وبلاگمقالات

کاربرد اسکرچ و هدف از یادگیری اسکرچ

اسکرچ یکی از زبان های برنامه نویسی می باشد که به صورت برنامه نویسی بصری از آن استفاده می شود. کاربرد اسکرچ بسیار است که به بررسی کاربرد های اسکرچ نیز خواهیم پرداخت. از اسکرچ به منظور آموزش برنامه نویسی کودکان استفاده می شود. اسکرچ به شیوه ای طراحی شده است که کودکان و دانش آموزان بتوانند به راحتی انیمیشن و برنامه های تعاملی را بسازند. همچنین اسکرچ به کودکان آموزش می دهد که بتوانند کار گروهی را یاد بگیرند و با هم تعامل کنند. برنامه نویسی یکی از مهارت هایی می باشد که در آینده نیز بازار کار فراوانی دارد همچنین اهمیت برنامه نویسی نیز با گذر زمان بیشتر از پیش می شود. در این مقاله سعی کرده ایم که به بررسی کامل این زبان برنامه نویسی و کاربرد اسکرچ بپردازیم.

کاربرد اسکرچ چیست ؟

اسکرچ یک زبان برنامه نویسی می باشد که دارای ویژگی درگ اند دراپ می باشد. کودکان می توانند با استفاده از این ویژگی به راحتی برنامه های انیمیشنی و تصاویر متحرک بسازند. اسکرچ علاوه بر آن که موجب می شود کودکان و نوجوانان بتوانند با در کنار هم قرار دادن برخی آیتم به خلق برنامه هایی بپردازند، موجب می شود که ذهن کودکان برای ورود به مراحل بالا تر برنامه نویسی آماده شود. از سوی دیگر باعث می شود که کودک بتواند با در کنار هم قرار دادن قطعات و بلوک های کوچک، کد های ساده ای را خلق کند. کاربرد اسکرچ و ویژگی های آن بسیارند که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد. با وجود آن که اسکرچ یکی از زبان های برنامه نویسی مناسب کودکان و نوجوانان می باشد ولی بزرگسالان نیز می توانند از آن برای ساخت برنامه های ساده یا پیچیده استفاده کنند. زبان برنامه نویسی اسکرچ به 70 زبان دنیا ترجمه شده است و در بسیاری از مدارس و موسسات آموزشی در حال تدریس به کودکان می باشد. زبان برنامه نویسی اسکرچ در اکثر مواقع می کوشد که تفکر محاسباتی را همراه با علوم کامپیوتر به  کودکان بیاموزد.

آموزش برنامه نویسی به کودکان

اسکرچ توسط چه سازمانی ساخته شده است ؟

برای متوجه شدن کاربرد اسکرچ باید با شرکت سازنده ی این زبان برنامه نویسی و سابقه ی فعالیت آن آشنا شویم تا متوجه اهداف این شرکت از ساخت اسکرچ شویم .
این زبان برنامه نویسی توسط دانشگاه ام آی تی (mit) در سال 2003 ساخته شده است. دانشمندان این دانشگاه به دنبال زبانی برای برنامه نویسی کودکان می گشتند که کودکان به وسیله آن بتوانند به سادگی و مانند لگو با آن کار کنند. این دانشگاه، این زبان برنامه نویسی را به صورت کاملا رایگان در اختیار عموم مردم قرار داد. کودکان به وسیله این بازی به روشی بسیار ساده می توانند با اصول و پایه های برنامه نویسی آشنا شوند. کاربرد اسکرچ بسیار شبیه به کاربرد برنامه ام کیو می باشد. کاربرد های اسکرچ در حوزه های مختلفی است و ویژگی مثبتی که دارد این است که می توان از آن هم به صورت آنلاین و هم به صورت تحت وب استفاده کرد. نسخه آفلاین اسکرچ نیز قابل دانلود و استفاده در دروایس های مختلف می باشد. شما می توانید از اسکرچ(Scratch) در دیوایس های مختلفی با سیستم عامل، ویندوز، مک، کروم و اندروید استفاده کنید. فقط در هنگام دانلود توجه داشته باشد که برنامه را متناسب با سیستم عامل تان انتخاب کرده و استفاده کنید. پس از دانلود نسخه متناسب با سیستم عامل تان می توانید برنامه را نصب کرده و شروع به استفاده نمایید.

کاربرد اسکرچ چیست ؟
کودکان به وسیله اسکرچ به روشی بسیار ساده می توانند با اصول و پایه های برنامه نویسی آشنا شوند.

بررسی نحوه نصب در سیستم عامل های متفاوت:

 1. ویندوز:

برای بهره گیری از کاربرد اسکرچ می توانید به سادگی نسخه ویندوز آن را دانلود کنید و طبق مراحل زیر اقدام به نصب نمایید:

 • ابتدا شما می بایست فایل اسکرچ دانلودی را اجرا کنید.
 • در گام دوم می بایست انتخاب کنید که شما تنها دیوایسی هستید که از این حساب کاربری می خواهید استفاده کنید یا حساب های کاربری دیگری نیز وجود دارند.
 • سپس بر دکمه install کلیک کرده و صبر کنید تا مراحب نصب پایان یابد.
 • در گام آخر با کلیک بر دکمه finish اقدام به راه اندازی برنامه نمایید و شروع به کار کنید.

2.مک:

 • برنامه را از مرورگر سافاری دانلود کنید، یا مستقیما وارد حساب کاربری خود در اپ استور شوید و اقدام به دانلود نمایید.
 • پس از دانلود کامل برنامه، با کلیک بر دکمه open، اقدام به باز کردن و اجرا کردن برنامه نمایید.

برای دانلود اسکرچ از طریق آکادمی یاسان روی عکس زیر کلیک کنید .

کاربرد اسکرچ آکادمی یاسان

یادگیری و کاربرد اسکرچ

از مهم‌ترین دلایل توجه کشورهای پیشرفته‌، به آموزش برنامه نویسی به کودکان، تاثیرات این زبان آینده‌ی کشور‌هاست، توانمندی کودکان و امکان تولید ثروت و همچنین تاثیرات روانشناسی این آموزش‌ها بر کودکان می‌باشد.

کلاس اسکرچ می تواند شما را با انواع کاربرد اسکرچ و نحوه کار کردن با این زبان برنامه نویسی آشنا سازد. اسکرچ چیست؟ در کلاس اسکرچ و کاربرد اسکرچ چه چیزهایی را می آموزیم؟

 • آشنایی با اصول برنامه نویسی
 • آموزش مهارت های کامپیوتری
 • ورود به اسکرچ
 • آشنایی با مبانی و کاربرد اسکرچ
 • آموزش نحوه کار و اجرای برنامه به صورت کامل
پیشنهاد مطالعه: پایتون برای کودکان

آموزش کدنویسی موجب می شود که تفکر کامپیوتری و منطقی کودک و نوجوان بهبود پیدا کند. هنگامی که کودکان در حال ارتقای پروژه های دیجیتالی خود هستند با چالش هایی روبرو می شوند که درصدد حل آن ها می بایست برآیند. رویارویی با این چالش ها موجب می شود که ذهن کودکان به صورت کاربردی شکل گیرد. از سوی دیگر بیشتر پروژه های اسکرچ به صورت گروهی و تیمی انجام می شوند و هر عضو وظیفه دارد تا قسمتی از کار را پیش ببرد. این کار علاوه بر آن که باعث می شود کار به صورت دقیق پیش رود، موجب می شود که کودکان کار کردن به صورت تیمی را آموزش ببینند و بتوانند با گروه همکاری کنند. علاوه بر تمام این ها، کودکان می توانند با استفاده از این برنامه ها درک بهتری از برنامه های دیجیتالی که در روزمره از آن ها استفاده می کنند داشته باشند. یک کاربرد اسکرچ که بسیار مهم نیز می باشد این است که باعث می شود کودکان از یک کاربر معمولی به شخصی مبدل شوند که خودش در حال ساخت دنیای دیجیتال خودش است. و با استفاده از قدرت تخیلش دنیای دیجیتال مد نظرش را بسازد. اسکرچ در نسخه معمولی برای کودکانی مناسب می باشد که در سنین 8 تا 16 می باشند ولی نسخه اسکرچ جی آر این برنامه نیز برای کودکان 5 تا 7 سال ساخته شده است.

یادگیری و کاربرد اسکرچ

شروع به کار با این برنامه

پس از آن که نصب اسکرچ به اتمام رسید می بایست دست به کار شوید و با آن شروع به کار کنید. بعد از باز کردن اسکرچ در ویندوز با صفحه ای آبی رنگ روبرو خواهید شد که در مرکز این صفحه عبارت scratch is loading نوشته شده است. پس از لود شدن اسکرچ شما صفحه ای را مشاهده خواهید کرد که تنها یک بار و هنگام راه اندازی برنامه نشان داده خواهد شد. در این صفحه شما مشخص می کنید که آیا اجازه می دهید برخی از اطلاعات و ساخته های شما توسط تیم اسکرچ جمع آوری شود یا خیر؟

در ادامه به بررسی منوی بالایی صفحه اصلی اسکرچ خواهیم پرداخت. اولین گزینه ای که در منوی بالایی این صفحه وجود دارد، لوگو کره زمین است که برای تعویض زبان برنامه مورد استفاده قرار می گیرد. زبان فارسی نیز در این منو وجود دارد و می توانید از طریق آن به زبان فارسی نیز تغییر دهید.

گزینه بعدی که در منو مشاهده می کنیم، گزینه فایل می باشد که خودش دارای سه زیر منو به نام های زیر دارد:

 • New:

از این گزینه برای ایجاد فایل جدید استفاده می شود.

 • Load from your computer:

جهت بارگذاری پروژه ای که از قبل ایجاد شده و در کامپیوتر ذخیره شده است.

 • Save your computer:

از این گزینه برای ذخیره کردن یک پروژه در سیستم استفاده می شود. فایل های اسکرچ با پسوند  sb3 انجام می شود.

گزینه بعدی که در منو مشاهده می شود، گزینه edit است که دارای دو زیر منو می باشد:

 • Restore:

هنگامی که یک Costume حذف می شود، با استفاده از این گزینه می توانیم این Costume حذف شده را برگردانیم.

 • Turbo mode:

این گزینه می تواند راهی سریع برای اجرای برنامه ایجاد کند.

آشنایی با کاربرد اسکرچ در یادگیری برنامه نویسی

کاربرد اسکرچ (بررسی Tutorials و باکس سرچ)

برای استفاده از کاربردهای اسکرچ، منوی Tutorials می تواند دوره های آموزشی اسکرچ را در اختیار ما قرار دهد. با استفاده از این ویژگی می توانیم دوره های متفاوتی از آموزش های اسکرچ را مشاهده کنیم و بتوانیم به سادگی با اسکرچ کار کنیم. در این بخش شما می توانید از ساده ترین و ابتدایی ترین آموزش ها شروع کنید تا به میزان توانایی شما افزوده شود. برای آموزش های تکمیلی برای کودکانتان میتوانید در دوره های آکادمی یاسان شرکت کنید .

کادر جستجو نیز آخرین بخشی می باشد که در منوی بالایی قرار گرفته است. در این کادر شما می توانید نام پروژه ای اسکرچ را سرچ کرده و به آن دسترسی پیدا کنید. منو ابزاری نیز در کنار صفحه اصلی شما قرار دارد که نوار ابزار ها نامیده می شود. این نوار شامل سه آیتم زیر می باشد:

 • Code:

این سربرگ شامل کد هایی است که می توانیم از آن استفاده کنیم. ترتیب قرار گیری کد ها در این آیتم بر اساس عملکرد آن ها است. در این بخش شما می توانید با انتخاب دسته مربوط به کد هایی که احتیاج دارید دسترسی پیدا کنید.

 • Costumes:

Costumes برای اطلاع از تغییر وضعیت ظاهری اسکرچ استفاده می شود. همچنین برای شخصی سازی نیز از این سربرگ استفاده می شود.

 • Sounds:

سربرگ Sounds برای تمام صدا های مربوط در اسکرچ استفاده می شود و بلوک های کد صدا نیز تماما در این سربرگ قرار دارند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام
  برای شروع اسکرچ چه سیستمی لازمه
  من میخوام تو دوره های یاسان ثبت نام کنم باید از چه طریقی اقدام کنم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا