مقالات

16 روش موثر برای افزایش خلاقیت در کودکان

بسیاری از والدین تصور می کنند که خلاقیت یک مهارت و ویژگی مادرزادی است. بنابراین بسیاری از کودکان به صورت ژنتیکی خلاق هستند و برخی دیگر از این قابلیت بهره مند نشده اند. در صورتی که این طرز فکر ناشی از توصیه های اشتباهی است که بارها با آن مواجه شده ایم. خلاقیت یک مهارت اکتسابی است که والدین به راحتی می توانند آن را در کودک خود پرورش دهند. به طور کلی والدین می توانند در سنین پایین از راه های بسیار متنوع برای افزایش خلاقیت در کودکان استفاده نمایند؛ یکی از روش های معمول در کشور های توسعه یافته به منظور افزایش خلاقیت کودکان، برنامه نویسی کودکان است و دوره ها و سایت های متعددی در تلاشند با آموزش برنامه نویسی، نه تنها مهارت جدیدی به کودکان آموزش دهند بلکه باعث افزایش خلاقیت کودکان شوند. آکادمی یاسان با الگو برداری از بهترین سبک های آموزش برنامه نویسی کودکان در سراسر جهان در بین کودکان فارسی زبان به بهترین منبع یادگیری برنامه نویسی تبدیل شده است .

چرا پرورش خلاقیت در کودکان امری ضروری است؟

افزایش خلاقیت در کودکان، به مرور باعث می شود کودکان فراتر از هم سن و سالان خود تفکر کنند و در تمام زمینه ها و مراحل زندگی به ایده ها و روش های جدیدی برسند و باعث شگفتی دیگران شوند. مهم ترین تاثیر داشتن ذهن خلاق در اینده کودک خودنمایی می کند و باعث می شود کودکان بتوانند به خوبی با شغل های آینده هماهنگ شوند و بتوانند از تمام ظرفیت مهارت ها و استعدادهایشان به خوبی بهره ببرند. به همین منظور در مقاله قصد داریم شما را با 16 مورد از بهترین و موثرترین راه های افزایش خلاقیت در کودکان، به طور کامل آشنا کنیم.

افزایش خلاقیت در کودکان

برای افزایش خلاقیت در کودکان کاردستی درست کنید

ساخت اسباب بازی به صورت کاردستی نیز می تواند روشی موثر در افزایش خلاقیت در کودکان باشد. این روش به کودکان کمک می نماید تا بتوانند مهارت های حرکتی ظریف را در خود تقویت نمایند و به جزئیات بیشتری بپردازند. از طرفی بازی نمودن با وسیله ای که خودشان آن ها را ساخته اند، برای کودکان بسیار لذت بخش است. بنابراین می تواند به افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس آن ها نیز کمک نماید.

از مهم ترین ویژگی های این روش قابلیت ارتقاء آن ها با افزایش سن کودکان است. به طور مثال کودکانی که سن کمتری دارند، می توانند توپ و یا فرفره بسازند. در صورتی که کودکان بزرگ تر می توانند به ساخت قطار، ماشین، هواپیما و … بپردازند. این کار میزان دقت کودکان شما را نسبت به جزئیات افزایش می دهد. کیت های کاردستی بسیار متنوعی در بازار وجود دارد. بنابراین شما می توانید با توجه به استعداد و سلیقه فرزند خود کیت متناسب با او را تهیه نمایید.

بهتر است برای ساخت این اسباب سازی های کاردستی، به صورت خانوادگی و جمعی اقدام نمایید. این کار علاوه بر لذت بخش نمودن ساخت کاردستی، منجر به افزایش خلاقیت در کودکان می شود. همچنین باعث می شود تا حس صمیمیت و علاقه بیشتری میان اعضای خانواده شکل بگیرد.

ساخت کاردستی برای افزایش خلاقیت کودکان

کاوش فضا راهی برای افزایش خلاقیت در کودکان

یکی از موثرترین راه های افزایش خلاقیت در کودکان کاوش نمودن فضا توسط آن ها است. این کار می تواند تاثیر بسیار زیادی در تقویت خلاقیت کودکان داشته باشد.  برای اینکه به او کمک کنید تا بهتر از ذهن خود استفاده نماید، می توانید از او سوال بپرسید. به طور مثال از او بخواهید در رابطه با فضانوردی و افرادی که در آنجا حضور دارند، به شما داستان توضیح دهد. همچنین می توانید به او کمک کنید تا با یکدیگر منظومه شمسی و یا کره ماه را بسازید.

افلاک نماها نیز می توانند خلاقیت فرزند شما را در رابطه با فضا و سیاره ها افزایش دهند. همچنین می توانید برای افزایش خلاقیت در کودکان بخشی فضایی و هنری در گوشه ای از خانه برای او ایجاد نمایید. این کار هیجان و تمایل فرزند شما را برای شناخت فضا و کاوش در آن افزایش می دهد. می توانید از او بخواهید ماجرای سفر خیالی خود به فضا را برای شما تعریف کند.

ساخت هدیه را فراموش نکنید

ساخت هدیه نیز از دیگر روش های بسیار موثر و سرگرم کننده در افزایش خلاقیت در کودکان است. معمولا والدین زمانی که می خواهند به مناسبت های مختلف به اقوام و خانواده خود هدیه دهند، جعبه های آماده ای را خریداری می نماید و هدیه خود را در آن قرار می دهند. اما یکی از راه های بسیار موثر در افزایش خلاقیت کودکان این است که به جای خرید پاکت ها و جعبه های آماده، آن ها را با کمک فرزند خود بسازید.

برای این کار می توانید هدایایی که به اقوام درجه یک و خانواده خود می دهید را با کمک فرزند خود بسازید. این کار علاوه بر اینکه خلاقیت فرزند شما را افزایش می دهد، موجب خوشحالی بیشتر آن ها نیز می شود. از طرفی فردی که به او هدیه می دهید، متوجه ارزش و علاقه شما نسبت به خود می شود و از دریافت هدیه احساس  بهتری پیدا خواهد کرد.

همچنین فرزندان شما با بزرگ تر شدن، به این نتیجه می رسند که هدیه های دست ساز ارزش معنوی بیشتری دارند. بنابراین به جای خرید هدیه های آماده، سعی می کنند خودشان آن ها را بسازند. این کار موجب می شود تا دائما به دنبال هدیه های متنوع تر و با طراحی های جدیدتر باشند. این روش نه تنها منجر به افزایش خلاقیت در کودکان می شود. بلکه در بهبود روند رشد عاطفی آن ها نیز بسیار موثر است.

ساخت هدیه کودکان

کودکان را ترغیب نمایید تا از اسباب بازی های ساختمانی استفاده کنند

اگر می خواهید به افزایش خلاقیت در کودکان کمک کنید، بهتر است آنها را تشویق کنید تا با اسباب بازی های ساختمانی بازی کنند. استفاده نمودن از لگو و بلوک ها به کودکان کمک می نمایند تا بتوانند به حل مسئله بپردازند و در عین حال راه های جدیدی را برای موفق شدن کشف نمایند. به همین دلیل خلاقیت آن ها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. البته فراموش نکنید آزاد گذاشتن کودک برای ساخت لگوها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اجازه دهید کودک با لذت و بدون استرس به ساخت وسیله مورد علاقه خود بپردازد.

همچنین سعی کنید با توجه به علاقه کودک از او بخواهید به ساخت اسباب بازی های ساختمانی بپردازد. به طور مثال در صورتی که فرزند شما به ساخت حیوانات علاقه مند است، کیت هایی را تهیه نمایید که با استفاده از لوگوهای آن می توانند به ساخت حیوانات بپردازند. همچنین اگر به ماشین علاقه مند است، کیت ماشین ها را تهیه نمایید. سپس از او بخواهید ماشین مورد علاقه خود را بسازد، تا بتواند با آن بازی کند. هدف دادن به کودک می تواند او را ترغیب نماید تا با هیجان و دقت بیشتری به ساخت لوگوها بپردازد.

استفاده نمودن از این روش علاوه بر افزایش خلاقیت کودکان توانایی حل مسئله را در آن ها افزایش می دهد. بنابراین به مرور زمان می تواند به صورت بداهه به حل مسئله برای رسیدن به هدف خود بپردازد. برای انتخاب لگوی مناسب توجه داشته باشید که کودکان در چه سنی هستند. معمولا کودکان کوچک تر به ساخت شهرهای زمینی علاقه مند هستند. در صورتی که کودکان 6 سال به بالا دوست دارند، شخصیت های کارتونی را بسازند.

تاثیر اسباب بازی در افزایش خلاقیت کودکان

برای افزایش خلاقیت در کودکان از بازی ها کمک بگیرید

یکی از سوالات والدین در رابطه با روند رشد فرزند خود، میزان استفاده از فناوری توسط آن ها می باشد. بسیاری از والدین معتقدند  فناوری می تواند رشد فرزند آن ها را با اختلال ایجاد نماید. در صورتی که برخی دیگر این موضوع را قبول ندارند و فرزند آن ها دائما با گوشی و کامپیوتر بازی می کند. قطعا استفاده طولانی مدت از گوشی و تبلت می تواند منجر به ضعیف شدن چشم کودک و عدم توانایی او در ارتباط اجتماعی شود. همچنین به دلیل کاهش فعالیت های حرکتی کودک، مشکلاتی مانند چاقی را به همراه خواهد داشت. اما استفاده درست از فناوری می تواند در افزایش خلاقیت در کودکان بسیار موثر باشد.

بسیاری از اپلیکیشن ها به منظور تقویت ذهن، یادگیری زبان و افزایش تفکر خلاق کودک طراحی شده اند. بنابراین استفاده نمودن از این اپلیکیشن ها تاثیر بسیار زیادی در افزایش خلاقیت در کودکان و افزایش مهارت های فردی آن ها دارد. برخلاف تصور بسیاری از والدین بازی های ویدیویی می توانند در تقویت حافظه، مهارت و تخیل کودکان بسیار موثر باشند. اما انتخاب برنامه های متناسب با سن و زمان بندی مشخص برای استفاده از فناوری توسط کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین به کودکان خود اجازه دهید از فناوری استفاده نمایند، تا کنجکاوی آن ها نسبت به فناوری برطرف شود. در دنیای امروز بازی های ویدئویی نظیر ماینکرافت در آموزش برنامه نویسی نیز کاربرد دارند بنابراین می توانند منبع خوبی برای افزایش خلاقیت کودکان نیز باشند. در کنار آن نیز انجام بازی های فیزیکی و واقعی را از یاد نبرید. فراموش نکنید که رهایی کودک در دنیای فناوری و بی توجهی به دنیای واقعی او نیز می تواند مشکلات دیگری برای کودک ایجاد نماید.

ماینکرفت

به سالن های ورزشی جنگلی بروید

اگر می خواهید به افزایش خلاقیت در کودکان کمک نمایید، بهتر است سالن های ورزشی جنگلی را در لیست فضاهای تفریحی خود قرار دهید. حضور در این فضاهای تفریحی برای کودکان بسیار هیجان انگیز است. از طرفی می تواند تاثیر بسیار زیادی در تقویت خلاقیت آن ها داشته باشد. سعی کنید در این فضاها به بازی های تخیلی با کودک خود بپردازید. به طور مثال وانمود کنید که شما پلیس هستید و به دنبال سرنخ هایی برای کشف حقیقت دارید. همچنین می توانید وانمود کنید که حیواناتی در حال تاب خوردن روی درختان هستید. فراموش نکنید که این فضاها می توانند به شما کمک نمایند تا محیطی جذاب برای بازی با کودک ایجاد نمایید.

آشپزی راهی برای افزایش خلاقیت در کودکان

اگر تاثیر آشپزی کردن را در افزایش خلاقیت در کودکان بدانید، حداقل هفته ای دو بار با فرزند خود به آشپزی می پردازید. قطعا آشپزی کردن با کودکان موجب آشفتگی فضای آشپزخانه می شود. به همین دلیل بسیاری از والدین ترجیح می دهند این کار را به تنهایی انجام دهند. در صورتی که از خلاقیت مخفی شده در پس این آشفتگی بی اطلاع هستند. شاید پس از آشپزی با کودک فضای آشپزخانه بهم بریزد. اما موجب می شود تا مهارت های حل مسئله، مسئولیت پذیری و خلاقیت در آن ها به وفور افزایش یابد.

به طور کلی آشپزی کردن با کودکان می تواند زمان پخت غذا را افزایش دهد. اما افزایش لذت و خلاقیت فرزندان پس از آشپزی موجب می شود تا این روش از بهترین روش های افزایش خلاقیت در کودکان شناخته شود. برای این کار بهتر است از درست کردن مافین، نیمرو و یا نان تست شروع کنید. تا کودکان بتوانند تمرکز بیشتری روی مسئولیت خود در آشپزی داشته باشند. همچنین به مرور زمان مهارت آن ها در حل مشکلات، مدیریت زمان و بهبود روند آشپزی افزایش خواهد یافت.

تاثیر آشپزی بر افزایش خلاقیت

ساخت وسایل هنری راهی برای افزایش خلاقیت در کودکان

ساخت وسایل هنری از دیگر روش هایی است که می توانید برای افزایش خلاقیت در کودکان از آن استفاده نمایید. با استفاده از این روش می توانید خانه را به فضایی خلاقانه برای کودک خود تبدیل کنید. ابراز وجود و استفاده نمودن از توانایی های خلاقانه برای کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این روش می تواند مهارت های حرکتی ظریف آن ها را تقویت نماید و به کودکان اجازه دهد تا تخیلات خود را پیدا کنند.

وجود کاغذهای رنگی، مداد رنگی، برچسب ها و … در خانه شما می تواند زمینه خلاقیت فرزندتان را فراهم نماید. البته فراموش نکنید اگر شما وسایل هنری مورد نیاز خود را نسازید، کودکان شما نیز این کار را نخواهند کرد. بنابراین سعی کنید در حضور کودک برای خود وسایل هنری مورد نیازتان را بسازید.

موسیقی را در افزایش خلاقیت در کودکان دست کم نگیرید

ابزارهای موسیقی می تواند هیجان کودکان را افزایش دهد و منجر به افزایش خلاقیت در کودکان شود. به همین دلیل سعی کنید در خانه ابزار موسیقی مانند طبل و یا کیبورد را در اختیار کودکان قرار دهید. اگر به هر دلیلی نمی توانید این کار را انجام دهید، حتما فرزند خود را در یک کلاس موسیقی ثبت نام کنید. سعی کنید کلاسی را انتخاب کنید که سایر دانش آموزان تقریبا همسن کودک شما باشند. در صورتی که کودک شما به چند ابزار موسیقی علاقه مند است، می توانید او را در گروه های موسیقی مدرسه ثبت نام کنید.

قطعا شناخت موسیقی در سطح اولیه و شرکت در گروه های موسیقی مدرسه می تواند به کودک شما کمک نماید تا ساز مورد علاقه خود را انتخاب کند. سپس در سنین بالاتر می تواند به صورت تخصصی تر به آموزش ساز دلخواه خود بپردازد. فراموش نکنید که آموزش ساز و استفاده نمودن از ابزارهای موسیقی نقش بسیار موثری در افزایش خلاقیت در کودکان و تقویت احساس قدردانی او نسبت به موسیقی های خوب دارد.

با کمک هم غرفه عکس بسازید

ساخت غرفه عکس یک روش بسیار کاربردی برای آشنایی کودکان با عکاسی و آموزش به آن ها می باشد. می توانید در چند دقیقه خاطراتی بی ارزش ثبت نمایید و در عین حال به افزایش خلاقیت در کودکان کمک کنید. به طور مثال می توانید لباس های قدیمی را جمع نمایید و با کمک کودک به وسایلی را برای تکمیل نمودن آن ها تهیه نمایید. سپس فضایی را مناسب برای عکس گرفتن انتخاب کنید. حالا نوبت به کودک می رسد تا از شما در لباس ها و زوایای مختلف عکس بگیرد. فراموش نکنید که نور کافی و پس زمینه مناسب می تواند به ثبت عکس های زیباتر و باکیفیت تر کمک نماید.

برای ثبت تصاویر به او آموزش دهید که چگونه دوربین را در دست بگیرد. بهتر است از چه جهت هایی عکس ثبت شود. مراحل تنظیم دوربین به چه صورت است و … در نهایت نیز تمامی تصاویر را چاپ کنید و در دفترچه هایی بزرگ آن ها را بچسبانید. این کار علاه بر افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس کودک به بالا بردن قدرت خلاقیت او نیز کمک می کند.

نقش سفرهای کوتاه مدت در افزایش خلاقیت در کودکان 

از دیگر راه های افزایش خلاقیت در کودکان رفتن به سفرهای میدانی است. سعی کنید کودک خود را به فضاهای جدید ببرید و اجازه دهید از دیدن مکان های جدید هیجان زده شود. به طور مثال رفتن به موزه ها از ارزان ترین و سرگرم کننده ترین سفرهای میدانی است که می توانید انتخاب نمایید. رفتن به موزه موجب می شود تا کودک شما اشیاء جدید و منحصر به فردی را مشاهده نماید. به طور کلی رفتن به موزه ها علاوه بر اینکه سرگرم کننده است، بسیار علمی و آموزشی نیز می باشد.

موزه های هنر و تاریخ طبیعی بهترین و مناسب ترین موزه هایی هستند که می توانید برای تفریح کودکان انتخاب نمایید. البته بهتر است در سنی کودکان را به موزه ببرید که مطمئن هستید، آداب حضور در موزه را رعایت می نمایند. همچنین پیش از رفتن به موزه حتما با کودک خود در رابطه با آداب رفتاری در موزه صحبت نمایید. تئاتر نیز از دیگر سفرهای میدانی است که می توانید با کودک خود به آنجا بروید. مشاهده تئاترهای مختلف به کودک شما کمک می نماید تا اطلاعات جدیدی به دست آورد. البته توجه داشته باشید که حتما تئاتر مناسب سن فرزندتان را انتخاب نمایید.از دیگر مکان هایی که می توانید برای سفرهای میدانی با کودکتان انتخاب نمایید، می توان به پارک های محتوایی اشاره نمود. مانند پارک ژوراسیک و … رفتن به کنسرت های موسیقی نیز می تواند نوعی از سفرهای میدانی با کودکان محسوب شود. فراموش نکنید که این سفرها می توانند به افزایش خلاقیت در کودکان و ایجاد تجربیات جدید برای آن ها بسیار موثر باشد.

تاثیر سفر در خلاقیت کودکان

تماشای فیلم را فراموش نکنید

اگر می خواهید به افزایش خلاقیت در کودکان خود کمک کنید، هرگز تماشای فیلم با آن ها را فراموش نکنید. قطعا زمانی که کودک شما بی حوصله است و تازه از مهد کودک یا مدرسه بازگشته است، نمی توانید از او توقع داشته باشید با شما وسیله هنری بسازد. اما به احتمال بسیار بالا تماشای فیلم را رد نخواهد کرد. بنابراین می توانید در زمان استراحت از این روش برای افزایش خلاقیت در کودکان استفاده نمایید.

زمانی که در حال تماشای فیلم و یا کارتون هستید، با یکدیگر به نقد فیلم و شخصیت ها بپردازید. این کار موجب می شود تا تمرکز کودک افزایش پیدا کند و از ایده های خلاقانه برای تحلیل شخصیت های فیلم استفاده نماید. می توانید ویدیوهای آموزش کاردستی، فیلم های انیمیشن و یا فیلم های آموزشی را برای تماشا انتخاب نمایید. بهتر است از فیلم های باکیفیت و دارای تنوع رنگی بالا استفاده نمایید. زیرا کیفیت بالای تصاویر و همچنین رنگ های شاد و متنوع در آن می تواند انگیزه کودک را برای تماشای آن ها افزایش دهد.

بازی های خلاقانه در افزایش خلاقیت در کودکان بی تاثیر نیست

از دیگر راه های افزایش خلاقیت در کودکان انجام بازی های خلاقانه و هیجان انگیز با آن ها می باشد. بازی نمودن با کودک یکی از بهترین و موثرترین روش های افزایش خلاقیت در کودکان در محیط خانه است. این بازی ها طیف بسیار گسترده ای دارند، که از انواع آن ها می توان به بازی های دومینو، ساخت برج و لگو و … اشاره نمود. می توانید روی میز یک مکعب بزرگ که از قطعات مختلفی ساخته شده قرار دهید و به ترتیب تعداد این قطعات را کاهش دهید. این کار علاوه بر تقویت خلاقیت در افزایش قدرت تمرکز کودکان نیز بسیار موثر است.

بازی های خلاقانه را می توانید به صورت گروهی نیز انجام دهید. این کار ماهیچه های مغز را انعطاف پذیرتر نموده و به افزایش قدرت تخیل کودک کمک می نماید. همچنین به او کمک می کند تا بتواند بهترین و مناسب ترین راه حل را برای برطرف نمودن چالش و مشکل پیش روی خود انتخاب نماید. بنابراین قدرت این بازی ها را دست کم نگیرید. حتی می توانید این بازی ها را به کمک فرزند خود بسازید و سپس به بازی با آن بپردازید.

بازی های خلاقانه

توجه به برنامه ریزی های بعد از مدرسه

برنامه ریزی های بعد از مدرسه نیز می تواند  تاثیر بسیار زیادی در افزایش خلاقیت در کودکان داشته باشد. معمولا در مدرسه موسیقی، نمایش و … تمرین می شود. شما نیز پس از مدرسه می توانید با کودک در رابطه با توانایی ها و علایق او صحبت نمایید. این کار تاثیر بسیار زیادی در افزایش خلاقیت در کودکان دارد. همچنین به کودک کمک می کند تا سطح علایق و استعدادهای خود را بهتر بشناسد. همچنین می توانید از کلاس های خصوصی بعد از مدرسه برای کشف این علایق و خلاقیت های کودک کمک بگیرید. رفتن به محیطی که همسالان مختلفی در آن حضور دارند، می تواند در بالا بردن قدرت خلاقیت کودک بسیار موثر باشد. همچنین مهارت های اجتماعی و کلامی او را نیز به وفور افزایش خواهد داد.

همچنین تعامل با دیگر همسالان به کودک شما این امکان را می دهد که بتواند تعامل بیشتری با دیگران داشته باشد. به طور کلی برنامه ریزی های بعد از مدرسه می تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش خلاقیت در کودکان، تقویت مهارت های اجتماعی او و کشف استعدادهای آن ها داشته باشد. بنابراین این برنامه ها را به منظور غنی نمودن تفکرات و ذهن فرزند خود به یاد داشته باشید.

داستان سرایی از دیگر راه های افزایش خلاقیت در کودکان

مطمئن باشید که داستان سرایی تاثیر بسیار زیادی در افزایش خلاقیت در کودکان دارد. بسیاری از کودکان در مهدکودک و مدرسه به داستان سرایی می پردازند. اما برای این کار نیاز است تا در خانه به تقویت این ویژگی در آن ها پرداخته شود. با خواندن یک داستان خوب برای فرزندتان می توانید تمایل او را برای شنیدن داستان های دیگر تقویت نمایید. بنابراین حتما به داستانی که انتخاب می کنید، توجه داشته باشید. معمولا والدینی که به دنبال افزایش خلاقیت در کودکان خود هستند، از سنین بسیار کم برای کودک خود شروع به تعریف داستان و قصه می کنند.

البته انتخاب قصه مناسب سن کودک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید با داستان سرایی برای کودک علاوه بر افزایش قدرت خلاقیت او، به آموزش نکات رفتاری به او نیز کمک نمایید. بنابراین حتی اگر کودک شما قادر به خواندن کتاب نیست. شما برای او مطالب کتاب و داستان را بازخوانی کنید. این کار علاقه و انگیزه آن ها را برای شنیدن و خواندن داستان افزایش می دهد. در سنین بالاتر از کودکتان در رابطه با کتابی که می خواند سوال بپرسید. این کار موجب می شود تا به صورت نامحسوس به ترویج کتاب خوانی کمک نمایید و او را ترغیب نمایید تا کتاب های بیشتری بخواند. پس از مدتی فرزند خود را ترغیب نمایید تا شروع به نوشتن داستان کند. مهم نیست که این داستان ها چقدر قابل باور هستند. مهم این است که خلاقیت او با نوشتن هر داستان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

کودک خلاق

برنامه نویسی راهی برای پرورش خلاقیت در کودکان

یکی دیگر از راه های موثر افزایش خلاقیت کودکان یادگیری برنامه نویسی است. زمانی که شما زبان جدیدی یاد میگیرید  میتواند با دیگر انسان ها با زبان جدید ارتباط بگیرید. یادگیری برنامه نویسی نیز دقیقا به همین صورت است و کودکان بعد از یادگیری برنامه نویسی نه تنها میتوانند از رسانه های دیجیتالی و تکنولوژی استفاده کنند، بلکه میتوانند در این قالب به بازی سازی، طراحی سایت و … بپردازند و ایده های خود را خلق کنند. این اتفاق نه تنها کودکان را هیجان زده می کند و اعتماد به نفس آنها را افزایش می دهد بلکه آنها را تشویق میکند تا ایده ها و تفکراتی نو و متفاوت از ایده های گذشته داشته باشند و آنها را پیاده سازی کنند. دنیای تکنولوژی دیگر محدودیت های دنیای واقعی را ندارد و ذهن کودک خلاق شما می تواند به بی نهایت رفته و ایده هایی را کاوش کند که تا به حال توانایی پیاده سازی آنها را نداشت ولی در حال حاضر یادگیری برنامه نویسی این در را به رویش باز میکند. پیوند میان برنامه نویسی و خلاقیت ناگسستنی و همیشگی است و این دو مهارت لازم و ملزوم یکدیگر به شمار می روند .

آکادمی یاسان و خلاقیت

هدف ما در کلوب برنامه‌نویسی آکادمی یاسان بکارگیری تکنیک‌های تفکر کامپیوتری در راستای آموزش مهارت حل مسئله در کودکان است. ما معتقدیم همه کودکان به آموزش برنامه نویسی نیاز دارند. زیرا تأثیر آموزش برنامه نویسی به کودکان در پرورش خلاقیت آن‌ها در دنیا اثبات شده است. در حقیقت آموزش برنامه نویسی به کودکان، آموزش تفکر منطقی، حل مسئله و تصمیم‌گیری در شرایط مختلف است.

بچه‌ها در کلوب برنامه نویسی آکادمی یاسان در قالب ساخت بازی، حل مسائل رباتیک و … به تعامل با یکدیگر پرداخته و ذهن خود را به چالش می‌کشند. فارغ از اینکه برنامه نویسی یکی از مهارت‌های اساسی دنیای آینده به شمار می‌رود آموزش برنامه نویسی با پرورش ذهن خلاق کودکان موجب می‌شود مهارت‌های اجتماعی آنها نظیر قدرت تصمیم‌گیری و تعامل با دیگران نیز تقویت شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا