مطالب آموزش برنامه نویسی کودکان

آموزش کد نویسی برای کودکان پیش دبستانی موثر است؟

کد نویسی برای کودکان پیش دبستانی امروزه یکی از مهارت های ارزشمند محسوب می شود. بسیاری از والدین دوست دارند، برنامه نویسی را از همان ابتدا به کودکان خود آموزش دهند. اما بهترین سن برای انجام این کار چه سنی است؟ آیا امکان آموزش برنامه نویسی به کودکان مهدکودک و یا پیش دبستانی وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت بله قطعا. شما می توانید، مفاهیم ابتدایی و مهارت های اولیه را با بازی و سرگرمی به بچه ها آموزش دهید.

کودکان در سنین پیش دبستانی و مهدکودک از ذهن کنجکاوی برخوردار بوده و عاشق بازی و کارهای عملی می باشند. کد نویسی، کاملا با این خصوصیات کودکان هماهنگ است و به آن ها کمک می کند که مانند برنامه نویسان فکر کنند.

آموزش کد نویسی به کودکان پیش دبستانی از طریق سرگرمی

در ابتدا بررسی می کنیم که کد نویسی برای کودکان پیش دبستانی، در عین سرگرم کننده بودن، سخت است یا خیر؟  در پاسخ باید عرض کنیم بله. کد نویسی جزو مهارت های سخت و پیچیده به حساب می آید. آیا واقعا می توان، کد نویسی را در مهدکودک یا پیش دبستان فرا گرفت؟ اگر صادقانه بگوییم، خیر. انتظار این که بچه ها در سنین پیش دبستانی و مهدکودک، کد نویس شوند، منطقی نمی باشد. اما به این معنا نیست که برای کد نویسی بچه ها، منتظر بزرگتر شدن آن ها باشید. شما می توانید، پایه های کد نویسی را در کودک ایجاد کنید تا در سال های آینده تبدیل به کدنویس حرفه ای شود.

کدنویسی برای کودکان پیش دبستانی

کودکان خردسال با بازی، مفاهیم را بهتر می آموزند، بنابراین باید آموزش ها سبک و همچنین سرگرم کننده باشند. با این روش کودکان می توانند، بدون فشار و استرس و در محیطی سرگرم کننده مانند کدنویس عمل کنند. آموزش های مبتنی بر بازی دارای مزایای زیادی در این سنین بوده و هیجان انگیز می باشند. لذت بخش بودن این یادگیری ها، زمینه را برای آموزش های بعدی فراهم می کند. همکاری کودکان نیز بسیار مهم است. کودکان باید بتوانند، در حین بازی سوال بپرسند و به صورت عملی آزمایش انجام دهند. همچنین بچه ها با کد نویسی می توانند، به اهداف زیر دست پیدا کنند:

 • برانگیختن حس کنجکاوی
 • مهارت حل مسئله
 • توانایی آزمون و خطا
 • علاقه مندی به STEM (رشته های علوم، تکنولوژی، ریاضی و مهندسی)
پیشنهاد مطالعه : مهارت حل مسئله چیست؟

آموزش کد نویسی برای کودکان پیش دبستانی با بازی و فعالیت

اولین تجربیات، اگر لذت بخش باشند، تبدیل به مهارت های ارزشمند و علایق دائمی می شوند. به فعالیت های زیر به عنوان پایه هایی برای علاقه مند کردن بچه ها به برنامه نویسی فکر کنید.

1.حل یک معمای ماز

ما می توانیم، برای آموزش کد نویسی به کودکان پیش دبستانی از چند فعالیت غیر مرتبط استفاده کنیم. یکی از این فعالیت ها، حل معمای ماز است که مقدمه ای بسیار ابتدایی برای کد نویسی به ما ارائه می کند. مقدمات کد نویسی برای کودکان سخت نیست و برای شروع، باید مهارت های حل مسئله را به آن ها آموزش داد. فعالیت ماز، ایجاد مسیرهای پر پیچ و خم و سپس حل کردن آن توسط کودکان می باشد. این فعالیت با فلش های جهت دار و موانع انجام می شود. فعالیت ماز، همچنین کودکان را با فرمت کدگذاری بلوکی که مرحله بعدی برای برنامه نویسان جوان است، آشنا می کند.

مقدمات کدنویسی برای کودکان پیش دبستانی
حل معمای ماز، مقدمات کد نویسی برای کودکان پیش دبستانی

2. عبور از میدان موانع

این فعالیت نیز از مبانی آموزش کد نویسی برای کودکان پیش دبستانی بوده و مطمئنا در داخل یا خارج خانه، بچه ها را به تفکر و همچنین حرکت وادار می کند! این فعالیت به یک همبازی نیاز دارد. یک نفر” کدگذار” و نفر دوم “ربات” است. مانند برنامه نویسی واقعی، کودکان با عبارت های برنامه نویسی کار می کنند. نفر اول دستورالعمل های گام به گام را به نفر دوم که ربات است، در حرکت پر پیچ و خم اعلام می کند. اگر فضای شما کوچک است، این فعالیت را می توانید، به صورت بستن بند کفش و یا حل ماز کارتی اجرا کنید. اما در فضاهای باز کودکان می توانند، برای انجام این فعالیت، یک شبکه درست کرده و به ربات ها، تفنگ های پرتابی را آموزش دهند!

اگر ربات به لبه های مسیر برخورد کند و یا عملکرد خود را به درستی انجام ندهد، برنامه نویس باید اشکالات دستورالعمل های خود را پیدا کند. برای روبرو شدن با چالش های اضافه تر، کودکان می توانند، زمان را مشخص کرده و یا تنظیمات را تغییر دهند. همچنین می توانند، ادامه کد را نوشته و یا بهترین راه برای عبور ربات از مسیر پر پیچ و خم را پیدا کنند. بچه ها به نوبت به عنوان “برنامه نویس” و “ربات” برگزیده می شوند تا با الگوریتم های برنامه نویسی و روش های رفع اشکال آشنا شوند.

یادگیری کدنویسی برای کودکان همراه با بازی
بازی عبور از میدان موانع

3. استفاده از اپلیکیشن ها و بازی های آنلاین

برنامه ها و بازی های بسیاری وجود دارند که به آموزش کد نویسی به کودکان پیش دبستانی کمک می کنند. اما این برنامه ها برای کودکان کم سن و سال تر، باید با دقت و وسواس انتخاب شوند. البته نباید تعجب کنید که این برنامه ها از نظر کد نویسی، آسان و ساده بوده، اما از جنبه بازی، سنگین تر هستند. اما این ویژگی برای کودکان نکته مثبتی می باشد.

LightBot حاوی معماهای گوناگونی است که کودکان می توانند، با مبانی اولیه کد نویسی آن ها را حل کنند. با حل کردن این پازل ها، بچه ها با مفاهیمی مانند توالی، حلقه ها، شرط های برنامه نویسی و بارگذاری بیش از حد آشنا خواهند شد.

یکی دیگر از برنامه های کمک کننده به کد نویسی برای کودکان پیش دبستانی برنامه Kodable می باشد. این برنامه متشکل از شخصیت های کارتونی و بازی های سرگرم کننده است. با این برنامه ها بچه ها حتی متوجه نمی شوند که در حال یادگیری کد نویسی هستند.

هر دو برنامه، بازی ها و پازل های چالش برانگیزی را عرضه می کنند. در این برنامه ها، توانایی ها و مهارت های بچه ها رشد کرده و با فعالیت های مناسب برای آموزش سازگار هستند.

برنامه آموزش کدنویسی به کودکان پیش دبستانی
LightBot، برنامه آموزش کد نویسی به کودکان پیش دبستانی

4. با سخت افزار، دست به کار شوید

سخت افزار مناسب، شرایط ایده آل کد نویسی برای کودکان پیش دبستانی را فراهم می کند. کودکان، نیازمند عناصر بصری و حرکتی برای درک بهتر کد نویسی هستند. اسباب بازی های آموزشی، سخت افزاری مناسب برای این موضوع می باشند. برای مثال یکی از اسباب بازی های آموزشی عالی، Code-a-Pillar می باشد. با این اسباب بازی، کودکان هنگام بازی با ربات، مهارت های کد نویسی و حل مسئله را آموزش می بینند. صدا، حرکت و بیش از 1000 ترکیب گوناگون، ساعت ها کودک شما را سرگرم خواهند کرد. اسباب بازی مفید دیگر Coding Critters است. این اسباب بازی، راه دیگری برای آموزش کد نویسی به کودکان با یک توله سگ ربات و داستان های هیجان انگیز است.

منبع: idtech

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. بسیار عالی و جالب بود ون فک نمیکردم برای بچه ها با سن های اینفدر پایین هم میشه آموزش برنامه نویسی دارد
  سپاس

 2. اسم اون پکیجی که توی عکس اول مفاله اتون هست که کیبورد داره و… چیه ؟ اونم ابزار برنامه نویسیه ؟

 3. من خودم با Kodable از قبل آشنا بودم همینطوری اتفاقی توی وبگردی بهش برخوردم . بازی جالبیه مخصوصا برای بچه ها
  شما مشابه این نوع بازی هارو میشناسید که برای بچه ها مناسب باشه ؟

  1. سلام
   سایت های مشابهی هستند که برای آموزش برنامه نویسی دست به طراحی بازی های خاص زدند. میتونید برای اشنایی با این سایت ها به این مقاله مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا