مقالات

تفاوت نسخه آموزشی ماینکرافت و نسخه اصلی ماینکرافت

ماینکرافت نسخه آموزشی (Minecraft education edition)

در پست “ماینکرافت چیست“، در خصوص بازی ماینکرافت توضیحاتی داده شد و دلایل استفاده از این بازی در آموزش موارد مختلف در مدارس و آموزشگاه ها بیان شد. و اما در این مطلب قصد داریم بصورت دقیق تر نسخه آموزشی ماینکرافت را بررسی کنیم و ویژگی های خاص این نسخه و تفاوت های این نسخه با ماینکرافت اصلی را بیان کنیم.

یکی از شاخصه‌های بازی ماینکرافت این است که تنها یک نسخه از این بازی وجود ندارد، بلکه توسعه دهندگان خلاق، تغییراتی را روی آن ایجاد کرده اند که هر فردی با هر سلیقه‌ای بتواند با آن کار کند. یکی از معروف ترینِ نسخه های ماینکرافت نسخه آموزشی این بازی می باشد.

نسخه آموزشی ماینکرفت چیست؟

نسخه آموزشی ماینکرافت، نسخه‌ای از بازی اصلی ماینکرافت می‌باشد، که به طور خاص برای استفاده آموزشی، توسط موژانگ و استودیوی بازی Xbox طراحی شده است. ماینکرافت در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، و در آگوست ۲۰۱۸ نسخه آموزشی آن به علاقمندان به این بازی معرفی شده است.

این نسخه ویژگی‌ها و کنترل‌هایی برای کلاس‌های درس، بلوکه‌هایی خاص، ابزار‌های ارتباطی و یک راهنما برای کاربرانی که اولین بار است از این بازی استفاده می‌کنند، دارا می‌باشد که نسخه ی اصلی این بازی این ویژگی ها مشاهده نمیشد.

ویژگی های نسخه آموزشی ماینکرافت

نسخه آموزشی ماینکرافت شامل آموزش‌ها و دستورالعمل‌های اساسی است که به کودکان و بزرگسالان مبتدی اجازه می‌دهد تا با کدنویسی به تغییر دنیای اطراف خود در بازی بپردازند و ایده های خود را پیاده سازی کنند.

همچنین در نسخه آموزشی ماینکرافت بدون این که به تنظیمات سرور جداگانه نیاز داشته باشید می‌توانید در یک کلاس 30 نفره به صورت تعاملی در ماینکرافت فعالیت کنید و تجربه‌ی همکاری در مسیر رسیدن به اهداف و ایده های خود را در این نسخه داشته باشید.

یکی دیگر از ویژگی‌های ماینکرفت نسخه آموزشی، این است که معلم می‌تواند کاراکترِ “غیر بازیکن”، که به آن Non-player character=NPC گفته می‌شود، را ایجاد نماید و از آن برای راهنمایی، هدایت و دادن اطلاعات بیشتر به بازیکن‌ها استفاده کند؛ این کاراکتر می‌تواند، مانند یک معلم، میتواند به طور کامل کنترل کند که کدام بلوک‌ها در اختیار بازیکنان است و در چه مکان‌هایی می‌توانند و نمی‌توانند آن‌ها را قرار دهند، به این معنی که هیچ کس نمی‌تواند قبل از اجازه از بلوک‌های مختلف استفاده کند.

از زمانی که این نسخه برای کلاس‌های درسی ایجاد شده است، معلمین ترجیح می‌دهند تا این نسخه را در کلاس‌های درس استفاده نمایند و کمتر نسخه اصلی را در نظر می‌گیرند. این در حالی است که هر دوی این نسخه‌ها، به عنوان ابزارهای فوق العاده‌ای برای یادگیری محسوب می‌شوند. حال به نظر شما کدامیک از این نسخه‌ها برای شما و کلاس شما مناسب می‌باشد. در اینجا ما تعدادی از نقاط مثبت و منفی هر یک از این نسخه‌ها را بررسی می‌کنیم.

ماینکرفت نسخه آموزشی

مزایا و معایب نسخه آموزشی ماینکرافت با نسخه اصلی

همانطور که بیان شد در برخی مدارس قبل از تولید ماینکرافت آموزشی نیز از ماینکرافت نسخه اصلی برای آموزش دروس استفاده می‌شد و طبیعتا این روش تدریس مزایا و معایبی را با خود به همراه داشت. حال به این دو سوال پاسخ خواهیم داد که: استفاده از ماینکرافت نسخه اصلی در آموزش چه مزایا و معایبی به همراه داشت؟ استفاده از نسخه آموزشی ماینکرافت چه تفاوتی با نسخه اصلی آن دارد؟

نسخه اصلی ماینکرافت

نقاط مثبت

– احساس بازی در محیطی بدون انتها و سرشار از اکتشاف را به کاربر می‌دهد.

– معلمین و دانش‌آموزان با یکدیگر در دنیای ماینکرافت به بازی می‌پردازند.

– دانش‌آموزان کمتر احساس حضور در مدرسه و کار درسی را خواهند داشت و بیشتر احساس بازی برای آنان ایجاد می‌شود.

– به صورت مستقیم توسط دانش آموزان کنترل می‌شود.

– امکانات بازی به صورت مستقیم با توانایی‌های دانش‌آموزان در ارتباط است و همراه با آنها پیچیده‌تر می‌شود.

– کودکان به راحتی می‌توانند بازی را با هدف کار گروهی در شبکه محلی خود راه اندازی نمایند.

– برای شروع یادگیری برنامه نویسی بسیار مناسب می‌باشد.

– دانش‌آموزان مسئولیت محافظت از دنیای خود را بر عهده دارند، و می‌توانند تعیین کنند که چه کسی با آن‌ها بازی کند و چه کسی بازی نکند، و حتی می‌توانند مشخص کنند که چه کسی بازی آن‌ها را ارزیابی کند.

نقاط منفی

– نصب بر روی هر سیستم با توجه به تغییراتی که کاربر روی آن اعمال می‌کند، متفاوت است و در نتیجه هر بازی نمی‌تواند با بازی‌های دیگر وارد تعامل شود و بازی در کنسول های متفاوت در سرورهای گوناگونی به اجرا درمی‌آیند.

– هرچند یادگیری این بازی زمان چندانی از دانش‌آموزان نمی‌گیرد و یادگیری آن سختی خاصی ندارد اما با این وجود دانش‌آموزان می‌توانند فعالیت‌هایی را در بازی انجام دهند، که آن‌ها را از قبل فراگرفته باشند.

minecraft educational edition

ماینکرافت نسخه آموزشی

نقاط مثبت

– راهنمای آموزشی بسیار عالی برای افرادی که اولین بار در این محیط بازی می‌کنند، دارا می‌باشد.

– ابزارهای کنترل و مدیریت کلاس و تعیین محتوای درسی ساده‌ای را دارا می‌باشد.

– تکالیف و تمامی نقشه‌ها می‌توانند به راحتی ایجاد، تخصیص و کنترل شوند.

ماینکرافت نسخه آموزشی امکان خریداری تمامی مجوزهای درسی کلاس و نرم افزارها را به صورت یکجا می‌دهد و اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های معلمین و دانش‌آموزان ذخیره و آرشیو شود.

– تمامی دانش‌آموزان در ماینکرافت نسخه آموزشی از یک نسخه استفاده می‌کنند که دارای وضعیت‌ها و سطوح دسترسی یکسان در بازی چند کاربره می‌باشند.

ماینکرافت نسخه آموزشی

نقاط منفی

– محیطی که به صورت کامل توسط معلم کنترل می‌شود، بدین معناست که برخی از اکتشافات یا شگفتی‌های بازی از بین خواهد رفت و محدودیتی نسبت به نسخه ی اصلی بازی بر این نسخه اعمال می‌شود.

– برخی از وضعیت‌ها و قابلیت‌ها توسط دانش آموزان قابل استفاده نمی‌باشد و در نتیجه برخی از امکانات خلاقیتی و مهارت‌های ارزشمند، قابل کسب نخواهند بود.

– دانش‌آموزان به خصوص آن‌هایی که در گذشته با بازی آشنا بوده اند و تجربه‌ی بازی نسخه اصلی ماینکرافت را دارند، ممکن است احساس کنند که دستشان بسته شده است و از بازی لذت کافی را نبرند.

نسخه آموزشی ماینکرفت مناسب چه کسانی است ؟

– کلاس‌هایی که دارای محتوای آموزشی به خصوص می‌باشند. مانند کلاس های آموزش زبان برنامه نویسی پایتون که در سطوح بین المللی به کلاس های آموزش پایتون با ماینکرافت پایکرفت (pycraft) گفته می شود.

– کلاس‌هایی که به طور کامل مبتنی بر پروژه می‌باشند.

– دانش‌آموزانی که دسترسی به ماینکرافت ندارند.

– معلمین، مدارس و کلاس‌هایی که به دنبال یادگیری مبتی بر بازی و مشارکت افراد هستند.

آیا می‌توان نسخه آموزشی ماینکرافت را دانلود کرد؟

متأسفانه نسخه آموزشی ماینکرافت (Minecraft) فقط برای خرید توسط مدارس، کتابخانه‌ها، موزه‌ها و افرادی که در سازمان‌های شناخته شده آموزش در خانه شرکت میکنند، به طور رسمی در دسترس است.

پایکرفت (Pycraft)

در عصر دیجیتال امروز، کدنویسی بیش از هر زمان دیگری محبوبیت پیدا کرده است. برنامه نویسی یک مهارت کاملاً کاربردی است که هم خلاقیت کودکان را پرورش میدهد و هم آینده شغلی آن‌ها را تضمین می‌کند. استفاده از بازی هایی مانند ماینکرافت در کلاس های آموزشی برنامه نویسی حضور کودکان و نوجوانان در این کلاس ها را نیز بیش از پیش ممکن ساخته است.

بر همین اساس آکادمی یاسان در کلاس های آموزش برنامه نویسی خود از ماینکرافت استفاده می کند تا جذابیت کلاس ها برای کودکان دوچندان شود و در حین بازی و سرگرمی با دوستان خود در کلاس به آموزش زبان های برنامه نویسی مانند پایتون بپردازند. با کارشناسن آکادمی یاسان ارتباط بگیرید و فرزندان خود را در دوره ها ثبت نام کنید تا زمان بازی کردن آنها را به زمانی مفید برای یادگیری برنامه نویسی تبدیل کنید.

ویدیویی از نسخه آموزشی ماینکرفت

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا