مطالب آموزش پایتون کودکانمطالب آموزش اسکرچ کودکان

آشنایی با تفاوت اسکرچ و پایتون

یکی از مسائل چالش برانگیز در دنیای گسترده برنامه نویسی، دانستن این موضوع است که باید برای یادگیری برنامه نویسی از کجا شروع کنیم. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت اسکرچ و پایتون به عنوان دو مورد از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی امروزی بپردازیم.

اگر در پی ایجاد عشق به فناوری در فرزند خود هستید، بررسی گزینه‌های مختلف برنامه نویسی می تواند مهم ترین گام جهت شروع باشد. یادگیری برنامه نویسی برای کودکان، یک سفر واقعاً سرگرم کننده به شمار می رود که قرار است تنظیمات و اصلاحاتی در طول مسیر انجام شود. این مقاله می تواند کمک شایانی به شما جهت اطمینان از قرارگیری کودکانتان در مسیر صحیح یادگیری برنامه نویسی نماید.

داشتن تجربیات مثبت، هنگام یادگیری اسکرچ هر چیزی برای اولین بار، می تواند تأثیر بسیار قدرتمندی در کسب نتیجه مطلوب داشته باشد. همچنین در این راستا بایستی برخی از فاکتورهای مهمی از قبیل سن، علایق و اهداف فرزندتان را نیز مد نظر قرار گیرد. برای اینکه مطمئن شوید که نخستین تجربه برنامه نویسی برای فرزندتان عالی خواهد بود، در این مقاله به بیان تفاوت اسکرچ و پایتون و ویژگی های آنها خواهیم پرداخت. ما با بررسی نکات کلیدی به روشی فراگیر، تصویری شفاف در ذهن کودکان تان به دور از  هرگونه اصطلاحات مبهم و گیج کننده ایجاد می کنیم.

تفاوت اسکرچ با پایتون

تفاوت اسکرچ و پایتون چیست؟

در ادامه مقاله قصد داریم به اسکرچ و پایتون به عنوان زبان های برنامه نویسی محبوب، نگاه دقیقی بیندازیم.

  • پیچیدگی و جذابیت

نخست با مقایسه اسکرچ و پایتون باید بگوییم که زبان پایتون نسبت به اسکرچ، یک زبان برنامه نویسی بسیار پیچیده تری به شمار می آید. با اینکه هر دو زبان گزینه ای عالی برای مبتدیان به حساب می آیند، اما اسکرچ یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر بلوک بوده، از این رو، مناسب دانش آموزان کم سن و سال تر خواهد بود، در صورتی که پایتون یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر متن یا متن باز به شمار می رود و می تواند به عنوان مقدمه‌ای جهت یادگیری برنامه‌نویسی برای دانش‌آموزان متوسطه یا دبیرستانی محسوب گردد.

  • کاربردی بودن و ویژگی پروژه محوری

شیوه یادگیری پروژه محور می تواند فواید زیادی برای دانش آموزان در هر سنی داشته باشد، بنابراین هر دو زبان برنامه نویسی از چنین پتانسیلی برخوردارند.

دانش آموزان هنگام استفاده از اسکرچ، قادر به خلق هنر و بازی های شگفت انگیزی خواهند بود و می توانند با کمک سخت افزار، یادگیری خود را پربارتر کنند. بچه ها عاشق یادگیری خلق یک بازی یا شخصیت هستند و افرادی که درگیر یادگیری پروژه های عملی هستند، قادر به اتصال Scratch به روباتیک VEX خواهند بود. علاوه بر آن، اسکرچ توانایی ارائه گزینه‌های بین ‌رشته‌ای متعددی را دارد، چرا که بچه‌ها داستان یا آهنگ خود را با بکارگیری ابزارهای ساده مبتنی بر بلوک یا کشیدن و رها کردن، کدنویسی می کنند.

از سوی دیگر، پروژه های پایتون دارای پیچیدگی بیشتری بوده و عملاً نامحدود است. و کاربردهای آن در سطح دانشگاهی و حرفه ای، می تواند به عنوان محدودیتی جهت یادگیری بچه ها محسوب شود.

شاید فرزندتان بازی‌های ویدیویی را دوست داشته باشد یا علاقه فراوانی به پیشرفت‌های اخیر در حوزه تکنولوژی از خود نشان دهد. برای مثال از برنامه نویسی بازی‌های آرکید(تفننی) گرفته تا دوره‌های پیشرفته‌تر پایتون با الگوریتم‌های پیچیده، کدنویسی و یا هوش مصنوعی؛ پایتون در این زمینه ها بسیار غنی است و محدودیتی ندارد .

کودکان با سنین پایین نباید برای یادگیری پایتون عجله کنند و باید ابتدا به سراغ یادگیری مقدمات کدنویسی و زبان های ساده تر بروند. آکادمی یاسان ، کودکان را از سن 9 سالگی با برنامه نویسی مقدماتی آشنا می کند و آنها را آماده یادگیری پایتون، اپ اینونتور و … می کند .

بنابراین با دانش‌آموز خود در رابطه با اهدافش و اینکه از ساخت چه چیزی هیجان زده می شود صحبت کنید و با بررسی تفاوت اسکرچ و پایتون، در وی آمادگی لازم جهت موفقیت در این دو زبان برنامه نویسی را ایجاد نمایید.

تفاوت اسکرچ و پایتون
  • طول پروژه

طول پروژه یا مدت زمان انجام آن، از دیگر موارد تفاوت اسکرچ و پایتون می باشد. میزان کاری که برای رسیدن به یک بازده مشخص انجام میشود در این دو زبان بسیار متفاوت است . عملکرد پایتون به شکل تدریجی است. در صورتی که دانش‌آموز شما از ذهنی تحلیلی برخوردار است و برای وی تماشای نحوه تکامل یک موضوع لذتبخش است، بدون شک به برنامه نویسی پایتون علاقمند خواهد شد. افرادی که اولویت آنها بیشتر یادگیری به صورت بصری یا عملی است، بهتر است کار خود را با یک چیزی ساده یا با یک افزونه سخت افزاری آغاز نمایند.

در برنامه نویسی اسکرچ نسبت به پایتون، مسیر برای رسیدن به نتیجه و هدف بسیار سریعتر است. همچنین، یادگیری این زبان با زنگ‌ها و سوت‌های زیادی همراه است تا بچه‌ها را درگیر و سرگرم نماید.

بهتر است فرزند من در ابتدا کدام زبان برنامه نویسی را بیاموزد؟

پیشنهاد آکادمی یاسان در این رابطه این است که اگر دانش‌آموزتان در مقطع ابتدایی است، اسکرچ می تواند گزینه ای عالی جهت شروع باشد و سبب تقویت مهارت‌های فکری وی در آینده برای یادگیری برنامه‌نویسی مبتنی بر متن یا پایتون گردد.

در صورتی که دانش آموز شما در مقطع متوسطه تحصیل می کند، پایتون می تواند با توجه به اهداف وی در میان زبان های برنامه نویسی آغاز خوبی محسوب شود. یکی از نکات حائز اهمیت این است که تمرین کردن، سبب رشد و پیشرفت یک برنامه نویس خواهد شد و علاوه بر آن، باید برای کسب مهارت در پروژه های پیشرفته تر صبور بود.

اسکرچ و پایتون

شباهت های اسکرچ و پایتون

سؤال خیلی از والدین این است که آیا بچه ها باید اسکرچ را پیش از پایتون بیاموزند؟ چندین عامل پاسخ این پرسش را تعیین خواهد کرد.

عامل اصلی تعیین کننده این موضوع، سن و سال دانش آموز شما است. اسکرچ گزینه ای ایده آل برای برنامه نویسان مقطع راهنمایی و کوچکتر می باشد. در حالی که پایتون برای افراد دبیرستانی و بزرگتر بهترین انتخاب خواهد بود. اما اسکرچ و پایتون برای کودکان نیز آموزش داده می شوند.

از نظر شما دلیل این امر چه می تواند باشد؟ باید بگوییم که اسکرچ به جهت ارائه یک مقدمه کارتونی بسیار جذاب و رنگارنگ، برای بچه های کوچک ایده ال می باشد. همچنین بچه‌ها عاشق این هستند که با شخصیت‌های سرگرم‌کننده تعامل داشته و از برنامه‌نویسی مبتنی بر بلوک یا ابزارهای کشیدن و رها کردن استفاده نمایند و کارشان با دستیابی به نتیجه سریع آسان خواهد شد.

از طرف دیگر، پایتون، نگاهی جالب به نحوه ساخت برخی از جذاب ترین تکنولوژی ها همچون پلتفرم های شبکه های اجتماعی، ماشین های خودران و … به دست حرفه ای ها دارد. ارتباط داشتن با چیزهای جالبی مانند موارد فوق و همچنین فکر یافتن یک حرفه هیجان انگیز برنامه نویسی در آینده، می تواند سبب ایجاد یک انگیزه قوی در دانش آموزان گردد.

لازم به ذکر است که وقتی بچه‌ها درگیر برنامه نویسی می شوند، قدردان سادگی نسبی پایتون نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی سطوح بالاتر خواهند بود.

آموزش بازی سازی به کودکان

وجود منابع آنلاین فراوان جهت پشتیبانی از یادگیری هر دو زبان

این موضوع می تواند یک خبر عالی در دنیای یادگیری مجازی به شمار آید. کلاس‌های آنلاین برنامه نویسی اسکرچ و پایتون سبب فراهم کردن تجربیات یادگیری جذابی شده و مهم‌تر از آن، بچه‌ها را با مربیان خبره ای جهت راهنمایی بیشتر آشنا می کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. اگه میشه یه مقاله هم در مورد تفاوت های اسکرچ و اپ اینونتور بذارید
    ممنون

  2. برای اون قسمتی که گفته بودید برنامه نویسی ربات هست کدوم بهتره برای این زمینه اسکرچ یا پایتون ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا