مقالات

ماینکرافت (minecraft) چیست ؟

ماینکرافت (Minecraft) یک بازی از نوع سندباکس یا جهان باز است که در آن شما می‌توانید با محدودیت‌های بسیار کمی که برای شما وجود دارد؛ در هر جایی که می‌خواهید قدم بزنید، خانه بسازید و کاوش کنید. در بیشتر بازی‌ها، شما تنها می‌توانید به جایی بروید که طراحان بازی قصد رفتن به آنجا را داشته‌اند اما در بازی ماینکرافت تنها محدودیت، تخیلات شماست و هر فکر و ایده‌ای داشته باشید می توانید در این بازی پیاده کنید؛ از این رو بسیاری از کارشناسان معتقدند این بازی تاثیر بسیاری بر افزایش خلاقیت، توانایی حل مسئله و قدرت همکاری کودکان و نوجوانان داشته باشید. در این مقاله قصد داریم به معرفی و آموزش کامل بازی ماینکرافت و کاربردهای این بازی که در ایران کمتر به آن توجه شده، بپردازیم.

ماینکرافت چگونه ساخته شده است؟

بازی ماینکرافت توسط استودیو سوئدی Mojang ساخته شده است و نسخه های موبایل و کامپیوتر این بازی در دسترس است. خالق این بازی، markus persson، پس از چندین نسخه آزمایشی، سر انجام در سال 2009 این بازی را منتشر کرد. ماینکرافت با قرار دادن دنیایی سه بعدی در اختیار بازیکنان، آزادی عملی به پهنای خلاقیت و ایده های بازیکن به آنها می‌دهد. به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان حوزه بازی کودکان این بازی را دارای فواید بسیاری می‌دانند که در مقاله بازی های کامپیوتری مفید برای کودکان این نظرات را مفصل بررسی کردیم.

معرفی و آموزش ماینکرافت

در بازی ماینکرافت، بازیکنان می‌توانند در زمینی بسیار گسترده سیر و سفر کنند و با محیط های طبیعی ساخته شده در این بازی آشنا شوند. سازندگان این بازی انواع و اقسام مصالح، محیط ها، حیوانات، آب و هوا و حتی دنیاهای گوناگونی برای بازیکنان در نظر گرفته اند تا محدودیت بازیکنان در محیط بازی به حداقل برسد. این گستردگی موجود در دنیای ماینکرافت پیچیدگی هایی نیز در این بازی به وجود اورده است، اما با ریزبیهنی سازندگان این بازی و هنرنمایی بی نظیر آنها، علاوه بر این حجم از اطلاعات و شرایط گوناگون در بازی، بازیکنان در ابتدای مسیربا دیدن محیط بازی خود به خود به آشنایی نسبی با این بازی می‌رسند و آموزش ماینکرافت تنها در حوزه هایی خاص لازم است.

هر آنچه که در ماینکرافت میبینید

همانطور که گفتیم بازی ماینکرافت گستردگی بسیاری دارد و از جزئی ترین بخش ها مانند سنگ ها تا جهان ها در ماینکرافت با دقت ساخته شده است و بازیکنان با ریز شدن در تمامی بخش های ماینکرافت نکات بیشتری از این بازی متوجه می‌شوند. در ادامه به بخش های مختلف بازی و چند نکته این بخش ها اشاره خواهیم کرد:

زیست بوم های ماینکرافت

اولین نکته ای که با پا گذاشتن در بازی ماینکرافت متوجه خواهید شد، توجه سازندگان این بازی به زیست بوم های مختلف موجود در جهان است. زیست بوم (Biome) به منطقه ای گفته می شود که ویژگی های جغرافیایی متفاوت نسبت به سایر زیست بوم ها مانند دما، پوشش گیاهی، رطوبت و … دارد. در این بازی به تفاوت زیست بوم ها توجه شده است و تفاوت محیط های مختلف با توجه به زیست بوم آنها مشهود است. علاوه بر تفاوت شرایط آب و هوایی این زیست بوم ها، حیوانات موجود در زیست بوم ها نیز با یکدیگر متفاوت هستند و هر حیوان در زیست بوم متعلق به خود زندگی میکند. در تصویر پایین چند زیست بوم ماینکرافت را مشاهده می‌کنید.

زیست بوم های ماینکرافت
زیست بوم ها (Biome) در ماینکرافت

حیوانات در ماینکرافت

با وجود گستردگی حیوانات در ماینکرافت، همچنان سازندگان این بازی در تلاشند در آپدیت های جدید خود حیواناتی که در گذشته وارد این بازی نشده بودند را بسازند و دنیایی واقعی تر برای بازیکنان این بازی به ارمغان آورند. در این بازی حیوانات بسیاری از دسته های گوناگون مانند بندپایان، آبزیان، اهلی، وحشی و حتی افسانه ای وجود دارند. در این بازی به طبیعت و خوی حیوانات ساخته شده نیز دقت بالایی شده است؛ برای مثال حیواناتی مانند گوسفند، گاو و … رام شدنی هستند و با غذا دادن به آنها این اتفاق می افتد اما د بعضی موارد مانند رام کردن سگ ها، پیدا کردن استخوان و در نتیجه رام کردن آنها کاری سخت تر است. برخی حیوانات نیز مانند طبیعت رام پذیر نیستند و در هر صورت با انسان ها رابطه ای برقرارنمی کنند. برخی حیوانات موجود در این بازی شامل: خوک، زنبور، شتر، عنکبوت، سگ (گرگ)، اسب، طوطی، پاندا، لاک پشت، خفاش، زامبی و … هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر از این حیوانات اینجا کلیک کنید.

روستا در ماینکرافت

بازیکنان در گشت و گذار در این بازی ممکن است با مجموعه ای از ساختمان ها و سازه های دیگر مواجه شوند که به صورت طبیعی ساخته شده است، که به این بخش ها روستا یا دهکده گفته می‌شود. این روستا ها با توجه به زیست بومی که به آن تعلق دارند، از ساختمان هایی با جنس های مختلف و سازگار تشکیل شده اند. هر روستا شامل اهالی روستا، حیوانات، مزارع، گولم های آهنی جهت محافظت و … می‌تواند باشد. بازیکنان می‌توانند از منابع روستاییان در صندوق ها، منازل آنها و سایر امکانات استفاده کنند و با روستاییان معامله کنند.

روستا در ماینکرافت
روستا در ماینکرافت

معادن و سنگ معدن در ماینکرافت

ماینکرافت دارای معادن و غارهایی است که می‌توانید از انها برای استخراج سنگ های معدن با ارزش استفاده کنید. این سنگ های معدن به صورت بلوک هایی استخراج می شوند و باید هرکدام را به طریقی از ناخالصی جدا کنید و از کاربردهای سنگ های معدن استفاده کنید. بلوک ها در بازی ماینکرافت اصل و اساس این بازی به حساب می‌آیند و در بین بلوک ها، بلوک های سنگ معدن به نوعی استفاده از علم در ماینکرافت را بر عهده دارند. برای مثال کاربرد سنگ معدن رد استون (Redstone) در ماینکرافت، ساخت و انتقال انرژی است و مانند برق و یا باتری عمل میکند. برای اشنایی کامل با این مبحث جذاب و علمی در ماینکرافت و اشنایی بیشتر با سنگ رد استونف مقاله “رداستون در ماینکرافت” را مطالعه کنید.

جهان های ماینکرافت

در بازی ماینکرافت علاوه بر دنیای اصلی که بازیکن در آنجا پا به جهان می‌گذارد و به اصطلاح اسپاون می‌شود، دو جهان دیگر نیز وجود دارد. دنیای اصلی ماینکرافت، Overworld نام دارد اما وظایف بازیکنان به زندگی در این دنیا ختم نمی‌شود و اهداف اصلی بازی در دو دنیای Nether و Ender هستند که بازیکنان با سفر به این دو دنیا بازی را تکمیل کنند. اما چگونه باید به Nether و Ender سفر کرد؟ با ساختن پورتال های خاصی که وسایل و شرایط خاصی برای ایجاد دارند، بازیکنان می‌توانند به راحتی به این دو جهان دسترسی پیدا کنند. ساخت پورتال کار چندان سختی نیست اما بازیکنان باید اطمینان داشته باشند وسایل موردنیاز برای مقابله با خطرات داخل جهان های دیگر را داشته باشند.

ماب های ماینکرافت

ماب ها موجوداتی هستند که در بازی، از طریق هوش مصنوعی رفتارهایی خاص و شبیه به موجودات زنده انجام می‌دهند. هرکدام از این موجودات متحرک با توجه به طبعیت خود ویژگی های به خصوصی دارند و با توجه به شرایط و طبیعت خود، رفتارهایی از خود بروز می‌دهند. برخی از این موجودات مانند برخی حیوانات نسبت به بازیکنان بی‌تفاوت هستند و برخی تنها در شرایط خاص به آنها حمله می‌کنند مانند عنکبوت ها و enderman و iron golem. اما برخی از این ماب ها دشمنی کامل با بازیکنان دارند و در هر صورت به آنها حمله ور خواهند شد مانند زامبی ها و کریپرها.

برج یاسان (سرور minecraft)

نقطه قوت اصلی ماینکرافت

نقطه قوتی که در رابطه با بازی ماینکرافت در مقابل سایر بازی‌ها بسیار برجسته است، عدم وجود هیچ گونه قانون، هدف و یا داستانی است، که بازیکن باید آن را دنبال کند. در ماینکرافت بازیکن است که تصمیم می‌گیرد چگونه بازی کند، اهدافش را تعیین کند، و با قواعدی که خودش آن را تعیین کرده، بازی را دنبال نماید. اگر علاقمند به طراحی، و یا ساخت قلعه، روستا و یا مزرعه هستید، شما می‌توانید هر چیزی را که تصور می‌کنید، بسازید.

اگر می‌خواهید به کاوش بپردازید و قلعه‌ها و غارهایی پر از گنج و هیولا پیدا کنید، اگر علاقمند به ایجاد ماشین‌هایی هستید که به صورت اتوماتیک کارهایی را برای شما انجام می‌دهند، ماینکرافت (Minecraft) گزینه‌ای مناسب خواهد بود، چون فرصت‌ها و ایده ها در ماینکرافت بی‌پایان هستند.

مزایای بازی ماینکرافت

واقعیت این است که امروزه بسیاری از کودکان فرصت‌های کمتری برای آزادانه بازی کردن دارند. روزها طولانی است و اغلب اوقاتِ کودکان با کلاس و برنامه‌های فوق برنامه پر شده است، و بازی کردن به صورت آزادانه در مقایسه با گذشته کاملا محدود شده است. کودکان این اجازه را ندارند که به راحتی به دنیای بیرون رفته، کاوش و تحقیق کرده، فرصت‌ها و موقعیت‌های جدید را تجربه کنند و یا حتی خطا و اشتباه کنند. شرایط خاص کرونایی چند سال گذشته نیز بر گوشه گیری کودکان از جمع های دوستانه افزوده است و کودکان را از گشت و گذار محروم کرده است. این رخدادها باعث شده است اندیشمندان نگرانی خود را برای عدم رشد خلاقیت و روحیه ی همکاری در نسل آینده ابراز کنند و طبیعتا والدین نیز در اصلاح این روند تاثیر بسزایی خواهند داشت و باید راه های جایگزینی برای افزایش خلاقیت، همکاری، قدرت حل مسئله و … در کودکان بیابند و کودکان را در مسیر درست هدایت کنند.

در نتیجه بازی‌هایی مانند ماینکرافت بسیار ارزشمندتر از همیشه خواهند بود. در ماینکرافت کودکان می‌توانند فرصتی پیدا کنند تا ریسک و فرصت خطر کردن را تجربه کنند و با عواقب آن رو به رو شوند. آن‌ها دنیایی را می‌سازند که کاملا برگرفته از تصورات و تخیلات آن‌ها سرچشمه گرفته است. این موضوع به آن‌ها احساس غرور، اعتماد به نفس و احساس مسئولیت در انجام کارها را می‌دهد و این همان چیزی است که ما می‌خواهیم در تربیت فرزندان خود، آن را به دست بیاوریم.

از طرف دیگر، به این خاطر که کودکان در دنیای ماینکرافت (Minecraft) بسیار سرمایه‌گذاری کرده‌اند، و چیزهایی که ساخته اند، نماد وجودِ معنایی آن‌ها می‌باشد، ممکن است به آن وابسته شوند. این اتفاق اساسا موضوع بدی نیست، زیرا آن‌ها احساس مسئولیت خود را به چیزی که خودشان ساخته اند، نشان می‌دهند و نشان از مسئولیت پذیری آنهاست.

زمانی که فرزندان علاقه وافر به ماینکرافت نشان می‌دهند، ممکن است والدین آن را به عنوان یک نوع اعتیاد در نظر بگیرند به خصوص زمانی که ماینکرافت تنها چیزی است که کودکان دوست دارند در رابطه با آن صحبت کنند و این می‌تواند مسئله مهمی باشد. تعادل در بازی کردن بسیار حیاتی است، و می‌بایست زمانی مشخص برای بازی در نظر گرفته شود تا از حد اعتدال تجاوز نکند و یا در شیوه ای بهتر می توان بازی ماینکرافت را برای کودکان هدفمند کرد تا آنها بتوانند در کنار لذت بردن از دنیای ماینکرفت و همراهی با دوستان خود، به یادگیری برنامه نویسی بپردازند.

سازندگان بازی ماینکرافت نیز این نگرانی والدین مبنی بر وقت گذرانی بیش از حد کودکان در بازی های رایانه ای را درک کرده اند و ایده ای بسیار جذاب را وارد بازی ماینکرافت کردند تا کودکان هنگام بازی ماینکرافت همزمان با لذت از بازی کردن و ارتباط با دوستان خود، به یادگیری کدنویسی نیز بپردازند.

ماینکرافت بازی کنید و برنامه نویسی یاد بگیرید!

چند سال پیش سازندگان بازی ماینکرافت در سازمان تحقیقاتی مایکروسافت شروع به آزمایش ابزاری کردند که امکان یادگیری نویسی در متن ماینکرفت را برای کودکان فراهم کند. این ایده ماینکرافت را از دیگر بازی های رایانه ای به طور ملموسی جدا ساخت و در سراسر دنیا از این ایده استقبال بی نظیری صورت گرفت به طوری که کودکان در کلاس های برنامه نویسی به خوش گذرانی در نسخه آموزشی ماینکرافت می پردازند و در پایان جلسات با مبانی برنامه نویسی آشنا شده اند.

بدین صورت بود با اینکه به نظر بعضی از والدین بازی های رایانه ای اتلاف وقت است، اما آنها متوجه شده‌اند که بازی ماینکرافت راهی عالی برای ترغیب کودکان به یادگیری کدنویسی است. به هر حال، بازی کردن طبیعی‌ترین راه برای یادگیری انسان است. هدف سازندگان این بازی و آکادمی یاسان این است که به کودکان بیاموزیم که چگونه هنگام بازی ماینکرافت (Minecraft) کدنویسی کنند.

زبان برنامه نویسی ماینکرافت

حال این سوال پیش می آید سازندگان این بازی چگونه ماینکرافت را برای آموزش کدنویسی آماده کردند و در امر آموزش برنامه نویسی مزیت های ماینکرافت چیست؟

بازی ماینکرافت از ساختار بلوکی 1 × 1 ساده برای تشکیل جهان و اشیا استفاده می‌کند. ترجمه این موارد، به زبان برنامه نویسی متشکل از 1 و 0 بسیار آسان است که عملکرد برنامه و نحوه اجرای آن را تعیین می‌کند. این زبان باینری می‌تواند از طریق خط کدنویسی به رایانه منتقل شود و تطبیق این اصول با زبان های برنامه نویسی و آموزش آن به کودکان می تواند ذهن آنها را با اصول برنامه نویسی آشنا کند؛ درک اصول برنامه نویسی یک مهارت فوق العاده مفید برای کودکان است و شکی نیست که کدنویسی و دانش فنی می‌توانند آینده شغلی کودکان را تضمین کند.

ماینکرافت چیست

چرا از ماینکرافت برای آموزش استفاده می شود؟

همان طور که بیان شد تمامی بازی‌های رایانه‌ای مشابه یکدیگر نیستند، و می‌دانیم که بازی‌های بدون هدفی که صرفا زمان را هدر می‌دهند بسیار زیاد هستند، اما ماینکرافت  اثبات کرده است که نه تنها جذاب است، بلکه بازی ارزشمندی می‌باشد، که مهارت‌هایی را به افراد یاد می‌دهد. تا جایی که برخی از مدارس آن را در برنامه درسی دانش‌آموزان خود قرار داده‌اند و بسیاری از مربی­‌ها در سراسر دنیا از این بازی در طول دوره‌­های آموزشی، از این بازی استفاده می‌­کنند. این اقدامات هر­چند که عجیب و غیرعادی به نظر می­‌رسد ولی توانسته نتایج فوق­‌العاده‌­ای را نشان دهد؛ چنانچه هنور در گروهی که ماینکرافت بازی می­‌کنند، عضو نشده‌­اید، در ادامه برخی استدلال­‌های غیر­قابل انکار برای این که چرا از ماینکرافت برای آموزش استفاده می شود را، برای شما بیان خواهیم کرد.

ماینکرافت

تاثیرات بازی ماینکرافت بر کودکان

بازی ماینکرفت علاوه بر سرگرم کردن فرزندانتان، باعث افزایش خلاقیت و تقویت حل مسئله آنها می شود و با افزایش اعتماد به نفس فرزندان و تقویت روحیه رهبری آنها را برای ورود به جامعه آماده می کند.

1- افزایش خلاقیت در ماینکرافت

کودکان علاقه خاصی به ماینکرفت دارند، چرا که یک محیط با فرصت­‌های نامحدود است. قصد دارید که یک اژدها درست کنید؟ می­‌توانید این کار را انجام دهید. می‌خواهید یک آسمان خراش درست کنید؟ می­‌توانید انجام دهید. بازی­‌های متعددی وجود دارند که گزینه­‌های جالبی را در اختیار کودکان قرار می‌دهد. اما والدین به Minecraft علاقه دارند چرا که به کودکان می‌­آموزد: هیچ محدودتی وجود ندارد تا زمانی که شما آن را ایجاد کنید.

وقتی که متوجه می­‌شوید، فرزند شما هنور دوره متوسطه مدرسه را تمام نکرده است ولی روی سفینه فضایی یا شهربازی خود کار می‌کند، می­‌توانید نسبت به او و خلاقیتی که دارد احساس افتخار کنید.

2- حل مسئله

در رابطه با حالت­‌های بازی، توجه و به یاد داشتن حالت بقا امری ضروری است. چنانچه می­‌خواهید فرزندان­تان در تصمیم‌گیری‌­های خود استقلال و سرعت ­عمل نشان دهند، لازم نیست که آن­ها را به جنگل ببرید، تنها کافی است که به ماینکرفت برای آموزش حل مسئله به فرزند خود اعتماد کنید.

حالت بقا زمانی خود را نشان می­‌دهد که موجودات مختلف بیرون آمده و به بازیکنان حمله می­‌کنند. تنها کاری که برای زنده ماندن و بقا می­‌توانید انجام دهید، طراحی یک نقشه خوب است. بازیکن باید یک پناهگاه را از صفر تا صد بسازد، سپس اسلحه درست کرده و از وجود غذا به مقدار کافی اطمینان حاصل کند. بله ممکن است که فرزندتان از پشتیبانی برنامه کمک بخواهد تا بدین شکل به صورت همزمان به نجات سیاره خود نیز فکر کند. اگر شما همچنان بر این باورید که ماینکرافت به اندازه اردو تاثیر­گذار نیست، باید گفت این کار در بازی از تجربه ی آن در زندگی واقعی امن تر است.

3- خود رهبری

تمرکز بیشتر بازی­‌ها روی پیروزی نهایی است؛ یعنی هنگامی که بازیکن به هدف اصلی خود رسیده و دشمن اصلی را از بین می‌­برد و یا با شرایط مشابه رو به رو می‌­شود. در واقع علت منحصر به فرد بودن بازی ماینکرافت این است که هیچ راهی برای پیروزی وجود ندارد. کودکان باید هدف بازی را خودشان تعیین کنند و یک پایان برای بازی یا اهداف خود در نظر بگیرند.

آیا قصد دارند که منابع جمع­‌آوری کرده و به ساخت شاهکار­های هنری بپردازند؟ شاید می­‌خواهند کمی با دوستان خود وقت­‌گذرانی کنند؛ در مواقعی که نمی‌­توانند در زندگی واقعی در یک جا جمع شوند، به خصوص در شرایط کرونایی، این تصمیمات به خود بازیکن‌ها بستگی دارد. کودکان با یادگیری مهارت خود­رهبری خواهند توانست در آینده تصمیمات خوبی را در رابطه با رشته تحصیلی، شروع کسب­‌و­کار و انتخاب دانشگاه خود بگیرند و اهداف مناسب برای آینده ی خود را انتخاب کنند و مسئولیت این اهداف و انتخاب ها را بپذیرند.

4- همکاری

در قسمت قبلی بیان شد که کودکان بخشی از زمان خود را به همراه دوستان در بازی ماینکرافت سپری می­‌کنند. علاوه بر این، آن­ها با یکدیگر همکاری نیز می­‌کنند چرا که ساخت یک دنیا به تنهایی عملاً غیر­ممکن است. شما به بازیکنان دیگری نیز خواهید داشت تا مسئولیت قسمت­‌های مختلف پروژه را بر­ عهده بگیرند؛ این یعنی:

  • طراحی و تدوین برنامه
  • تعریف کردن نقش­‌ها و وظایف هر فرد
  • ارتباط بر­قرار کردن در طول فرایند
  • سر­و­کله زدن و مقابله کردن با اشتباهات خود و اشتباهات افراد دیگر
  • انعطاف­‌پذیر بودن
  • پیدا کردن روش یا پاسخ صحیح برای دیگر بازیکنان

علاوه بر این، کودکان می‌­توانند با مردم و افراد مختلف از دیگر کشور­ها و فارسی زبانان سراسر جهان در بازی ماینکرافت آشنا شوند. جای تعجب نیست که، یک جامعه بزرگ بیرون از بازی وجود دارد که کودکان با استعدادی را که دارای پیش‌­زمینه­‌های مختلف و علایق گوناگون هستند را با هم متحد می­‌کند.

ماینکرافت برای آموزش دانش آموزان در مدارس 

بدون­ شک داشتن مهارت‌­های نرم در زندگی مدرن امری حیاتی است و ماینکرافت می‌تواند یک منبع بسیار بزرگ از درس­‌های جدید به شمار برود. شاید تعجب کنید که بعضی از معلمان از ماینکرافت برای آموزش دانش آموزان و معنی بخشیدن به دروس و همچنین درگیر کردن دانش­‌آموزان جوان با فرایند آموزش استفاده می‌­کنند. بهره‌گیری از این روش در محیط­ یادگیری دور به دلیل ویروس کرونا می‌­تواند در حفظ علاقه کودکان نقش قابل توجهی را به خود اختصاص دهد.

چرا از ماینکرافت برای آموزش استفاده می شود

برای نمونه، فیونا کراترز از دبیرستان Numurkah از بازی ماینکرافت برای درک برخی دروس و مفاهیم سخت علوم انسانی استفاده می­‌کند. در کلاس آن­ها درباره بلاهای طبیعی درسی را می­‌خوانند و در دنیای مجازی بازی به تمرین برخی مهارت‌­ها‌ی خاص می‌­پردازند. آنها یک روستا می­‌سازند و سپس آن را از گزند بلایی مانند سیل محافظت می­‌کنند؛ در این حالت تاثیرات بلای طبیعی را مشاهده کرده و به مقابله کردن با آن می­‌پردازند؛ همانند زندگی در دنیای واقعی.

جمیز پاراسکووا از مدرسه بولین هایتس در کلاس های خود از بازی ماینکرافت برای آموزش کودکانی که در گروه اختلال طیف اوتیسم قرار دارند، استفاده می‌­کند. با توجه به بررسی­‌های صورت گرفته معاشرت با این نوع کودکان امری چالش برانگیز است، ولی این بازی باعث می‌­شود که آن­ها بتوانند احساسات خود را ابراز کرده و با دیگر دانش‌­آموزان ارتباط برقرار کنند.

ماینکرافت برای آموزش رشته های درسی

در­واقع هیچ محدودیتی در ماینکرافت وجود ندارد، اگر قصد دارید که یک راه کارآمد برای نزدیک شدن به دانش‌­آموزان پیدا کنید، ماینکرافت فرصت­‌های متنوعی را در اختیار شما قرار می‌­دهد. شما حتی می‌­توانید برنامه آموزش خود را که متشکل از وظایف و پروژه­‌های گوناگون است و دانش‌­آموزان برای بالا بردن نمرات خود باید آن­ها را به اتمام برسانند، طراحی و تنظیم کنید.

در ادامه به بررسی لیستی از برخی رشته‌­های موجود در که می­‌تواند در ماینکرافت برای آموزش بسیار اثربخش واقع گردد، خواهیم پرداخت:

تاریخ

روش حفظ کردن حقایق و تاریخ‌ها دیگر منسوخ شده است. نظرتان درباره رفتن به یک تور مجازی در یک سالن یا تئاتر بزرگ چیست؟ شما می‌توانید فرهنگ مردم مصر را هنگام کارکردن روی پروژه اهرام بزرگ مورد نقد و بررسی قرار دهید. هر دوره‌­­ای را می‌­توان در این بازی منعکس و پیاده‌سازی کرد.

ریاضیات در ماینکرافت

با بازی کردن ماینکرافت، کودکان مجبور می‌­شوند که درک کنند که تا رسیدن به دوره بقا چقدر زمان و مواد غذایی در اختیار دارند. آن­ها منابع را میان دیگر بازیکنان تقسیم کرده و برای مکان که جهت ایجاد روستای آینده در نظر گرفته‌­اند برنامه‌ریزی می­‌کنند. قوانین ریاضی در همه جای بازی دیده می‌شود و این خود یک فرصت جالب برای تبدیل فرایند آموزشی به یک فرایند خنده دار است.

برنامه نویسی در ماینکرافت (Minecraft)

برخی از کودکان به قدری کنجکاو­ند که می‌­خواهند اطلاعات بیشتری در رابطه با ساخت بازی­‌ها به دست آورند. به کمک بازی ماینکرافت، آنها یاد می‌­گیرند که سخت‌­افزار و سرور­های میزبان را نگهداری کنند. آن­ها در رابطه با نسخه­‌ها و انتشارات بازی مطالعه کرده و خود را با حالت‌های مختلف به‌روز نگه می‌دارند.

علاوه بر این، آن­ها می‌­توانند کد اصلی را تغییر داده یا ویرایش کنند تا بدین شکل رفتار بازی را تغییر دهند. افراد با­تجربه و حرفه‌­ای می‌­توانند تازه‌­کار­ها را پشتیبانی کنند. در دنیای بیزینس، این نوع کار­ها شامل هزینه می‌­شود.

آیا ماینکرافت (minecraft) می‌تواند مقدمه خوبی برای شروع برنامه نویسی برای کودکان باشد؟

حال که دریافتید ماینکرافت در مدارس سراسر جهان برای آموزش دروس مختلف کاربرد دارد نوبت آن است بصورت به خصوص درباره کاربرد ماینکرافت در آموزش برنامه نویسی و تاثیرات آن سخن بگوییم و با مزایای این نوآموری در سراسر جهان آشنا شویم.

ماینکرافت یادگیری کدنویسی را برای کودکان بسیار سرگرم‌کننده می‌کند. کلید اصلی آموزش برنامه نویسی به کودک، یافتن انگیزه مناسب است. ماینکرافت (Minecraft) ترکیبی از یک بازی سرگرم‌کننده همراه با مقدمه‌ای از عملکرد برنامه نویسی ارائه می‌کند.

به دلیل سادگی نسبی بازی ماینکرافت به عنوان یک بازی، یادگیری نحوه تغییر و کدگذاری در آن، می‌تواند قدمی برای یادگیری تغییر و کدگذاری در بازی‌ها و برنامه‌های دیگر باشد.

آیا درک برنامه نویسی ماینکرافت (Minecraft) برای بچه‌ها آسان است؟

زبان‌های برنامه نویسی اغلب شامل رشته‌های زیادی از کلمات، اعداد و حروف هستند، به این معنی که کدگذاری پیچیده‌تر، تایپ زیادی را شامل می‌شود. این مسئله اغلب برای کودکان و افرادی که نمی‌توانند به راحتی تایپ کنند، دلهره‌آور به نظر می‌رسد.

با این حال، Minecraft Education Edition مانند اسکرچ (scratch) با استفاده از برنامه نویسی بلوکی یا بصری، روشب صری و بی نقصی را برای یادگیری کدنویسی ارائه می‌دهد که شامل بلوک‌های جداگانه‌ای از کدهای از پیش نوشته شده است که باید کشیده شود و در اسکریپت رها شود، دقیقاً مانند حل یک پازل.

این کدهای از پیش نوشته شده برای این است که دیگر نگران نادرست نوشتن کدها و عدم اجرای برنامه خود نباشید.

این بازی برنامه نویسی بصری می‌تواند برای نوشتن رشته کدهای ساده مورد استفاده قرار گیرد، که با گذشتن زمان و اعتماد به نفس بیشتر این کدها می‌توانند طولانی‌تر و پیچیده‌تر شوند. علاوه بر این، ماینکرافت (minecraft) اجازه می‌دهد تا کدگذاری فورا اجرا شود، بنابراین شما می‌توانید آنچه که در بازی انجام می‌دهید در لحظه مشاهده کنید.

در بازی ماینکرافت، برنامه و بازی به طور همزمان در یک برنامه اجرا می‌شود و به بازیکنان اجازه می‌دهد بین بازی و کدگذاری برای یک تغییر جدید، جابجا شوند.

ماینکرافت از چه زبان برنامه نویسی استفاده می‌کند؟

صدها زبان برنامه نویسی مختلف وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را بیاموزید، هر زبان برنامه نویسی از نظر پیچیدگی و کاری که برای انجام آن ایجاد شده متفاوت است.

برخی از زبان‌های برنامه نویسی متناسب با مشاغل خاص ساخته شده‌اند: به عنوان مثال، برخی از زبان‌ها برای ساخت وب سایت بهتر هستند، در حالی که برخی دیگر برای رایانه‌هایی که برای انجام محاسبات ریاضی یا کار با ماشین آلات طراحی شده‌اند، بهتر هستند.

زبان برنامه نویسی که ماینکرافت (Minecraft) از آن استفاده می‌کند جاوا است که اگر زیاد از رایانه استفاده می‌کنید ممکن است برای شما نام آشنایی باشد، زیرا بسیاری از برنامه‌های رایانه شما برای اجرا، از جاوا استفاده می‌کنند، گاهی اوقات همراه با زبان‌های دیگر.

جاوا یکی از ساده‌ترین زبان‌های برنامه نویسی است، به این معنی که اغلب یکی از اولین زبان‌هایی است که مردم یاد می‌گیرند.

یادگیری همه زبان‌های برنامه نویسی می‌تواند مشکل باشد اما مانند هر زبانی، یادگیری آن در زمان تحصیل و سنین پایین تر روش خوبی برای تقویت اصول اولیه در ذهن کودکان است. به همین دلیل است که والدین سعی می‌کنند کودکان برنامه نویسی را در اوایل تحصیل‌شان فرا بگیرند و از برنامه‌هایی مانند ماینکرفت، اسکرچ و پایتون برای کودکان به عنوان دروازه‌ای برای ورود به برنامه‌های پیچیده‌تر و علاقه‌مند کردن کودکان به کامپیوتر و برنامه نویسی استفاده می‌کنند.

مزایای استفاده از ماینکرافت در آکادمی یاسان

شیوه‌ی استفاده از ماینکرافت در آموزش در سراسر جهان شیوه ای نسبتا جدید و در عین حال پرثمر است. سالیان طولانی است شیوه ی یادگیری مفاهیم مختلف در بازی توسط متخصصان روانشناسی کودکان بیان می شود اما کمتر پیش آمده است بازی ای تا این اندازه برای اموزش مفاهیم مختلف برای کودکان مناسب باشد و در عین حال گستردگی و آزادی وصف ناپذیری به کودکان بدهد؛ در عین حال ماینکرافت سالیان متوالی از بازی های محبوب طرفداران بازی های رایانه ای بوده است و این امر جذابیت این بازی برای کودکان را دوچندان می کند و آنها را تشویق به یادگیری مفاهیم از طریق این بازی محبوب کرده است.

مزایای استفاده از ماینکرافت در آکادمی یاسان
مزایای استفاده از ماینکرافت در آموزش

اما در کشور ما این کاربرد از ماینکرافت ناشناخته است و بسیاری از والدین و کودکان همچنان از این ویژگی ماینکرافت آگاه نیستند؛ از این رو کارشناسان آکادمی یاسان با مطالعه و بررسی نمونه های موفق آموزش برنامه نویسی به کودکان در سراسر جهان با این مدل آموزشی اشنا شدند و آکادمی یاسان به اولین آکادمی فارسی زبان که از این شیوه ی نوین آموزشی استفاده می کند تبدیل شده است. همچنین آکادمی یاسان از جمله آکادمی‌های پیشرو در زمینه بازی‌های کامپیوتری است که با هدف افزایش مهارت‌های نرم (ذهنی) نوجوانان بازی‌های بسیار متنوعی از جمله ماینکرافت را طراحی و توسعه داده است. استفاده از این شیوه ی آموزشی کلاس های برنامه نویسی آکادمی یاسان را به کلاس هایی خاص برای کودکان تبدیل کرده است و مزیت هایی را رقم زده است :

  •  افزایش حضور موثر و فعالیت دانش آموزان در کلاس ها
  •  افزایش همکاری صورت گرفته میان دانش آموزان و آموزش کارگروهی به کودکان و نوجوانان
  • بازگذاشتن دست دانش آموزان در اکتشافات و پیاده سازی ایده های خلاقانه‌ی خود که در دنیای واقعی توانایی اجرای آنها را ندارند.
  •  رسیدن سریع تر کودکان به اهدافشان و مواجه شدن با نتایج تصمیمات خود به صورت ملموس و قابل درک

سخن پایانی

شایان ذکر است که ماینکرافت همانند دیگر بازی­‌ها فقط یک ابزار از گیمیفیکیشن است. توسعه دهندگان و سازندگان آن زمینه­‌های متعددی را تحت پوشش قرار داده‌­اند، تا این بازی را به این حد بهبود ببخشند. اما این به شما بستگی دارد که کودکان و دانش‌­آموزان شما چگونه از این فرصت­‌ها استفاده خواهند کرد.

ما در آکادمی یاسان سعی داریم از بازی های مختلف مانند ماینکرافت برای آموزش بهره ببریم و مهارت‌های اجتماعی و ذهنی کودکان و نوجوانان را پرورش دهیم. برای آشنایی با کلاس های آکادمی یاسان و ثبت نام فرزندان خود در این کلاس ها با کارشناسان ما ارتباط بگیرید و یا روی عکس زیر کلیک کنید.

آموزش برنامه نویسی به کودکان
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا