وبلاگزبان برنامه نویسیمقالات

ماینکرفت چیست ؟

(minecraft) ماینکرفت چیست ؟

ماینکرفت (Minecraft) یک بازی آموزشی می‌باشد، که می‌تواند خلاقیت، همکاری و حل مسئله را در محیطی همه جانبه فراهم کند و تنها محدودیت آن تخیلات شما می‌باشد. ماینکرفت به عنوان یک پلت فرم آموزشی که مبتنی بر بازی می‌باشد، به دبیران روش‌های مختلفی را ارائه می‌دهد، تا بتوانند دانش‌آموزان را درگیر و علاقمند به یادگیری نمایند. دبیران سراسر دنیا از ماینکرفت در کلاس‌های خود استفاده می‌کنند تا بتوانند:

– حضور و فعالیت دانش‌آموزان را افزایش دهند.

– همکاری متقابل میان دانش‌آموزان را تسهیل نمایند.

– فرصت‌هایی را برای اکتشافات خلاقانه ایجاد کنند.

– روند یادگیری را با استفاده از خروجی‌های قابل لمس، سرعت دهند.

ماینکرفت چیست

نقطه قوتی که در رابطه با بازی ماینکرفت در مقابل سایر بازی‌ها بسیار برجسته است، عدم وجود هیچ گونه قانون، هدف و یا داستانی است، که بازیکن باید آن را دنبال کند. بازیکن است که تصمیم می‌گیرد چگونه بازی کند، اهدافش را تعیین کند، و با قواعدی که خودش آن را تعیین کرده، بازی را دنبال نماید. اگر علاقمند به طراحی، و یا ساخت قلعه، روستا و یا مزرعه هستید، شما می‌توانید هر چیزی را که تصور می‌کنید، بسازید.

اگر می‌خواهید به کاوش بپردازید و قلعه‌ها و غارهایی پر از گنج و هیولا پیدا کنید، اگر علاقمند به ایجاد ماشین‌هایی هستید که به صورت اتوماتیک کارهایی را برای شما انجام می‌دهند، ماینکرفت (Minecraft) گزینه‌ای مناسب خواهد بود، چون فرصت‌ها در ماینکرافت بی‌پایان هستند.

ماینکرفتساخت حیوانات در بازی

واقعیت این است که امروزه بسیاری از کودکان فرصت‌های کمتری برای آزادانه بازی کردن دارند. روزها طولانی است و اغلب اوقاتِ کودکان با کلاس و برنامه‌های فوق برنامه پر شده است، و بازی کردن به صورت آزادانه در مقایسه با گذشته کاملا محدود شده است. کودکان این اجازه را ندارند که به راحتی به دنیای بیرون رفته، کاوش و تحقیق کرده، فرصت‌ها و موقعیت‌های جدید را تجربه کنند و یا حتی خطا و اشتباه کنند.

در نتیجه بازی‌هایی مانند ماینکرافت بسیار ارزشمندتر از همیشه خواهند بود. در ماینکرفت کودکان می‌توانند فرصتی پیدا کنند تا ریسک و فرصت خطر کردن را تجربه کنند و با عواقب آن رو به رو شوند. آن‌ها دنیایی را می‌سازند که کاملا برگرفته از تصورات و تخیلات آن‌ها سرچشمه گرفته است. این موضوع به آن‌ها احساس غرور، اعتماد به نفس و احساس مسئولیت در انجام کارها را می‌دهد و این همان چیزی است که ما می‌خواهیم در تربیت فرزندان خود، آن را به دست بیاوریم.

از طرف دیگر، به این خاطر که کودکان در دنیای ماینکرافت (Minecraft) بسیار سرمایه‌گذاری کرده‌اند، و چیزهایی که ساخته اند، نماد وجودِ معنایی آن‌ها می‌باشد، ممکن است به آن وابسته شوند. این اتفاق اساسا موضوع بدی نیس، زیرا آن‌ها احساس مسئولیت خود را به چیزی که خودشان ساخته اند، نشان می‌دهند.

زمانی که فرزندان علاقه وافر به ماینکرفت نشان می‌دهند، ممکن است والدین آن را به عنوان یک نوع اعتیاد در نظر بگیرند به خصوص زمانی که ماینکرفت تنها چیزی است که کودکان دوست دارند در رابطه با آن صحبت کنند و این می‌تواند مسئله مهمی باشد. تعادل در بازی کردن بسیار حیاتی است، و می‌بایست زمانی مشخص برای بازی در نظر گرفته شود تا از حد اعتدال تجاوز نکند.

مزایای یادگیری ماینکرفت:

تمامی بازی‌های رایانه‌ای مشابه یکدیگر نیستند، و می‌دانیم که بازی‌های بدون هدفی که صرفا زمان را هدر می‌دهند بسیار زیاد هستند، اما ماینکرافت  اثبات کرده است که نه تنها جذاب است، بلکه بازی ارزشمندی می‌باشد، که مهارت‌هایی را به افراد یاد می‌دهد. تا جایی که برخی از مدارس آن را در برنامه درسی دانش‌آموزان خود قرار داده‌اند. برخی از مزایای بازی ماینکرافت (Minecraft) عبارتند از:

– ایجاد مهارت حل مسئله

– بالا بردن سواد رایانه‌ای (مهارت‌های برنامه‌نویسی و نرم‌افزاری پایه)

– بالا بردن خلاقیت و کمک به رشد مهارت‌های طراحی

– بالا بردن همکاری متقابل افراد و تشویق آن‌ها به داشتن همکاری

– بالا بردن مهارت‌های ریاضیاتی، فضایی و تحلیلی

– درک مفهوم محیط‌های ۳ بُعدی

 

minecraft

ماینکرفت

نمونه‌ای از فرآیند ساخت (crafting) در ماینکرفت:

فرآیند ساخت شامل فرآیند استفاده از مواد می‌باشد، که به آن‌ها mats گفته می‌شود. برای مثال یک بازیکن برای ساخت یک کیک، باید از تخم مرغ، شکر، آرد و شیر استفاده کند و هر یک از این مواد را در محل مناسب خود قرار دهد تا بتواند کیک را بسازد، که به این فرآیند دستورالعمل گفته می‌شود:

minecraftدستورالعمل ساخت کیک در محیط ماینکرفت
minecraftدستورالعمل ساخت پله‌ها

به طور کلی در ماینکرفت هر چیزی قابل ساختن است و بازیکن‌ها می‌توانند تمامی تصورات خود را روی آن پیاده سازی کنند:

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا