مقالاتمطالب آموزش پایتون کودکان

بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید

برنامه نویسی اندروید و توسعه اپلیکیشن موبایل در سالیان اخیر به یکی از شاخه های پرسود برنامه نویسی تبدیل شده است. اگر به این حوزه علاقه دارید و می‌خواهید به این حوزه ورود کنید، زبان های برنامه نویسی زیادی می‌توانند به شما کمک کنند اما در ادامه این مقاله قصد داریم 7 تا از بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید را به شما معرفی کنیم و شما را در انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع برنامه نویسی اندروید کمک خواهیم کرد تا در اولین و مهم ترین گام به شما کمک کرده باشیم:

6 بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید

اولین زبان برنامه نویسی که معرفی خواهیم کرد کاتلین (Kotlin) است. کاتلین یک الگوی کدنویسی مختصر ارائه می دهد که آن را به یکی از محبوب ترین انتخاب ها برای توسعه دهندگان برنامه اندروید تبدیل می کند. زبان برنامه نویسی جاوا نیز یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی موجود است که امروزه نیز به دلیل کتابخانه های گسترده و کاربردی اش همچنان مورد توجه توسعه دهندگان قرار گرفته است. همچنین از برنامه نویسی اندروید با پایتون، C++ ،C#، و دارک (Dark)، جدیدترین زبان برنامه نویسی اندروید، صحبت خواهیم کرد:

1. کاتلین Kotlin

یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی که توسط شرکت های برتر در توسعه اپلیکیشن اندروید مورد استفاده قرار می‌گیرد، زبان برنامه نویسی کاتلین است. Kotlin یک زبان برنامه نویسی استاتیک است که توسط Jetbrains طراحی و ساخته شده است.

یکی از مهم ترین ویژگی های کاتلین، شیوه و الگوی کدنویسی مختصر در آن است که این ویژگی، کاتلین را به یکی از محبوب ترین و شاید بهترین زبان برنامه نویسی اندروید تبدیل می‌کند. همچنین می‌توان کدهای کاتلین را به جاوا اسکریپت یا کدبومی کامپایل کرده و بر روی Java Virtual Machine (JVM) اجرا کرد.

کاتلین، بهترین زبان برنامه نویسی اندروید

مزایای استفاده از کاتلین

  • کدهای خواناتر
  • اختصار در کدها
  • مجموعه ای از کتابخانه های مختصر
  • قابلیت بازسازی آسان
  • کامپایل شدن سریعتر

2. جاوا

جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است و در طراحی این زبان برنامه نویسی به این نکته توجه شده است که در هنگام پیاده سازی و اجرا کمترین حد ممکن وابستگی را داشته باشد. این ویژگی جاوا باعث می‌شود که این زبان برنامه نویسی در پلتفرم های مختلف برای توسعه اپلیکیشن موبایل قابل استفاده باشد.

جاوا به دلیل سادگی نسبی و در دسترس بودن، محبوب ترین زبان برنامه نویسی اندروید است. شروع کار با جاوا به دلیل گستردگی آموزش ها و پرکاربرد بودن این زبان برنامه نویسی نسبتا آسان است. همچنین زبان برنامه نویسی جاوا با بسیاری از پلتفرم ها سازگاری دارد، به همین دلیل شما می‌توانید از هر سیستم عاملی که با آن احساس راحتی بیشتری می‌کنید استفاده کنید و همزمان از جاوا بهره ببرید.

3. C++

این زبان برنامه نویسی یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید به شمار می‌رود. از دلایل شهرت و محبوبیت این زبان برنامه نویسی می‌توان به الگوی کدنویسی آسان در این زبان و همچنین سرعت بالای این زبان برنامه نویسی اشاره کرد. کاربرد C++ به توسعه اپلیکیشن موبایل محدود نمی‌شود و در حوزه های دیگر مانند بازیسازی، Machine learning و … نیز کاربرد دارد.

4. C#

این زبان برنامه نویسی توسط مایکروسافت و به عنوان تکامل یافته زبان های برنامه نویسی C و C++ طراحی و توسعه یافته است. سی شارپ به عنوان یک زبان برنامه نویسی مدرن و قدرتمند برای توسعه برنامه ها در دسکتاپ، اندروید و وب شناخته می‌شود. امروزه سی شارپ به دلیل سادگی و قدرت بالا یکی از محبوب ترین و بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید به شمار می‌رود.

سی شارپ طراحی وساخته شده است تا به توسعه دهندگان و برنامه نویسان امکان برنامه نویسی دقیق و در عین حال ساده را بدهد که این موضوع به برنامه نویسان دیگر کمک می‌کند کدهای نوشته شده را به راحتی درک کنند و اصلاح و توسعه کدها را تسریع می‌کند. الگوی ساده برنامه نویسی C#، یادگیری و توسعه کدها را حتی برای کسانی که دانش بالایی ندارند ساده تر کرده است.

5. Dark

Dark یک زبان برنامه نویسی پرطرفدار برای ماشین مجازی جاوا (JVM) است. این زبان برنامه نویسی در ابتدا در فیس بوک به عنوان یک ابزار آزمایشی برای انجام تحقیقات در مورد عملکرد نرم افزار توسعه داده شد. این برنامه برای استفاده همراه با زبان منبع باز Datalog طراحی شده است، البته Dark به این مورد محدود نمی شود. برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی دارک این مقاله را مطالعه فرمایید.

6. پایتون

همانطور که می‌دانید زبان برنامه نویسی پایتون به کاربرد گسترده و فراگیر مشهور است. حتی با وجود این که اندروید از توسعه بومی پایتون پشتیبانی نمی‌کند، باز هم پایتون به یکی از زبان های برنامه نویسی موثر در حوزه برنامه نویسی اندروید تبدیل شده است و با استفاده از این زبان می‌توان برنامه های اندروید را توسعه داد. این کار را می‌توان با استفاده از ابزارها و کتابخانه های مختلف پایتون که برنامه های پایتون را به برنامه هایی با قابلیت اجرا در اندروید تبدیل می‌کنند انجام داد. معروف ترین کتابخانه پایتون مورد استفاده در این حوزه Kivy است که برای توسعه اپلیکیشن موبایل استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با کاربرد پایتون در اندروید و آشنایی با کتابخانه های مورد استفاده در این حوزه نظیر Kivy مقاله “برنامه نویسی اندروید با پایتون” را مطالعه کنید.

بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید در 2023

سخن پایانی

برای توسعه برنامه های اندروید زبان های برنامه نویسی جدید و قدیمی بسیاری وجود دارند که محبوب ترین و بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید در سال 2023 که در سالیان اخیر مورد توجه توسعه دهندگان قرار گرفته است را به شما معرفی کردیم تا در انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی اندروید که برای شروع میخواهید به آن مسلط شوید به شما کمک کرده باشیم.

آکادمی یاسان به خود می‌بالد که در مسیر یادگیری به برنامه نویسان جوان کمک می‌کند تا بهترین انتخاب ها را در مسیر یادگیری خود داشته باشند. ما در این آکادمی به آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان در سنین پایین می‌پردازیم و در مسیر یادگیری برنامه نویسی اندروید به کودکان و نوجوانان، زبان پایتون را به آنها آموزش می‌دهیم. برای اطلاعات بیشتر در این مورد با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا