وبلاگمقالات

به کودک خود کمک کنید مهارت حل مسئله را بیاموزد

مهارت حل مسئله:

مهارت حل مسئله در کودکان تنها شامل حل مسائل آن‌ها با دوستان‌شان نیست و می‌تواند شامل موارد دیگری از جمله کنار هم قرار دادن قطعات یک پازل و یا یک مسئله ریاضی که می‌خواهند با آن کنار بیایند، باشد. داشتن مهارت‌های حل مسئله همواره حائز اهمیت است و شما به عنوان والدین، ​​همیشه باید سعی کنید به رشد چنین مهارت‌هایی در کودک خود کمک کنید.

اعتقاد بر این است که مهارت حل مسئله برای کودکان کلیدی است که می‌توانند با آن زندگی خود را مدیریت و برنامه‌ریزی کنند و حتی سلامت روان خود را بهبود ببخشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهارت‌های حل مسئله کودکان مقاله حاضر را مطالعه کنید.

اهمیت مهارت حل مسئله برای کودک:

مهارت حل مسئله درکودکان

 

مشکلات مختلفی وجود دارد که بچه‌ها هر روز در زندگی خود با آن‌ها روبرو می‌شوند. در مدرسه، با دوستان‌شان، در زمین‌های ورزشی، در حالی که تکالیف خود را انجام می‌دهند، یا حتی هنگام انجام برخی از بازی‌های آموزشی. داشتن برخی از مهارت‌های حل مسئله، تنها موجب نمی‌شود كه کودکان بدانند چطور از پس حل مسئله برآیند، بلكه به آن‌ها این فرصت را می‌دهد كه بجای قدم برداشتن به عقب، قدم‌های اولیه رو به جلو در زندگی خود را بردارند.

طبق مطالعات مختلفی که در مورد این موضوع انجام شده است، مشخص شده که کودکانی که مهارت حل مسئله ندارند ممکن است وقت خود را صرف تلاش برای جلوگیری از ایجاد مسئله، به جای حل آن، کنند، به همین دلیل است که اینگونه بچه‌ها در مدرسه عقب می‌مانند یا نمی‌توانند (بر اساس مطالعه انجام شده در سال 2010 که در تحقیق و درمان رفتار منتشر شده است) دوستی‌های خود را حفظ کنند؛ دلیل دیگری که اهمیت پرورش مهارت حل مسئله کودکان را متذکر می‌شود این است که مطالعات انجام شده نشان داده‌اند کودکانی که مهارت حل مسئله ندارند ممکن است در معرض خطر بیشتری از افسردگی و خودکشی قرار بگیرند.

از طرف دیگر، کودکانی که مهارت حل مسئله دارند می‌توانند سلامت روان خود را بهبود ببخشند، زیرا با حل مسائل خود در حقیقت آن‌ها شخصیت‌شان را می‌سازند و با اعتماد به نفس و استقلالی که بدست می‌آورند سرانجام در زندگی موفق می‌شوند.

چگونه مهارت های حل مسئله کودکان خود را توسعه دهیم؟

 

حل مسئله

بهتر است به جای اینکه دائما به دنبال حل مسائل و مشکلات فرزندان‌تان باشید، وقت و انرژی خود را صرف آموزش دادن به آن‌ها کنید؛ اینکه چگونه با مشکلات مختلفی که روزانه با آن‌ها روبرو می‌شوند برخورد کنند و آن‌ها را حل نمایند.

حتی بچه‌های 3 ساله هم می‌توانند مشكلات خود را حل كنند، آن‌ها مشكلات مهمی نخواهند داشت زیرا هنوز به مدرسه نمی‌روند یا به تنهایی با زندگی سر و كار ندارند، اما حداقل هنگام بازی با اسباب بازی‌هایشان در منزل یا در مهد کودک چگونگی حل مشكلات را یاد می‌گیرند.

 

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند مهارت‌های حل مسئله فرزند خود را توسعه دهید:

– با کودک خود بلند بلند فکر کنید.

کودکان همیشه می‌گویند که اعمال شما بلندتر کلمات‌تان صحبت می‌کنند و این دقیقاً همان چیزی است که شما باید انجام دهید مخصوصاً وقتی به کودک خود چیزی را می‌آموزید. بچه‌ها تمایل دارند از آنچه والدین، ​​دوستان و اعضای خانواده خود انجام می‌دهند تقلید و پیروی کنند؛ بنابراین برای اینکه به آن‌ها چیزی یاد بدهید، ابتدا باید این کار را انجام دهید. هنگامی که کودکان با مشکلی روبرو هستند، سعی کنید در مورد آن مسئله با صدای بلند با کودک خود صحبت کنید.

اینکه در حال حاضر آن‌ها چه می‌توانند بکنند؟ آنچه آنها نمی‌توانند انجام دهند چیست؟ و حتی با آن‌ها درباره نتایج ممکن نیز صحبت کنید. در حالی که این کار را انجام می‌دهید، سعی کنید از مدل‌های حل مسئله که اخیراً ممکن است به آن‌ها آموزش داده باشید استفاده کنید، بنابراین آن‌ها می‌توانند این افکار و مدل‌ها را به هم پیوند دهند و بدانند چگونه از آن‌ها برای حل مسئله استفاده کنند.

– آزمون و خطا را به آنها بیاموزید.

آموزش فن آزمون و خطا به کودکان نکته مهمی است که والدین گاهی اوقات آن را نادیده می‌گیرند. شما باید به کودکان خود بیاموزید که نه تنها تمام راه حل‌هایی که در ذهن خود دارند ممکن است جواب مسئله آن‌ها باشد، بلکه بایستی یک به یک این راه حل‌ها را امتحان کنند و قبل از رفتن به مورد بعد از بی‌نتیجه بودن مورد انجام شده اطمینان حاصل نمایند و همین طور به پیش بروند.

در این مرحله، مهم است كه به كودك خود یاد بدهید كه افراد اشتباه می‌كنند و همچنین به آن‌ها بیاموزید كه راه حلی را كه به نظر آن‌ها بهترین راه حل است را انتخاب كنند؛ و اگر نتیجه نداد به سراغ راه حل بعدی بروند و به همین ترتیب ادامه دهند تا زمانی که موفق به حل آن شوند.

– آنها را به بازی های خلاقانه تشویق کنید.

 

بچه ها اکثر مهارت‌های خود را از طریق انجام بازی‌ها یاد می‌گیرند، بنابراین سعی کنید در این مورد بر بازی‌های مختلف آموزشی مانند بلوک‌های ساختمانی، لگو و غیره سرمایه گذاری کنید و به آن‌ها این فرصت را بدهید تا کارهای خود را انجام دهند و ببینند تخیلات‌شان آن‌ها را تا کجا به پیش می‌برد.

بازی‌هایی که به بچه‌ها فرصت خلاقیت بیشتری می‌دهد، به آن‌ها کمک می‌کند تا مشکلات‌شان را حل کنند و به ذهن آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا با آنچه در دست دارند، در تلاش برای رسیدن به مقصد پیشقدم شوند.

مهارت حل مسئله

 

نکته مهم دیگر این است که وقتی به بچه‌هایتان فرصت می‌دهید تا از طریق انجام بازی‌های مختلف مهارت‌های لازم را پیدا کنند این است که مطمئن شوید بازی‌هایی که ارائه می‌دهید چالش کافی برای آن‌ها را به همراه خواهد داشت.

– داستان‌های مرتبط به حل مسئله را با آن‌ها بخوانید.

یکی از راه‌های جالب برای توسعه مهارت حل مسئله فرزندان‌تان، خواندن برخی از داستان‌های مرتبط به حل مسئله با آن‌هاست. چنین داستان‌هایی به بچه‌های شما ایده نمی‌دهد که چگونه با موقعیت‌هایی که ممکن است در زندگی روزمره آن‌ها روبرو شوند کنار بیایند، بلکه آن‌ها به خود داستان علاقه‌مند شده و در این مورد از آن الهام خواهند گرفت. همچنین مهم است که وقتی می‌خواهید به کودک خود چیزی بیاموزید خلاق باشید زیرا هر وقت این کار را از طریق چیزی که او دوست دارد انجام می‌دهید، روند یادگیری را بسیار آسان می‌کنید.

– پیامدهای طبیعی تصمیمات آن‌ها را مجاز کنید.

همانطور که در بالا ذکر کردیم، کودکان باید درک کنند که ممکن است آزمون و خطا در مورد راه حل‌های ذهنی آن‌ها اتفاق بیفتد، آن‌ها ممکن است شکست بخورند و باید بیاموزند که یکبار دیگر تلاش کنند. اجازه دادن به عواقب طبیعی نیز ممکن است این نکته را کامل کند، یعنی علاوه بر اینکه باید به کودکان فرصت تصمیم‌گیری داده شود، بلکه آن‌ها باید بدانند که برخی از انتخاب‌هایی که انجام می‌دهند ممکن است عواقب منفی به همراه داشته باشد.

حل یک مسئله به معنای درک شرایط است، دانستن علل مسئله، فکر کردن در مورد گزینه‌ها، ارزیابی این گزینه‌ها برای انتخاب مناسب‌ترین گزینه و در نهایت رسیدن به نقطه تصمیم‌گیری برای حل این مشکل. بازی‌ها و فعالیت‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند مهارت حل مسئله کودک شما را افزایش دهد، آن‌ها همچنین به کودکان کمک می‌کنند تا مهارت‌های دیگری مانند تصمیم‌گیری، تفکر انتقادی، ریاضیات و غیره را نیز در خود افزایش دهند.

کلوب کدنویسی آکادمی یاسان شبکه‌ای از دانش‌آموزان است که به علوم کامپیوتر علاقه مندند. هدف ما این است که با استفاده از تکنیک‌های تفکر کامپیوتری (Computational Thinking) مهارت‌های مرتبط با حل مسئله و تصمیم‌گیری نسل آینده‌ی کشورمان را تقویت کنیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا