مطالب آموزش برنامه نویسی کودکانمقالات

برنامه نویسی بلوکی چیست ؟

برنامه نویسی بلوکی (Block coding) در واقع یک پلتفرم برای  آموزش برنامه نویسی به کودکان است که مبتنی بر کشیدن و رها کردن بلوک ها است. در این حالت برنامه نویسان از بلوک ها برای یادگیری برنامه نویسی استفاده می کنند. این الگوریتم ها از داستان ها و بازی های متحرکی را که یکبار وارد سیستم شده اند، برای برنامه نویسی استفاده می کنند. برنامه نویسی بلوکی، ساده ، جذاب و بیشتر برای کودکان بالای شش سال مناسب است.

برنامه نویسی بلوکی چه کمکی به کودکان می کند ؟

این موضوع به ایجاد پایه و اساس در برنامه نویسی کمک می کند. هنگامی که کودکان برنامه نویسی بلوکی را یاد می گیرند ، تفکر ریاضی را از طریق تصاویری که در بستر بلوک ها کد نویسی شده است فرا می گیرند، که به آنها در یادگیری مفاهیم ابتدایی کدنویسی کمک خواهد کرد.

زبان های برنامه نویسی بلوکی کدامند؟

برای آموزش آسان تر برنامه نویسی به کودکان، زبان های برنامه نویسی بلوکی زیادی در چند سال گذشته ساخته شده اند. از مشهورترین زبان های برنامه نویسی بلوکی در حال حاضر می‌توان اسکرچ، اسکرچ جونیور و اپ اینونتور را نام برد. این سه زبان برنامه نویسی توسط دانشگاه MIT طراحی و ساخته شده اند و به مشهورترین زبان های برنامه نویسی تبدیل شده اند.

برنامه نویسی تصویری
در برنامه نویسی بلوکی، کودکان تفکر ریاضی را از طریق تصاویری که در بستر بلوک ها کد نویسی شده است فرا می گیرند .

بلوک در برنامه نویسی بلوکی چیست؟

هر یک از بلوک ها در زبان های برنامه نویسی بلوکی (Block coding) بیانگر یک کد یا دستور است و دستورالعمل خاصی را در خود ذخیره کرده که آن را به کامپیوتر ارائه می دهد. این نوع برنامه نویسی شامل قرار دادن بلوک ها به شکل مناسب و معنا دار در کنار یکدیگر است. این بلوک ها مجموعه ای از دستورات را برای ایجاد یک بازی یا برنامه را به رایانه منتقل می کند.


به عنوان مثال: Scratch یک زبان برنامه نویسی بلوکی است. این زبان محبوب ترین پلتفرم برای یادگیری برنامه نویسی در میان کودکان هفت ساله و مبتدیان محسوب می شود. در زبان Scratch ، ما انواع مختلفی از بلوک ها را داریم. اجازه دهید تا به این موارد نگاهی بیاندازیم تا بیشتر با مفهوم بلوک آشنا شویم.

بلوک های برنامه نویسی بلوکی

انواع بلوک در زبان اسکرچ

در برنامه نویسی اسکرچ کودکان با انتخاب بلوک مناسب، المان های مدنظر خود را می‌سازند. اسکرچ از مشهورترین زبان های برنامه نویسی بلوکی است که شامل انواع مختلف بلوک هاست که در ادامه با آنها آشنا می ‌شویم:

بلوک های حرکتی 

این بلوک ها حرکت اسپریت ها را کنترل می کنند. اسپریت ها در زبان برنامه نویسی اسکرچ ،  می تواند به صورت یک تصویر، یک نماد یا یک شخصیت تعریف شود. با استفاده از یک بلوک حرکتی ، بسته به نوع اسپریت می توانید دستوراتی را اجرا کنید و در عین حال سایر اسپریت ها ثابت یا متحرک باشند. برای مثال: شما بلوکی را اضافه می کنید که به اسپریت می گوید پنج قدم جلوتر از نقطه ای که در آن قرار دارد حرکت کند یا میسر خود را 20 درجه به سمت راست تغییر دهد یا اینکه ده قدم به جلو حرکت کند یا 15 درجه به راست بپیچد.

با استفاده از یک بلوک حرکتی ، بسته به نوع اسپریت می توانید دستوراتی را اجرا کنید و در عین حال سایر اسپریت ها ثابت یا متحرک باشند.

بلوک های حرکتی

بلوک های تغییرات ظاهری

در برنامه نویسی بلوکی (بلاکی)  ظاهر اسپریت ، پس زمینه و سایر ویژگی های مربوط به طراحی از طریق بلوک های ظاهری تغییر می کنند. برای مثال می توانید یک بلوک اضافه کنید تا به اسپریت دستور دهید تا میزبان یک تکست باکس باشد که روی آن نوشته شده، “سلام! چطور هستید؟” و بعد از 5 ثانیه محو شود. همچنین می توانید ظاهر اسپریت را تغییر دهید. به نحوه شخصی سازی شخصیت ها در بازی های کامپیوتری دقت کنید. این در واقع یک بلوک ظاهری است که این کار را انجام می دهد. به جز این مورد، شما نه تنها ظاهر اسپریت را درست می کنید ، بلکه بلوک و کد مربوط به آن را نیز ایجاد می کنید.

بلوک ها تغییرات ظاهری

بلوک های صدا

در برنامه نویسی بلوکی بلوک های صدا وظیفه ایجاد جلوه های صوتی را به بازی ، انیمیشن یا فیلم بر عهده دارند. شما می توانید به راحتی صدا و موسیقی را به اسپریت خود اضافه کنید و یا حجم ، بیس و گام صدا را با یک بلوک صدا تغییر دهید. برای مثال: اگر اسپریتی که با بلوک ظاهری ایجاد کرده اید یک سگ باشد ، می توانید با افزودن یک بلوک صدا به آن صدای پارس کردن را بر روی آن قرار دهید. یادگیری تصویری برنامه نویسی به جای آموزش های ساده مبتنی بر متن به کودکان در درک بهتر مفاهیم کمک خواهد کرد.

بلوک های صدا

مزایای آموزش زبان برنامه نویسی بلوکی

یادگیری برنامه نویسی مبتنی بر بلوک برای کودکان و نوجوانان در ابتدای مسیر یادگیری برنامه نویسی مزایای بسیاری دارد که کسب این مزایا بدون بهره مندی از Block coding امری بسیار دشوارتر و تقریبا غیر ممکن برای کودکان بوده است. در ادامه با چند مزیت مخصوص زبان های برنامه نویسی بلوکی آشنا خواهیم شد:

امکان آموزش برنامه نویسی به کودکان

پیش از ظهور زبان های برنامه نویسی بلوکی، آموزش برنامه نویسی به کودکان امری دشوار و تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسید؛ به طوریکه تنها کودکان و نوجوانان نخبه و با استعداد توانایی یادگیری برنامه نویسی را داشتند. اما امروزه با وجود زبان های برنامه نویسی بلوکی شروع یادگیری برنامه نویسی برای کودکان بسیار آسان تر شده است تا حدی که متخصصان، آموزش برنامه نویسی برای کودکان را امری ضروری می‌دانند؛ چرا که این آموزش ها بدون در نظر گرفتن مهارت های برنامه نویسی، برای تقویت مهارت های نرم کودکان نیز مفید است.

سادگی زبان های برنامه نویسی بلوکی

زبان های برنامه نویسی بلوکی نسبت به زبان های برنامه نویسی متنی مانند پایتون، بسیار ساده تر هستند. همین امر باعث شده است، شروع یادگیری برنامه نویسی با استفاده از زبان های برنامه نویسی مبتنی بر بلوک از سنین پایین مورد توجه برنامه نویسان جوان قرار گرفته است.

بدون نیاز به حفظ کردن کدها

یکی از دغدغه های افرادی که قصد یادگیری برنامه نویسی را دارند، سختی حفظ کردن کدهای فراوان در زبان های برنامه نویسی متنی است. ترس برنامه نویسان جوان از حجم بسیار کدها ونیاز به حفظ بخشی از آنها معمولا باعث کنار گذاشتن برنامه نویسی می‌شود در حالی که به گفته برنامه نویسان خبره، در اوایل برنامه نویسی، جستجو کدها در اینترنت امری عادی محسوب می‌شود. با این وجود زبان های برنامه نویسی بلوکی هیچ نیازی به حفظ کردن نخواهند داشت و این امر باعث می‌شود، برنامه نویسان جوان بدون ترس وارد برنامه نویسی شوند و به آرامی وارد محیط برنامه نویسی متنی نیز شوند.

امکان یادگیری شخصی

سادگی زبان های برنامه نویسی بلوکی امکان یادگیری شخصی این زبان های برنامه نویسی را فراهم می‌آورد. یادگیری شخصی این زبان های برنامه نویسی امتیازات ویژه ای برای شخص دارد. فرد می‌تواند یدون محدودیت زمانی و مکانی و به دلخواه خود هر زمانی را به یادگیری این زبان های برنامه نویسی اختصاص دهد.

کودکان با استفاده از برنامه نویسی بلوکی چه چیز هایی می توانند بسازند؟

در برنامه نویسی بلوکی و زبان Scratch ، بلوک ها با یک کشیدن و رها کردن در کنار یکدیگر قرار می گیرند. کودکان می توانند به اشکال مختلف و خلاقانه بلوک ها را به هم متصل کنند. فقط یک بلوک را انتخاب کنید ، آن را در کنار یک بلوک دیگر بکشید و سپس رها کنید. اگر بلوک ها با یکدیگر تطابق داشته باشند، به یکدیگر می چسبند تا یک اسپریت تعاملی ایجاد شود. در برنامه نویسی بلوکی، بلوک هایی که با یکدیگر مطابقت ندارند به هم وصل نمی شوند. این بدان معناست که کدهایی که با یکدیگر ناسازگار هستند هیچگاه تشکیل نمی شوند. به همین دلیل است که برنامه نویسی بلوکی برای کودکان مناسب است؛ چرا که آن ها آنها می توانند خلاقیت خود را با یادگیری سازگاری و ناسازگاری و روابط بین کد ها پرورش دهند. بنابراین ، آن ها در خواهند یافت که چگونه می توان برنامه بهتری ساخت. کودکان می توانند از پلتفرم های برنامه نویسی مانند اسکرچ ( scratch ) و یا زبان های مشابه برای ساخت بازی ، فیلم ، انیمیشن و موارد دیگر استفاده کنند.

برنامه نویسی بلوکی اسکرچ

 کودکان می توانند با استفاده از زبان Scratch و یا زبان های مشابه برای ساخت بازی ، فیلم ، انیمیشن و موارد دیگر استفاده کنند.

بازی های کلیکی

بازی های کلیکی، بازی هایی هستند که در آنها بازیکنان روی نمادها کلیک می کنند تا امتیاز کسب کنند. این نماد ها می تواند چرخاندن یک بادکنک یا گرفتن یک ماهی باشد. هنگامی که روی تصویر کلیک می شود ، بازیکن امتیاز می گیرد. هر زمان روی یک نماد کلیک کنید ، نمادهای بیشتری روی صفحه ظاهر می شود. در نهایت هر چه بازیکنان کلیک بیشتری روی نماد ها انجام دهند، امتیاز بیشتری کسب می کنند.

بازی های کلیکی

بازی های تعقیب و گریز

بازی های تعقیب گریز شامل اسپیریتی است که کنترل بازی را در دست دارد و شخص دیگر یا چیزی را تعقیب می کند. بازی هایی مانند: تعقیب ماهی توسط کوسه ها یا نمونه رایج آن دزد و پلیس ، در رده بندی بازی های تعقیب و گریز قرار می گیرند.

بازی های تعقیب و گریز

بازی های پینگ پنگی

بازی های پینگ پنگی دارای تنظیمات ساده ای  است که در آن یک دست و پا  با کنترل ماوس یا صفحه کلید بازیکن را کنترل می کنند.در این حالت بازیکن برای جلوگیری از برخورد توپ با سطح مورد نظر در بازی حرکت می کند.

بازی های پینگ پنگی

بازی های فلای آیکون ( fly icon )

در این گونه بازی ها بازیکن روی فلش های بالا و پایین ضربه می زند تا شخصیت بازی، در یک مسیر خاص حرکت کند. مثال هایی که برای این دسته از بازی می توان نام برد: پرنده ای که در بین درختان حرکت می کند ، یا هواپیمایی که در حال عبور از بین موانع است.

بازی های فلای آیکون (Fly icon)

بازی های ماجراجویی

بازی های ماجراجویی بیشتر شبیه به بازی های  ویدئویی پیچیده در دنیای واقعی هستند که خط داستانی مشخصی دارند. این دسته از بازی ها نسبت به آن هایی که با برنامه نویسی بلوکی ساخته می شوند، به زمان بیشتری برای تمام کردن نیاز دارند. اینها بازی هایی هستند که اکثر گیمرها بازی می کنند و در در مقیاس بزرگ در دسترس هستند. این بازی ها دارای چندین شخصیت ، چندین پس زمینه و نیز قابلیت چند نفره هستند. شما برای اتمام بازی نیازمند کسب امتیاز و پرش از سطحی به سطح دیگر خواهید بود.

بازی های ماجراجویی

تاثیر برنامه نویسی بلوکی در آموزش برنامه نویسی به کودکان

آموزش مفاهیم ابتدایی در برنامه نویسی بلوکی به کودکان ضروری است و به آن ها در کسب مهارت های لازم برای ساخت بازی کمک خواهد کرد. کودکان برای یادگیری برنامه نویسی بلوکی به بستر های مناسب آموزشی مانند کتاب‌های درسی جذاب و بصری نیاز دارند. علاوه بر این ها ، پلتفرم های برنامه نویسی بلوکی نیز باید کاربر پسند باشند. زبان های برنامه نویسی مانند Scratch ، که به صورت خاص برای کودکان توسعه یافته است ، این امر را تضمین می کند. برای آموزش برنامه نویسی بلوکی سعی کنید تا بیشتر بیاموزید و به کودکان زبان اسکرچ و سایر زبان های برنامه نویسی بلوکی را آموزش دهید. آکادمی یاسان با به روزترین پلتفرم های آموزشی ، یادگیری برنامه نویسی را برای کودکان جذاب کرده و با استفاده از گیمیفیکیشن و آموزش مبتنی بر بازی ، کودکان را مشتاق یادگیری برنامه نویسی میکند . دوره های رایگان یاسان بهترین فرصت برای کسب تجربه ی آموزش های ما و سپس پیوستن به تیم یاسان با اطمینان قلبی است .

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا