مقالات

شغل های آینده، چه گزینه ای در جلوی پای کودکان ما قرار گرفته است؟

برنامه نویسی، ربات ها، هوش های مصنوعی و دیگر تکنولوژی های قوی، دست به دست هم داده اند تا جهان را تغییر دهند. شغل های آینده هم تحت تاثیر همین ربات ها و عوامل، تغییر پیدا خواهد کرد. بنابراین باید کودکانمان را آماده ی رقابت برای کسب بهترین شغل های آینده بکنیم. آموزش رباتیک، برنامه نویسی کودکان، هوش مصنوعی و تقویت مهارت های نرم کودکان می تواند آنها را از هم سن و سالان خود متمایز کند و باعث کسب بهترین شغل ها در آینده توسط کودک شما شود .
دختر پنج ساله ی الی که زاریا نام دارد، همین الان شغل آینده خود را انتخاب کرده است. اولین انتخاب او دانشمند است. اما، دوست دارد که برای درآمد بیشتر بازیگر هم باشد. این شغل های آینده شاید خیلی واقعی به نظر نرسند ولی، الی همه تلاش خود را به کار گرفته است تا نیاز های کودکان خود را رفع کند.

او فیلم های مشهور را تماشا می نماید. همچنین، هر از گاهی یک آزمایش خاص انجام می دهد. تابستان سال قبل او توت فرنگی و سبزیجات مختلفی را در باغچه خانه پدر بزرگش کاشت. هرچند که راه زاریا مربوط به شغل های آینده اش نامشخص است، ولی او برای رسیدن به آنها تمام تلاش خود را به کار می گیرد. چرا که علاوه بر انجام آزمایش های مختلف و بازیگری، الی در حال تلاش است تا به کودک خود یاد دهد که کنجکاو باشد و راه حل های متنوعی را پیدا نماید. مهارت حل مسئله یکی از چند مهارتی است که در آینده کودکان به آن نیاز خواهند داشت. زاریا در حدود سال 2035 به دنیای کار ورود پیدا می کند. در آن زمان هوش، ربات ها و تکنولوژی مطمئنا قوی تر شده اند.

آمادگی کودکان برای شغل های آینده

وضعیت شغل های آینده در سال 2035

در چند سال آینده، دنیای شغلی ممکن است که تغییرات خیلی ناراحت کننده ای داشته باشد. شغل های آینده می توانند با شغل های امروزی به طور کامل تفاوت داشته باشند. با پیشرفت هایی که در زمینه های مختلف تکنولوژی به وجود آمده است، اکثر کار هایی که ما انجام می دهیم اتوماتیک خواهد شد. در همین حین، شغل های جدیدی ایجاد می شود. ولی هیچکس نمیداند بهترین شغل های آینده چه هستند. در یک تحقیق در کانادا، مشخص شد که نزدیک به 40 درصد والدین نگران تغییرات آینده شغلی کودکان خود هستند. خوشبختانه، در حال حاضر راهی وجود دارد که شما با استفاده از آن میتوانید مطمئن شوید که کودکتان برای کار های آینده آماده شده است.

رابطه‌ی شغل های آینده با ربات ها 

چند سال طول می کشد که ما دقیقا متوجه شویم که ربات ها و هوش مصنوعی دقیقا چگونه بر روی زندگی و آینده شغلی کودکان ما تاثیر گذار هستند. خیلی از افراد فکر می کنند که تکنولوژی باعث می شود تا مردم بیکار شوند، برخی فکر می کنند که تکنولوژی شغل های جدید ایجاد خواهد کرد. در سال 2017  کمپانی مکنزی گزارش داد که ربات ها و هوش مصنوعی می توانند تا سال 2030، 30 درصد نیروی کار جهان را از بین ببرند. یک انجمن مالی گزارش داد که تا سال 2022، ربات ها 75 میلیون شغل را از بین خواهند برد. ولی در عین حال، می توانند 133 میلیون شغل ایجاد کنند.
به عبارت دیگر، در شغل های آینده شاهد همکاری تکنولوژی و انسان در اکثر جوانب خواهیم بود.

تاثیر ربات ها در شغل های آینده
همکاری تکنولوژی و انسان در شغل های آینده

البته، شما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که شغل ها برای قرن های طولانی آمده و رفته اند. ما دیگر پستچی های شیر، بیدار کننده و … نداریم. تقریبا 85 درصد شغل هایی که در اوایل 1900 وجود داشته اند، در سال 2000 به طور کامل از بین رفته اند. تکنولوژی همه مردم را به صورت دائمی بیکار می کند. بالاخره هر شغل یک روز از بین خواهد رفت. هرچند، امروزه شغل هایی هستند که درآمد خوبی داشته و چند سال پیش خبری از آنها نبود.

مثلا، از مدیر دیجیتال مارکتینگ گرفته تا طراح برنامه و توسعه دهنده وب. مهارت های جدید، همواره در حال ساخته شدن هستند. به گفته شرکت دل، نزدیک به 85 درصد شغل هایی که در سال 2030 وجود دارند هنوز ساخته نشده اند. در نتیجه، شغل های آینده به طور کامل نامعلوم هستند.

پیشنهاد مطالعه: طراحی سایت کودکان

برخی از شغل های آینده از بین می روند، در حالی که بعضی دیگر زنده می مانند

خیلی از شغل ها در آینده برای کودکان باقی می مانند. آنها به راحتی می توانند آنها را در هنگام بزرگسالی دنبال کنند. با تشکر از تکنولوژی، آنها راحت تر و بهتر خواهند بود. مثلا ما همیشه به دکترها نیاز خواهیم داشت. ولی، به جای یک دکتر ساده که چند روز یا چند ماه طول می کشد که بیماری مریض را متوجه شود، یک ابر کامپیوتر قرار دارد. این ابر کامپیوتر اطلاعات را دریافت کرده و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه، دارو و درمان را به شما تحویل می دهد. در شغل های آینده، دکتر ها دیگر نیاز ندارند که فکر کنند چه دارویی برای شما مناسب است. هوش مصنوعی می تواند همه اطلاعات بیمار را چک کند و بهترین دارو را برای او تجویز نماید.

هنگامی که ربات ها در حال تجویز دارو و آنالیز اطلاعات هستند، دیگر دکتر ها نیاز ندارند تا فعالیت های عادی را انجام دهند. ربات ها به راحتی عمل های غیر ممکن را انجام داده و فعالیت های لازم را تشخیص می دهند. در عین حال، دکتر ها به بهبود سلامت کلی و جامع بدن بیماران خود کمک خواهند کرد.

این داستان برای دیگر حرفه های شغلی هم رخ خواهد داد. مثلا به جای اینکه یک وکیل نیاز داشته باشد چند صد ساعت قانون بخواند تا یک دفاعیه طراحی کند، یک ربات همه این کار ها را انجام می دهد. یک ربات به راحتی اطلاعات را خوانده و یک دفاعیه قوی ارائه خواهد کرد. برای آموزش هم این اتفاق می افتد. هنگامی که ربات ها در حال تصحیح کردن چند برگه با هم هستند، معلمان کیفیت آموزش را بهبود می بخشند. مثلا آنها می توانند با استفاده از هدست های واقعیت مجازی به دنیای گذشته سفر کنند و تاریخ بخوانند. همانطور که متوجه شدید یادگیری مهارت های مرتبط با تکنولوژی مانند برنامه نویسی، هوش مصنوعی و … برای کسانی که در آینده به شغل هایی جدا  از مسیر تکنولوژی رو می اورند نیز امتیاز محسوب می شود و باعث راحتی و پیشتازی آنها در آن زمینه می شود . بنابراین آموزش برنامه نویسی به کودکان توسط  بهترین سایت های اموزش برنامه نویسی به صورت غیر مستقیم بر تمام شغل های آینده تاثیر می گذارد. برخی، شغل های برنامه نویسی را در آینده رو به افول میدانند و برخلاف کارشناسان و متخصصان این حوزه، آینده درخشانی برای این حوزه متصور نیستند. برای بررسی و نقد این دیدگاه مقاله “شغل های برنامه نویسی” را مطالعه کنید.

مهارت های مورد نیاز برای کودک شما

مهارت های نرم، همچون کنجکاوی، خلاق بودن، ارتباط و هم دردی، در آینده اهمیت بالایی خواهند داشت. این جمله توسط کاترین بکر یک روانشناس مالی گفته شده است. خلاقیت و همکاری، دو مسئله به شدت مهم به حساب می آیند. مثلا، دانشمندان شاید یک شغل تضمین شده داشته باشند. مخصوصا وقتی که زاریا وارد بازار کار می شود. او به جای اینکه یاد بگیرد که چگونه یک میکروب را بررسی و آنالیز کند، تفکر را آموخته و نحوه بهبود وضعیت زندگی خود را یاد می گیرد. بررسی و مطالعه یک میکروب، فعالیتی است که یک ربات هم می تواند آن را انجام دهد.

بهترین شغل های آینده

کودکان در آینده باید مصمم تر و قوی تر از همیشه باشند. توماس فری، یک آینده نگر و سازنده موسسه داوینچی می گوید، در آینده شغل ها به صورت آزاد یا فریلنسینگ (freelancing) هستند. همچنین، مردم دو الی سه کار مختلف خواهند داشت. چرا که کمپانی ها ترجیح می دهند تا یک فرد را فقط برای چند ماه استخدام کنند و نیازی به استخدام دائمی نخواهند داشت. همچنین، مردم به کنترل کاری بیشتری نیاز دارند. فری فکر می کند که کودکان ما فعالیت های معنا دار را ترجیح می دهند. یعنی دوست دارند هروقت که حس کار داشتند به یک دفتر کاری مراجعه کنند.

این جمله در مورد شغل های آینده به این معناست که کودکان باید یاد بگیرند که چگونه کسب و کار خود را راه اندازی کنند. همچنین، باید با پاداش و ریسک هم آشنا شوند. شبکه سازی هم اهمیت بالایی خواهد داشت. چرا که اکثر مردم از داخل خانه نسبت به کار کردن اقدام می کنند.

تغییر نحوه آموزش برای تضمین شغل های آینده

والدین چگونه باید مطمئن شوند که کودکان خود مهارت های مورد نیاز برای آینده را در اختیار دارند؟ تربیت کودکان برای آماده شدن برای آینده باید از خانه و محل زندگی اولیه انسان شروع شود و سپس به مراحل بالاتر برسد. به عنوان مثال، وقتی که یک کودک 2 ساله به خاطر یک عدد بیسکوییت گریه می کند، به او حس هم دردی نشان دهید و بگویید که حس او را درک می کنید. همچنین، بهتر است که به او بگویید که بهتر است که آرامش خود را حفظ کند و خیلی سریع عصبانی نشود.

همچنین، تغییر نحوه صحبت کردن با کودکان یک امر به شدت مهم به حساب می آید. به جای اینکه از کودکان بپرسید در آینده می خواهد چه کاره شود، متوجه شوید که چه مشکلاتی را می خواهد حل کند. ما باید بپرسیم آیا تو چیزی را می توانی به این دنیا اضافه کنی؟ چیزی هست که تو را به وجد بیاورد؟ امروزه والدین بیشتر از همیشه باید به این قضیه فکر کنند که آیا کودکانشان به درستی درس یاد میگیرند؟ آیا مدرسه ها بچه ها را برای آینده آماده می کنند یا نه. مدرسه راهنمایی و دبیرستان تفاوت های خیلی زیادی باهم دارند. آنها از زمان انقلاب صنعتی فرق نکرده اند. زمانی که اکثر بچه ها در کارخانه های مختلف کار می کردند.

آینده شغلی کودکان

شغل های آینده، به آموزش خاصی نیاز دارند. این بدان معنا نیست که ریاضی، علوم یا تاریخ درس های بی اهمیت و بی ارزشی هستند. مدرسه هایی که میخواهند دانش آموزان خود را برای آینده تضمین کنند، باید روی کار گروهی تمرکز داشته باشند. علاوه بر کار گروهی، باید روی شخصیت و ارتباطات هم تمرکز داشته باشند. شما به مهارت های تحلیل و ارزیابی ریاضی، همچون مهارت های انسانی نیاز دارید تا زندگی خود را بهبود ببخشید.

تحول آموزش برای شغل های آینده

شما نمی توانید برای انجام همه کار ها فقط یک راه را یاد بگیرید. چرا که این راه مشخص شده ممکن است فردا به طور کامل منقضی شود. در عوض، کودکان باید مهارت های مربوط به حل مشکل را به طور کامل یاد بگیرند. این مهارت ها شامل آزمایش، یادگیری و شکست و یادگیری از شکست می باشد.

تحول بزرگ در شغل های آینده

به عنوان مثال الی در حال اجرای نقش خود برای تغییر مدرسه ها می باشد. به علت داشتن یک شغل در یک کمپانی جهانی اطلاعات در مورد تکنولوژی، او امتحان های متنوعی را برای آموزش کودکان اجرا می کند. از سال 2014، الی و تیمش به مدرسه های عمومی رفته و با بچه ها در مورد برنامه نویسی، ربات ها، هوش مصنوعی و نحوه طراحی فکری صحبت می کنند. به این این کار های گروهی، نتیجه یک نتیجه ساده و بی ارزش نمی باشد. مثلا، درس ریاضی را مد نظر خود قرار دهید، خروجی این درس به شدت فرار بوده و خیلی راحت از ذهن شما پاک خواهد شد. در عوض، در این کلاس ها کودکان یاد میگیرند که بشنوند، فکر کنند و آزمایش های مختلف انجام دهند.

با اینکه اکثر شرکت ها و صنایع فکر می کنند که کار ها در چند دهه آینده از بین میروند، هیچ دلیلی وجود ندارد که والدین احساس راحتی نداشته باشند. آنها نباید در مورد آینده شغلی کودکان خود نگرانی خاصی داشته باشند. چه کسی می داند؟ شاید کودک شما یک مدیر و مسئول درون یا ربات های پرنده باشد. شاید یک مسئول افزایش بازدهی  یا شاید هم یک مربی زندگی باشد. در دنیای آینده، هیچ چیز مشخص نبوده و باید صبر کرد و دید که تکنولوژی چگونه انسان ها را تغییر می دهد.

منبع : todaysparent

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا