیمی باقی نمانده است. شاید از بسیاری از زوایای دید، بازی‌ های کامپیوتری معایبی را داشته باشند؛ اما در میان این بازی ها، بازی ‌های کامپیوتری مفید برای کودکان نیز وجود دارند که می‌توانند علاوه ‌بر پر کردن اوقات فراغت کودکان، در جهت رشد و ارتقای توانایی‌ های ذهنی آن‌ ها نیز تاثیرگذار باشد.

بازی برنامه نویسی برای تقویت مهارت کدنویسی

بازی ‌های کامپیوتری مفید برای کودکان می‌توانند مهارت‌ های مهمی را آموزش دهند. یکی از این مهارت ‌ها، مهارت برنامه‌ نویسی است. برنامه نویسی برای کودکان می‌تواند تا حد بسیار زیادی در زندگی آینده آنها تاثیر گذار باشد. در این شرایط می‌توان با استفاده از بازی های کامپیوتری آموزشی برای کودکان به ‌راحتی و در هنگام سرگرم کردن کودکان، مهارت برنامه ‌نویسی به آن‌ها آموزش داد. ما در این مطلب قصد داریم که بیشتر برای شما در رابطه با بازی برنامه نویسی و ویژگی ‌های منفی و مثبت بازی ‌های کامپیوتری صحبت کنیم. اگر شما نیز کنجکاو هستید تا بیشتر در این‌ رابطه بدانید، ما را همراهی کنید.

تاثیر بازی های کامپیوتری بر روی کودکان

حتی بهترین بازی ‌های کامپیوتری می‌توانند در کنار داشتن مزایا، معایبی را نیز با خود به ‌همراه داشته باشند. این شما هستید که انتخاب می‌کنید مسیر پیش روی شما کدام مورد باشد. استفاده درست و با برنامه از بازی های کامپیوتری می‌تواند مهارت های کدنویسی را به صورت غیر متسقیم آموزش دهد و در عین حال استفاده بدون محدودیت و بیش از حد همین بازی ها می تواند آثار مخربی بر روحیه و مهارت های کودکان بگذارد. اجازه دهید در ادامه به‌ صورت دقیق‌تر و تخصصی‌تر در رابطه با این موارد برای شما صحبت کنیم.

اعتیاد به بازی های کامپیوتر
بهترین بازی ‌های کامپیوتری می‌توانند در کنار داشتن مزایا، معایبی را نیز با خود به ‌همراه داشته باشند.

اثرات مخرب بازی های کامپیوتری

تاثیرات مخرب بازی ‌های کامپیوتری غیرقابل‌انکار هستند. یکی از مهم‌ترین این تاثیرات، اعتیاد به بازی‌ های کامپیوتری و میل به خشونت ناشی از این بازی‌ ها می‌باشد. بازی های کامپیوتری جذابیت ‌هایی را دارند. این جذابیت‌ ها باعث می‌شوند کودکان نتوانند به ‌راحتی آن‌ ها را کنار بگذارد. همین موضوع می‌تواند به اعتیاد منجر شود. علاوه ‌بر این موارد، آسیب‌ های جسمانی، روانی، تربیتی، افت تحصیلی، خراب شدن روابط خانوادگی دوستان و … نیز می‌توانند به‌ عنوان تأثیرات منفی بازی ‌های کامپیوتری شناخته شوند. اما می‌توان با مدیریت این بازی ‌ها، از آن ‌ها در جهت مثبت نیز استفاده کرد. 

استفاده از بازی های کامپیوتری در آموزش

بازی ‌های کامپیوتری مفید برای کودکان بازی ‌هایی هستند که در کنار طراحی مناسب و اصولی، به ‌صورت هدفمند مورد استفاده قرار بگیرد. به ‌عنوان مثال یک بازی در عین مخرب بودن می‌تواند برای کودکان مناسب و کاربردی نیز باشد. اگر این بازی بدون برنامه‌ریزی و بدون نظارت والدین به‌ صورت شبانه‌روزی مورد استفاده قرار بگیرد، در ادامه مشکلات جسمی و روانی زیادی مانند اعتیاد و تضعیف ستون فقرات را به‌ همراه خواهد داشت. اما اگر همین بازی به‌ صورت اصولی و هدفمندانه و با برنامه‌ریزی از پیش ‌تعیین ‌شده و شناخت کافی مورد استفاده قرار بگیرد، در عین سرگرم‌ کننده بودن می‌تواند نکات گوناگون و زیادی را به کودکان آموزش دهد. بسیاری از این بازی ‌ها حتی می‌توانند به‌ صورت ناخودآگاه آموزش‌ هایی را به کودکان بدهند. این نوع آموزش یکی از جذاب‌ترین روش ‌های آموزشی می‌باشد. 

بازی های برنامه نویسی برای کودکان

بهترین بازی ‌های کامپیوتری مفید برای کودکان

یکی از ویژگی‌ های مثبت بهترین بازی ‌های کامپیوتری، گیمفیکشن آن ها می‌باشند. گیمفیکشن در ترجمه فارسی به عنوان بازی ‌سازی یا بازی آفرینی شناخته می‌شود. در واقع می‌توان گفت که گیمفیکشن، ساز و کاری است که می‌تواند روند کار کردن و همکاری را لذت ‌بخش‌تر کند زیرا با بازی و سرگرمی همراه است. در حال‌ حاضر، گیمفیکشن تنها برای آموزش به کودکان نیست و در زمینه ‌های گسترده‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر نیز با استفاده از گیمفیکشن در بازی ‌های کامپیوتری مفید برای کودکان، تلاش می‌شود تا افرادی که در حال بازی کردن هستند نکاتی را یاد بگیرند و در زمینه خاصی تخصص کافی را کسب کنند.

استفاده از بازی ها در آموزش برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان همواره با نوآوری هایی همراه بوده است تا پیچیدگی موجود در علم برنامه نویسی باعث کاهش علاقه کودکان به محیط آموزش نشود. یکی از این نوآوری ها استفاده از بازی های برنامه نویسی در طول آموزش بوده است به طوری که کودکان و نوجوانان می‌توانند تنها با بازی کردن مهارت های برنامه نویسی خود را ارتقا دهند.

مزایای استفاده از بازی برنامه نویسی

استفاده از بازی ها در آموزش به صورت کلی دارای مزایای بسیاری است و همین امر معلمان و اساتید مجرب را متقاعد به استفاده از این شیوه آموزشی نوین کرده است. البته همانطور که گفته شد این شیوه آموزشی در صورت اجرای ناقص، معایبی نیز با خود به همراه خواهد داشت. از جمله معایب اجرای غیر اصولی این شیوه، جدی نگرفتن آموزش ها توسط کودکان و تمرکز کامل انها بر روی بازی بدون پیشبرد اهداف آموزشی این طرح است که با استفاده از اساتید مجرب، به راحتی می توان از این پیشامد پیشگیری کرد و تنها از مزیت های بازی های برنامه نویسی استفاده کرد.

1. جذابیت کلاس

آشکار ترین مزیت استفاده از بازی های برنامه نویسی در کلاس های آموزشی، جذابیت بخشیدن به این کلاس ها است. کودکان و نوجوانان دارای روحیه ای تنوع طلب هستند و استفاده از کلاس های خسته کننده با تمرکز کامل بر بعد آموزشی، برای آنها خسته کننده خواهد بود و آموزش غیراصولی در این سنین می‌تواند کودکان را نسبت به برنامه نویسی بی علاقه کند. به همان اندازه که آموزش غیراصولی می‌تواند کودکان علاقمند به علم برنامه نویسی را نسبت به این مهارت بی علاقه و بی انگیزه کند، آموزش درست و با شیوه مناسب نیز می‌تواند کودکان را به سمت یک مهارت و حرفه سوق دهد و آینده آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

2. کاهش اتلاف وقت کودکان

دنیای لبریز از تکنولوژی امروز کودکان و نوجوانان را به استفاده از تکنولوژی و بازی های کامپیوتری فرامی‌خواند و جلوگیری مطلق و مخالفت با بازی کودکان امری غیر منطقی و غیرممکن است. از این رو پیشنهاد روانشناسان کودک، جایگزینی امور مفید و در عین حال جذاب با امور مضر برای کودکان است. از این رو استفاده از بازی های کامپیوتری مفید برای کودکان در هنگام آموزش برنامه نویسی می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای بازی های کامپیوتری کم بازده باشد و جایگزینی این بازی ها تاثیر بسزایی در کاهش اتلاف وقت کودکان خواهد داشت.

بازی برنامه نویسی ماینکرافت

ماینکرافت یکی از بازی‌ های پرطرفدار و مشهور کامپیوتری می‌باشد که در لیست بازی ‌های کامپیوتری مفید برای کودکان نیز قرار می‌گیرد. استفاده از ماینکرافت در آموزش علوم مختلف در مدارس کاربرد زیادی داشت تا این که در سال‌های اخیر با انتشار نسخه آموزشی ماینکرافت این بازی پر طرفدار تبدیل به یک بازی برنامه نویسی مناسب برای کودکان شده است. در ماینکرافت بخش ‌هایی ارائه شده‌اند که بازی کردن در این بخش‌ ها می‌تواند به ‌صورت ناخودآگاه برنامه ‌نویسی به کودکان آموزش دهد.

بازی برنامه نویسی ماینکرافت
استفاده از ماینکرافت در آموزش برنامه نویسی

بازی اسکرچ

اسکرچ نوعی زبان برنامه ‌نویسی می‌باشد که می‌توان با بازی کردن در آن، الگو های سرگرم ‌کننده زبان برنامه ‌نویسی را به کودکان آموزش داد. این زبان برنامه نویسی به گونه ای طراحی شده است که برای کودکان مانند بازی و سرگرمی می باشد و هیچ گونه کدنویسی ای برای ساخت بازی ها و برنامه ها با اسکرچ نیاز نیست.

معرفی بهترین بازی های برنامه نویسی برای کودکان
اسکرچ به گونه ای طراحی شده که برای کودکان مانند بازی است.

روبوکد از بازی ‌های کامپیوتری مفید برای کودکان

روبوکد، یکی دیگر از بازی های برنامه نویسی می‌باشد که به‌ صورت قدم به قدم و نوشتن کد های ساده شروع می‌شود. این بازی در ادامه پیچیده‌تر و گسترده‌تر می‌شود.

آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان با استفاده از بازی های کامپیوتری

با توجه به مواردی که در این محتوا آورده شده‌اند، شاید شما نیز علاقه‌مند شده باشید تا با استفاده از بازی ‌های کامپیوتری مفید برای کودکان، زبان برنامه ‌نویسی را یاد بگیرید یا آن ‌ها را به کودکان و فرزندان خود آموزش دهید. برای قدم گذاشتن در این مسیر پیچیده شما نیاز دارید تا از خدمات آکادمی‌ های متخصص کمک بگیرید. آکادمی یاسان یکی از آکادمی‌ های تخصصی می‌باشد که تلاش می‌کند با استفاده از روش ‌های دوست ‌داشتنی کدنویسی را به کودکان و نوجوانان آموزش دهد. شما می‌توانید با خدمات این آکادمی، در سریع‌ترین زمان ممکن کدنویسی را به فرزندان خود آموزش دهید.
علاوه ‌بر استفاده از متد های جذاب و دوست‌داشتنی، در آکادمی یاسان کودکان زیادی وجود دارند که به برنامه‌ نویسی می‌پردازند. این جامعه آماری بالا می‌تواند محیط یادگیری مناسبی برای فرزند شما به وجود بیاورد و به او کمک کند تا با رضایت بیشتری به سمت استفاده از این خدمات حرکت کند. به‌ هر حال اگر دوست دارید که برنامه‌ نویسی را به فرزند خود آموزش دهید، می‌توانید با ارتباط گرفتن با پشتیبانان آکادمی یاسان، اطلاعات بیشتر و کاربردی‌تری در این زمینه به دست بیاورید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا