مقالات

8 روش برای مهار استرس در کودکان

از شما درخواست می کنیم که تنها لحظه‌ای چشمان خودتان را ببندید و زندگی بدون استرس را تصور کنید. این روش ممکن است که باعث شود شما احساس کنید زندگی‌ که در آن استرس و اضطراب وجود نداشته باشد ، زندگی کاملا کسل‌کننده‌ای است. اما سطح استرس در کودکان باید بسیار پایین تر از استرس معمول برای افراد بالغ باشد . بنابراین باید یاد بگیریم که چگونه استرس در کودکان و خودمان را کنترل کنیم .
ما باید همواره یاد بگیریم که در موقعیت‌های مختلف استرس‌زا باید چگونه عمل کنیم زیرا استرس در کودکان می تواند تاثیر منفی داشته باشد. در برخی موارد ممکن است که حتی داشتن مقدار کمی استرس سازنده و مناسب باشد. اما به ‌هر حال ممکن است همه ما درست به‌ اندازه‌ی آرامش همیشگی و مطلق، از داشتن مداوم استرس نیز متنفر باشیم. در واقع استرس در شرایطی می‌تواند تاثیر مثبت روی ما بگذارد زیرا باعث می‌شود که ما با ترس های خودمان به‌ طور کامل مبارزه کنیم، از پس موانع زندگی خودمان بربیاییم، و انگیزه بیشتری برای زندگی کردن داشته باشیم.

اما همان‌ طور که پیش‌تر نیز به شما گفتیم، داشتن مقدار زیادی استرس می‌تواند مضر باشد. برای مثال با شروع فصل امتحانات سطح استرس در دانش آموزان و معلمان تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می‌کند. بسیاری از کودکان ممکن است هنگامی‌که مجبورند حجم بسیار زیادی از تکالیف و مقاله‌ها را به‌یک‌باره انجام دهند، دچار استرس شوند. بنابراین سوال پیش می‌آید که چگونه حتی هنگامی‌که کارهای بسیار زیادی برای انجام دادن داریم، از استرس دوری کنیم. درحالی‌که بسیاری از کودکان برای فرار از تکالیف ترجیح می‌دهند که مقالات را به‌ صورت آنلاین بخرند و یا تکالیف را از دوستان خود بگیرند تا از استرس دوری کنند، اما هنوز روش‌های دیگر نیز وجود دارند که می‌توانند به ما کمک کند حتی در هنگامی‌ که استرس زیادی داریم بهره‌وری خوبی از ذهن خود داشته باشیم. شما هنگامی‌ که مضطرب می‌شوید، حالت استرس در مغز شما فعال  می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود که  ترشح سطوح بالایی از هورمون کورتیزول اتفاق بیفتد. این هورمون می‌تواند طرز فکر ما را تا حد بسیار زیادی مبهم کند و اجازه ندهد که افکار منطقی به سمت ذهن ما راه پیدا کنند. در این زمینه حفظ آرامش و ماندن روی برنامه تا حد بسیار زیادی ضروری است. طبیعی است که در شرایط استرس‌زا ممکن است انجام بسیاری از فعالیت‌ها سخت باشد.

استرس در دانش آموزان
چگونه استرس در کودکان را متوقف کنیم

مراحل و روش‌های زیر می‌توانند به کاهش استرس در کودکان بپردازند. این نکات به خصوص برای رفع استرس دانش آموزان در فصل امتحانات بسیار مفید و تاثیرگذار خواهند بود.

1.برای از بین بردن استرس در کودکان، تعیین کنید که درس‌خواندن در چه حالتی می‌تواند تاثیرگذار باشد

توجه کنید که ما نمی‌توانیم یک روش از پیش ‌تعیین ‌شده به ‌عنوان یک روش مناسب برای درس‌خواندن را به شما معرفی کنیم. هر کس باید با توجه به علایق خود یک روش مناسب را پیدا کند تا استرس در کودکان از بین برود. عجله کردن در درس‌خواندن به‌هیچ‌عنوان شما را به موفقیت نخواهد رساند تنها باعث می‌شود که شما احساس اضطراب بیشتری را داشته باشید. برای مثال اگر شما دوست دارد که به‌ صورت گروهی و یا در کتابخانه‌ها با دوستانتان به درس‌خواندن بپردازید، درس‌خواندن در این مکان می‌تواند برای شما گزینه مناسبی باشد. در مقابل، اگر شما دوست دارید که به تنهایی درس بخوانید و هنگام درس‌خواندن افراد نباید در اطراف شما داشته باشند، بهتر است از این روش بهره ببرید. برخی از ابزارهایی که می‌تواند به شما کمک کنند راحت‌تر درس‌ها را یاد بگیرید، شامل فلش کارت‌ها، آزمون‌ها، ویدیوهای آموزشی و … می شود. شما میتوانید با استفاده از آن‌ها یک سبک مناسب  یادگیری را انتخاب کنید و روی آن سبکی بمانید.

2. غذای سالم بخورید

در رابطه با رژیم غذایی از کودکان بسیار زیادی سوال شده و تمام داده‌هایی که از این مصاحبه‌ها استخراج‌شده نشان می‌دهد که خوردن غذای سالم تاثیر بسیار زیادی در یادگیری دارد.
برای مثال یکی از کودکان گفت: من هیچ‌گاه صبحانه را از رژیم غذایی خود حذف نمی‌کنم، زیرا بیشتر کلاس‌های من صبح هنگام شروع می‌شود. من در صبحانه مقدار زیادی پروتئین شامل غذاهای دریایی، مرغ، تخم‌مرغ و گوشت و محصولات لبنی را می‌خورم. با توجه به فصل مقداری میوه نیز به صبحانه خودم اضافه می‌کنم.
یکی دیگر از کودکان گفت: من عاشق خوردن ساندویچ و یا دونات هستم و سعی می‌کنم که در صبحانه این دو را بخورم. قهوه را با شیر می‌خورم. با وجود این‌که من آدمی هستم که شیرینی زیاد دوست دارم، شام من حاوی مقداری سبزیجات آجیل و میوه می‌باشد.
نکته‌ی دیگر که در رژیم غذایی متعادل دقت به آن مهم می‌باشد و می‌تواند استرس در کودکان را کاهش دهد نوشیدن آب به مقدار لازم است.

استرس در کودکان
برای از بین بردن استرس در کودکان، تعیین کنید که درس‌خواندن در چه حالتی می‌تواند تاثیرگذار باشد

3.برنامه‌ریزی را فراموش نکنید

بسیاری از کودکان به این نکته اذعان دارند که بعد از ایجاد برنامه‌ریزی مناسب، تا حد بسیار زیادی توانستند نتایج درسی خودشان را بهتر کنند. انواع مختلف یادآوری‌های بصری به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که باید چه کاری را در چه زمانی انجام دهید. استفاده از برنامه‌ریزی می‌تواند به شما کمک کند تا برنامه‌ی مطالعاتی دقیقی را داشته باشید و از تنبلی دور شوید. شما می‌دانید که دقیقاً چه کاری را باید در چه زمانی انجام دهید و کنترل کاملی روی وظایف خودتان دارید برنامه‌ریزی باید شامل تکالیف روزانه و برنامه امتحانی شما باشد و علاوه‌براین موارد باید انواع مختلف فعالیت‌های فوق‌برنامه مانند جلسات اجتماعی، باشگاه‌ها، و سایر بخش‌های زندگی شما را نیز در بر بگیرد. بنابراین منطقی است برای کاهش استرس در کودکان انواع مختلف ابزار های تفریحی نیز در این برنامه جای داشته باشند.

بنابراین منطقی است برای کاهش استرس در کودکان انواع مختلف ابزار های تفریحی نیز در این برنامه جای داشته باشند.

4. به علایق خودتان دقت داشته باشید و تفریحات را جدی بگیرید

هیچ‌وقت پر کردن بیش‌ازحد ذهن با کتاب‌های درسی مناسب نیست زیرا می‌تواند کودکان را به انسان‌های بی‌انرژی تبدیل کند. اگر شما یک سرگرمی مخصوص و خلاقانه دارید باید حداقل روزی نیم‌ساعت این تمرین را انجام دهید. فرقی نمی‌کند که شما از چه چیزی لذت می‌برید، از آشپزی گرفته تا یادگیری برنامه نویسی، آواز خواندن و یا انجام یک ورزش. شما باید با توجه به فعالیت مورد علاقه خود سعی کنید که ذهن خود را آرام کنید تا استرس در  کودکان را کاهش دهید. اگر به موسیقی علاقه‌مند هستید به شما تبریک می‌گوییم زیرا موسیقی تاثیر بسیار زیادی در یادگیری دارد.
همچنین شما می‌توانید به‌جای تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه خودتان ورزش کنید، به آهنگ‌های مورد علاقه خودتان گوش دهید  یا در کلاس های متفرقه مانند آموزش زبان ، برنامه نویسی یا … شرکت کنید . هر از گاهی می‌توانید با فعالیت‌های این‌چنینی انرژی را در خودتان تزریق کنید و از یکنواخت شدن روند درس‌خواندن جلوگیری کنید.

کاهش استرس در کودکان
برنامه ریزی را فراموش نکنید

5. سعی کنید که با معلمین خود در تماس باشید

یک تصور اشتباه که در میان کودکان وجود دارد این است که کودکان تصور می‌کنند مربیان و معلمین به رفاه تحصیلی آن‌ها توجهی ندارد. پیشرفت شما به وظیفه معلمین شما وابسته می‌باشد. البته دقت داشته باشید شما نباید معلمان خودتان را اذیت کنید. تنها هنگامی‌که در انجام برخی تکالیف احساس کرد احساس اشکال کردید می‌توانید با مربیان و معلم خودتان صحبت‌ کنید. آن ها همواره دوست دارند که در هنگام مشکلات به شما کمک کند و نکات ارزشمندی را به شما یاد دهد. تنها کاری که شما باید بکنید این است که استرس را کنار بگذارید تا با آن‌ها تماس بگیرید. پس در مجموع برای از بین بردن استرس در کودکان، شما باید یاد بگیرید که در هنگام شرایط ضروری، با مشاورین و مربیان خودتان ارتباط بگیرید و سوالات ذهنی خود را از آن‌ها بپرسید.

توصیه می‌کنیم که یک ساعت قبل‌از خواب  تمام دستگاه‌های الکترونیکی خانه را خاموش کنید.

6. برنامه خواب منظمی داشته باشید

یکی از از کودکان می‌گوید: زندگی من تا حد بسیار زیادی تغییر کرد، درست از وقتی‌که یک برنامه منظم خواب را در  پیش گرفته‌ام. از وقتی‌که روزی هفت الی هشت ساعت می‌خوابم، احساس انرژی بسیار زیادی دارم. من شب‌ها بیدار بودم اما اکنون قبل‌از نیمه‌شب به رختخواب می‌روم. من تمام تکالیفم را روز هنگام انجام می‌دهم تا دیگر نیازی نداشته باشم شب ‌ها بیدار بمانم. پس از داشتن یک برنامه خواب منظم همواره می‌تواند به ما کمک‌کننده باشد.
اما در این زمینه یک پارادوکس وجود دارد‌. اگر شما احساس استرس زیادی را داشته باشید  ممکن است که نتوانید بخوابید و اگر خوب نخوابید، در نهایت استرس در شما افزایش پیدا می‌کند. برای از‌بین‌بردن استرس در کودکان، می‌توانید قبل‌از خواب یک دوش آب گرم بگیرید و در محیطی ساکت بنشینند. به‌جای استفاده از تلفن‌همراه خود، کتاب بخوانید. توصیه می‌کنیم که یک ساعت قبل‌از خواب  تمام دستگاه‌های الکترونیکی خانه را خاموش کنید.

مهار استرس کودکان
هنگامی‌ که موضوعی را نمی‌فهمید، سعی کنید که معلمین خود در تماس باشید

7. گوشه دنج خود را پیدا کنید

برای از بین بردن استرس در کودکان بهتر است که مکان دنج خود را پیدا کنیم تا بتوانیم در هر زمان که احساس ناراحتی و استرس کردیم به سمت آن مکان امن پناه ببریم. فرقی نمی‌کند که شما چه مکانی را انتخاب می‌کنید. ممکن است که اتاق شما مکان امن باشد. حتی ممکن است که کتاب‌فروشی، کافه‌ها، و هر مکان دیگری که شما در آن احساس آرامش بیشتری دارید، مکان امن شما باشد.  تنهایی برای یک مدت‌زمان کوتاه یک تکنیک بسیار عالی می‌باشد که می‌تواند به ما کمک کند تمرکز خودمان را بیشتر کنیم‌. مدیتیشن کردن در این زمینه نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

از بین بردن استرس کودکان
گوشه دنج خود را پیدا کنید

8 . کودکان را در شرایط مشابه قرار دهید

یکی از راهکار های موثر ارائه شده برای کاهش استرس در دانش آموزان هنگام انجام تکالیف یا زمان امتحانات، قرار دادن آن ها در شرایط مشابه مدرسه است . در ابتدا شما باید مهارتی که فرزند شما به آن علاقه دارد را پیدا کنید؛ برای مثال فرزند شما عاشق یادگیری برنامه نویسی است. حال باید یک موسسه استاندارد برای یادگیری برنامه نویسی برای فرزندتان پیدا کنید تا فرزند شما در شرایط مشابه مدرسه اما این بار با سطح استرس پایین تری قرار گیرد. به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید که مربیان و مسئولان آموزشگاه باید دلسوز فرزند شما باشند و فرزندتان برای بیان سوالات و مشکلات خود استرسی متحمل نشود و متوجه این نکته شود که تمامی معلمان و مربیان خواهان پیشرفت و دلسوز او هستند . این دیدگاه در مدرسه تاثیر بسزایی در کاهش استرس کودکان در هنگام روبرویی با فصل امتحانات دارد .

آکادمی یاسان
آکادمی یاسان

آکادمی یاسان

ما در آکادمی یاسان در تلاشیم با اصلاح روند آموزشی موجود در کشور ، مطابق متدهای آموزشی تایید شده در سراسر جهان برای سال 2022 ، علاوه بر آموزش برنامه نویسی به کودکان مهارت های نرم کودکان را تقویت کنیم . کودکان در دوره های آموزشی با رویکرد STEM مهارت های حل مسئله، اعتماد به نفس، کارگروهی، تفکر مستقل و … را می آموزند . این مهارت ها نه تنها در دوران مدرسه بلکه در تمام زمینه های زندگی کودکان را پیشرو و متمایز میکند .برای آشنایی با این سبک آموزشی در دوره های رایگان یاسان ثبت نام کنید .

منبع  : کدمانکی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. این راهکار ها فقط برای کودکان استفاده میشه یا برای نوجوانان هم جواب میده ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا