مطالب آموزش برنامه نویسی کودکان

چگونه برنامه نویسی باعث تقویت ریاضی کودکان می شود ؟

همواره یکی از باورهای مرسوم این بوده است که بچه های علاقه مند به برنامه نویسی باید از مهارت های قوی ریاضی برخوردار باشند. با وجود این، عکس این مسئله نیز می تواند صادق باشد، یعنی برنامه نویسی می تواند کمک شایانی به تقویت ریاضی کودکان کرده و در نتیجه یادگیری ریاضی را برایشان سرگرم کننده تر و جذاب تر نماید.

تقویت هوش ریاضی کودکان
تقویت ریاضی کودکان با برنامه نویسی

کاستیا سنتر یکی از مدارس ابتدایی در کالیفرنیای جنوبی، سه سالی است که برنامه نویسی را با تینکر(Tynker) آموزش می‌دهد و در این مدت، در نمرات ریاضی دانش آموزان خود پیشرفت‌های قابل‌توجهی را مشاهده کرده و توانسته عملکرد خیلی بهتری را نسبت به کلیه مدارس کالیفرنیا با جمعیت‌شناسی مشابه از خود نشان دهد. به اعتقاد جنی اندرسون(Jenny Anderson)، متخصص STEM این مدرسه، هنگامی که بچه ها برنامه نویسی را آموزش می بینند، توسعه مهارت‌های کلیدی همچون حل مسئله و تمرین تفکر الگوریتمی و محاسباتی در آنها شکل می گیرد و از این طریق بیشتر با مطالب درگیر خواهند شد. در نتیجه یادگیری این مهارت و تجزیه و تحلیل مسائل می تواند در تقویت ریاضی کودکان بسیار مفید باشد.

کودکان، چه برنامه نویسی را در خانه بیاموزند و چه در مدرسه، این مهارت می تواند نقش مؤثری را بر روند تحصیلی آنها ایفا نماید. برنامه نویسی به چند طریق می تواند سبب تقویت ریاضی کودکان گردد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود.

برنامه نویسی چگونه می تواند سبب تقویت ریاضی کودکان گردد؟

  • کمک به کودکان در تجسم مفاهیم انتزاعی از آنجا که درک مفاهیم انتزاعی ریاضی می تواند از دغدغه های بسیاری از کودکان باشد و سبب دور کردن کامل آنها از موضوع گردد، از این رو،  والدین، معلمان و کارشناسان فناوری، توصیه به استفاده از tynker جهت کمک به کودکان در تجسم مفاهیم انتزاعی ریاضی می کنند.به گفته یکی از معلمان علوم کامپیوتر به نام میشل لاگوس که از Tynker در کلاس‌های ابتدایی یک مدرسه آمریکایی در تگوسیگالپا، هندوراس بهره می گیرد، “از متداول ترین مزیت های برنامه نویسی کامپیوتر می توان به تقویت هوش ریاضی اشاره نمود. هنگامی که آنها مجبور به تمرکز و کار کردن بر روی یک عبارت تقسیم طولانی هستند، آن وقت راحت تر می توانند اعداد را تجسم کنند. آنها با مجسم کردن معادله، بهترین راه حل را برای آن پیدا خواهند کرد.” همچنین لاگوس اعلام می کند که با بچه‌های زیادی در کلاس ها مواجه شده که مهارت های ریاضی خود با کمک  Tynker برای یادگیری برنامه نویسی تقویت می کنند.”همچنین مسئول فناوری مدارس دولتی فرگوس فالز در مینه سوتا، جسی تورستاد، به چنین تجربه مشابهی دست یافته است. وی اظهار می کند: “تینکر قادر به ارائه نمونه‌ای ملموس از قدرت ارقام اعشاری به بچه‌ها می باشد”.
  • کشف کاربردهای واقعی مفاهیم ریاضی توسط کودکان

تعمیر سفینه های فضایی با Tynker را می توان از روش های عالی برای کودک، جهت پی بردن به کاربردهای واقعی ریاضی دانست. خالق تینکر، سری راماکریشنان(Sri Ramakrishnan) بیان می کند که مهارت های ریاضی بچه ها، هنگام استفاده از مفاهیم در دنیای واقعی قوی تر خواهد شد: «تفکر محاسباتی که در برنامه نویسی کودکان درگیر می شود، شامل منطق، تجزیه و تحلیل و سازماندهی داده ها و همچنین تقسیم یک مسئله به بخش های کوچکتر و قابل مدیریت تر خواهد بود. خیلی از این موارد جهت حل مسائل ریاضی لازم است!

  • امکان استفاده از ریاضی در پروژه های برنامه نویسی خلاقانه

بچه‌هایی که اقدام به استفاده از تینکر می‌کنند، متوجه خواهند شد که ریاضی چقدر می تواند با خلاقیت همراه باشد. در ادامه به نمونه ای از هنر ریاضی که بچه ها قادر به ایجاد آن با Tynker هستند، اشاره خواهیم کرد:

جیکوب مایرز(Jacob Myers) ده ساله، که یکی از علاقمندان به ریاضیات است و به شرکت منظم در مسابقات ریاضی می پردازد، از تینکر در ریاضی، جهت ساخت مارپیچ و مثلث بهره می گیرد. علاوه بر آن، بچه ها به کمک آن، قادر به انجام فعالیت هایی مانند الگوسازی و طراحی اسپین هستند تا نحوه خلق یک هنر را با برنامه نویسی و ریاضیات یاد بگیرند!

  • آموزش مهارت های حل مسئله با برنامه نویسی

برنامه نویسی یک روش واقعی جهت آموزش تفکر ریاضی محسوب می شود. هنگامی که دانش آموزان به خلق یا اشکال زدایی برنامه ای می پردازند، در واقع حل مسئله را تمرین می کنند. همچنین معلمان ریاضی متوجه شده اند که درس های مقدماتی تینکر می تواند جهت آموزش شناسایی الگو نیز، یک روش عالی به شمار آید.

تقویت ریاضی کوذکان با برنامه نویسی
برنامه نویسی چگونه می تواند سبب تقویت ریاضی کودکان گردد؟
  • افزایش جنبه سرگرمی ریاضی با برنامه نویسی

والدین یک نوجوان ۱۵، ۱۱ و ۸ ساله به نام جنیفر آپی(Jennifer Apy) می‌گوید: «بچه‌های من تمایل دارند با تینکر به دلیل لذت زیادی که از آن می برند، برنامه‌نویسی کنند. بدون اینکه حواسم باشد، فرزندانم به سراغ  شناسایی ویژگی‌ها و گروه بندی متغیرها رفته و منطق شرطی را اعمال می‌کنند، همچنین توابع الگوریتمی را توسعه داده و به محاسبه زوایای اشکال هندسی می پردازند. اما بیش از همه این موارد، آنها فرضیه هایی را جهت حل مسئله با صبر و حوصله بیان کرده و شجاعانه استفاده از تست آزمون و خطا و استراتژی هایی که مورد نیاز هر رشته تحصیلی است را در پیش می گیرند. در حالی که برخی از زبان های برنامه نویسی نیازمند دانش ریاضی واقعی جهت محاسبه صحیح زمان انتظار، محاسبه امتیاز، تنظیم شمارنده امتیاز و تعاملات زمانی بین شخصیت‌ها در بازی‌ ها هستند.”

به اعتقاد Apy، «اگر بچه‌ها متوجه استفاده از ریاضیات در برنامه‌نویسی بازی‌های Tynker شوند، میزان اعتماد به نفس آنها در ریاضی افزایش یافته و تفکر ریاضی برایشان جالب به نظر خواهد رسید»

آکادمی یاسان

متنی که مطالعه فرمودید ،خلاصه ای از نتایج تحقیقات یکی از موفق ترین اکادمی های آموزش برنامه نویسی کودکان ،Tynker ، بود که در این مقاله به بیان تجربیات بدست آمده خود کرده اند .

کلوب کدنویسی آکادمی یاسان با مشاهده ی نتایج بدست آمده از آموزش برنامه نویسی به کودکان و همزمان تقویت مهارت های نرم کودکان در سراسر جهان ، اولین نمونه ی آموزش برنامه نویسی با رویکرد آموزشی STEM  و کلاس های معکوس در ایران را تشکیل داد . هدف ما این است که با استفاده از تکنیک‌های تفکر کامپیوتری مهارت‌های مرتبط با حل مسئله و تصمیم‌گیری نسل آینده‌ی کشورمان را تقویت کنیم. به عبارت دیگر ما در آکادمی یاسان از برنامه نویسی کمک میگیریم تا مهارت های نرم بچه ها مثل اعتماد به نفس ، حل مسئله ، تفکر منطقی را بهبود ببخشیم و برای تقویت هوش ریاضی کودکان به آنها کمک کنیم . به دوره ی رایگان یاسان بپیوندید .

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. مقاله ای در مورد خود تینکر دارید ؟ که دقیق تر توضیح بده یا یه آشنایی نسبی ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا